U-Banca Transilvania l-a transferat pe Muhamed Pasalic


Fundașul bosniac sosește de la Aris Salonic

U-Banca Transilvania și-a întărit lotul prin aducerea lui Muhamed Pasalic. Baschetbalistul sosește de la Aris Salonic, acolo unde a evoluat în stagiunea precedentă. Informația a fost anunțată prin intermediul site-ului u-mobitelco.ro

Născut pe 27 august 1987, Pasalic provine din Sarajevo, Bosnia. El măsoară 1.92 m și activează pe postul de fundaș. Muhamed a debutat ca sportiv profesionist în anul 2006, alături de KK Bosna Royal.

Ulterior, ex-iugoslavul a mai trecut pe la Kavala, Aris Salonic (Grecia), respectiv Reims Champagne Basket (Franța). În sezonul anterior, Muhamed a bifat 37 de apariții, remarcându-se cu medii de 9.1 puncte, 4.2 pase decisive și 2.0 recuperări.

Totodată, Pasalic se mândrește cu experiență internațională, din moment ce se regăsește în naționala Bosniei. Noua achiziție clujeană a participat la Eurobasket 2013, contabilizând statistici de 5.0 puncte, 3.0 recuperări și 2.0 assist-uri.

Muhamad reprezintă a patra mutare ardeleană din această vară. U-BT a mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko, Filip Adamovic și Ivan Zigeranovic.

*Foto: www.lhebdoduvendredi.com



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 22 June 2015 / 14:30


Galerie foto


canguru campioana?
2 
Stiu ca e devreme dar daca mentin trendul achizitiilor clujenii isi fac echipa de titlu. Bravo, sa vedem ce mai urmează. 
22 June 2015 23:13
1 
Zici ca au asteptat clujenii momentul desfintarii Asesoftului, si-au strans banii in ultimii 3 ani cu jucatori petarde si acum si-au dat drumul 
23 June 2015 03:53
ARM UBT
0 
lol...... 
23 June 2015 07:48
ydesh_apu sa vedem...
0 
ca asa am crezut si cand tab balwin a facut echipa... si ce a rezultat? 
24 June 2015 00:28
ARM UBT
0 
Poate tu ai crezut :D eu nu am vazut nimic fabulos la echipa aia...... :) 
24 June 2015 09:01
free62 free62
0 
Fabuloasa nu a fost echipa aia si diferenta intre ce sperante s-au pus si ce putea echipa, a fost cu adevarat mare. Cu toate astea nu a fost cea mai slaba echipa, comparand cu echipa lui Bavcevic sau mai ales cea de anul asta, echipa aia a fost mult peste. Sa nu uitam ca desi sezonul regulat a fost cu multe scartaieli, playoff-ul era promitator cu un joc in crestere. Primul meci la Sibiu se accidenteaza Terence si cu toate astea echipa a jucat si a egalat mansa la Cluj. Urma decisivul de la Sibiu unde cu 2 min inainte de final echipa lui Baldwin conducea cu vreo 8 puncte. Cum au asistat Tab, Marcel si Dorin la caderea aia nici azi nu pot sa inteleg. O trecere de Sibiu(practic echipele au fost la egalitate si doar sansa a facut ca Sibiul sa se califice, asa cum s-a intamplat si in sens invers uneori) ar fi echivalat cu o semifinala cu Ploiesti care ar fi creat o emulatie fantastica dupa finala din 2008. Din pacate Baldwin nu a reusit sa salveze sezonul acela, avand efectiv meciul in mana...ce ironie la ultima faza sa forteze egalarea Szijarto. 
24 June 2015 18:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11