VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Atmosfera extraordinară la Sibiu Star Game, meciul dintre jucătorii și suporterii lui CSU
Sute de suporteri s-au adunat în Sala Transilvania, pentru a vedea amicalul dintre CSU Sibiu și CSU Fans 
Sărbători Fericite!
Redacția site-ului Total Baschet urează Sărbători Fericite tuturor cititorilor, partenerilor, colaboratorilor și iubitorilor sportului cu mingea la coș. Paște Fericit! 
Sibiu Star Game, amicalul galben-albastru dintre jucători și suporteri
Baschetbaliștii sibieni joacă un ultim meci în acest sezon, în compania suporterilor  
S-a stabilit programul semifinalelor Ligii Naționale
BC Mureș, Steaua CSM EximBank, CSM CSU Oradea și U-Banca Transilvania s-au calificat în careul de ași 
Când dragostea față de galben-albastru este mai mare decât orice eșec
Suporteri și echipă, o familie, acasă la CSU! 
Dan Fleșeriu: „Nu am reușit să facem tot ce ne-am fi dorit, dar cred că am murit frumos”
Sezonul s-a încheiat pentru CSU Sibiu, după înfrângerea cu U-BT 
Marcel Țenter: „Felicit echipa din Sibiu, care a depus un efort considerabil în această serie”
U-Banca Transilvania s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale 
U-BT câștigă meciul patru și merge în semifinale
Clujenii s-au impus în fieful sibienilor, câștigând la 11 puncte diferență 
U BT Cluj-Napoca încheie seria cu CSU Sibiu la 3-1
Sibienii nu au mai repetat figura din meciul precedent 
Titus Nicoară, aproape de double-double în meciul patru cu Dinamo
Orădeanul a fost cel mai bun om al trupei lui Claudiu Fometescu 
Shakall totalbaschet
0 
Sarbatori fericite si multa sanatate tuturor romanilor!!! 
click pt. Articol 02 mai 2016 10:15
tiger76 @totalbaschet
0 
Sărbători fericite și vouă! Tineti-o tot asa! 
click pt. Articol 02 mai 2016 02:51
mid csu
0 
SARBATORI FERICITE ! redactorilor TOTAL BASCHET. Tineti-o tot asa! 
click pt. Articol 01 mai 2016 22:27
soso69 Multumim
0 
Sărbători fericite! 
click pt. Articol 30 aprilie 2016 23:11
DonJuan Multumim !
0 
Paste fericit !!! 
click pt. Articol 30 aprilie 2016 22:25
JCN Multumim
0 
Sarbatori fericite sa aveti ! 
click pt. Articol 30 aprilie 2016 22:21
arifliv Respect
0 
Un Paste fericit tuturor... 
click pt. Articol 30 aprilie 2016 20:56
DonJuan Lacrimile lui Fleseriu !!!
0 
Eu am fost emotionat pana la maxim dupa ce am vazut conferinta de presa. Nu am cuvinte , ma inclin in fata acestui om. Mi sau umezit ochii alaturi de el...sper din tot sufletul sa il avem aici la no iacasa inca cel putin 5 ani de zile. Imi doresc sa imi duc copii la baschet sa urmarim din tribuna CSU SIBIU iar acolo pe banca sa fie Dan Fleseriu.  
click pt. Articol 30 aprilie 2016 18:31
DonJuan Respiram baschet !
0 
Daca te uiti la poza din acest material care a fost realizata dupa meciul cu U Cluj iti dai seama ce inseamna pentru noi CSU SIBIU. Poza realizata dupa o eliminare din play off. Restul discutiilot nu isi mai au rostul.
La Sibiu baschetul este o religie !!!  
click pt. Articol 30 aprilie 2016 18:25
mid csu
0 
E posibil orice, nu cred ca exista diferente intre cele4 echipe. Vad o finală Cluj - Mures . 
click pt. Articol 30 aprilie 2016 13:59