VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Georgian Păun: „Cred că vom forma o echipă frumoasă și competitivă”
Jucătorul a revenit la BC Timișoara după două sezoane petrecute la CSU Sibiu 
CSM Ploiești a transferat un pivot american
Kyle Hunt vine să îi întărească pe prahoveni 
SURSE. Darius Hargrove, curtat de către BC Mureș
Americanul își dorește să rămână în țara noastră 
Jovan Novak este noul conducător de joc al lui CSM Ploiești
Prahovenii se întăresc cu un vicecampion mondial la U19 în anul 2013 
Taylor Lavery a semnat cu BCM Baia Mare
Maramureșenii își întăresc efectivul cu baschetbaliști americani 
Zona Transferurilor 2016 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mișcările de trupe din LNBM, la zi 
Vladimir Vuksanovic rămâne principal la SCM U Craiova
Sârbul a semnat o prelungire a contractului pe încă doi ani 
SURSE. Will Franklin, aproape de o despărțire de CSM CSU Oradea
CSM CSU Oradea este pe cale să își piardă căpitanul 
Iulian Orbeanu rămâne jucătorul lui Dinamo București și pentru sezonul 2016/2017
Extrema de forța și-a prelungit contractul cu alb-roșii pentru încă un sezon 
SURSE. U-Banca Transilvania, în negocieri cu doi foști jucători din Liga Națională
Gruparea ardeleană încearcă să finalizeze campania de achiziții 
0 
Stiu si eu unul care la U14 avea 1,50 si vreo 40kg dar si-a dorit sa joace, a muncit, alustruit banca pana la 16 ani si cand i s-a oferit sansa sa joace a fructificat-o. A jucat decent pana la U18 chiar si un sezon in Liga I , a facut si scoala la cel mai inalt nivel . Totul este sa-ti doresti, sa strangi din dinti sa accepti ideea ca nu toti ajung LeBron, sa sacrifici multe si sa fii sustinut de parinti si incurajat in momentele grele care sunt multe atunci cand fizicul nu te ajuta. In schimb e mai usor sa gasim scuze, motive si sa ne descurajam pt ca nu va ajunge sa joace macar in Euroliga 
click pt. Articol 01 iulie 2016 22:35
0 
Stiu ca nu-ti place Corpodean dar nu poti sa-i enunti numele intr-un astfel de context. Corpodean are vreo 25 de ani si a demonstrat in acest sezon, la Dinamo, ca poate deveni unul dintre romanii buni din campionat. In opinia mea, desi nu are un fizic grozav, este unul dintre jucatorii romani care se apara foarte foarte bine la pozitiile 1,2,3 si dezvoltandu -si aceste calitati si-a castigat minutele pe teren. Poate ca nu este un scorer dar a avut partide in care a marcat in special de la mare distanta iar la recuperare are sigur medii excelente pt un jucator de pozitia 2-3. Nu pot fi de acord cu enumerarea lui Corpodean alaturi de Santa, Jakab , Stanescu si alte spernte eterne. Pt mine Corpodean este una din revelatiile sezinului trecut, la capitolul jucatori romsni 
click pt. Articol 01 iulie 2016 22:03
Fortza Steaua pozitia 4
0 
Eu cred ca va sosi si un strain cel putin la fel de valoros precum Barro pentru ca echipa doreste sa se califice in grupele CL! Mai mult decat atat sunt foarte multe meciuri astfel ca vei avea nevoie de prospetime sub panou 
click pt. Articol 01 iulie 2016 15:43
0 
Problema juniorilor tine de financiar si mentalitate. In primul rand vrei la baschet de mic trebuie bani. La Mangalia ca tot vorbeati ti se cere cam 1000 de Ron pentru "sejur". Deci ori ca esti praf la baschet ori ca esti speranta trebuie cotizata suma de parinti. Acesti tineri reprezinta doar niste bani pentru unii si cam atat. Care totusi are sansa sa ajunga mai sus se vor lovi odata de pile si odata de mentalitatea romanasului care vede in stele viitorul. Stiu discutie in privinta unui pusti care juca foarte bine dar care din pacate la 14 ani nu avea decat 170 si parinti scunzi si pentru asta a fost dat la o parte. Romanul cauta doar Yao Ming si dupa cate vedeti toti jucatorii romani care au ajuns mai sus, prin state : Ghita, Olah, Baciu.... In plus mai avem si mentalitatea parintilor- care mi se pare corecta pana la urma in Romania: nu acorda 100 % baschetului, fa si o facultate- adica las-o mai moale ca nu se stie. 
