VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EXCLUSIV. Brian Burrell a semnat cu Universitatea Cluj-Napoca
Pe lângă american, formația nou promovată s-a înțeles cu un sportiv din Bulgaria 
Larry Turner este ultima achiziție a Energiei Târgu Jiu
Pivotul american a evoluat în sezonul precedent în Grecia 
Energia Târgu Jiu câștigă primul amical din Grecia
Oltenii s-au impus în fața celor de la Nea Kifisia 
Christopher Lee revine la CSU Sibiu
Americanul a fost aproape în această vară de a se transfera în Olanda 
Străinii de la Timba, încrezători înaintea debutului de sezon
Lotul antrenat de Bogdan Murărescu are în componență 7 jucători străini 
Giordan Watson: „Am avut şansa să câştigăm un trofeu, dar nu a ieşit aşa cum trebuia”
Energia Târgu Jiu a cedat în Supercupă în fața Asesoftului cu 57-73 
Travis Bureau, evoluții remarcabile în Bulgaria
Americanul se anunță una dintre gurile de foc ale oltenilor în noua stagiune 
Joc colectiv dezamăgitor pentru Energia în primul meci al sezonului
Formația gorjeană a terminat cu un indice la eficiență de doar 44 de unități 
“Urșii” din Banat și-au prezentat lotul în cadrul unei conferințe de presă
La eveniment au luat parte și ultimele transferuri ale formației timișorene 
Energia Târgu Jiu a stat doar în Darby în Supercupă
Americanul oltenilor a fost cel mai bun marcator şi cel mai eficient jucător al confruntării 
0 
au jucat in deplasare, vedem maine cati vor fi :) 
click pt. Articol 30 septembrie 2014 13:14
0 
Marele proiect romanesc, clujean si studentesc, sunt curios cati suporteri au avut la meciul cu Timba.... 
click pt. Articol 30 septembrie 2014 12:24
just me super
0 
o ce veste minunata dar.....sper sa nu fie a treia optiune. 
click pt. Articol 26 septembrie 2014 22:19
0 
Cel putin ca valoare Lee este peste Massamba. 
click pt. Articol 26 septembrie 2014 15:54
0 
Sincer mereu când vad comentari aiurea despre cei care au scris anumite articole pe toate site-urile si in toate domeniile pentru fel si fel de greșeli minore mi se par penibile . Tot timpul am tendința de a tine partea redactorului , încercând sa il înțeleg . Dar sincer după acest articol , e jale . Nu sunt in măsura sa comentez ce penalizări ar fii necesare , dar sa nu știi sa citești statistica unui meci si sa ai pretenția sa scrii de acest sport huhuuuu nu cred ca am jignit cu ceva . Dacă o sa primesc ban pentru asta ... Pierdeti pe cineva care intra zilnic pe site . 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 23:47
alin67 jucatori
0 
Acesti "aceiasi jucatori" sunt Troupe si Darby,pentu va niciunul din ceilalti nu are mai mult de doua sezoane la Tg-Jiu. Porter pare intr-o scadere de forma dar sunt sigur ca poate fi acelasi om de baza,atat defensiv cat si ofensiv. Darby este inca unul din cei mai buni jucatori din liga,serios si dedicat echipei. Cred ca parerea ta nu este tocmai neutra ci pare mai degraba "directionata". Din pacate, exista ceva probleme la echipa,probleme datorate si (nu spun mai ales) demisionarilor care au pus bazele lotului in vara,atunci cand au hotarat si "debarcarea" celor doi. Si ei gandeau la fel ca tine.Dar cand au semnat cu patru fundasi, dintre care doar unul poate juca mai mult de 5 minute (scuze celorlalti trei,dar acesta e adevarul), oare ce au gandit? Am incredere ca aducand un centru adevarat,de nivelul lui Jazvin, Energia poate face o figura frumoasa in campionat.  
click pt. Articol 25 septembrie 2014 22:10
0 
1)Ionute,ai revolutionat matematica prin calculele din statistica lui Travis...
2)Nkw:probabil esti ceva mai proaspat in baschet,altminteri ti-l recomand pe O'Darrien Bassett,actualmente prima liga din Franta,ceea ce nu-i scade cu nimic din valoare si lui Travis,caruia ii doresc o cariera de succes. 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 16:25
Nkw Travis
0 
Cel mai bun baschetbalist pe care l-a avut vreodata SCM "U" Craiova ! (in scurta sa istorie) 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 15:42
0 
Respect echipa din TG Jiu dar e pacat ca o echipa care spera la mai mult, are in lot aceeasi jucatori plafonati valoric cu care ani la randul s-a calificat pe ultima suta in play-off. Asta asa ca o parere neutra. 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 13:01
0 
Succes echipei din Timba- acum sa vedem -buget au avut sa vedem daca au avut si experienta necesara in transferurile facute! 
click pt. Articol 25 septembrie 2014 10:14