VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Marko Djurkovic va încheia sezonul 2014/2015 în Macedonia
Sârbul a jucat până acum la Gaz Metan Mediaș 
Colegiul Central al Arbitrilor a tras concluziile în urma memoriilor depuse de BC Timișoara și ICIM Arad
Timișorenii au cedat meciul din campionat cu U-BT Cluj, în timp ce arădencele au fost învinse în semifinalele Cupei României de Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 
LNBM - Etapa 25 - MVP: Tal Karpelesz
Jucătorul Energiei a izbutit cea mai bună prestație personală din actuala stagiune în victoria cu BC Mureș 
Flavius Lăpuște: „Un sfert mergem bine, apoi jucătorii își pierd capul”
Universitatea Cluj-Napoca a cedat un nou joc în Liga Națională 
Marcel Țenter: „Meciul cu Universitatea mi-a arătat că avem momente în care nu vrem să facem lucrurile colectiv”
Antrenorul vorbește și despre revenirea echipei în Sala Sporturilor „Horia Demian” 
Derby de Oltenia, pe 1 aprilie
Meciul a fost reprogramat de mai multe ori 
U BT, victorioasă în fața Universității
Baschetbaliștii lui Marcel Țenter s-au impus cu scorul de 93-47 
Danilo Mijatovic o părăsește pe Timba Timișoara pentru o formație din Liga Adriatică
Sârbul a bifat 23 de prezențe în acest sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin 
Energia Târgu Jiu bifează cea de-a 6-a victorie consecutivă în campionat
Oltenii lui Antonis Constantinides și-au adjudecat victoria în disputa cu BC Mureș Târgu Mureș 
Rezultatele penultimei etape din Liga Naţională de Baschet Masculin
Energia Târgu Jiu și U-Banca Transilvania, învingătoarele zilei de duminică 
fan_baschet Tal Karpelesz-un exemplu
0 
Sper ca Tal sa ajute Energia ca si pana acum si sa nu plece de la Tg.Jiu pt ca fanii Energiei il iubesc f mult si el e un exemplu de daruire si de modestie! 
click pt. Articol 26 martie 2015 23:40
0 
Inclin sa cred ca nici presedintii de cluburi nu fac atatea calcule sau de fapt nici nu le fac, intra aici si descopera ce planuri au...... doh! 
click pt. Articol 26 martie 2015 11:26
alin67 intelegere...
0 
Pe cuvant? Multumesc mult. Ce noroc ca exista inteligenti ca tine,nu numai naivi ca mine. Eu eram convins ca locul 3 e mai bun decat 4 (in general,dar mai ales in situatia de fata). 
click pt. Articol 26 martie 2015 11:09
0 
ce va de genul: cele doua jocuri (si altele) sunt castigate de cine trebuie punct 
click pt. Articol 26 martie 2015 09:27
razv-an @alin
0 
n-ai inteles nimic .... citeste cu atentie si poate mai ai o sansa

Chiar daca posibilitatile de "alegere" sunt mici pt Energia - daca Muresul pierde, Energia e pe 4, daca Muresul castiga, Muresul termina pe 5 si aici apare "alegerea" intre Mures (daca pierde) si Pitesti/Oradea (daca castiga), alegere care e foarte logica. Asta asa, ca sa intelegi ca n-am nimic cu Energia ci cu Federatia si cu respectarea regulilor.


Mai degraba Muresul poate "alege": Daca castiga joaca cu Clujul, daca pierde poate juca cu Asesoft/Cluj/Energia - asta daca vreti scenarita.
Sau Timisoara poate alege. Pierde, joaca cu Asesoft, castiga poate juca cu Steaua/Cluj/Asesoft 
click pt. Articol 25 martie 2015 22:21
0 
Nu va mai agitati degeaba 
click pt. Articol 25 martie 2015 20:32
0 
Ba da...e fff sigur ca se va juca energia-pitesti...dupa toate calculele 
click pt. Articol 25 martie 2015 20:26
0 
Orice calcule ai face, daca energia bate in cele doua meciuri ramase si pitestiu bate pe steaua, 100% un sfert de finala o sa fie energia-pitesti. Si nu cred ca gorjenilor ni le va conveni asa...asta ca sa nu mao zica unii ca isi aleg adversarul in ulima etapa 
click pt. Articol 25 martie 2015 20:23
alin67 scuze...
0 
Sa nu uitam ca intr-un meci care nu mai conta,cel cu Brindisi,Antonis nu a menajat niciun jucator,evoluand in aceeasi formula,cu Watson 38 de minute pe teren,desi jucasera cu doua zile inainte cu Oradea si urma sa joace peste trei zile un meci decisiv pentru play off,la Sibiu. 
click pt. Articol 25 martie 2015 19:01
alin67 acuzatii
0 
Dimpotriva,cand cineva scrie "mi se pare un avantaj neetic,...sa poti sa-ti 'alegi' adversarul din PO", insinueaza ca Energia ar fi cerut sau macar ar putea profita de acest asa zis avantaj,deci acuza. Trecand peste asta,daca ar avea sansa sa se claseze pe locul 3,asa cum arata clasamentul acum,ce crezi ca ar face o echipa? Ar lupta pentru acest loc sau ar prefera locul 4 si o infruntare in primul tur cu Tg-Mures? Pentru mine situatia este clara si chiar daca nu ar fi,sunt 100% convins ca sub comanda lui Constantinides,Energia nu ar juca decat pentru victorie in fiecare meci. Adica,el si jucatorii au luptat din rasputeri sa faca performanta si sa fie "vazuti" in Europa,sa invinga echipe care au in componenta jucatori care singuri au salariu cat bugetul Energiei,iar acum fac blat in ultimul meci,si culmea, pentru ca echipa sa ajunga pe un culoar mai prost,cu adversari teoretic mai puternici.Sa nu uitam