VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SURSE. Filip Sepa îl înlocuiește pe Myck Kabongo la Pitești
Sârbul a evoluat ultima dată la SCM U Craiova 
Alhaji Mohammed se confruntă cu probleme de sănătate
Americanul nu a mai evoluat pentru BC Mureș din data de 16 noiembrie 
Vincent Hunter: „Putem ajunge în topul campionatului”
Americanul a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Piteştiului în victoria cu BC Mureş 
Andrei Mandache va lipsi cel puțin trei săptămâni de pe parchet
Internaționalul român s-a accidentat din nou la mâna de aruncare 
Hristu Şapera: „Sunt extrem de mulțumit de atitudinea jucătorilor noștri”
BCM U Piteşti a urcat pe 5 în clasamentul Ligii Naţionale după victoria cu BC Mureş 
Pavel Marinov şi Drew Barham, la câţiva paşi de triple-double
Cei doi baschetbalişti au fost adversari în duelul dintre BCM U Piteşti şi BC Mureş 
BCM U Piteşti învinge BC Mureş şi egalează campioana în clasament
Băieţii lui Hristu Şapera au făcut un sfert 3 excelent şi au obţinut al 6-lea succes stagional 
Milos Bojovic a făcut cel mai bun meci al sezonului contra campioanei României
Sârbul de la Phoenix a reușit cea mai bună prestație personală a sezonului 
BCM U Pitești învinge pe BC Mureș Târgu Mureș
BCM U Pitești învinge pe BC Mureș Târgu Mureș la o diferenţă de 13 puncte 
Florin Nini: „Am arătat că nu suntem o echipa pentru locul pe care îl ocupăm în acest moment”
Antrenorul lui Phoenix Galați a vorbit după victoria obținută în fața campioanei României 
free62 free62
0 
Cu Long si Runkauskas? Steaua are echipa, nu are altceva, ce are Oradea....acuma fiecare avantajele lui :)

Eu as ramane calm, oricine ar fi jucat in locul vostru in competitia asta si mai ales numarul asta de meciuri, plus ca Oradea joaca un baschet rapid, cu multa intensitate, repet oricine ar fi avut un lot decimat. Acum cativa ani dupa castigarea campionatului Clujul a patit la fel...vb aia se accidentase si bravul Zoki la vremea aia. Oradea in mod normal prinde primele 6 si dupa aia cand se scapa niste griji multe se schimba. Orice ar fi a meritat participarea asta. Oradea a jucta baschet cu oricine, asta e frumos si important ca mai mult nu se poate deocamdata. Uneori e dureros cand te uiti la meciuri de astea sa vezi ca jucatorii romani is incapabili in duelurile 1-1, cand il vad si pe Tibarna sau pe Baciu, zei in anumite faze pe aici prin liga noastra si dupa aia cand ies intr-un meci european, sunt efectiv umiliti, cotropiti, distrusi de absolut orice pivot...si la anul cu astia defilam la eurobasket:))) 
click pt. Articol 08 decembrie 2016 00:06
0 
Sa fie adevarat? Daca da, macar Sepa are sut. Dar nu vad ceva in plus fata de Kabongo. E pasator bun in schimb 
click pt. Articol 07 decembrie 2016 23:23
adrian.or Adrian.or
0 
Salariita cronica. 
click pt. Articol 07 decembrie 2016 20:05
0 
Stii bine ca nu la acei suporteri ma refeream. Desi chiar si aceia au dreptul sa se exprime, dar nu ei erau "subiectii" randurilor mele.  
click pt. Articol 07 decembrie 2016 19:39
adrian.or adrian.or
0 
Este foarte sanatoasa atitudinea ta, dar multi fani care sunt implicati in fenomen de ani de zile nu sunt dispusi sa aiba rabdarea cu suporteri veniti de la "fotbal" sau de pe canapea cand vine vorba de educarea lor in baschet si implicarea in fenomen. Omul ala care vine la sala si urla indicatii, oricat s-ar face de rusine in fata salii, asa se descarca. Daca l-ar lua cineva deoparte si i-ar spune domnule, uitati ca nu e chiar asa, lasati profesionistii sa-si faca treaba, asta e un altfel de sport, sunt anumite limitari, eu cred ca 90% din ei ar intelege si ar avea mai multa rabdare cu echipa, si in ceea ce priveste criticile si indicatiile de pe margine. Dar atitudinea din online si atitudinea unor suporteri acolo, pe Facebook, nu aici, mi se pare foarte persiflanta, pe sistemul "nu stii baschet de 10 ani nu ai ce sa comentezi la infrangeri". Ba da, uite ca au, ca si oamenii aia au platit un abonament si se pot exprima fix cum vor ei in limitele decentei si bunului simt. 
