VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Top 6 M. Etapa VI - MVP: Igor Mijajlovic
Căpitanul lui CSU Sibiu a marcat 28 de puncte în partida cu BC Timișoara  
Randal Falkar: "Antrenorul ne-a pus la punct în a doua repriză şi am jucat mai bine"
Steaua a câştigat dueul cu BCM U Piteşti, scor 89-74 
Lorant Beres, noul președinte al BC Mureș: „Voi lupta cu toată puterea să salvăm împreună baschetul din Târgu Mureș”
Fostul președinte, Cornel Lungu, va ocupa în continuare funcția de vicepreședinte 
Steaua câştigă duelul cu BCM U Piteşti
Steaua a tranşat soarta partidei în ultimul sfert al meciului 
Steaua CSM EximBank învinge pe BCM U Pitești
Steaua CSM EximBank învinge pe BCM U Pitești la o diferenţă de 15 puncte 
U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea
U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea la o diferenţă de 14 puncte 
Phoenix Galaţi ar putea juca în Liga Balcanică în sezonul următor
Clubul gălățean a primit o invitație oficială din partea BIBL 
Steaua CSM Eximbank și BCM U Pitești trag cortina peste etapa a 6-a
Partida se joacă azi de la ora 20:00, fiind transmisă de DigiSport 4 
Andrei Mandache: „Meciul de miercuri va fi un test util pentru noi”
CSM CSU Oradea se deplasează la Cluj-Napoca pentru duelul cu U BT, echipă pe care nu a învins-o în acest sezon 
Igor Mijajlovic reușește cea mai bună prestație a sezonului
Căpitanul lui CSU Sibiu a fost omul meciului în victoria repurtată în fața timișorenilor 
esatrop "Prietene" mj23ky...
0 
Dacă au ajuns să te bucure greșelile flagrante de arbitraj din meciul respectiv înseamnă că te "roade" rău de tot "obrăznicia" și ambiția clubului care cu buget de evitarea retrogradării reușește în fiecare an de la promovare să meargă în play-off cu ambele echipe.Păcat că nu a fost televizat Phoenix-Timișoara că ai fi fost în culmea fericirii(expresia uluită a figurii lui Drăgușin la linia de libere spunea totul despre penibilul deciziilor dictate de arbitri în favoarea echipei sale...cine a fost la meci știe). Ți-aș da exemple și din alte sporturi în care Galațiul a fost "pus la punct" de arbitri pentru "tupeul" de a fi din nou campion dar nu face obiectul prezentului site și sincer nu cred că te pricepi...Oricum..."impertinenți" cu I mare gălățenii ăștia pentru ambiția de a face performanță în zona asta săracă a țării!!!  
click pt. Articol 23 martie 2017 22:29
adu :))))
0 
Da...adevarat ,un punct de vedere obiectiv pana la urma.iti dau dreptate ,dar totusi pot exista si exceptii. Pana la urma achim a fost coleg cu cei 2 de la pitesti chiar in div b.si culmea tocmai achim nu era in echipa pitestiului cand s.a luat titlul.ca oameni sunt foarte ok,i.am mai criticat si eu ca nu vad macar trairi emotionale in timpul meciurilor.dar pana la urma conteaza ca sunt oameni bine crescuti si la propriu si la figurat :) si pot acumula experienta. 
click pt. Articol 23 martie 2017 22:06
0 
Si cine e de vina ca avem o rotatie mica? Ca sa mearga echipa bine trebuie sa fie condusa de cineva profesionist, nu de niste neica nimeni care au jucat in divizia B. Luati exemplul Clujului si cu conducerea si cu rezervele. 
click pt. Articol 23 martie 2017 20:38
vass bela Fara jigniri !
0 
Asta e un site super misto, pacat ca multi o folosesc pt a jigni, stricandu-se astfel atmosfera aici . Parerile divergente se pot exprima si fara jigniri, cu argumente si atat .
Eu sunt fan U de vreo 55 de ani, copil fiind am trait vremuri frumoase alaturi de Horia Demian, Ruhrig, Vizi, Nicoara etc, titlurile la fete ( mama ce echipa aveam ! ), iar azi imi creaza aceeasi emotie U BT-ul, dar cu alta nuanta . Azi sunt jucatori straini de valoare apreciabila, dar care nu traiesc pe teren cum a facut generatia H. Demian ( sau prof. Ghita Muresan, Cristescu, Bobo Pintea etc ). De asta am pierdut la Timisoara, de asta am inceput prost cu Oradea, si atentie, de asta nu-i sigur ca vom cuceri titlul, cum aproape toti pronosticheaza . Avem jucatori, dar n-avem echipa, castigam mereu pe seama individualitatilor, si hai sa fim sinceri, si datorita slabiciunii adversarilor . Ieri cu Oradea, in repriza a doua nu atat ne-am revenit noi, cat a cazut adversarul . La ce investitii s-au facut, finala cupei trebuia castigata lejer, nu ? La fel si alte meciuri incheiate pe muchie . Max e labil psihic, deci nu-i de noi, asta-i clar . Pt intarirea echipei, s-a adus un coordonator tinar, care nu are experienta meciurilor cu miza, de ce nu s-a adus cineva cu experienta si chiar la inceput de campionat ( ne ajuta enorm in cupele europene ) .
In acest timp, altii s-au intarit in mod real, Steaua aducand 3 plombe, dintre care pivotul e clar un castig mare ( plus antrenori noi ) . Sa fiu bine inteles, nu zic ca Karniauskas nu are potential, are, dar acum trebuie certitudini, ori el va ajunge asa abia peste vreo 2-3 ani, daca se va tine de treaba .
In fine, sper sa luam titlul, dar usor nu va fi, contrar parerilor aproape unanime exprimate aici . Haide U !!!  
click pt. Articol 23 martie 2017 19:00
0 
Zaharie va avea 23 ani. Cred ca si Kostoski sau Marinov sunt de pastrat. PS: Asa trebuie,sa fim alaturi de echipa!!! 
click pt. Articol 23 martie 2017 16:54
0 
Daca zici tu vecine...asa o fi. 
click pt. Articol 23 martie 2017 16:17
Renan BCM U
0 
De anul viitor, va trebui sa avem 2 jucatori tineri in lot, probabil unul va fi Zaharie. S-a aprobat un buget mai mare pentru anul viitor pentru BCMU, sunt curios din straini, cati vor ramane si anul viitor. Eu as vrea sa ramana Hunter, mi se pare un jucator de echipa, un jucator care venind de pe banca, aduce un plus. In rest, toti vrem ca BCMU sa mearga bine, toti mergem la sala saptamana de saptamana. 
click pt. Articol 23 martie 2017 15:25
0 
sa vdm noul presedinte ce sponsori va aduce langa echipa......ce zici ikam??sau se va alege praful de echipa... 
click pt. Articol 23 martie 2017 14:52
0 
Esti sigur de ceea ce spui? Fiecare echipa are jucatori ce nu evolueaza sau o fac foarte putin. Despre jocul echipei, a fost bun aseara. Am ajuns in TOP 6 cu o rotatie mica! Asta nu vezi? In PO conteaza ce facem. Duminica vom fi la sala pentru a sustine echipa! Go Pitesti. 
click pt. Articol 23 martie 2017 14:35
Eduard Cristea Moldoveanu
0 
Sincer ... si pe mine m-a deranjat acel gest si tot de Burlacu mi-am amintit cand l-am vazut.
Reminiscente de mitic ... ce sa-i faci. Noroc ca l-au mai educat americanii, dar tot mai are scapari. 
click pt. Articol 23 martie 2017 14:11