VIDEO. Faza integrală cu reușita lui Octavian Popa Calotă


Managerul CSM Oradea, Șerban Sere, a prezentat poziție echipei bihorene

Șerban Sere, managerul echipei CSM Oradea, a făcut precizări cu privire la situația coșului anulat lui Octavian Popa Calotă, de la BCM U Pitești, în cadrul meciului desfășurat duminică (07.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

"În ceea ce privește articolul publicat pe site-ul TotalBaschet cu privire la faptul că ar fi fost anulat un coș valabil al echipei din Pitești, pentru a elucida lucrurile cu privire la respectiva fază, clubul CSM Oradea a urmărit de zeci de ori respectiva fază. Am cronometrat-o pentru a ne lămuri dacă au trecut sau nu cele 24 de secunde de atac în faza incriminată. Din acest punct de vedere nu doresc să adaug nimic mai mult și vreau să las imaginile să vorbească de la sine.

Desigur, acest lucru nu ne scuză pe noi în calitate de organizatori ai meciului. Tabela ce indică timpul de atac a înghețat la o secundă, dar s-a declanșat sirena de pe cronometrul situat pe celălalt panou. E o problemă de soft pe care vom încerca să o remediem în cel mai scurt timp posibil."

Clubul argeșean va înainta un memoriu la FR Baschet cu privire la această situație.

Faza incriminată s-a petrecut în penultimul minut de joc al partidei (la scorul de 64-64) pe care CSM Oradea a câștigat-o cu scorul de 69-66.

Vă invităm să urmăriți faza despre care este vorba cu rugămintea de a cronometra pentru dumneavoastră (cu cronometru, telefon etc):

Sursă Video: DigiSport



Citește ultimele știri despre CSM-U Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U Pitești

