VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Anthony Miles, noul fundaș al Energiei Târgu-Jiu
De asemenea, Porter Troupe și-a prelungit contractul cu formația gorjeană 
Filip Barovic este noua achiziție a lui BC Timișoara
Pivotul muntenegrean vine de la vicecampioana Ungariei 
Bogdan Nicolescu va evolua la CSM-U Oradea
Tânărul baschetbalist bucureștean a semnat un contract valabil pe trei ani 
Sezonul 2015/2016 va debuta cu SuperCupa României
Evenimentul, organizat la nivel de LNBM și LNBF, va avea loc la mijlocul lunii septembrie 
CSU Sibiu aniversează 20 de ani de la primul titlu câștigat cu un meci de gală
CSU Forest Sibiu se reîntâlnește cu Steaua București 
Transfer de EuroCup. Marko Marinovic a semnat cu Steaua
Fundașul sârb are o carte de vizită impresionantă 
Alexandru Iacobescu nu s-a prezentat la DNA Ploiești
Publicațile centrale susțin că acesta ar fi părăsit țara 
Noua competiție FIBA afectează calendarul competițional 15/16
FRB nu a stabilit oficial datele de desfășurare ale LNBM, LNBF și Cupa României 
CS Gaz Metan Mediaș, înscrisă în ultimul moment în LNBM
Medieșenii vor avea un buget comparabil cu cel de sezonul trecut 
BCM ”U” Pitești a fost depunctată de către Federația Română de Baschet
Argeșenii vor debuta în noul sezon competițional cu -3 puncte în clasament 
ionutz Completare
0 
Daca tot se aduce vorba de Sebastian Ionescu am si eu o curiozitate: cine il sustine asa de tare pe acest baiat? Prinde loturile pe banda rulanta nu conteaza la ce generatie si la turneele finale la care joaca e praf. 
click pt. Articol 05 iulie 2015 18:57
0 
Daca va aduceti aminte Achim l-a avut si pe Ciordas in lot dar nu i-a nici o sansa la echipa mare. Din punctul meu de vedere o mutare gresita a lui Bobe. 
click pt. Articol 05 iulie 2015 10:07
soso69 Parere
0 
Eu nu văd așa lucrurile. Pt orice antrenor contează rezultatele. La cât de greu e sa găsești sponsori nu văd ce echipa are șansa de a creste jucători. Ei trebuie sa dovedească ca merita sa primească șanse. Referitor la un Hora sau un Pop, din păcate au primit multe șanse dar degeaba. Măcar Pop a început sa se străduiască mai mult, în schimb Hora s-a obișnuit sa stea pe banca și sa-i mearga salariul (se pare ca s-a terminat pt ca nu i-au prelungit contractul). Eu zic ca Bobe a ales bine pt ca Oradea nu are jucător roman pe postul lui și momentan nici străin. Așa ca eu cred ca va juca destul de mult dacă va da satisfacție. Dovada sunt Popescu do Tibârnă care au primit multe minute de joc. Referitor la Pasca - mă abțin! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 23:05
suporter oradean subscriu cu unele amendamente
0 
de acord cu tine,proasta mutare facuta de acest copil si pe trei ani -mult-doamne fereste daca ramane si achim trei ani cariera lui se va incheia inainte de a incepe.In toata cariera lui de antrenor Achim nu a format nici macar un junior,sa-l faca jucator,nu are tip.este inflexibil, nu poate nu are putere de a construi,mai degraba de a distruge-vezi Hora,Pop,Ionescu,Stefan jucator atletic si cu mana buna de la distanta,Pasca tinut pe banca "noroc" cu accidentarile de anul trecut,ca altfel,freca banca in continuare si exemplele ar putea continua,Dar sper ca Bobe sa aiba parte de alt tratament desi... nu cred..  
click pt. Articol 03 iulie 2015 22:38
0 
La prima vedere este o miscare excelenta pt ambele parti, DAR..... Daca bobe se va pregati cu echipa mare sigur va progresa dpv tehnico-tactic. Sper sa aiba loc de eternele sperante : hora si pop. In schimb de jucat , mai cu frana... Achim este un antrenor care nu se ocupa de tinerii jucatori pt ca este prea preocupat de aspectele tactice ale jocului , prea inflexibil si chiar fricos.
Deci bobe nu va juca prea mult la prima echipa iar la liga I , oradea nu prea are echipa pt ca nu au fost interesati in ultimii ani de sectorul juvenil.
