VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: „Pot fi periculoși dacă nu vom face o apărare bună”
CSU Sibiu joacă astăzi cu Dinamo, în Cupa României 
Liviu Rotariu s-a despărţit de BCM Baia Mare
Jucătorul a sosit în vară de la Politehnica Iaşi 
FOTO. Baschetbaliștii de la U-BT, în vizita la o grădiniță pentru copii cu nevoi speciale
Clujenii au făcut un gest nobil înaintea deplasării din Cipru 
Nenad Mandic: „Le-am cerut jucătorilor să fie energici, să pună presiune pe adversari și ne-a reușit”
BC SCM Timișoara a ieșit victorioasă din disputa cu Dinamo București 
BC SCM Timișoara s-a impus în fața celor de la Dinamo București în deplasare
Bănățenii au controlat partida în majoritatea timpului 
Două noutăți în lotul lui Dinamo la startul în LNBM
„Terierii” au folosit doi jucători străini în meciul cu BC SCM Timișoara care nu au făcut parte din lot și în presezon 
Milos Bojovic, cel mai bun jucător din tabăra Phoenix-ului în Victoria cu BC Mureș
Sârbul a fost principalul marcator al partidei de la Galați cu 23 de puncte 
LNBM. Etapa a II-a. Program şi rezultate
Rezultate complete 
BC SCM Timișoara învinge pe CS Dinamo Bucureşti
BC SCM Timișoara învinge pe CS Dinamo Bucureşti la o diferenţă de 9 puncte 
popsiis Retrogradare
0 
O singura echipa va retrograda si aceea va fi mai mult ca sigur baia mare 
click pt. Articol 27 septembrie 2016 13:25
0 
Mare pacat pt baschetbalistul iesean. Avea sansa sa joace minute multe in acest sezon. Nu prea inteleg ce probleme personale puteau sa intrerupa colaborarea dar....asta e 
click pt. Articol 27 septembrie 2016 12:29
free62 free62
0 
Concluzia: Toate echipele is foarte slabe, locurile 1-8 vor si ocupate de o singura echipa, reprezentata de seama a nomenclaturii, reprezentanta de cinste a intregul sistem, a aparatului de partid, a clasei muncitoare si pacii in toati muncipiile lumii! 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 15:00
0 
Doua echipe foarte slabe, care n-au cum sa prinda play-off-ul. Timisoara a castigat pentru a fost putin mai lucida per ansamblu si a avut un procentaj bun la aruncarile de afara. Totusi, un meci prost, plin de greseli tehnice; rareori am vazut atatea pase gresite sau mingi pierdute din dribling. Sper ca dinamo sa retrogradeze si, din cate am vazut, au toate sansele s-o faca :) 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 14:30
gelu eftimie curaj, gaina
0 
Poti sa ma atingi, gyke, stii tu, sub centura, unde-i place voinicului :)) 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 14:07
0 
Am fost elegant cand am avansat cifra 10 :) sibiul e o echipa cu un jucator si jumatate, restul fiind de o mediocritate care irita ochiul. Steaua a facut un meci slabut, si va mai face, pt ca e o echipa noua, fara omogenitate, dar numai un tembel n-ar recunoaste diferenta de valoare. Eu asta am vrut sa subliniez in postul initial, la care au sarit niste saraci cu duhul plus mascariciul siteului, freaka_din_1962, ca exista aceasta diferenta de valoare si ca in conditii normale, echipe ca csm sibiu n-au cum sa ne bata. O data la 100 de meciuri, cu sprijinul unuor maimute urlatoare, se intampla sa intre toate aruncarile cu prastia; in rest, cand se joaca baschet... 
click pt. Articol 26 septembrie 2016 14:02
Andrew @tzontzolino
0 
Ma bucur ca ai reaparut printre noi... daca erai atent pe pagina de facebook a echipei la declaratia lui Sapera, a spus ca Gabric a fost accidentat si s-a pus problema chiar sa nu joace! Cat despre Kabongo, site ul de specialitate 24secunde are cuvinte frumoase despre el!  
click pt. Articol 25 septembrie 2016 22:36
gyke oups
0 
Mai este si Craiova, dar dacă nu bagă mâna în buzunar se vor chinui sa prindă un loc de playoff. 
click pt. Articol 25 septembrie 2016 21:02
0 
Si mie mi se pare că arbitrii trag putin cu gazdele începutul asta de campionat, fără însă să văd ceva ieșit din comun. Ce mi se pare mai grav e faptul că arbitrii nu stiu cum sa mai fluiere faultul în tranziție. La Tordai era destul de uniform, toate fazele astea erau antisportiv, acum vezi în același meci doua faze identice tratate diferit. În fine, vom mai vedea... În ceea ce privește clasamentul eu vad lucrurile ușor diferit: 1-2 Oradea si Cluj, Steaua după ele, ca mi se pare că stau rău la români; apoi pe următoarele 3 locuri văd o bătaie în 4: Pitești, Sibiu, Timișoara si Mureș. Galatiul va prinde ultimul loc de playoff. Pe scurt, la momentul actual. Oricum probabil ca vor mai fi schimbări. PS mai stie cineva ceva de Gutuoaia? 
click pt. Articol 25 septembrie 2016 21:00
0 
Nu avem cine stie ce echipa. Am avut un presezon bun si avem un antrenor bun. In rest avem totusi un pivot care nu mai e la prima tinerete, un fundas talentat insa fara prea multa experienta si pe Grabric la fel de tanar si emotiv. Sa nu uitam ca sunt alte echipe mult mai slabe si poate asa sa avem o sansa sa ajunge in top 4. Chiar sunt curios cine va fi dupa Steaua, Oradea si Cluj. Legat de arbitrajul de la meci...s-a vazut de la o posta ca arbitrii au fost pe alta planeta dar nici cu un arbitraj perfect nu castigam asa ca o lasam balta. (si in meciul cu Galati arbitrii au tinut in veselie cu noi dar la fel tot noi castigam indiferent) 
click pt. Articol 25 septembrie 2016 18:27