totalbaschet.ro / 08 octombrie 2012 / 17:00


Galerie foto


kama ceas blocat
0 
se vede clar cum cronometrul de atac ramane blocat la 1 secunda. este o greseala de ordin tehnic 
08 octombrie 2012 17:08
Pepe Tabela
0 
Eu ma uitam exact la tabela cu pricina la acel atac pentru ca mai erau putine secunde. Dupa cum se vede si din materialul filmat, tabela s-a blocat la 1 sec, iar Calota a aruncat exact cand s-a auzit sirena. 
08 octombrie 2012 17:21
0 
Da,asa este, din pacate pt Pitesti pe langa faptul ca a inghetat secunda, se aude si sirena. Arbitrii indica atac expirat imediat ce se aude sirena. Asta e! 
08 octombrie 2012 17:21
0 
E destul de clar. Din momentul in care apare secunda 1 pe tabela. Calota a facut un dribling, a facut o fenta si dabia dupaia a aruncat si dabia cand era mingea in aer sa schimbat tabela. A fost o eroare la tabela clar 
08 octombrie 2012 17:54
realgorj Ce sa crezi...
0 
Pare singurul caz in care viteza sunetului este mai mare decat viteza luminii ! 
08 octombrie 2012 18:23
luta jenant
0 
Ori cum ar fi este jenant si totodata obiceiuri de echipa MICA. Dar cum ar fi cand el prezidente afirma " clubul CSM Oradea a urmarit de zeci de ori respectiva faza"- multe poate face acest club doar problema de la cronometru nu o poate rezolva.  
08 octombrie 2012 19:41
unbaiat inca o data
0 
Mai scriu o data, ca a disparut articolul unde am comentat. Buzzerul poate fi apasat si de la calculator. Asta s-a intamplat la faza asta. Nu e nicio eroare de tabela sau computer, ci umana. Sau poate nu e eroare. 
08 octombrie 2012 23:02
Adi Micinic unbaiat:
0 
Nu a disparut niciun articol (il gasesti la editoriale, nu o sa tin 5 articole pe acelasi subiect pe flash). Linkul aici: http://www.totalbaschet.ro/articol/Ce-ne-facem-cu-sirena-de-la-Arena-Antonio-Alexe-~14896 
08 octombrie 2012 23:14
adu frumos meci
0 
se vede clar pe filmare in faza in care patrunde , calota e faultat de lupusavei, chiar in fatza lui ciulin.a facut semn sa continuie faza si apoi a sarit ca ars ca au expirat secundele...asa cum era de asteptat arbitrii nu s-au ridicat la nivelul celor 2 echipe. 
08 octombrie 2012 23:38
0 
Cum sa zici ca ai fost furat la faza asta? Se vede clar ca se blocheaza cronometrul pe o secunda. Nu exista jucat pe lumea asta sa poata sa faca un dribling, o fenta de shoot si sa arunce in doar o secunda. Mai e si mingea in aer la jumatatea distantei fata de cosh pana suna.  
08 octombrie 2012 23:54
Agelu Cronometru
0 
E perfect adevarat ca secunda a durat mai mult si sirena a sunat la timp. Propun ca pe viitor la sala din Oradea : arbitrii , atunci cand ataca echipa adversa , sa opreasca atacul la secunda 2 sau 10 ( la alegerea cavalerilor fluierului, dar neaparat pe pasii de aruncare ) si sa-i instiinteze ca e posibil sa se blocheze cronometrul. A doua propunere este ca unul din jucatorii echipei adverse din teren sa fie echipat cu cronometru si sa fie obligat sa-l consulte la fiecare 2 secunde si sa comunice timpul de atac coechipierilor cu voce tare in limbile : romana, engleza, sarbo-coata si rusa. Astfel toata lumea ar fi multumita si s-ar evita situatii neplacute .
Interesant cum se blocheaza cronometrul ala la atacul echipei adverse . La aruncarea lui Lupusavei a mers bine, de aici recomandarile mele sunt doar pentru echipa adversa.  
09 octombrie 2012 10:22
m.sandor secunda1
0 
Eu nu inteleg cum s-a blocat fix la secunda 1 cronometrul.Si daca s-a blocat, dupa sirena de ce arata 0??? 
09 octombrie 2012 10:56
ts_cata Cronometru
0 
Am cronometrat si sunt 25 de secunde. Asta nu scuza defectiunea tehnica. 
09 octombrie 2012 12:08
Wildest Cum functioneaza...
0 
Stiu exact cum functioneaza mecanismul de 24 de secunde la Oradea si pot sa va zic ca nu este nici un mister.. Semnalul sonor se declanseaza exact cand trec 24 de secunde, dar din cauza unor probleme de soft (probabil canalul COM pe care se transmite semnalul catre tabela e acelasi cu cel care declanseaza sirena cauzand un conflict pe serial) pe care nici acuma nu au fost in stare sa le rezolve, de f multe ori cronometrul se blokeaza pe 1 secunda ( am vazut cand s-a blocat si pe 2 secunde)...cei de la masa nu au nici cea mai mica vina in situatia data deoarece nu tine de competenta lor sa rezolve un soft.. in concluzie...sirena a sunat inainte..cele 24 de secunde au trecut..cosul a fost anulat corespunzator  
09 octombrie 2012 13:03
ydesh_apu @wildtest
0 
pe mine explicatia ta nu m-a convins ca a fost cosul anulat corespunzator. in primul rand daca semnalul sonor se declanseaza la 24 de secunde si cronometrul indica altceva, de ce arbitrul trebuie sa considere buzzerul referinta si sa nu considere cronometrul de pe panou reper in decizia lui? cine ii da lui autoritatea de a ignora o informatie si de a o considera valida pe cealalta? detaliile tehnice explicate de tine nu au cum sa fie luate in consideratie de arbitri pana nu sunt confirmate. 
09 octombrie 2012 22:58
grreegor 26 sec
0 
Sunt probleme cu aparatura dar in niciun caz nu este vorba despre sabotarea meciului din partea oficialilor. Cum a scris si Wildest, este o problema de soft. Semnalul sonor bazaie fix la expirarea celor 24 de secunde, dar semnalul luminos se blocheaza din cauza semnalului sonor probabil fiind pe aceasi canal COM. Asadar dupa ce sirena nu mai suna aparatul de 24 de sec revine sau pe zero (cum ar trebui in mod normal) sau pe 24 daca e vorba de atac nou. Degeaba actioneaza cronometrorul sirena manual aparatul se blocheaza oricum la 1 sec. Aici este vorba de conducerea salii si a clubului care is incompetenti din punct de vedere tehnic in acest caz. Nicio data n-am inteles de ce se baga cineva in ceva daca nici cea mai vaga idee nu are despre ceea ce face... 
10 octombrie 2012 13:36
0 
Aa, si atacul a durat 26 de secunde, alta problema grava...  
10 octombrie 2012 13:37

