VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Vlad Moldoveanu: „»Slavă ție, studenție« va rămâne mereu în sufletul și în inima mea”
Vlad părăsește campionatul României după ce în sezonul precedent a cucerit alături de U-BT toate cele trei trofee puse în joc 
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
0 
Părerea mea e că trebuie puse în lada străbună sentimentalismele! Azi dictează banul, nu zic de fotbal, nici de baschet! Uitati-vă la Karabatici, handbal! Nu tu echipa națională corespunzătoare etniei, echipă de club schimbată la max. 2 ani! Nimic nu l-a împiedicat să fie în top! Cred că Moldoveanu s-a maturizat intelectual în afară iar intr-o societate ce te consideră străin trebuie să lupți ca să dovedești ceva! Atât cât a putut a dovevit! Până la urmă vorbim de singurul baschetbalist român vandabil în afară! A simțit că a rămâne la Cluj înseamnă plafonare pentru el, a câstigat tot ce era, rațional, posibil. Pe deasupra, are 29 de ani! 3-4 ani într-un campionat bănos îi asigură existența încă 10-15 ani la un nivel de trai ridicat! Nu e de condamnat! 
click pt. Articol 25 iunie 2017 20:50
andrej cel mai interesant
0 
din video, pare Zizic. Baiatu ala pare bijuterie.  
click pt. Articol 25 iunie 2017 15:05
0 
3punkte, realitatea te contrazice.
UBT a investit bine si a obtinut cele 3 trofee nationale puse in joc. Tu ce ai fi vrut sa se obtina cu investitia facuta in acest sezon? Eu zic ca s-a obtinut maxim.

Sa nu uitam ca Romania este la periferia baschetului european si jucatorii de valoare este normal sa-si doreasca sa joace in campionatele puternice din Europa.

Eu personal cred ca Moldoveanu va reveni la Cluj dupa un sezon, maxim doua, pentru ca valoarea lui este de campionatul nostru, nu de Euroliga. In plus doar in Romania are atuul jucatorului autohton, treaba care poate influenta destul de mult remuneratia. 
click pt. Articol 25 iunie 2017 15:03
Eduard Cristea completare
0 
O mica completare la cele spuse mai sus ... a se observa numarul "mare" de clujenii din lot:

Componența lotului lărgit U18, pentru Campionatului European U18 - Divizia B, Tallin, Estonia, 28 Iul.- 6 Aug.

Sabin Cirstoveanu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Tudor Fometescu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Edward Petrescu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Alexandru Irimia – Agronomia 4Sports Bucuresti
Christian Chitu – Agronomia 4Sports Bucuresti
Alexandru Coconea – Steaua CSM Eximbank
Andrei Arion – Steaua CSM Eximbank
Mihai Maciuca – Steaua CSM Eximbank
Antonio Nasturescu – CSU Stiinta Bucuresti
Andrei Neagu – CSU Stiinta Bucuresti
Stefan Birloveanu – CSU Stiinta Bucuresti
Nicolae Ciuca – Colegiul National Aurel Vlaicu Bucuresti
Botond Solyom – Vasas Academy
Victor Muresan – St. Andrews Episcopal School
Lucas Tohatan – BC SCM Timisoara
Dragos Diculescu – CSU Stiinta Bucuresti

Staff-ul tehnic

Milan Sokic – antrenor principal
Dan Ioan – antrenor asistent
Tiberiu Minca – antrenor asistent
Milan Vasovic – preparator fizic
Daniel Popescu – fizioterapeut 
click pt. Articol 25 iunie 2017 09:12
3punkte Pentru un an?!
0 
nu a fost o investitie bunã. Pleacã cu primul avion. Cum pleca dacã UBT nu intra in finalã?! Doar banii au fost cheltuiti. 
click pt. Articol 25 iunie 2017 07:53
vass bela Oldtimer
0 
Cu toate ca sunteti suporterul lui Digi Oradea, a-ti punctat f. bine problemele de la noi . Am scris si eu, fara un lot cel putin la fel de bun, fara o rezerva valoroasa la Barro, fara completarea lotului cu un jucator roman de lot national, si in fine, fara construirea unei echipe ( nu numai individualitati ) , vom merge in play-off si atat ! Ps . Daca se crede ca prin aducerea lui Kalnicenko s-a rezolvat postul lasat liber de Vlad si Karniauskas va fi o solutie de titular, dezamagirea va fi mare, foarte mare ! 
click pt. Articol 24 iunie 2017 23:06
Oldtimer A fi sau a nu fi....
0 
echipa. Nu ar trebui sa mire (si supere) plecarea lui Vlad. Valoarea merge mana in mana cu pragmatismul (dupa unii defect, dupa altii calitate....vedeti totusi ce timpuri traim) Si ce ar fi daca ar pleca si Dykes si Adamovic? U-BT din sezonul recent incheiat nu a prea fost echipa....mai mult un summum de valori individuale... In majoritatea partidelor galeria de "tragatori" a rezolvat problemele... Dl. Silvasan e constient, se pare, ca inca nu a reusit sa inchege o echipa si probabil din acest motiv l-a pastrat pe Rasic... Cred ca el va fi interfata perfecta intre staff-ul tehnic si vestiar, tocmai pentru ca a dat dovada ca e, in primul rand, un jucator de echipa si abia apoi un "tragator" de elita. Oricum, U-BT trebuie reconfigurata, re-inventata, daca vreti. Potenta bugetului nu prea mai poate suplini necesitatea tehnica. In CL nu prea faci multe daca nu ai o ECHIPA bine inchegata.... 
click pt. Articol 24 iunie 2017 21:08
0 
Cluburile din Bucuresti au inteles mai repede ca antrenorii romani de juniori nu stiu cu ce se mananca meseria asta, in consecinta au inceput sa-si aduca antrenori sarbi. Bineinteles ca treaba asta costa, dar daca Clujul mai vrea rezultate la juniori (prin rezultate inteleg in primul rand formarea de jucatori capabili sa faca fata la seniori dar si cucerirea de tituluri nationale la juniori ... cele doua n-ar trebui sa se excluda reciproc ci dimpotriva) atunci U-BT va trebui sa aduca antrenori sarbi de la care romanii sa invete meserie. Saracii antrenori romani bajbaie si incearca tot felul de variante si experimente care se dovedesc deocamdata nefaste.

Astept sa aud ca U-BT aduce un antrenor sarb cu experienta, prin mana caruia au trecut deja cateva generatii de juniori si a format jucatorii X, Y, Z. Un astfel de om stie exact ce are de facut. Ok, unii o sa-mi spuna ca-l avem pe Cuic coordonator la antrenorii de juniori ... dar inclusiv el este un novice in aceasta meserie. Cuic poate foarte usor sa ajute la gasirea omului potrivit.
 
click pt. Articol 24 iunie 2017 19:38
0 
Sa nu ne lăsăm duși de sentimente după declarația lui Silvasan. De plecarea lui Moldovanu se știa în mediul lor încă din primăvară. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 13:34
ydesh_apu aroganta
0 
Nu inseamna arogantaa ca te bucuri de succesul in felul in care stii tu particular sa te exprimi, vezi Dikes sau altii, (fotbalistii isi rup tricourile sau se dau peste cap). Intelegerea manifestarilor de bucurie ale altora vine insa cu timpul, intelepciunea este innascuta sau dobandita odata cu experienta... sau nu. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 11:32