VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SURSE. Jamel Waters va fi legitimat de Phoenix Galați
Sportivul american va semna primul angajament profesionist al carierei 
BCM Baia Mare a transferat un gigant care a evoluat în NBA Summer League 2016
Pivotul îi va face concurență lui Ionuț Drăgușin în ceea ce privește înălțimea 
BC Mureș se mișcă pe piața transferurilor
Pagina de facebook BC Mureș Fan Club anunță mai multe achiziții ale trupei lui Barnabas Szaszgaspar 
Cătălin Vlaicu a semnat cu Phoenix Galați
Sportivul sosește de la BCM U Pitești 
CSM Oradea l-a transferat pe Sean Denison
Canadianul se întoarce la echipa alături de care a evoluat în sezonul 2013/2014 
Campania de transferări continuă pentru Phoenix Galați
Americanul Travis Daniels va juca la Phoenix 
Adrian Diaz este noul pivot al lui BC SCM Timișoara
Pivotul va semna primul angajament profesionist, după ce a evoluat în ultimele trei sezoane în NCAA 
Steaua CSM EximBank și-a definitivat lotul prin înregimentarea lui Vlad Negoițescu
Claudiu Fometescu și Milorad Perovic și-au conturat lotul de jucători pentru sezonul 2016/2017 
Partizan Belgrad și BM Slam Stal Ostrow vin la Oradea pentru Memorialul Antonio Alexe
Turneul memorial se va desfășura în perioada 8-10 septembrie 
soso69 Mures
0 
Baschetul romanesc are Mureș. nevoie de BC Mureș. Sper sa se rezolve problemele și sa avem din nou o echipa competitiva la Mureș. 
click pt. Articol 24 iulie 2016 22:00
mickeymouse Conducere
0 
Muresul a fost vicecampioana pe datorii. Se pare ca acest club are datorii mari iar jucatorii, agentii vorbesc intre ei. Numarul fanilor care se pregatesc sa ceara demisia presedintelui Lungu este din ce in ce mai mare. Va fi "spectacol" la primul meci. 
click pt. Articol 24 iulie 2016 20:35
danms Doar pare...
0 
Exact : „BC Mureș PARE activă pe piața transferurilor”, pentru că (părerea mea):
1) Comparați-l pe Djapa cu Barro...;
2)Cioacătă : 2,8 puncte în 27 de meciuri...;
3) Andrei : 3,8 puncte pe meci...
Așteptăm cu nerăbdare ÎNCEPEREA EFECTIVĂ a transferurilor la B.C. Mureș, VICECAMPIOANA ROMÂNIEI!!!  
click pt. Articol 24 iulie 2016 12:56
adrian.or adrian.or
0 
Sunt de acord, noroc cu tine, macar ma mai pui la punct. 
click pt. Articol 23 iulie 2016 22:59
adrian.or adrian.or
0 
Ma bucur ca s-a gasit un fan macar care e de acord cu mine, e tare dragut, chiar daca risti niste minusuri babane, e periculos, prietene. Noi trebuie sa fim alaturi de echipa si daca ar juca Pasca fundas. 
click pt. Articol 23 iulie 2016 22:59
0 
bati campii cu prea multa gratie.... 
click pt. Articol 23 iulie 2016 22:33
0 
Din punctul meu de vedere opiniile diferite sunt chiar binevenite, cu conditia sa se pastreze un dialog civilizat, asa cum - de altfel - s-a si intamplat in cadrul comentariilor la acest articol. 
click pt. Articol 23 iulie 2016 18:46
soso69 Sponsor
0 
M-aș bucura dacă informația ta e reala pt ca atunci chiar as fi mai liniștit. Nu de alta dar Gavellla ar aceasta contribuție doar datorita d-lui Vajai pt ca în rest firma nu este de top. Tot ce s-a realizat pana acum la Oradea i se datorează în mare măsură și pt asta trebuie apreciat. 
click pt. Articol 23 iulie 2016 15:54
0 
E clar ca s-a conturat un prim 5-6 extrem de bun pentru campionatul nostru cu care ne vom bate CLAR la titlu si anul asta daca nu vor fi accidentari...
Si totusi pe de o parte sunt de acord cu "adrian.or" care avea poate alte asteptari de la campania de transferuri mai ales ca am informatii ca ar mai fi un sponsor bun la echipa, la nivelul "Gavella"....ar fi vorba de Banca R....
Stie careva daca este adevarata informatia? 
click pt. Articol 23 iulie 2016 15:19
adrian.or adrian.or
0 
Da, de aia e frumos pe aici, ca poti sa-ti exprimi o opinie diferita fara alte probleme in afara de un minus amarat. Oricum e foarte bine cunoscut ca atat clubul cat si fanii oradeni au o foarte mare problema cu idei sau opinii care difera de a lor, mie iar imi face placere sa exprim exact ce cred, oricat de prost s-ar putea interpreta acest lucru. Campanie de achizitii ok, ma asteptam la mult mai mult, dintr-o naivitate stupida de echipa campioana. Sa ne vedem cu bine la sala. 
click pt. Articol 23 iulie 2016 11:32