VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00

Doreşti să contribui la dezvoltarea muncii depuse la proiectul TotalBaschet ? Direcţionează 2% din impozitul anual! Click pe imagine pentru mai multe detalii.


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Virgil Stănescu: „Vrem în finală!”
Steaua CSM EximBank și BC Mureș Târgu Mureș se vor duela în semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin 
Programul primelor două meciuri din semifinalele LNBM
Toate confruntările vor fi televizate de DigiSport 
Titus Nicoară: „S-au scris multe neadevăruri despre mine, dar fiecare își poate crea singur o părere”
Jucătorul Stelei a sublininat faptul că indiferent de situație îi va respecta pe suporterii orădeni 
Dragan Petricevic continuă alături de BC Timișoara
Bănățenii au cucerit singurele trofee din istoria clubului cu Petricevic pe banca tehnică 
O carieră demnă de “U”n căpitan
Mihai Silvășan și-a anunțat retragerea din activitatea de baschetbalist profesionist 
Stănescu despre primirea lui Nicoară la Oradea: „Sincer nu înțeleg de ce, a fost un jucător emblematic acolo”
Președintele Stelei consideră că prestația lui Titus Nicoară a fost decisivă în Meciul 3 din Arena „Antonio Alexe” 
Mihai Silvășan se retrage din activitatea de jucător profesionist. „Decizia nu am luat-o acum, la supărare”
Căpitanul lui U-BT și al echipei naționale se confruntă cu probleme medicale 
Goran Gajovic a fost principalul remarcat al mureșenilor în meciul 3 cu U BT
Ivanovic și Peciukas au avut contribuții semnificative 
Titus Nicoară, cel mai eficient jucător al meciului trei
Militarii au avansat în semifinale după victoria la cinci puncte obținută în Arena Antonio Alexe 
Înfrângere și final de sezon pentru CSMU Oradea
Steaua CSM EximBank București se califică în semifinale unde va întâlni BC Mureș 
sorin Ce urmeaza?
0 
Prima bila alba pentru cei cu functii de decizie din clubul timisorean.Acum sa vedem si jucatorii pentru noul sezon.Sper ca pentru Jovanovic sa gasiti solutii de prelungire a contractului...
 
click pt. Articol 26 aprilie 2015 13:36
abu programare
0 
Era bine ca primul meci de la Ploiesti sa fie programat luni dimineata pt ca Energia sa nu aiba timp sa ajunga din Turcia, acolo unde,totusi, reprezinta baschetul romanesc. 
click pt. Articol 26 aprilie 2015 10:25
soso69 tibarna
0 
Nu cred ca este ceva de reprosat lui Achim referitor la Tibarna. De cand l-a adus la Oradea i-a dat din ce in ce mai multe sanse de a juca. In campionatul trecut a ajuns sa joace intre 15 si 20 de minute pe meci ceea ce e mult tinand cont ca Oradea il avea in lot pe Denisson.
Referitor la Bavcevic, in afara de Nicoara si Paul nu vad pe care alt jucator roman l-a incurajat. Pe saracul Dragusin il certa la fiecare meci. Daca vorbim de moral, cum il incurajezi pe Dragusin daca il bagi 1 minut si il scoti la prima greseala si iti mai si versi nervii pe el. De asemenea in perioada cat era valid Watson, Dragusin juca doar cand trebuia acesta odihnit. In rest pe Dodoc l-a jucat din an in pasti iar pe Tudor l-a dat afara. Deci eu nu-l vad un mare promotor de jucatori romani. O fi lucrand el cu juniorii dar daca nu le dai si sansa de a juca intr-un meci oficial, degeaba. Macar Achim, la meciurile cu echipele slabe rula toata banca (nu vorbesc de campionatul asta cand am avut meciuri grele indiferent de echipa). 
click pt. Articol 24 aprilie 2015 16:17
0 
Pofta buna, dar eu am crezun ca aici este vorba de baschet si nu de ceva emisiune culinara obscura in care un user ne informeaza ca preferatele lui sunt snitelele! 
