VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC Mureș câștigă în fața lui SCM U Craiova, grație unui sfert 4 excelent
Mureșenii au ajuns la 14 victorii în acest sezon al LNBM 
U-Banca Transilvania se impune în duelul cu Phoenix Galați
Dunărenii i-au ținut însă în șah pe clujeni timp de trei sferturi 
CSU Sibiu obține o victorie de răsunet împotriva lui Gaz Metan Mediaș
Galben-albaștrii și-au asigurat calificarea în prima grupă valorică 
Steaua câştigă în prelungiri pe terenul lui BCM U Piteşti
Ronald Ross şi Nikola Malesevic au fost aproape de triple-double 
LNBM - Etapa a XX-a. Program şi rezultate
Etapa 20 are loc în zilele de 6 şi 7 februarie 
CSM CSU Oradea întâlnește acasă pe Dinamo București
Confruntarea va demara mâine, începând cu ora 20 
Lazar Radosavljevic s-a transferat la o fostă adversară a Energiei
De asemenea, gorjenii au negat interesul pentru Bogdan Popescu 
Georgian Păun: „Meciul cu Mediașul este cel mai greu de până acum”
Tânărul baschetbalist român se bazează pe aportul fanilor 
blue ray Nu e normal (titlul)
0 
Totuși, ați bătut echipa de pe ultimul loc al clasamentului, și v-ați chinuit un pic. Ce poate fi răsunător în asta?

 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:38
0 
Crede-ma ca stiu ce vb, dar in fine, sa o lasam asa, intradevar Gazul a jucat frumos dovada ca la fel ca si echipa noastra nu se rezuma totul la bani, dar o spun cu toata siguranta ca era extrem de greu sa pierdem azi acasa.
In rest asa cum am mai zis-o sper sa vi se rezolve problemele si sa continue baschetul la Medias.  
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:32
0 
Da, la bascov.
 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:30
0 
E Mures o echipa...incepe sezonul cu jucatori de mana a 3-a apoi apare un Dykes, anul acesta un Alhaji...Fac ei cum fac si iar joaca finala! Tot respectul ca se descurca! Daca intram in Play-off e prima echipa ce nu o vrem...:) 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:24
0 
N-am fost chiar așa departe de victorie la Mureș. Cred că dacă era și Burlacu în lot se putea schimba treaba. Am rămas, totuși, cu impresia că nu s-a pus prea mare preț pe meciul ăsta, echipa conservându-se pentru meciul cu Clujul. Sper să ne iasă și să batem miercuri. 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:22
0 
Serios? Chiar si-a luat Ross casuta in oras? 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:22
martax ce frustare...
0 
sincer nu comentam nimic după meciul acesta dacă nu vedeam acest titlul de excepție, care merită un premiu cu prisosință. Cred că rivalitatea asta e dusă prea departe. Îmi place doar atmosfera care se crează înainte de meciuri și mobilizare suporterilor (în ultima vreme doar a celor sibieni).
Dacă e să vorbim de arbitraj din seara asta, nu cred că e greu pentru nimeni să vadă ce s-a întâmplat (dacă vrea să vadă). Am și zis, că Sibiul putea să câștige și altfel.Poate și eu eram mulțumit dacă Gazu câștiga astă seară în maniera în care a facut-o Sibiul. Și să nu uit că v-am ținut în șah cu doar 4 străini.
Referitor la poziția din clasament, cred că era de așteptat un asemenea sezon după ceea ce s-a întâmplat în vară (reunire târzie, presezon ca și inexistent etc.). Noi nu am avut oamenii care să ajusteze lucrurile că și voi dacă rămâneați cu Amardi, Evans și Klassen, sigur nu erați departe de noi acum. 
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:20
andy Meci
0 
Arsic 2, groparul echipei nu e capabil sa impuna o idee tactica, cum sa nu faci fault, cum sa nu-ti dai seama ca va arunca Barac sau Marinovic, du-te la cules MANDIC, incompetentule. Apararea este varza treceau ca si cand erau in curtea scolii. Stamenkovic si Stancut sunt calamitati, nu au de a face cu baschetul. Mai bine jucam cu Chirof si Alexiu. Sa plece si Stamenkovic si Jogela si sa Aducem 2 LEE. Sa stea Ross antrenor in viitor, ca tot si-a cumparat casa in Pitesti.  
click pt. Articol 07 februarie 2016 00:17
costi Gazu
0 
Meci bun făcut de băieții noștrii! Păcat, nu poți câștiga dacă nu te lasă cele trei personaje minunate...