VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Andrei Kalnicenko, primul transfer al clujenilor de la U-BT
Sportivul moldovean va primi paşaport românesc 
Jonte Flowers, cel mai eficient jucător al meciului 2 din finala LNBM 2015
Americanul a avut o prestație excelentă, în urma căreia Asesoft este aproape de un nou titlu 
Ousmane Barro, de două ori double-double în finală
Senegalezul a fost cel mai eficient mureşean al celor două meciuri de la Ploieşti (cumulat) 
Filip Adamovic: „Trebuie să luptăm mai mult, să fim mai curajoși”
Conducătorul de joc consideră că aruncările de la distanță au făcut diferența la Ploiești 
Chris Cooper: „Am făcut un pas important către titlu”
Pivotul american speră ca Asesoft să închidă seria la Târgu Mureș 
Ivan Zigeranovic: „Presiunea este acum pe umerii mureșenilor”
Pivotul sârb a făcut două meciuri foarte bune în fața lui BC Mureș 
Sasa Ocokoljic: „Putem spune orice despre aceste meciuri dar nu că au fost ușoare”
CSU Asesoft Ploiești are 2-0 la general în finala cu BC Mureș 
CSU Asesoft Ploiești se desprinde în finala cu BC Mureș, 2-0 la general după meciurile de la Ploiești
Campioana en-titre se află la o victorie de al 11-lea titlu din istorie 
Asesoft Ploiești duce scorul la 2-0 în finala cu BC Mureș
Prahovenii au câștigat clar meciul secund din Sala Olimpia 
CSU Asesoft, în avantaj la pauza Meciului 2 cu Târgu Mureș
Cele două echipe și-au împărțit primele două sferturi ale confruntării 
alin67 rezerve
0 
În primul rand, rezerve i-a numit gogu al vostru,eu am pus ghilimele,dar ca sa le vezi și mai ales sa le `citesti` trebuie sa ai ceva ce ție îți lipsește. În al doilea rand, n-am zis nimic de vreo competiție jucata de voi. În al treilea,ați câștigat o gramada de titluri cu ajutorul arbitrilor,ce mai contează unul? În al patrulea rand, eu pot sa spun despre Darby ca e un jucător și un om extraordinar pentru ca l-am văzut jucand și l-am cunoscut, tu despre Hayes poți cel mult sa presupui ca ar fi ceea ce zici ca e (în acest moment).. În ultimul rand , când mă uitam eu acum 28 de ani la Jugoplastika nu știu ce făceai tu, dar și eu aveam aceleași merite la succesele lor ca și tine la cele ale aaehoților lui Ghita de acum 10 ani. 
click pt. Articol 22 mai 2015 01:07
spectator jucatori romani
0 
Romania ARE jucatori tineri mai rasariti dar cu atatia antrenori sarbi ( desi avem si antrenori romani foarte bine pregatiti care nu au angajamente in Romania) nu mai apucam sa ii vedem decat prin Liga 1 sau foarte rar prin LNBM cate 20 secunde - 1 minut. In conditiile in care echipa ta conduce cu 20-30 puncte oare chiar nu s-ar putea sa le acorde si lor incredere ? Stau si ma gandesc ce e in sufletul acelor tineri, dar mai ales ma gandesc cum ma pot uita eu in ochii unui tanar dupa ce ,,imi aduc aminte" sa il introduc in teren doar cateva secunde. Singurii care le acorda sanse am vazut ca au fost Sapera si Bobo Pintea si sper ca va urma Florin Nini. 
click pt. Articol 21 mai 2015 20:53
0 
ar mai trebui ca jucatorului de baschet sa i se recunoasca statutul profesional. 
click pt. Articol 21 mai 2015 18:52
Asta spun si eu , au avut noroc intr-adevar , dar au castigat pe merit primele 2 meciuri si la fel au facut si cu rovinari , cu toate ca si acolo un meci ne-a fost servit pe tava de Constantinides , dar cum ? arbitrii au fosttt!!