click pt. Articol 23 aprilie 2015 11:10
free62 free62
0 
Inca o data, Bavcevic daca are rabdare si e bun
cu juniori, atunci sa antreneze acolo pt ca vesnic tot aud cat de minunat si talentat e e el cu tinerii, desi in 4(!!!) sezoane in Romania realizarile ii lipsesc cu desavarsire. La o echipa de seniori nu l-as angaja nici gratis. Eu la Cluj vreau sa vad rezultate decente, nu antrenamente cu juniori fara perspectiva. Prefer un sarb cum era Medvedj acum 11 ani care avea 24 de ani, decat sa imi mananc nervii incercand sa cresc nu stiu ce junior care sa ajunga ca si Racovitan de exemplu. As fi cretin ca antrenor sa ma ocup de un junior cand ma pot ocupa sa am rezultate cu un jucator valoros. Ce face Tenter e o gandire normala...omul vrea si rezultate. Plus ca repet, la CLuj momentan in afara de Kuti nu are pe cine promova, iar pe el il joaca ori de cate ori are ocazia. 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 23:47
free62 free62
0 
Sa dea domnu sa ajunga Achim antrenor la Cluj...eu as vrea, desi inca mai visez ca Petricevic va mai fi candva antrenor principal alaturi de Pintea(eu asa vad formula perfecta de multa vreme).
Baciu a inceput sezonul mizerabil tot cu Pintea antrenor, deci este chestiune de forma de moment. Mandache a avut cel mai consistent joc al carierei sale la Medias cu Tenter antrenor. Dupa cum bine stii a avut o accidentare care l-a tras putin inapoi.
Tibarna stiu exact cat juca, el a inceput sa fie folosit in sezonul cand acolo erau Turner, Lucic, Stanescu, Popescu, Mandache, Fortson si daca tin bine minte chiar Carutasu. In acel sezon lung de cupe europene, eu pun pariu ca Tibarna nu a jucat mai mult de 20-30 min in toate meciurile si nu au fost putine. Tin asta minte foarte bine fiindca am vazut meciurile si stiu ca intra cateva minute doar ca sa fie odihnit Stanescu. Tibarna a inceput sa joace efectiv la Otopeni cu Eugen Ilie. Cat despre ce zice Cenean...ma lasa foarte rece. Cand o sa scoata el un junior macar cum scotea Voicu Moldovan, atunci povestim. Pana una alta el tot antreneaza si nu iese nimic. Eu tin minte exact ce reprezentau juctaori ca si Lapuste, Dumitrescu, Silvasan, Mihai Popa, Cristi Marin la barsta de 17-18 ani comparativ cu cei de astazi. Diferenta este enorma si nu poti sa pretinzi unui antrenor de senior sa ii invete baschet. Dumitrescu in 2000 il scotea pe Cristescu din primul 5. DUmitrescu de exemplu dupa 15 ani daca vrea sa reintre pe teren, pe pozitia 3 nu poate fi scos de niciun junior din Romania sau cine ar putea azi sa il scoata din echipa pe Silvasan? Cam asta e nivelul azi. La Cluj in afara de Kuti, restul nu au treaba efectiv cu nivelul asta amarat din prima liga(poate va mai fi Gheorghe). Peste toate u aambitie sa invete sis a progreseze. Ma uit la Jucan si Pasca care acum 10 ani nu dadeau cos nici din 7,8 libere, dar au plecat, au muncit mult si rezultatele s-au vazut. Ambii au ajuns jucatori de prima mana. Jucan nu imi vine sa cred ce a fost si ce a ajuns de exemplu, fara a primi enorm de multe sanse si fara a fi vreun mare talent.
