VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Deven Mitchell s-a alăturat lui BC Mureș
Americanul a evoluat în sezonul trecut la Dinamo București 
CSU Sibiu a mai transferat un american
Clubul sibian s-a întărit cu americanul DeAngelo Riley 
Al treilea american în lotul Phoenix Galați
Cameron Rundles nu va fi la prima experiență în Europa 
Americanul Phillip Miller și-a prelungit contractul cu Phoenix
Formația de la Dunăre merge pe continuitate 
Lotul lui Dinamo București pentru sezonul 2017/2018
Formația din Ștefan Cel Mare se va baza doar pe jucători români 
Internaționalul Cătălin Petrișor va juca sub comanda lui Florin Nini
Phoenix Galați a bifat al treilea transfer 
EXCLUSIV. Dinamo București va aborda sezonul 2017/2018 doar cu jucători autohtoni
Eugen Ilie rămâne antrenorul „câinilor” și propune un proiect îndrăzneț 
CSM CSU Oradea a perfectat două transferuri noi
Formația bihoreană are în acest moment 7 jucători străini sub contract 
Darius Hargrove se retrage. DeMarius Bolds îl înlocuiește la BC Mureș
După LaMarcus Reed, Darius Hargrove nu va juca pentru „tigrii” chiar dacă a fost anunțat oficial 
Matti Nuutinen a semnat cu BCM U Pitești
Acesta sosește în România din eșalonul secund al Franței 
gyke @Markus
0 
O sa fie un rookie. 
click pt. Articol 23 august 2017 10:06
Markus Edit :)
0 
Markus Shooter Like DisLike 0 Eu sper ca ultimul transfer sa fie un jucator care a mai jucat la noi in tara, sa stii pe ce te bazezi. Cu un rookie e mult prea riscant, iar Dan nu cred ca merge in directia asta. Pana acum a transferat numai jucatori cu experienta, veniti din campionate destul de puternice. Asa ca ma astept fie la un jucator pe care deja il stim, fie la un jucator cu experienta venit dintr-un campionat puternic. As prefera sa fie prima varianta, avem destule necunoscute in echipa. Se anunta un campionat interesant. 
click pt. Articol 23 august 2017 09:56
Markus Shooter
0 
Eu sper ca ultimul transfer sa fie un jucator care a mai jucat la tara, sa stii pe ce te bazezi. Cu un rookie e mult prea riscant, iar Dan nu cred ca merge in directia asta. Pana acum a transferat numai jucatori cu experienta, veniti din campionate destul de puternice. Asa ca ma astept fie la un jucator pe care deja il stim, fie la un jucator cu experienta venit dintr-un campionat puternic. As prefera sa fie prima varianta, avem destule necunoscute in echipa. Se anunta un campionat interesant. 
click pt. Articol 23 august 2017 09:54
trancer Sibiu
0 
Gyke, am înțeles ce spui. Eu mă refeream însă la un shooter adevărat pe care îl regăsim (cel puțin unul) cam la toate echipele cu pretentii. Bafta sa aveți! 
click pt. Articol 23 august 2017 07:20
0 
Intradevar ramane de vazut cine va da punctele noastre sezonul asta. Pratt cred ca poate avea o medie spre 15 puncte pe meci, Coop si Kinnard spre 12, Paliciuc ar trebui sa dea si el anul asta undeva pe la 10. Incet, incet se pot strange. Laser nu e neaparat un scorer, vom vedea cum se va descurca. Eu unul sper ca cel de-al 6 lea strain sa fie cu un profil ofensiv mai pronuntat, chiar daca va fi un rookie. Au inceput antrenamentele, sper ca lucrurile sa se lege rapid. De abia astept primele meciuri. 
click pt. Articol 22 august 2017 23:12
trancer Sibiu
0 
Intr-adevăr cei 3 jucători de căciulă vor forma un trio defensiv înfricoșător de-a dreptul. Nu știu însă cu ce variante de ofensiva vine Sibiul anul asta. Nu pare sa stea bine la acest capitol. 
click pt. Articol 22 august 2017 22:23
gyke Riley
0 
Este un jucator clasic de pozitia 5, masiv si puternic, orientat pe defensiva, impreuna cu Cooper si Kinnard vor forma un trio interesant. Sper sa se acomodeze rapid. 
click pt. Articol 22 august 2017 20:29
mailman de unde nu-i...
0 
Potential a avut, varsta a avut, antrenor potrivit a avut (sau vrei sa zici ca nu...), de vrut a vrut si el in mod evident, mai ramane ultimul factor: "gurile rele" care nu l-au lasat si de aia nu si-a dat drumul! Hai ca am inteles in sfarsit ce s-a intamplat cu baiatul asta! 
click pt. Articol 22 august 2017 10:17
smilu Felicitari!!!
0 
Succes proiectului, pentru mine este ceea ce imi doresc cu romanii, in general. Multumesc! = va pretuiesc! 
click pt. Articol 21 august 2017 14:20
smilu Felicitari!!!
0 
Succes proiectului, pentru mine este ceea ce imi doresc cu romanii, in general. Multumesc! = va pretuiesc! 
click pt. Articol 21 august 2017 09:21