Mult succes Bobe si urmareste-ti interesul pt ca d-nul Achim si-l urmareste pe al lui. 
click pt. Articol 03 iulie 2015 21:55
TDM Pt Constantin Mircea
0 
Interesant ca in vremea cand nu era urmarit, Ghita a bagat bani cu nemiluita...banii mei, banii tai - Constantin Mircea. Acum, cand ar putea baga din banii lui, pentru ca banuiesc ca nu i-a furat chiar pe toti, s-a oprit. Nu ii mai plac investitiile din bani proprii, curati, munciti. Daca ar fi sa intre DNA-ul si pe toate contractele si platile facute in 15 ani de CSU, cred ca ar fi jale.
Acum se pare ca incepe era Steaua CSM Targoviste Eximbank Dan Dacian Stanescu Paun Ponta Adi Voinescu Bucuresti...cu Georgescu la butoane. Stii ce vorbesc doar ai fost si tu la Steaua! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 18:16
danb61 12 ani
0 
Normal ca ne bucuram ......problema este ca puteam trai fara bucuria asta.Baschetul romanesc a pierdut 12 ANI!!!!Daca toata lumea isi facea treaba(DNA,politie,etc.)nu aparea MONSTRUOZITATEA asta de echipa, o echipa facuta dupa chipul si caracterul lor.Stiti cu totii cate s-au intamplat in anii astia la meciurile cu lor,stiti toate strigatele noastre.....ne-a auzit cineva??Normal ca ar trebui sa li se retraga titlurile.....dar e tarziu si asta nu se va intampla.Ma gandesc la ce se gandesc toti cei care i-au ajutat si au facut posibil asa ceva.Sa le fie (macar)rusine!! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 13:10
Dwade @Constantin Titi Mircea
0 
Acest individ Iacobescu are foarte mare legatura cu baschetul dar mai ales cu hotia din baschetul romanesc in uiltimii 12 ani. Cum poti afirma ca articolul nu are legatura cu baschetul? Are foarte mare legatura cu baschetul d-le Mircea. Ca sa raspund intrebarii dvs., textul articolului ne invata ca hotii (chiar si din baschet) vor da la un moment dat socoteala. Sincer, hotia din baschet ma doare mai putin decat jaful pe care l-au facut acesti indivizi din taxele pe care eu ma zbat sa le platesc la zi. In concluzie, cativa hoti in minus in baschetul romanesc, este FOARTE binevenita. A se retine ca in prezent eticheta de hoti pusa sefilor clubului ploiestean nu mai este pusa doar de suporterii altor echipe ci si de catre procurorii DNA. Mai ramane sa se pronunte si judecatorii, dupa care "beciul"este pregatit pentru ei. Si da, ma bucur cand vad incatusat orice "smecher"care fura cu nemiluita din impozitele platite de mine ... fie ca il cheama Nastase, Fenechiu, Ghita sau Iacobescu. Abia cand ii vad incatusati am o raza de speranta pentru tara asta. 
click pt. Articol 03 iulie 2015 12:07
danb61 erata
0 
Nu incep totul de la 0:au deja 3 locuri asigurate in echipa:jegobescu,ghita,ponta.Mai trebuie 2 si-si fac echipa: CSU DNA Ploiesti.Sala in care vor juca:Beciul Domnesc!! 
click pt. Articol 03 iulie 2015 10:40
0 
Chestia legata de introducerea clauzei echipei satelit dupa aprobarea bugetului nu stiu daca este OK si credibila. Oricum la satelit jucau rezervele din liga nationala si 6-7 juniori care nu trebuiau neaparat platiti. Problema mai dificila era legata de costurile participarii iar in legatura cu modul in care s-au realizat grupele Ligii I chiar aveti dreptate. Ce au cautat cele 2 echipe din Pitesti in grupa cu Iasul ? De ce nu au intrat in grupa cu bucurestenii sau chiar in grupa Ardeleana ? Asta m-am intrebat si eu la debutul campionatului cand ma gandeam la ce eforturi financiare este nevoita sa faca echipa din Iasi pt cele 2 deplasari.
Nu mai vorbim ca din grupa ardeleana avea drept de promovare la Turneul Semifinal DOAR O ECHIPA desi erau disponibile 2 locuri !!  
click pt. Articol 03 iulie 2015 09:49