VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
FOTO. All Star Game 2014
Cum s-a văzut "Meciul Stelelor" prin obiectivul lui Andor Marton 
ASG 2014 - Organizare exemplară
Sudul a învins Nordul cu scorul de 135-124, într-unul dintre cele mai reușite All Star Game-uri ale ultimilor ani 
Milan Nisic: "James Tyler este un jucător minim de Euro Cup, dar nu-i place munca"
Antrenorul sârb va părăsi zilele acestea România 
Şedinţa conducătorilor de cluburi - Cu şase străini în 2014/2015
După cum era de aşteptat, s-a propus renunţarea regulii cu un junior pe teren. 
ASG 2014. Mihai Silvășan: „A fost un eveniment frumos care a făcut propagandă bună baschetului”
Căpitanul Clujului vorbește despre evenimentul organizat sub Feleac 
Virgil Stănescu despre ASG 2014: „O sărbătoare extraordinară”
Baschetbalistul a subliniat faptul că, meciul de la Cluj-Napoca e posibil să fi fost ultimul pentru el 
ASG 2014. Josh Sparks: "M-am bucurat să mă aflu în fața fanilor"
Americanul lui "U"-BT Mobitelco a câștigat concursul de slam-dunk 
ASG 2014. Louis Darby: "Am încercat să facem ceva pentru fani"
Americanul Energiei Rovinari a ieșit MVP la All Star Game 
ASG 2014 Cluj-Napoca. Sudul învinge Nordul cu 135-124
Louis Darby a fost desemnat MVP-ul All Star Game-ului 
ASG 2014. Biletele se găsesc în continuare
Evenimentul va debuta la ora 16:00 cu Small Star Game 
0 
... nu inteleg de ce trebuie sa fie "pompos" un astfel de eveniment.... mai bine mai putin pompos, dar sa se bucure tot iubitoru' de baschet de evolutia celor mai buni baschetbalisti din tara, cu preturi la bilete rezonabile.... in fine, fiecare cu parerea lui...... 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 14:13
bdevil Bunut
0 
Fata de celelalt ASG, a fost organizat foarte ok. S-au cam prelungit cu vorba, gen Piersic, dar per total a fost destul de pompos evenimentul. Cu siguranta nu s-a mers pe profit si pe acoperirea cheltuielilor, de aici si biletele la pret mai piperat. Dar sunt sigur c-au fost asa datorita organizarii foarte mari. Sa organizezi un asemenea eveniment si sa iasa ca la Cluj, iti trebuie putere (de convingere pentru sponsori, financiara, logistica) iar Clujul s-a achitat exemplar in conditiile in care toata lumea fugea de organizarea evenimentului. 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 12:51
0 
Inainte de play-off sa ne bucuram de Paste... Toate urarile de bine pentru iubitorii de baschet de pretutindeni!
Sarbatori Fericite! 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 11:29
0 
http://www.dalecraiovei.ro/index.php/sport/baschet/155-exclusivitate-aceasta-este-povestea-acesta-este-adevarul-dezvaluite-chiar-de-milan-nisic... interesante opinii, ce nu pricep e de ce a trebuit sa plece ca sa spuna lucrurile astea sau de ce nu au fost spuse chiar de Toma ... pentru ca asa cum s-au explicat deciziile luate pana acum, chiar daca frumos ambalate, cum ii placea unui coleg sa spuna, au lasat loc de interpretari... Inca o data spun, sper ca s-a invatat ceva din greselile facute in sezonul asta... relatia staf, jucatori si suporteri trebuie sa ramana la fel de stransa, daca nu si mai puternica, pentru ca fara incredere nu se poate face nimic.
Incepe play-offul, asa ca.... Forza Stiinta!




 
click pt. Articol 18 aprilie 2014 11:23
1Agelu Jucatori Romani
0 
Intr-adevara exemplul Gutoaia e foarte bun - competitia l-a facut sa progreseze. Eu o vad si pe Anca Stoenescu : cat timp a jucat 5-6 min. nu facea nimc in teren . Odata ce i s-au acordat 20 min statistica ei a explodat si a devenit o jucatoare determinanta la Targoviste.  
click pt. Articol 18 aprilie 2014 09:28
adiro pt carcotasi
0 
Daca pana si Nisic,care nu mai e antrenor la noi,zice ca este indisciplinat si nu-I place sa munceasca inseamna ca faza cu inlaturarea din lot pt indisciplina este 100% adevarata.Asa ca nu avem nevoie de jucatori care sa strice atmosfera,avem nevoie de jucatori care sa inteleaga ca baschetul este un sport de echipa,nu sa arati tu(Tyler) ce smecher esti.  
click pt. Articol 18 aprilie 2014 08:37
0 
nu era, dect promis pe site... 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 20:55
0 
si da , un pic a tinut mult toata gala.poate era mai bine daca ar fi pus meciurile copiilor cu o zi inainte.
 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 16:57
0 
meea culpa.nu era reducere, ci era un fan pack dat cu biletul. 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 16:22
Rapidist4Life ai dreptate
0 
când o să avem și noi în România nivel de trai ca în țările occidentale si conditii demne de performanta atunci putem vorbi de echipe de euroliga
degeaba vrem echipe de mondiale cand la noi in tara totul este praf: economie, sistem sanitar, sali de sport / stadioane jalnice, etc. Sportul in romania va creste cand si romania va creste cum ar trebui. 
click pt. Articol 17 aprilie 2014 14:33