VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
ACTUALIZARE. Cornel Lungu și-a prezentat demisia din postura de președinte al BC Mureș Târgu Mureș
Decizia oficialului originar din Cluj-Napoca a survenit în această dimineață. 
BC Mureș trece fără probleme de BCM U Pitești
Mureșenii au încheiat prima parte a sezonului pe locul 7, iar Piteștiul se clasează pe 5 
Mihai Silvășan: „De luni uităm că suntem pe primul loc și ne concentrăm pe turneul 1-6”
U-BT a învins în ultima etapă pe Dinamo București  
Cristian Achim despre plecarea lui Mirkovic: „A trebuit să ușurăm bugetul echipei”
Tehnicianul vorbește și despre situația lui Rareș Pașca. 
Cristian Achim: „Pot să spun că ne-am îndeplinit ambele obiective pentru acest meci – victoria și Barnette”
CSM CSU Oradea a încheiat prima fază a sezonului regulat cu victorie în fața lui Phoenix Galați 
Uros Lucic a făcut cel mai bun meci al sezonului contra lui Phoenix Galați
Extrema de forță a înregistrat cele mai bune cifre de la revenirea în Liga Națională de Baschet Masculin 
Programul jocurilor din faza secundă a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Faza a doua debutează în data de 4 martie 2017 
Sean Barnette a revenit pe parchet după o absență de 3 luni
Americanul a jucat pentru Oradea în ultimul meci din prima fază a sezonului regulat 
CSM CSU Oradea a încheiat cu victorie prima fază a sezonului regulat
Campioana a trecut în epilogul etapei cu numărul 22 de Phoenix Galați 
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi
CSM CSU Oradea învinge pe CS Phoenix Galaţi la o diferenţă de 10 puncte 
tiger76 #mitupower
0 
Daca taceai, filozof ramaneai! 
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:43
0 
Este o opinie foarte generalista! Nu cred ca opinia majoritatii dintre suporteri ar fi, ca viitorul presedinte sa fie numit pe criterii etnice. Cum nici contestatiile asupra dlui Lungu, cel putin ale mele personale, sunt pur obiective si se bazeaza pe nivelul managementului dezastruos practicat.  
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:37
mitupower In sfarsit
0 
In sfarsit primaria isi va putea pune un presedinte ungur. :) 
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:14
pipzn Explicatie posibila
0 
O explicatie posibila ar fi ca, in mod traditional, odata cu venirea primaverii, se organizeaza tot felul de targuri si evenimente la sfarsit de saptamana. Si, ramanand o singura sala dispbonibila, conteaza cine da mai mult (sau care a rezevat-o din timp)

In alta ordine de idei, daca orele de inceput vor fi tot intre 17-18.30 mi-am rezervat loc in sala H. Demian chiar degeaba. Raman cu consolarea ca am mai apucat sa vad live un prim sfert (ma refer la meciul cu Dinamo) cu tot ce imi place sa vad la un meci de baschet: un atac coerent cu o circulatie rapida a mingii, finalizari din toate pozitiile si tipurile de actiune, altruism (la o faza Rasic a pierdut o minge pasand aiurea doar pentru a incerca sa-i dea unui coleg sansa sa puncteze) o aparare buna. Pe scurt, un spectacol frumos. 
click pt. Articol 27 februarie 2017 15:02
0 
Doamne da ca aceasta stire sa fie adevarata! Desi, deja anul trecut ar fi fost tarziu, sper ca mai este timp pentru a salva aceasta echipa. Ar fi mare pacat sa se naruiasca toate aceste rezultate sportive incantatoare ale anilor trecuti si nu numai, luand in considerare medalia de argint de la Cupa recent incheiata.
 
click pt. Articol 27 februarie 2017 14:29
free62 free62
0 
Aaaaa nu chiar...s-ar putea ca miercurea sa fie mai multa lumea decat in weekend. Dupa cum stim clujenii in weekend mai ies din aglomaratia urbana, studentii mai merg si ei p-acas' dupa mancare. Eu unul is printre cei care la meciuri sambata cam rar mai pot sa ajung. Daca nu is miercurea la ore tampite gen 5 sua 6, eu cred ca e ok. Vii de la lucru si te opresti la meci in drum spre casa...se mai elibereaza traficul pana se termina meciuril... 
click pt. Articol 27 februarie 2017 14:16
0 
Suntem prea multi la meciuri si vor sa mai limiteze numarul 
click pt. Articol 27 februarie 2017 13:39
3punkte Minune
0 
nu se va intampla. Zarurile sunt aruncate, de mult. Oradea la anul va lua in serios cupa si play offul. Dacã. 
click pt. Articol 27 februarie 2017 13:03
free62 free62
0 
Dupa cum arata clasamentul si campionatul in general, Muresul trece fara probleme de toata lumea pana in finala si cu putin noroc acolo nu se stie. Daca nu se intampla vreo minune la Oradea, eu sunt precis si sigur ca Muresul joaca finala, au jucatori care stiu sa joace meciurile de playoff, jucatori cu mana buna, la care e tare greu sa te aperi bn si asta ii ajuta si in meciurile de playoff unde toata lumea e obosita 
click pt. Articol 27 februarie 2017 12:36
alebcmu Pitesti
0 
Luand in considerare ca Muresul a jucat foarte bine la Cupa, iar Pitestiul nu a evoluat 2 saptamani, era oarecum de asteptat. Cred ca valoarea Pitestiului s-a vazut pana acum si ne meritam locul in primele sase. Urmeaza deplasari grele, lungi si consecutive, sper sa terminam pe 4 sau 5. Vom fi alaturi de echipa. GoBCMU! 
click pt. Articol 27 februarie 2017 10:30