VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Video - Michael Southall în era Melilla Baloncesto
Un montaj video cu reuşitele noului pivot al Clujului în sezonul 2007-2008 din liga secundă din Spania 
Mircea Cristescu: "Va fi o provocare să aducem 7.000 de oameni în noua sală"
U Banca Transilvania va reprezenta România în EuroChallenge 
BC Timișoara și-a stabilit programul precompetițional
“Leii din Banat” se vor reuni în data de 30 iulie 
Zona Transferurilor 2014 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mişcările de trupe din LNBM, la zi 
CSM Oradea are un nou antrenor secund
De asemenea, bihorenii se vor reuni în data de 6 august 
U-Banca Transilvania și-a stabilit programul de pregătire
Clujenii se vor reuni pe 11 august, urmând ca în luna septembrie să organizeze un nou turneu internațional 
FRB dorește să-l suspende pe Bogdan Pogăcean
Bogdan Pogăcean, componentul lui U Banca Transilvania, nu s-a prezentat la lotul național U20 din cauza faptului că a fost angrenat în concursul de admitere la facultate 
ACTUALIZARE. U Banca Transilvania a anunțat lotul pentru sezonul următor
Așa cum Total Baschet a anunțat la începutul lunii iunie, Sean Barnette s-a regăsit pe lista de achiziții a oficialilor ardeleni. Pe lângă Barnette, ardelenii au bătut palma cu alți doi jucători străini 
U BT Cluj-Napoca a anunțat componența lotului pentru sezonul viitor
Ardelenii se vor baza pe 7 jucători străini  
SURSE.Cam Long se află în vizorul lui CSU Asesoft Ploiești
Americanul ar putea deveni conducătorul de joc al ploieștenilor 
0 
Mulţumesc mult pentru atenţionare!  
click pt. Articol 23 iulie 2014 23:59
ARM U BT
0 
Interesant, teoretic ar trebui sa fie mai experimentat dupa 6 ani, poate ceva mai lent dar..... 
click pt. Articol 23 iulie 2014 23:44
0 
Sau altfel spus"pentru ca Romania" si "pentru ca prea multi retardati mintal in functii publice"  
click pt. Articol 23 iulie 2014 23:17
mi argint=locul 2
0 
sunt medaliati cu argint adica au ocupat locul 2, cei medaliati cu bronz ocupa intotdeauna locul 3.
merci anticipat pentru corectura. 
click pt. Articol 23 iulie 2014 22:50
ARM U BT
0 
Ai fi surprins, in zona galeriei erau pana in 20 dintre "adversari"...... curiozitatea este cati au fost la promovare...... si curiozitatea si mai mare ii daca stiu cum au promovat si cum a ajuns Rapid-ul la Cluj.....
 
click pt. Articol 23 iulie 2014 22:36
zol21 napoca
0 
mai ales ca cei care tin cu "adevaratul U" nu vor veni, eu zic ca ii cam imposibil sa se umple sala...  
click pt. Articol 23 iulie 2014 22:28
spectator admitere facultate
0 
La bac-ul olimpicilor ( nu al sportivilor) POT participa si sportivii care fac parte din loturile nationale largite care se pregatesc pentru concursuri internationale. Deci nu este o recompensa a activitatii unui sportiv ci faptul ca la sesiunea normala de bacalaureat elevul nu poate participa deoarece reprezinta tara la un concurs. Neajunsul este altul : marea majoritate a Facultatilor de educatie fizica din tara nu recunosc diplomele de locul I-III obtinute la concursurile sportive la nivel national si elevii trebuie sa dea examenul de admitere stabilit de fiecare facultate in parte.Daca la Educatie fizica nu pot intra fara examen sportivi care obtin locuri I-III la nivel national atunci la Medicina cum pot intra fara examen olimpicii la geografie,religie, debat sau laureati la alte concursuri? ( vezi examen de admitere 2013 la UMF Iasi- listele cu olimpicii sunt pe site-ul acestei facultati ). DECI , daca Pogacean putea intra la faculatate fara examen, pe baza diplomelor obtinute in ultimii 2 ani la juniori,s-ar fi dus sper la lotul national si nu ar mai fi existat motivul suspendarii.Dar asa , pentru o proba la care nu primesti nota ci doar un calificativ ce poti sa zici? Chiar toti candidatii la acea facultate sunt campioni mondiali si europeni de nu se puteau lua in considerare diplomele obtinute la CONCURSURI scolare de profil? Asta nu il absolva totusi de vina ca a participat la bac-ul special stiind ca nu va merge la lot. 
click pt. Articol 23 iulie 2014 22:26
tzontzolino obligativitate roman
0 
Probabil cand a dat sesiunea speciala era regula cu roman obligatoriu pe teren si s-a gandit ca are o sansa- insa cand a vazut ca s-a anulat, si-a dat seama ca nu are viitor ca baschetbalist si omu' a dat si el la studii superioare. Sincer e mai riscant sa te bazezi doar pe baschet cand nu esti Silvasan! 
click pt. Articol 23 iulie 2014 21:24
parereamea Ce gluma proasta...
0 
Stiati ca Federatia nu a permis sportivei Bianca Blanaru sa dea BAC.ul sportivilor pe motiv ca era jucatoare inactiva ? Pana aici nimic dubios....problema e ca odata cu terminarea BAc.ului sportivilor Bianca primeste CULMEA convocare la lotul national de U20..... 
click pt. Articol 23 iulie 2014 21:14
ydesh_apu alternativa
0 
Daca un regulament este inadecvat trebuie modificat. Nu este prima data cand apar probleme asemanatoare. Eu felicit pe Pogacean pentru decizia luata care ii va conferi o relativa siguranta in privinta viitorului sau, comparata cu nesiguranta rezultata din activitatea de baschetbalist in Romania.
Referitor la lot si bac-ul sportivilor: pentru ce este recompensat jucatorul? Pentru toata activitatea sa de baschetbalist junior (2 titluri de campion si n titluri pe alte locuri pe podium) sau pentru ultimul an cand e bac-ul? Un jucator admis in lot in ultimul an de scoala care isi da bacul sportivilor este mai valoros decat unul care de la 12-13 ani este tot in prima echipa a tarii si reprezinta tara in toate jocurile echipei nationale de juniori? Asta e o problema care trebuie sa o rezolve odata frb si vad ca o tot lalaie cu exceptii, jumatati de masura si compromisuri.
 
click pt. Articol 23 iulie 2014 20:23