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Srecko Sekulovic: „Mă gândesc la viitorul meu în Mureş”
Tehnicianul mureșenilor s-a exprimat scurt la conferința de presă de după meciul cu Oradea 
Miša Perišić: ,,Avem ceva probleme cu lotul”
CSU Sibiu întâlneşte Energia Rovinari astăzi, începând cu ora 19.30. 
Gerald Lee, imperial în fața lui Gaz Metan Mediaș
Pivotul finlandez și-a purtat echipa spre a 6-a victorie în acest sezon 
Zoran Krstanovic a strălucit din nou în maieul alb-albastru
Bozovic, un nou meci bun pentru echipa lui Mandic 
Ikonic, cel mai bun om al Stelei în victoria cu Timba Timişoara
Bosniacul a înscris de unul singur 26 de puncte pentru Steaua 
Joc bun făcut de Nikolic și Pustahvar împotriva campioanei
Gaz Metan a cedat la Ploiești, scor 81-77 
VIDEO. Rezumatul partidei BC Mureș vs. CSM-U Oradea
Bihorenii s-au impus printr-un coș marcat în ultima secundă 
Double-double pentru Marko Djurkovic în fața campioanei
Sârbul se află la al patrulea double-double 
778 de zile de la ultima victorie a celor de la Energia în fața grupării CSU Sibiu
Oltenii au pierdut ultimele 3 meciuri oficiale jucate în compania ardelenilor 
CSM-U Oradea trece de BC Mureș după un meci strâns
Hatten a marcat coșul victoriei în ultima secundă 
0 
mi-ar face placere daca in stirile prezentate as citi la remarcatii unei partide, in primul rand pe acei jucatori care au avut eficienta sau randament maxim, si mai putin pe acei cu numar maxim de puncte marcate, dar ineficienti. creeaza o falsa imagine. daca insa e si una si alta, cu atat mai bine! e adevarat, punctele conteaza, dar daca in contul acelor puncte faci de trei-patru ori mai multe prostii, nu meriti sa fii evidentiat.  
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 17:02
0 
El spune inaintea fiecarui meci daca are sau nu probleme cu lotul, pana etapa trecuta nu au fost, dar atunci si acum sunt 3 jucatori de baza cu probleme si chiar daca vor putea forta sa joace, e clar ca nu vor putea da un randament optim, iar cu bugetul au fost mereu probleme, an de an. 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 15:15
Comentariu: In campionat gladiatori, in cupele europene "mielusei". Mare Pacat!!! 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 13:32
0 
Sorin Raducanu (chiar daca nu se ridica la nivelul titularilor) nu a fost trecut pe foaie. 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 13:25
0 
Adevarul este ca sunt ceva probleme de lot. In meciul de marti Lee si Popovic nu au jucat la capacitate maxima (mai ales Lee), iar Lapuste nu a jucat deloc. 
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 13:23
alin67 interviu
0 
Anul trecut avea probleme cu bugetul.Anul acesta are probleme cu lotul.La fiecare meci. Nu stie ce jucatori vor putea juca. Hai sa facem pariu ca vor juca sase straini si Popa Calota. Oare chiar declara el aceste lucruri? Si apropos,echipa din Tg-jiu a jucat miercuri 45 de minute in 6 oameni si are accidentati (cu adevarat) doi jucatori din rotatie.  
click pt. Articol 23 noiembrie 2014 12:20
rexdecebal da, e ok
0 
e bine si nu vad cu ce incurca Lupusavei?!? de ce nu ar fi putina concurenta in echipa?! 
click pt. Articol 22 noiembrie 2014 23:38
Tomy Bravo Hatten
0 
Salutare... Chiar ca a fost meci frumos, insa am avut impresia ca apararea scartaie la ambele echipe. Ma bucura insa dorinta si daruirea de care au dat dovada elevii lui Achim. Sunt curios daca suntem capabili sa legam victoriile si reusim sa invingem Energia miercuri. Oricum, un mare bravo ambelor echipe! 
click pt. Articol 22 noiembrie 2014 23:25
0 
corecte observatiile... dpdv ofensiv hatten aduce mai multe pcte decat o facea franklin, dar cam atat ... multe mingi pierdute, putine assisturi... iar in defensiva depasit cu usurinta de multe ori... franklin era un aparator desavarsit in relatia de unu la unu... hatten recupereaza bine sub panouri si isi asuma si aruncarile decisive, lucru facut doar de jucatorii valorosi... a reusit si azi, a egalat pe final si cu steaua...deci per total destule plusuri si minusuri... defilam in continuare cu ce avem si trebuie sa avem incredere in echipa actuala si nu sa ne gandim la trecut. 
click pt. Articol 22 noiembrie 2014 22:51
0 
la cate schimbari de scor au fost cred ca a castigat echipa cea mai norocoasa, nu neaparat cea mai buna... chiar daca pierdeau baietii nu puteam sa flu suparat pt ca in sfarsit au jucat cu daruire si spirit de echipa.
felicitari ambelor echipe pt spectacolul oferit. plate cel mai frumos meci al sezonului de pana acum...  
click pt. Articol 22 noiembrie 2014 22:37