N-ar fi imposibil un meci decisiv , o sa fie greu rau de tot sa luam un meci acolo . 
click pt. Articol 21 mai 2015 15:42
ardeal Hai BC Mures
0 
Cu "rezerve" sau cu titulari, Ploiestiul merita sa aiba 2-0. La Mures va fi cu adevarat atmosfera, ca de fiecare data, si poate cu putin noroc si mai multa concentrare o sa vedem un decisiv la Ploiesti. Hai BC MURES! 
click pt. Articol 21 mai 2015 15:21
tzontzolino baschet ca meserie
0 
sunt multi care isi dau copilul la baschet doar ca sa faca si el un sport/o miscare! Nu imi dau copilul la baschet cu gandul sa il fac baschetbalist! Ca orice parinte vreau sa faca o scoala si sa aibe o meserie pana la batranete! In baschet exista riscul urias sa te accidentezi si ai pierdut tot! Nici un parinte nu isi va lasa copilul sa neglijeze scoala pentru baschet, iar daca vrei sa ajungi baschetbalist de nivel va trebui sa mananci baschet pe paine, nu 2-3 antrenamente de 1 ora pe saptamana! 
click pt. Articol 21 mai 2015 13:37
0 
Oricate dislike-uri i-ati da,spectator are dreptate in esenta lucrurilor.Noi o sa continuam sa jucam cu manuta de jucatori mai rasariti pana o sa iasa in carje din baschet,o sa-i platim cu sume obscene raportate la valoarea lor,apoi o sa cautam motive in galaxii de ce participarile noastre la competitiile importante internationale la nivel de echipa nationala se petrec la intervale de timp masurabile in zeci de ani!!! 
click pt. Articol 21 mai 2015 11:47
0 
Vezi ca " rezervele " Asesoftului sunt cu un câștigător de euroliga si jucatori de euroliga si eurocup. Competiții la care voi nu visați. Asta pentru ca Titularii erau ca Jarvis Hayes , pick 12 in draft si cu sute de meciuri in NBA , care avea un salariu lunar cat toată echipa voastră de la Tg Jiu ( si nu zic nimic , jos pălăria pentru rezultate ) si nu te supăra , dar un jucător ca asta , dacă rămânea , fiindcă se vedea de la un meci la altul cum își recapătă forma , in playoff juca ping-Pong cu darby , troupe si toți jucătorii voastri . Nu imi zice mie ca au rămas rezervele ca Titularii au plecat in acb si prima liga din Franța . Unde nu o sa plece niciodată jucători de la voi . Ca au fost plătiți cu bani furați , de asta sa vorbească oamenii legii . Dar nu a plătit Asesoftul sa plece lee in acb , ok ? Daia au bătut rezervele ca dacă erau titulari de care vorbești nici nu mai veneai tu la sala . Gata sunteți mari baschetbaliști după 2 ani cu o echipa frumoasa . Cu banii ăștia furați , acum 10 ani când noi ne uitam la Cupe europene ( asa slabe cum ziceți voi ) tu te încălțai cu fesu si mergeai la pandurii in B . Asa ca nu nu imi spune tu mie ca faceți voi atmosfera in sala aia de 50 de locuri , dacă voiai atmosfera trebuia sa fii ieri la ploiesti . Ca s-au vând mai multe biletele optionale ( respect ) decât aveți voi locuri in sala .  
click pt. Articol 20 mai 2015 23:43
alin67 dimpotriva
0 
Daca Asesoftul castiga campionatul cu "rezervele" cred ca ar trebui sa va dea voua de gandit si mai ales Organizatiei din Bulevardul Basarabia.In fine,celor care pot face asta. Altfel,n-am inteles ce e cu "competitia din nordul Indiei" dar poate ca ai fost foarte subtil. 
click pt. Articol 20 mai 2015 20:59
spectator jucatori autohtoni
0 
Deci...acum incepe naturalizarea.... Inseamna ca romanii tot pe dinafara vor ramane.....Si atunci de ce avem la baby baschet, la minibaschet sute de echipe? Oare la noi de ce nu se poate ,ca la unguri, fara jucatori naturalizati ci numai jucatori autohtoni? 
click pt. Articol 20 mai 2015 20:51