VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
BC Mureș învinge pe BCM U Pitești
Ardelenii s-au impus cu scorul de 89-82 
BC Mureș conduce pe BCM U Pitești la pauza jocului
Ardelenii și-au revenit în sfertul al doilea 
Persic, 29 de puncte și 26 eficiență în jocul contra Energiei Târgu Jiu
BC Timișoara a câștigat disputa contra gorjenilor  
Antonis Constantinides: "Nu e o scuză că am avut doar două zile pentru a pregăti partida"
Energia Târgu Jiu a pierdut în deplasarea de la BC Timișoara  
Dragan Petricevic: "După diferența și modul în care am jucat, nu cred că există vreun dubiu"
BC Timișoara a câștigat contra Energiei Târgu Jiu, scor 96-75  
Dado Arnautović: ,,E o victorie muncită pentru că la Sibiu e greu de câștigat”
Antrenorul prahovenilor vorbeşte despre victoria de la Sibiu 
Miša Perišić: ,,A fost unul dintre cele mai proaste meciuri jucate pe teren propriu”
CSU Sibiu a înregistrat prima înfrângere pe teren propriu 
BC Timișoara, două din două în 2015
"Leii" s-au impus în fața Energiei Târgu Jiu după un joc echilibrat  
Popa cel mai eficient, Navickas cel mai bun marcator pentru Gaz Metan în Banie
Gaz Metan s-a impus cu scorul de 73-78 
Robert Neasteptat
0 
M-am uitat la primele 2 sferturi ale meciului si dupa am inchis televizorul ca am avut alta treaba.Sincer din ce am vazut in prima jumatate de meci nu m-am asteptat sa se intample acest deznodamant, ba chiar din contra, cu o banca foarte scurta a Muresului in acest meci(doar 9 jucatori inscrisi pe foaia oficiala daca tin eu minte)ma asteptam ca Pitestiul sa profite din plin de acest lucru pe final de meci, dar vad ca nu a fost asa.Sfert 3 socant facut de Pitesti, acolo cred ca s-a rupt tot firul partidei...

Se pare ca mai nou e la moda sa castigi cu echipe "rupte" - in doar 9 oameni(dupa CSM Oradea a venit randul Muresului azi)...

Se pare ca aici sunt ceva oameni care-l critica pe Maric...Pacat...CSM-ul nu l-a tinut degeaba timp de 6 ani, a stiut sa-i fructifice potentialul, a aratat ca e un jucator cu valoare, ca este intr-o alta forma sportiva si are nevoie de o scanteie ca sa-si revina e altceva, dar eu consider o mutare foarte inspirata facuta de pitesteni.

Arbitraj - tipic...Decizii proaste si compensatii si mai proaste, lucruri pe care numai arbitrii l-au vazut si care si de acasa din fata televizorului era clar ca era total altceva...Dar n-ai ce face, trebuie sa te obisnuiesti cu asa ceva...Ori nu vor sa arbitreze ca lumea ori nu stiu, dar se poate arbitra ca lumea un meci de calibrul acesta de toti arbitrii din Romania! 
click pt. Articol 26 ianuarie 2015 00:54
0 
abitrajul a fost destul de ok cu exceptia fabianei care ca fluierat aiurea de cateva ori, dar nu aici am pierdut meciu, l-am pierdut in aparare unde am fost praf!!! muresenii au avut 3 jucatori formidabili: adamovic (care a prins o zi buna), Dykes(care e mult prea atletic si nu a avut cine sa il tina) si barro (nu exista un alt jucator care sa faca blocajele mai bine ca el) 
click pt. Articol 26 ianuarie 2015 00:30
0 
In deplasare la fel, nu face meciuri bune, macar acasa sa castigam si noi vine lumea cu atata entuziasm la sala si pune atata pasiune, e singurul sport de echipa care ne mai face fericiti. 
click pt. Articol 26 ianuarie 2015 00:00
adu kovac
0 
Eu am ce am cu kovac....joaca un meci bun si apoi 3 slabe...si azi a avut procentaj de 20% din actiune.noroc ca a mai avut niste recuperari ca altfel era pe minus la eficienta.la libere are cam 60%. La eficienta e cel mai slab din primii 5. 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:56
0 
Trebuie sa castigam si in deplasare sa mai speram la ceva. 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:44
adu in sferul 2 si 3 am jucat slab
0 
Daca luam decat sferul 1 si 4 am fi castigat la aproape 20 de puncte 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:42
adu maric
0 
Maric a jucat f slab azi.dar pana acum cred ca a jucat destul de bine.eu ma gandesc ca are ceva revanse de luat in romania. 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:39
0 
Daca era jucator bun avea o echipa stabila, oricum o sa va batem la pitesti macar pe voi si pe Sibiu poate ca in rest e greu de tot. 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:32
adu salut
0 
Am stat sa ma gandesc putin la un alt meci in care echipa noastra(pitesti) a fost furata de arbitrii.si primul care mi-a venit in minte a fost unul la mures.mi-am fortat putin memoria...mi-am adus aminte cand a fost meciul..si surpriza a fost exact aceeasi brigada.de olaru stiam ca a fost ca mereu cand ne arbitraza imi aduceam aminte de meciul ala...dar si fabiana si istavn..prea de tot .in 2012-2013 a foat meciul. Totusi ma gandesc ca a fost doar o coincidenta.e prea frumos baschetul ca sa comentam de arbitraj 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:32
Drexler Pitesti!
0 
Da, cei 4 imi plac si mie,joaca repede,in special primii 3!
Genul asta de jucator va trebuia,nu unul care sa imbatraneasca jocul!....si Djapa o sa ajute echipa prin evolutiile sale!
Multa bafta in continuare!
 
click pt. Articol 25 ianuarie 2015 23:30