Ultima victorie la plus 20 într-o finală de LNBM s-a produs în urmă cu 5 ani

11.06.2018

CSM CSU Oradea a câștigat cu 94-70 meciul trei al finalei LNBM din acest an. Este prima victorie la o diferență mai mare de 20 de puncte în ultimul act după cinci ani de la precedenta. BC Mureș Târgu Mureș câștiga în 2013 meciul trei al finalei cu CSU Ploiești cu 90-63 în deplasare.

Partida din 25 mai 2013 a fost adjudecată de mureșeni grație prestației excelente din prima repriză, după 21-11 și 33-13 în primele două sferturi. Ecartul maxim a fost de 33 de puncte. Ploieștenii și-au adjudecat atunci doar sfertul trei, cu un parțial de 19-16, iar ultima perioadă de joc s-a încheiat la egalitate, 20-20. La acel meci ploieștenii l-au omagiat pe Virgil Căruțașu.

Vaidotas Peciukas a strălucit atunci pentru echipa lui Srecko Sekulovic, cu 31 de puncte în aproape 38 de minute, cu 7/8 la aruncările de la mare distanță. Dan Păltinișanu a încheiat în double-double cu 12 puncte și 10 recuperări. Branko Cuic a impresionat cu 10 puncte, 7 recuperări și 8 pase decisive. Matija Ceskovic a avut 14 puncte și 6 assist-uri, iar Andrija Ciric, 12 puncte. Sekulovic a oferit cel puțin 2 minute tuturor jucătorilor din lot. De la ploieșteni principalul remarcat a fost Vladimir Tica, cu 21 de puncte și 8 recuperări, iar Alhajji Mohammed și Predrag Miletic au înscris câte 10 puncte. După succesul la 27 de puncte obținut de „tigri”, elevii regretatului Dado Arnautovic au reușit trei succese la rând și s-au impus în finală cu 4-2. A fost ultimul sezon când în ultimul act s-a jucat cu sistemul cel mai bun din 7 partide.

Vlad Negoițescu era în lotul prahovenilor la acel meci pierdut de prahoveni cu 63-90, dar nu a intrat. Negoițescu a jucat aproape 10 minute în corecția suferită de steliști duminică seară, la primul meci al finalei pa care l-au găzduit în acest an. Orădenii s-au impus cu 94-70 la București după ce au câștigat toate sferturile (26-13, 20-18, 22-17, 26-22). Aceștia au avut procentaje mult mai bune la aruncările din acțiune și au condus cu un avans maxim de 25 de puncte. Principalii marcatori ai oaspeților au fost Vaidas Kariniauskas (21 de puncte), Kris Richard (20) și Martin Zeno (17), în timp ce de la gazde s-a remarcat Pavel Marinov cu 17 puncte.

Între cele două partide în care diferența la final a fost mai mare de 20 de puncte s-au mai disputat alte 21 de meciuri în ultimul act. O singură dată s-a câștigat la mai mult de 15 puncte, mai exact la 19, în meciul doi dintre CSU Asesoft Ploiești și CS Municipal Oradea, în 2014.

De cele mai multe ori s-au înregistrat diferențe între 6 și 10 puncte, în 13 partide, inclusiv toate cele cinci ale finalei din 2016. De trei ori a fost un ecart de maxim 5 puncte, de fiecare dată fiind implicată CSM Steaua Eximbank București. Două dintre aceste meciuri au fost în finala din sezonul trecut, pierdută cu 0-3 cu U-BT Cluj-Napoca, iar al treilea în finala din acest an, în meciul doi. Au fost și patru partide încheiate la diferențe între 11 și 14 puncte.

Între meciul câștigat la 27 de puncte de mureșeni în 2013 și precedentul încheiat la +20 au fost aproape 6 ani. În jocul doi al finalei din 2007, în 12 mai, Asesoft Ploiești câștiga cu 89-67 disputa cu BC Argeș Pitești (24-15, 17-22, 29-13, 19-17). Oaspeții au contestat arbitrajul după ce au rămas fără piese importante în repriza a doua. Gazdele egalau acea finală la 1 și aveau să se impună cu 4-1.