Peste toate daca tie ti se pare ca Tibarna juca la Otopeni tactic la nivelul la care e astazi, atunci eu nu mai zic nimic. 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 23:22
0 
Ce s-a intamplat cu Mandache dupa venirea lui Tenter sau si asta este nul dar cu Baciu care sezonul trecut, sub conducerea lui Pintea era jucator de 20 min. Eu nu discut despre Dodoc de la Steaua ci despre Iliescu, Berceanu, Diaconescu si Darwiche , juniori care au prins banca la Steaua.
Intr-o discutie cu Cenean, in " era Bavcevic " acesta mi-a confirmat ca antrenorul croat se ocupa personal de pregatirea juniorilor din lot, asa slabi cum erau aia. Tenter nu face asta, vanaza banii si incearca rezultate imediate indiferent de metode.
Din sursa sigura stiu despre modul in care s-a ocupat croatul de Tibarna si nu juca doar 3-4 min asa cum afirmi. Magicianul ACHIM, din punctul meu de vedere un inflexibil inchistat in complexe si incapabil sa iasa din pseudoplanurile prestabilite, NU L-A AJUTAT CU NIMIC pe Tibarna ba din contra a stopat progresul acestuia. Bogdan este un jucator de moral si nu poti sa-l scoti si sa-l bagi in teren dupa planurile notate pe hartiute. Basca smenurile pe care sarbii le-au facut cand au avut ocazia si pe care Achim nu le-a contracarat niciodata.
Iti doresc ca ACHIM sa ajunga antrenor la Cluj !!  
click pt. Articol 22 aprilie 2015 22:24
free62 free62
0 
Diferenta dintre Tenter si Bavcevic e ca si cum ai compara Sandero cu dacia 1300. Tot dacie, e numai sa una scartaie, face urat si merge ca dracu, pe cand una zburda.
Ca fapt divers, pana si calmul Pintea ajunsese sa se certe cu marele Bavcevic in timpul meciurilor. Vedem ce face in curand cand incep semifinalele 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 20:55
free62 free62
0 
Nikolov ce interes avea sa il lucreze cand stia ca va pleca la o echipa mai puternica? Ross din nou...astai erau jucatori peste nivelul campionatului. Sa nu imi spuna cineva ca Silvasan putea sa ii dicteze lui Nikolov mersul lucrurilor.
1. Pe Tibarna nu l-a crescut el in cele 3,4 min pe care le juca doar ca sa se odihneasca Stanescu. L-a crescut Eugen Ilie care ii oferea inclusiv posibilitatea de a arunca de la distanta si dupa aia omul care l-a facut [e Tibarna juctaor si l-a invatat cum sa stea in teren, a fost nimeni altul decta Cristi Achim.
Juniorii aia de care vorbesti erau paraleli si se stia ca nu vor ajunge baschetbalisti niciodata, iar aia nu jucau nici cu Dinamo care era la retrogradare atunci. EL juca cu titularii indiferent de scor de frica.
Tenter a adus in prim plan mai multi juctaori ca Bavcevic...Corpodean, Solopa, Pop(a prins chiar minute bune cu Tenter) Peste toate, Chetreanu a fost inventia lui Marcel Tenter, singurul antrenor cu care Chetreanu a devenit din eterna rezerva, un titular de baza care avea deja destula forta si incredere incat juca ultimele secunde ale meciului 6 cu Ploiesti.
Bavcevic anul asta a jucat cu romani de prima mana pe care i-ar fi folosit orice antrenor, Dodoc(un vesnica tanara speranta) fiind o solutie de avarie si nepromovand pe nimeni in mod deosebit.
Trebuie sa o lasma mai moale cu juctaorii romani, pt ca momentan tinerii au valoare si cunostinte 0, nu merita sa iti mananci vremea si nervii cu ei. Pai cum era Silvasan la 17 ani si cum is astia la 20 de ani? Se poate compara asa dupa voi? 
click pt. Articol 22 aprilie 2015 20:51
un moldovean Performanta
0 
Poate ca nu a facut performanta pentru ca l-a lucrat VESTIARUL condus de capitan......