click pt. Articol 07 decembrie 2016 11:14
DonDiablo DonDiablo
0 
Sincer da după ce am postat m-am gândit și la Steaua.Da sincer ca lor Steaua nu mi se pare mare brânză.Da îmi place Long mie personal,norocu lor au fost europa 0,fara accidentări.Csm cu lotu valid 100% orcând la orce oră ți bate pe Steaua.Sa nu uitam un antrenor bun zic eu Șapera n-a reușit mare lucru la Steaua,cu hn super lor zic eu.Mai stă Achim minim cât a stat până acuma la Csm fi liniștit. 
click pt. Articol 07 decembrie 2016 09:19
soso69 Achim
0 
Clujul si Steaua sigur. Daca Achim pleca anul trecut cum era la un moment dat situatia sigur il vedeai pe banca Stelei. Si s-ar mai gasi echipe care ar baga mana mai adanc in buzunar pt ca Achim stie sa construiasca echipe din jucatori disciplinati nu are nevoie de vedete platite foarte mult.  
click pt. Articol 07 decembrie 2016 09:10
DonDiablo DonDiablo
0 
Is foarte curios de o chestie.Cine spui tu că poate oferi în România mai mult lu Achim decat Csm?Poate Cluj,poate. 
click pt. Articol 07 decembrie 2016 08:31
soso69 @adrian.or
0 
Niciunul dintre cei de mai sus nu sunt din sanul echipei ci suporteri de baschet. Si tu critici echipa dar intr-un alt mod. Dar sa ceri la jumatatea primei faze, dupa ce ai jucat neasteptat de bine in Europa si esti pe locul 4 in campionat, demisia lui Sere si Achim e cu totul altceva. Eu nu zic ca sunt si astfel de suporteri in sala si isi aduc aportul la atmosfera, dar din pacate acestia isi aduc acest aport doar cand echipa castiga. Am vazut si eu in sala cativa care habar n-au de baschet dar striga la Achim si la jucatori cu indicatii si reprosuri de zici ca Obradovic i-a fost elev. Fin pacate nu ma astept ca sala sa fie mereu plina la Oradea. E greu sa mai realizam performanta de anul trecut pt ca in sport mai vorbesc si banii. De aceea mie nu imi e frica de posibilitatea pierderii unor suporteri "de rezultat" ci de faptul ca toate aceste "scandaluri" si reprosuri sa nu provoace vreun "cutremur" la echipa. Sere sau Acim daca maine decid sa plece pun pariu ca au minim 3 oferte financiare peste ce ofera Oradea. Iar fara ei jumatate din sponsori vor spune "pa". Si atunci sa vedem cat de plina di frumoasa va fi sala din Oradea. Repet nu am nimic impotriva unor critici sau nemultumiri, dar in limita bunului simt. Reprosuri de genul : l-ati dat afara pe Franklin - el a vrut sa se retraga (ulterior se pare ca s-a razgandit dar semnase Mirko); l-ati cedat pe Zupan - Zupan era cel mai bine platit jucator din echipa si vroia mai mult (merita mai mult ca Barnette?); vrem mau multi romani buni la echipa - avem 4 jucatori din lotul national (nu-i putem lua pe toti pt fiind putini sunt scumpi); etc. 
click pt. Articol 07 decembrie 2016 07:47
adrian.or Adrian.or
0 
Sincer cred ca se refereau la Calota in locul lui Petrisor. Si din nou, aveti o viziune despre baschet foaaaarte ingusta cu privire la noii fani. Echipa asta va ajunge, daca continua asa, sa joace cu sala pe jumatate goala, cum era pana anul trecut 3 sferturi din sezon. Si atunci tot voi, cei care sunteti in sanul echipei, o sa va plangeti ca nu mai apreciaza lumea baschetul din calitate. Nici cu fani in plus nu e bine, nici fara ei nu, da nu i-ati educa, vorbiti cu ei de sus dupa ce voi stiti deja baschet pe paine, normal ca va injura. Mai multa umilinta, ca nici cu aplaudaci si postaci nu e bine in baschet. 
click pt. Articol 06 decembrie 2016 21:33