Victorie pentru Olympiakos pe terenul lui Bayern în Euroligă

Valentin Todea

21.11.2018

Runda cu numărul opt din sezonul regulat al Euroligii masculine a debutat aseară cu patru meciuri, dintre care și două dueluri interne, urmând să continue astăzi cu alte patru partide. În prima confruntare a etapei, Anadolu Efes a câștigat acasă în fața celor de la Maccabi Tel Aviv, scor 90-77 (16-14, 22-17, 24-22, 28-24). Trupa din Istanbul a preluat controlul partidei în sfertul secund și a oprit avântul adversarilor de fiecare dată când aceștia s-au apropiat periculos pe tabelă. Bryant Dunston și Tibor Pleiss au marcat fiecare câte 14 puncte pentru învingători, în timp ce Shane Larkin și Vasilije Micic au avut câte 12 puncte înscrise. De cealaltă parte, Johnny O`Bryant s-a remarcat cu 19 puncte marcate. Scottie Wilbekin a terminat partida cu 10 puncte și 7 pase decisive.

Fenerbahce Istanbul a primit vizita concitadinei Darussafaka, pe care a învins-o fără probleme, scor 100-79 (25-10, 21-27, 22-19, 32-23). Melih Mahmutoglu a fost principalul marcator al formației câștigătoare, fiind urmat de Ali Muhammed cu 15 puncte. Michael Eric cu 17 puncte și Ray McCallum cu 16 puncte au condus detașat în topul marcatorilor de la Darussafaka.

În Audi Dome din Munchen, în fața a 6.000 de spectatori, Bayern a ajuns la a doua înfrângere consecutivă în Euroligă, cedând disputa cu Olympiakos, scor 62-72 (15-15, 12-16, 16-14, 19-27). Partida a fost echilibrată până în a doua jumătate a sfertului patru, când grecii au preluat frâiele confruntării. Nikola Milutinov cu 11 puncte a fost cel mai bun marcator al echipei conduse de către David Blatt, fiind urmat de Janis Timma, Janis Strelnieks și Georgios Printezis, fiecare aducându-și aportul la victoria din Germania cu câte 10 puncte înscrise.  Derrick Williams și Vladimir Lucic au marcat câte 15 puncte pentru formația bavareză.

În ultimul meci al zilei, Real Madrid și-a păstrat statul de favorită în disputa cu Gran Canaria, obținând victoria în capitala Spaniei cu scorul de 89-76 (22-28, 25-15, 15-14, 27-19), în urma unui meci în care gazdele s-au distanțat decisiv în sfertul patru. Anthony Randolph a înscris 20 de puncte (10 recuperări) pentru madrileni, fiind secondat de Klemen Prepelic pe lista marcatorilor de la Real cu 13 puncte. DJ Strawberry a pus 20 de puncte pe tabelă pentru Herbalife Gran Canaria, în timp ce Eulis Baez a avut 14 puncte.