VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Mihai Ciprian s-a accidentat în cursul săptămânii trecute
Acesta a fost diagnosticat cu fractură de piramidă nazală 
Antonis Constantinides: „În meciul din Supercupă vom lupta de la egal la egal cu Asesoft”
Tehnicianul cipriot al Energiei are şansa de a câştiga primul trofeu în România 
CSU Asesoft Ploiești și Energia Târgu Jiu joacă pentru primul trofeu al sezonului
Cele două formații se vor lupta pentru a cuceri SuperCupa României 
FOTO. BCM U Piteşti la Cupa Steaua
Partidele din Capitală au fost ultimele din acest presezon pentru alb-violeţi 
FOTO. Steaua CSM EximBank vs. Lukoil Academic Sofia 85-80
Cele două formaţii s-au întâlnit la Bucureşti cu ocazia unui meci de verificare 
VIDEO. Secvențe de la meciul lui U BT Cluj-Napoca cu Apollon Patras
Clujenii au pierdut întâlnirea, scor 87-74 
Statistica meciului dintre SCM U Craiova şi Tundja Yambol
Oltenii lui Andelko Mandic s-au impus cu 92-70 
Presezon 2014 - Toate rezultatele
Lista cu rezultate se actulizează în permanență  
U BT Cluj-Napoca pierde ultimul joc de la Patras Cup
Ardelenii au ratat șansa de a câștiga turneul 
SCM Universitatea Craiova a învins pe Yambol într-un joc amical disputat în Bulgaria
Oltenii nu au mai evoluat împotriva celor de la Balkan Botevgrad 
sorin completari
0 
Puternica formatie bosniaca de baschet de care BC Timisoara a dispus in primul meci al turneului de la Sarajevo se numeste KK Igokea Aleksandrovac,club fondat in 1973.Actualul antrenor al bosniacilor este nimeni altul decat Vladimir "Vlade" Jovanovic,fost secund a lui Dusko Vujosevic la Partizan Beograd,devenind apoi principal a lui Partizan.Din postura de antrenor a acestei formatii a castigat Cupa Adriatica,de doua ori Campionatul Serbiei si de doua ori Cupa Serbiei. Cu atat mai important este succesul formatiei banatene pe aceste meleaguri pline de istorie baschetbalistica.
In clipul de mai jos se poate vedea respectul antrenorului sarb pentru clubul Partizan intr-un meci memorabil intre Partizan si Real Madrid in sezonul 2010-2011 al Euroligii:https://www.youtube.com/watch?v=qKS-lgeWbW4 
click pt. Articol 22 septembrie 2014 20:01
razvanmel rotatie
0 
Polyak era usor accidentat ,nu a fost fortat si sunt convins ca si noi anul asta vom avea constant o rotatie de 9-10 jucatori! 
click pt. Articol 22 septembrie 2014 15:47
0 
Parca de toti am auzit ca au mai inscris dar de Radenko nimic...e accidentat sau nu face treaba? 
click pt. Articol 22 septembrie 2014 12:52
erebus @unguru
0 
Cam ai dreptate... este vital sa ai o banca lunga. Lucru pe care antrenorul nostru nu prea realizeaza. Dupa cum mi se pare!
Decocamdata este singurul lucru pe care il reprosez lui Srecko, si anume faptul ca, asa cum si altii inaintea mea, el are catia jucatori cu care joaca, restul doar umplu banca tehnica!
Ma mira si pe mine nefolosirea lui Polyak, tinerii au nevoie de minute ca sa aiba un randament decent cand este nevoie de ei. L-am vazut pe Polyak in actiune si imi placea jocul, atitudinea lui.
'om trai si vom vedea!
 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 22:22
unguru hmmm...
0 
nu stiu care e nivelul muresului, dar tin sa mentionez ca oradea a jucat fara 2 oameni de baza (subotic si gutoaia) plus pivotul care a avut in acest meci primul contact cu colegii... oradea va avea o rotatie constanta de 10 oameni anul acesta. cred ca e foarte bine. s-a vazut si anul trecut importanta unei rotatii lungi, oradea castigand foarte multe meciuri pe final (pe revenire) 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 11:21
0 
Domnilor de la Total Baschet, este Marcus Hatten nu Marcus hattam...asta just for your information... 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 08:22
icsabex @mariuscalin
0 
Steff fiind student La Cluj este dat imprumut La U CLUJ. Baczo se pare a avut probleme de atitudine si nu a fost ținut în lot. Nu știu ce este cu el. 
click pt. Articol 21 septembrie 2014 07:10
icsabex Polyak & Co
0 
Că Jakab nu joacă este pe undeva normal. El este şi antrenor secund la echipa de Liga 1. Barabasi si Oprea sunt foarte tineri. Dar că nu este folosit Polyák mă miră. 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 23:15
icsabex @mariuscalin
0 
In privinta rotatiei cam ai dreptate. Dar se pare asta-i stilul lui Srecko. Ne-am cam obisnuit. :) Dar in privinta schemelor nu trage concluzii pripite, dupa un meci de pregatire. Mai vedem vineri impotriva Stelei stilul, schemele, impotriva Stelei. Hai BC Mures. 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 23:12
mariuscalin @razvanmel
0 
Doamne ajuta! Problema mea majora este ca Sekulovic joaca doar cu 6-7 jucatori. Ceilalti, daca nu prind minute bune pe parchet, nu au cum sa creasca. Si astazi in meci amical, Lazar a jucat 11 min, Capusan a jucat 10 min si Corpodean vreo 7. Trei jucatori nu au jucat deloc. 
click pt. Articol 20 septembrie 2014 22:57