VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Zona Transferurilor 2014 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mişcările de trupe din LNBM, la zi 
Video - Gary McGhee în sezonul 2010-2011
Un clip de 10 minute cu noul pivot al celor de la CSM Oradea pe vremea când evolua la Pittsburgh Panthers 
CSM Oradea transferă din nou din Bundesliga. Gary McGhee este noul pivot
Orădenii au anunţat de asemenea despărţirea de Sean Denison 
Trei tineri baschetbalişti alături de Energia Târgu Jiu
Gorjenii au promovat trei jucători de la campioana U16, iar Răzvan Bratoloveanu rămâne de asemenea în lot 
Marko Šutalo: “Sper să răspund cerinţelor antrenorului cât şi a întregii conduceri”
Šutalo vorbeşte despre venirea în Trivale 
Virgil Stănescu: "Vrem să intrăm în primele patru echipe din campionat"
Steaua CSM EximBank a impresionat pe piața transferurilor din această vară 
Arenă de 8.000 de locuri la Oradea?
Carmen Tocală a confirmat această informație într-o conferință de presă ce a avut loc în orașul de pe malul Crișului Repede. 
Andrei Ciordaș, Sergiu Pop și Horia Hora rămân la CSM Oradea
Jucătorii și-au prelungit contractele cu formația antrenată de Cristian Achim 
CSU Sibiu l-a achiziționat pe Georgian Păun
Sibienii continuă campania de achiziții 
Porter Troupe va semna prelungirea contractului cu Energia Târgu Jiu
Dan Cumpănaşu, noul preşedinte al secţiei de baschet a CS Energia, a declarat că lotul este finalizat 
Tomy semn de intrebare...
0 
Salutare... Inca nu am apucat sa vad clipuri pe internet insa vazand doar statistici pare un jucator OK. Nu stralucit, dar OK. Totusi statisticile vin din Bundesliga unde se joaca alt baschet ca in LNBM. Ingrijorator e procentajul la libere care e chiar o masura strict personala. Dar cine stie... cred ca Achim stie :). Bun venit Gary si mult succes!  
click pt. Articol 30 iulie 2014 11:41
soso69 foarte bun
0 
Am vazut un videoclip de 10 min cu reusitele lui de acum 2 ani cand era in ultimul an din campionatul universitar american. E un pivot puternic si se pozitioneaza foarte bine sub panou pt recuperari. De asemenea imi place ca se deplaseaza foarte bine in tranzitie.
Sper sa facem o figura frumoasa in acest an. Lotul e foarte bun (desi Unguru are dreptate ca ne-am intarit pe semicerc dar sub panou am scazut, nu ca valoare ci ca numar de jucatori), ramane de vazut cum se vor angrena cei 2 americani in sistemul lui Achim, pt ca se stie ca ei nu sunt prea disciplinati tactic(exceptie a facut Franklin). De asemenea si Krapic a dat semne de individualism dar fiind ex-yugoslav e mai usor sa accepte stategiile impuse de antrenor. 
click pt. Articol 30 iulie 2014 10:36
soso69 Germania
0 
@mickeymouse - de acord cu tina ca, campionatul Germaniei nu e de valoarea celui din Spania sau Rusia. Dar cand ai 1-2 echipe in Euroliga si inca 3-4 in EuroCup nu cred ca poate fi numit campionat slab. Noi avem 1 echipa in EuroCup doar pe baza de invitatie... De asemenea sa fi numit MVP chiar si pt o luna intr-un campionat cu Bayern sau Alba Berlin, sincer nu e putin. Poate ca echipa de la care vine nu e foarte titrata (are "doar" o castigare de cupa EuroChallenge cu un an inaintea Ploiestiului). 
click pt. Articol 30 iulie 2014 09:56
0 
Gandirea trebuie sa fie in perspectiva si nu doar limitat la nevoile actuale! Daca in 10 ani ai nevoie de sala mare ce faci? o darami sa faci alta? 
click pt. Articol 30 iulie 2014 09:52
unguru se pare...
0 
ca oradea si-a definitivat lotul.
avem si pivot.
parerea mea e ca totusi mai aveam nevoie de un om pe pozitia 4... 
click pt. Articol 30 iulie 2014 09:40
free62 free62
0 
O sala de 8000 cu 4-5000 de oameni in aia arata goala. Eu nu am indoieli ca la finala la Cluj se vor strange 5000, da 7000 nu cred in veci, asa ca la Oradea mai putin probabil...8000 nu vin pe stadion 
click pt. Articol 30 iulie 2014 09:30
0 
Sincer nu îi mai văd locul (rostul) lui Ceskovic în echipă. Sunt deja Calotă și Johnson care joacă pe pozițiile 1-2, iar Bojovic și Seals pe 2-3.

Cred că avem nevoie de un shooter bun (dacă n-a semnat Austin) și străin care să joace pe pozitțiile 4-5. 
click pt. Articol 29 iulie 2014 23:08
0 
Sa o faca dar sa o faca pentru ca este necesara si nu pentru a va mai prostii cu ceva in scopul obtinerii unor voturi! Eu sunt pentru sport si pentru promovarea lui asa ca nu o sa comentez niciodata ca se face undeva o sala noua! Ma deranjeaza motivul fals pentru care astia vor sa o faca! 
click pt. Articol 29 iulie 2014 22:31
rexdecebal mascarici
0 
si parveniti, de la stanga la dreapta imaginii.... 
click pt. Articol 29 iulie 2014 22:21
rexdecebal nu chiar
0 
La Oradea am asistat la meciuri de campionat in care au intrat peste 4000 de oameni, dintre care aproape 1000 in picioare! public este din plin, eu merg cu 1 ora inainte de fiecare meci sa prind locuri decente, asa ca, nu ar fi o problemp daca s-ar face, desi e un vis prea frumos! plus ca la Oradea vin frecvent loturile nationale de handbal si baschet, fete si baieti!!! 
click pt. Articol 29 iulie 2014 22:19