Verdict crunt pentru Ioana Ghizilă după accidentarea din partida cu FCC ICIM Arad din cupă


Tânăra jucătoare a lui Sepsi SIC Sfântu Gheorghe va rata tot restul sezonului

Ioana Ghizilă nu va mai jucat în acest sezon după accidentarea de la genunchi din returul sfertului de finală din Cupa României, de la începutul acestei luni. Tânăra jucătoare a fost diagnosticată cu ruptură de ligamente încrucișate. Campioana ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe rămâne fără cea mai imporantă jucătoare U23 din lot pentru faza decisivă a sezonului.

Fundașul de 22 de ani s-a accidentat în meciul retur din sferturile de finală ale Cupei României, la Arad, în 6 martie. Totul s-a petrecut în minutul 12, când Ioana Ghizilă a reușit o depășire și s-a dus pe lay-up, iar Destiny Williams a blocat-o. Tânăra jucătoare a campioanei a căzut rău pe piciorul stâng și a fost dusă la spital.

Din păcate, acea accidentare i-a încheiat sezonul Ioanei Ghizilă. Aceasta a fost diagnosticată cu ruptură de ligamente încrucișate. Anunțul a fost făcut de pagina de facebook a echipei naționale. Fundașul originar din Ploiești a mai avut de-a lungul carierei 2 operații la genunchi.

Ioana Ghizilă are cele mai bune cifre din carieră în această ediție a Ligii Naționale. Principala jucătoare U23 a campioanei a jucat în 18 partide din campionat și are medii de 13,6 puncte, 3,8 recuperări, 4,1 pase decisive, 2,4 mingi pierdute și 1,6 intercepții în 31:29 minute, cu 13,7 eficiență. Fundașul are cea mai mare medie de minute în campionat din lotul deținătoarei titlului.

După ce a pierdut-o pe tânăra internațională pentru finalul acestui sezon, Zoran Mikes are două opțiuni pentru regula U23. Renata Kovacs și Nora Demeter sunt jucătoarele sub 23 de ani care vor trebui să suplinească absența Ioanei Ghizilă. Ambele au jucat peste 10 minute pe meci în 17 partide din această ediție de campionat. Demeter, jucătoare de 21 de ani care evoluează sub panou, are medii de 3,8 puncte și 3,1 recuperări. Kovacs, fundaș de 19 ani, are 2,8 puncte pe partidă. În lot mai sunt alte două tinere, Edit Janko și Adrienn Ioachim, care au intrat în 5 și 3 meciuri, cu o medie sub două minute.  



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ioana Ghizilă
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre FCC ICIM Arad vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 19 March 2019 / 18:03


Galerie foto


0 
Felicitari D Williams! Sigur te asteapta un contract cu S.M. 
19 March 2019 18:42
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Aradul si Satu Mare sint cele doua echipe foarte dure din campionat.Intereseul lor este oprirea adversarelor indiferent de metode,iar arbitrii nu sanctioneaza de multe ori aceste duritati la intimidare si accidentare...fluiera niste atingeri superficiale,si atacul direct la corp,lasa neobservate...mai ales in meciurile celor de la SEPSI !  
24 March 2019 10:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
FCC ICIM Arad continuă colaborarea cu 6 jucătoare autohtone pentru stagiunea 2019-2020
Marta Fodor a fost cea mai eficientă româncă a galben-albastrelor în ultimul sezon și continuă la echipă 
Larisa Toma și Anamaria Vîrjoghe, pivoți de generații diferite, dar cu multe lucruri în comun
Veterana și-a amintit de prima întâlnire cu tânăra coechipieră de la CSM Târgoviște, când i-a și oferit echipamentul 
Dejan Mudreša: „Într-un club mare există așteptări mari. Vom face tot posibilul pentru a face o echipă bună”
Tehnicianul sârb vine la FCC ICIM Arad de la ZKK Vrbas Medela 
FCC ICIM Arad merge în continuare pe școala sârbă de antrenori
Dejan Mudreša va conduce formația arădeană în sezonul 2019-2020 
Florin Mureșan: „Maikel a ridicat mult nivelul aici și vrem să-l ținem tot acolo sus și cu tehnicianul care va veni”
CSM Satu Mare caută antrenor pentru sezonul următor după ce Maikel Lopez a semnat în China 
Nicolett Orban se alătură lui ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe pentru sezonul 2019-2020
Campioana a luat a patra jucătoare sub 23 de ani, pe lângă transferurile veteranelor Givens și Mandache 
ACS Sepsi SIC păstrează 7 jucătoare din lotul care a câștigat eventul în sezonul recent încheiat
Annemarie Godri-Părău, una dintre jucătoarele care vor continua pentru alb-verzi 
CSM Satu Mare a rămas fără antrenorul Maikel López
Tehnicianul spaniol va fi secund la Shanxi Riu Flame, în China 
Andra Mandache se alătură „coșmarului” său din ultimele 3 sezoane, ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Jucătoarea de 38 de ani va evolua la echipa în fața căreia a pierdut ultimele trei finale ale LNBF 
Andrea Olah (Orosz) și Andreea Huțanu vor juca la CSM Satu Mare și în stagiunea următoare
Olah va fi la al 4-lea sezon consecutiv în alb-roșu, iar Huțanu la al 2-lea 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19
laca1968 Gresit
0 
Nem Orbán bácsi fizet. Banii vin din impozitele noastre si de la sponsori, ca si la Sepsi OSK. Tot campionatul de baschet si de fotbal la un loc nu are atatia sponsori ca SIC si OSK. Asa ca sorry mr Oldtimer! 
click pt. Articol 14 June 2019 21:29
Oldtimer Addig lesz
0 
amig Orban bacsi fizet...o sa tina cat o sa plateasca unchiul 
click pt. Articol 13 June 2019 19:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Un antrenor da talia lui Zoran Mikes,nu va veni la Satu Mare,cat timp Muresan conduce soarta echipei.Schimbati pe Muresan,dupa care poate accepta un antrenor serios munca si la voi.In caz contrar,veti ramane in continuare pe locurile 2-5. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Cat de seriosi sinteti,este greu sa mai gasiti un Arajuo sau Lopez !Nimeni nu va veni la voi,pentru un fragment de sezon.Luati exemplul de la SEPSI SIC ,unde antrenorul nu este schimbat ca un ciorap. 
click pt. Articol 13 June 2019 18:29
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Brittany,mai sint locuri vacante la SEPSI SIC !Poate te razgandesti! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Satu Mare a pierdut inca o valoare in persoana lui Lopez.Pacat ca DENSON a ramas singura valoare in echipa.Poate se va razgandi si va veni si ea la SEPSI SIC!  
click pt. Articol 12 June 2019 10:21
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
ADIO SI LOPEZ !Ce se alege la Satu Mare nu se stie,dar pacat de Denson,ea fiind singura valoare a satmarencelor.Are locul la SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:19
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
UGY!Noi vom arata si in noul campionat o alta fata,si vom castiga atat campionatul cat si cupa Romaneiei! in fiecare an am facut schimbari radicale si am obtinut ce am vrut:cupa si campionatul!Am avut si vom avea o echipa redutabila condusa de cel mai bun antrenor din Romania, deci nu putem ceda si rata nici de aceasta data locul nostru detinut de ani de zile.Sintem si vom fi cele mai bune! SUCCES SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 12 June 2019 10:13