U-Banca Transilvania l-a transferat pe Muhamed Pasalic


Fundașul bosniac sosește de la Aris Salonic

U-Banca Transilvania și-a întărit lotul prin aducerea lui Muhamed Pasalic. Baschetbalistul sosește de la Aris Salonic, acolo unde a evoluat în stagiunea precedentă. Informația a fost anunțată prin intermediul site-ului u-mobitelco.ro

Născut pe 27 august 1987, Pasalic provine din Sarajevo, Bosnia. El măsoară 1.92 m și activează pe postul de fundaș. Muhamed a debutat ca sportiv profesionist în anul 2006, alături de KK Bosna Royal.

Ulterior, ex-iugoslavul a mai trecut pe la Kavala, Aris Salonic (Grecia), respectiv Reims Champagne Basket (Franța). În sezonul anterior, Muhamed a bifat 37 de apariții, remarcându-se cu medii de 9.1 puncte, 4.2 pase decisive și 2.0 recuperări.

Totodată, Pasalic se mândrește cu experiență internațională, din moment ce se regăsește în naționala Bosniei. Noua achiziție clujeană a participat la Eurobasket 2013, contabilizând statistici de 5.0 puncte, 3.0 recuperări și 2.0 assist-uri.

Muhamad reprezintă a patra mutare ardeleană din această vară. U-BT a mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko, Filip Adamovic și Ivan Zigeranovic.

*Foto: www.lhebdoduvendredi.com



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 22 June 2015 / 14:30


Galerie foto


canguru campioana?
2 
Stiu ca e devreme dar daca mentin trendul achizitiilor clujenii isi fac echipa de titlu. Bravo, sa vedem ce mai urmează. 
22 June 2015 23:13
1 
Zici ca au asteptat clujenii momentul desfintarii Asesoftului, si-au strans banii in ultimii 3 ani cu jucatori petarde si acum si-au dat drumul 
23 June 2015 03:53
ARM UBT
0 
lol...... 
23 June 2015 07:48
ydesh_apu sa vedem...
0 
ca asa am crezut si cand tab balwin a facut echipa... si ce a rezultat? 
24 June 2015 00:28
ARM UBT
0 
Poate tu ai crezut :D eu nu am vazut nimic fabulos la echipa aia...... :) 
24 June 2015 09:01
free62 free62
0 
Fabuloasa nu a fost echipa aia si diferenta intre ce sperante s-au pus si ce putea echipa, a fost cu adevarat mare. Cu toate astea nu a fost cea mai slaba echipa, comparand cu echipa lui Bavcevic sau mai ales cea de anul asta, echipa aia a fost mult peste. Sa nu uitam ca desi sezonul regulat a fost cu multe scartaieli, playoff-ul era promitator cu un joc in crestere. Primul meci la Sibiu se accidenteaza Terence si cu toate astea echipa a jucat si a egalat mansa la Cluj. Urma decisivul de la Sibiu unde cu 2 min inainte de final echipa lui Baldwin conducea cu vreo 8 puncte. Cum au asistat Tab, Marcel si Dorin la caderea aia nici azi nu pot sa inteleg. O trecere de Sibiu(practic echipele au fost la egalitate si doar sansa a facut ca Sibiul sa se califice, asa cum s-a intamplat si in sens invers uneori) ar fi echivalat cu o semifinala cu Ploiesti care ar fi creat o emulatie fantastica dupa finala din 2008. Din pacate Baldwin nu a reusit sa salveze sezonul acela, avand efectiv meciul in mana...ce ironie la ultima faza sa forteze egalarea Szijarto. 
24 June 2015 18:33

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
SCM Timișoara se dezice de reacția antrenorului Cristi Bota cu privire la meciul de la Craiova
„Oficialii care au însoțit echipa în această deplasare nu au considerat de cuviință să intervină în vreun fel” 
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2 
click pt. Articol 17 April 2019 14:33
0 
Eu stiam ca Pitestiul ar avea al treilea buget, acum poate gresesc eu si il are Sibiul dar cel mai probabil ti-am raspuns la intrebarea despre Pitesti vs Craiova  
click pt. Articol 15 April 2019 23:56
0 
1. Intre Dykes si Richard il aleg pe Dykes. Are un impact mai mare in jocul echipei, in unele jocuri a tras echipa dupa el si a facut chiar ce a vrut pe teren.

2. Fleseriu. A durat mult pana si-a facut echipa, dar a ales bine din prima, fara sa fie nevoie de schimbari pe parcurs. De apreciat faptul ca a mizat pe romani U23 si pe Mirel Dragoste, care are 24 de ani.

3. Craiova. Dupa un sezon foarte modest, a schimbat din temelii lotul, au mers la sigur cu straini buni, care au experienta in campionatul nostru.

4. Dragos Diculescu a facut un progres mare fata de anul trecut cand intra foarte putin, cand meciurile erau decise. Si Tohatan, Badiu, Gavriloaia, Virna au facut progrese, insa nu au avut meciuri in care sa fie decisivi.

5. Paliciuc, Vlahovic, Lucic, Ginyard, Komatina, Lazar, Person.

6. Pitesti si Steaua, in egala masura. De la Pitesti ma asteptam sa faca o concurenta acerba pentru locul 3, avand un lot numeros si valoros. Chiar daca au un buget mai mic si au inceput sezonul mai tarziu, ma asteptam totusi la mai mult (locul 5) de la o echipa care ii are in lot pe Mandache, Vlahovic, Malesevic si un antrenor bun.


 
click pt. Articol 15 April 2019 22:10
studentU ar fi fost frumos acest
0 
5-2 inca din titlu sau primul paragraf :)
speram la un 7-2 la final de sezon ;)  
click pt. Articol 15 April 2019 21:45
gyke @trancer
0 
Inteleg rationamentul tau, dar nu sunt de acord; noi am fost mereu pe locul asta la bugete in ultimii 3 ani si in clasament tot pe podium (in sezonul regulat) - deci nu ne-a parasutat nimeni pe locul 1 anul asta, ca sa poti spune ca e o surpiza.
Dar no, adevarul ca e dificil sa alegi o "revelatie" a sezonului asta... 
click pt. Articol 15 April 2019 16:32
tanaseb @trancer
0 
Din cate stiu eu, Sibiul are al treilea buget, dupa Cluj si Oradea. Ii neclar daca Pitestiul are buget mai mic decat Craiova. Timisoara are al saselea buget, asa stiu. 
click pt. Articol 15 April 2019 14:12
0 
Eu judec astea prin prisma banilor învârtiți de echipe. De acord, banii nu joaca în teren, insa în mod normal cu bani îți aduci oamenii care apoi joaca și obțin rezultate. După mine Sibiul nu este mai sus de 5 la capitolul bani și în aceste condiții sa termini pe 1 chiar mi se pare o surpriza. N-am vrut sa jignesc, dimpotrivă, am apreciat felul în care cu bani mai putini decât ai altora, s-a reușit sa se facă o echipa cu care s-a câștigat locul 1, o performanta. 
click pt. Articol 15 April 2019 13:20