Universitatea din Pitești, locul 6 în concursul de baschet feminin la Jocurile Europene Universitare

30.07.2018

Universitatea din Pitești a participat la trei din cele patru concursuri de baschet din cadrul Jocurilor Europene Universitare de la Coimbra. După concursurile de 3x3 a venit rândul echipei feminine de 5 la 5 să intre în joc. Piteștencele au cedat în sferturile de finală cu Universitatea din Strasbourg și au încheiat pe 6 după meciurile de clasament. Elisabeth Pavel a fost cea mai bună marcatoare a competiției.

Au fost patru grupe în întrecerea feminină, trei de câte patru echipe și una de trei. Argeșencele au fost în grupa D, alături de Universitatea din Viena, Universitatea maghiară de Educație Fizică și Universitatea din Porto. Partidele din faza grupelor s-au desfășurat între 22 și 24 iulie. Formația condusă de Julien-Leonard Fleancu și Florin Cojanu și-a asigurat calificarea în sferturi de pe locul secund, după ce s-a impus în primele două partide și a cedat-o pe ultima. Din lot au făcut parte și jucătoarele care au câștigat competiția de 3x3 de la Coimbra.

77-73 a fost scorul în primul meci, cu maghiarele, pe sferturi: 21-15, 20-22, 13-23, 23-13. Elisabeth Pavel a fost coșhetera partidei cu 28 de puncte. Pentru piteștence au mai înscris: Chivu 16 puncte, Ghizilă 13, Fodor 9, Ardelean 7 și Geleriu 4. De la adversare s-au remarcat: Nemeth cu 22 de puncte, Shirian cu 15 și Varga cu 13.

A urmat victoria cu universitarele din Porto, scor 78-60 (24-13, 10-20, 25-22, 19-5). Din nou pivotul Elisabeth Pavel a înscris cel mai mult, 31 de puncte. Și-au mai trecut numele pe lista marcatoarelor piteștene: Ghizilă cu 10 puncte, Chivu 9, Fodor 8, Ardelean 7, Geleriu 6, Badi 4 și Beldian 3 puncte. Pe site-ul competiției mai apar în lot Ispas și Ursu. Două portugheze au fost în double-digits: Costa Meinedo cu 13 puncte și Amorim Noivo cu 12.

În ultima zi din faza grupelor s-a decis prima clasată din grupa D. Universitatea din Viena și-a asigurat această poziție după ce s-a impus cu 61-55 în fața româncelor, pe sferturi: 17-13, 12-10, 15-18, 17-14. Tot Pavel a fost cea mai bună marcatoare de la argeșence, cu 23 de puncte. Au urmat-o: Chivu cu 11 puncte, Fodor 8, Badi 6, Ghizilă 5 și Geleriu 2 puncte.

A fost o zi de pauză, iar sferturile s-au jucat în 26 iulie. Universitatea din Strasbourg a câștigat cu 74-62 duelul cu universitatea piteșteană (21-15, 17-7, 20-24, 16-16). Louise Dambach și Elisabeth Pavel au fost coșgheterele partidei cu câte 21 de puncte. Pentru argeșence au mai marcat: Ghizilă 16 puncte, Chivu 8, Fodor 8, Beldian 5, Badi 2 și Geleriu 2 puncte.

Au urmat duelurile pentru locul 5. În prima fază, argeșencele au întâlnit Tadeusz Kosciuszko Cravow University of Technology și au câștigat la scor, 106-66 (28-13, 20-23, 20-14, 38-16). Șase piteștence au fost în double-digits: Pavel cu 24 de puncte, Ghizilă 18, Chivu 18, Ardelean 15, Fodor 13 și Geleriu 10. Au mai înscris Badi 5 puncte și Beldian 3. Pratasevich a fost coșghetera polonezelor cu 16 puncte.

Duelul pentru locul 5 a fost unul strâns, încheiat cu victoria celor de la Universitatea Politehnică Petru cel Mare din St. Petersburg. Ivanova a înscris coșul decisiv, în final, iar rusoaicele s-au impus cu 64-63 (10-17, 23-14, 14-12, 17-20). Marcatoarele piteștene: Pavel 30 de puncte, Ghizilă 10, Fodor 9, Chivu 6, Ardelean 4, Beldian 2 și Badi 2 puncte. Bukur a fost cea mai bună marcatoare de la rusoaice cu 16 puncte.

Elisabeth Pavel a fost coșghetera întrecerii feminine de la Coimbra. Pivotul a înscris 157 de puncte în cele 6 partide, cu o medie de 26.2 puncte pe meci. Următoarea din topul marcatoarelor a fost Ugur Gulse cu 102 puncte, medie de 17.

Universitatea din Viena a câștigat competiția feminină după ce s-a impus cu 63-53 în finala cu Universitatea Jean Jaures din Toulouse. Bronzul a mers la Universitatea din Strasbourg, după 67-47 în finala mică în fața Universității din Valencia.

La masculin, Universitatea din Bologna s-a impus cu 92-75 în finala cu Beykent University. Scorul în finala mică a fost 81-75 pentru Universitatea de Tehnologie din Tallinn, în duelul cu Lomonosov Moscow State University.

*foto: facebook EUG Coimbra 2018