click pt. Articol 01 iulie 2016 11:45
Cristi11 Corectare
0 
*Ca nu sunt straini de calitate 
click pt. Articol 01 iulie 2016 09:12
Cristi11 DonDiablo
0 
Nu am spus ca sunt straini de calitate buna. Nici nu se compara cu vreun roman. Problema e de la federatie din cauza lipsei de campionate prea putine unde pot juca tinerii romani pt ca pana la urma cel bun antrenament e meciul. Si cu asta vei putea avea romani mai buni decat actualii in 10-15ani 
click pt. Articol 01 iulie 2016 09:11
startup Juniori
0 
Oameni buni nu copii au o vina ei ar lucra dar federali iau 5-7juniori buni restul pile ,ei antrenează max 15 -20 juniori pe generație restul sunt lăsați e izbeliște si de federație si de cluburi pe perioada verii,vezi cate echipe sunt la baby si mini baschet la mangalia sute de echipe vb peste 4ani daca urca careva deci la o masa de 1500de practicanți la vârsta de 10-12ani termina junioratul 20maxim si va zic eu de ce, pentru ca intra 10 buni 10 pile sau cu bănuți puternic de la părinți pentru pregatire specifică ,restul fac de placere si din dorință de a mai încerca sa crească valoric asta pe cont propriu nimeni nu se ocupă de ei ;noi trebuie sa terminam cu minim 100de juniori pe an de vârstă ca sa facă pasul spre lnb măcar 10 pe an ,j uniorii trebuie dusi spre 22de ani cu competiții este vârstă pana la care poate avea o explozie asta teoretic asa ca problema este acolo in nori copii sunt dorinta din partea lor si a părinților care ii susțin financiar in totalitate ,întrebați federatia cu ce premiază o câștigătoare de campionat national la nivel de juniori ,intradeva ii premiază pe aia care ajung pe la lot care intra sub aripa lor asa ca ...nu mai spun ca deja m am enervat ,luati va gândul.......kuty apropo nu e o super mana are alte calități ... 
click pt. Articol 01 iulie 2016 00:27
DonDiablo DonDiablo
0 
Da ai dreptate mare în ce spui.Si dau un exemplu poate multi nu îl stiu.Se vorbeste de tineri.Cati din ei se antreneazã în afara sezonului fizic si aruncãri sau îmbunãtãtesc pct slabe cu un antrenor?Cam nimeni cu sigurantã.Dacã ar face asta eu spun s-ar vedea.Ex cel mai bun declaratia lui Vlad Moldoveanu.Merg sã mã antrenez o lunã în State cu un antrenor pt fizic si aruncãri.Cu siguranta face asta de multi ani.Dovada?A jucat Euroligã,poate juca orcând si a jucat la echipe care aproape orce român viseazã. 
click pt. Articol 30 iunie 2016 20:01
free62 free62
0 
Da cam asta e adevarul ca ne place sau nu. Nu putem sa jucam cu 3 straini si 2 petarde pe teren. E pur si simplu ilogic pt meciuri in sine. Kuti s-a impus pt ca a fost extrem extrem de bun si de competitiv inca de la 15 ani. A ajuns tot la 15 ani la echipa mare si pana la 18 a invatat. Ca sa nu mai discutam ca inca de la 15 avea aruncare, dribling si miscari de baschetablist, lucruri pe care Santa sau Corpodean nu le au la azi-maine 30. A fost capabil sa profite de sansele oferite. EL a fost bagat de Pintea inainte sa vina Tenter intr-un meci cu Hotesti Vale si dupa 2 min dadea slam cu om pe el pe contraatac. Asta a fost un prim punct de pelcare. E trist, dar cel mai prost american adus de pe strada de multe ori e mult peste juniorii nostri, asta pt ca tineretul nu s-a mai orientat spre baschet in ultimii ani. Acum trebuie sa avem rabdare pana recuperam, nu sa fortam promovari de amatori si jucatori care nu au cu ce efectiv