Virtus Bologna, prima finalistă în Basketball Champions League


Italienii au dominat de la un capăt la celălalt confruntarea cu Brose Bamberg

Virtus Bologna s-a calificat în finala Basketball Champions League, după o victorie categorică obținută în fața germanilor de la Brose Bamberg. Italienii au dominat prima semifinală și vor juca duminică, 5 mai, cu trofeul pe masă. 

Prima partidă din Final Four-ul de la Antwerp a avut un start echilibrat, după care Virtus Bologna a pus stăpânire pe joc. Italienii au încheiat sfertul inaugural cu un run de 10-0 și își asigurau un avans important, 22-11. La jumătatea actului secund Tyrese Rice a marcat două triple la rând dar Bologna a găsit și ea răspuns, astfel că diferență nu a scăzut și chiar mai mult, la pauză 14 puncte erau între cele două echipe, 42-38. După reluarea jocului cele două echipe au marcat extrem de puțin, 11-11 și formația din Italia era favorită certă la calificarea în marea finală. Un nou parțial al elevilor lui Sasa Djordjevic, 10-0 în startul ultimei secvențe de joc, a pus practic capăt jocului, 63-39 pentru Bologna cu 6 minute rămase de joc. Brose Bamberg a mai redus din handicap până la final dar nu a putut emite pretenții la victorie. Scor final 67-50.

Kevin Punter a fost cel mai bun jucător al meciului cu 21 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive. Amath M'Baye a acumulat 9 puncte și 2 recuperări iar Dejan Kravic 8 puncte și 6 recuperări.

Tyrese Rice a fost principalul artizan de la Bamberg cu 21 de puncte. La Brose au evoluat alți doi câștigători de Euroligă, Ricky Hickman și Nikos Zisis, fiecare marcând doar 4 puncte.

Virtus Bologna își așteaptă adversarul din finală, care se va decide între Iberostar Tenerife și Antwerp Giants.

foto: championsleague.basketball



Bogdan Isailă / 03 May 2019 / 21:20


Galerie foto


gyke BCL
0 
Diferență destul de evidentă de nivel față de Euroligă, în ciuda faptului că pe teren erau câțiva jucători foarte cunoscuți.  
03 May 2019 21:26
0 
Eu zic ca ai tu asteptari prea mari de la a treia competitie europeana... 
04 May 2019 02:11
gyke @76ers
0 
De când cu playoff-ul LNB, am renunțat la a mai avea orice așteptări... 😂😂😂 Doar am remarcat ceva ce mi s-a părut evident, deși a doua semifinală a fost ceva mai bună.  
04 May 2019 11:15

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Steaua Roșie a reușit titlul 20 după un coș decisiv controversat în meciul 4 al finalei cu marea rivală
Suspendare pentru arbitrii care nu au fluierat pași la reușita lui Baron și amendă pentru Partizan 
Satoransky, Vesely și Balvin, în lotul lărgit al Cehiei pentru Cupa Mondială din China
Jan Vesely și Ondrej Balvin, doi jucători de Euroligă, nu au evoluat la EuroBasket 2017 
Horia Păun și Adrian Voinescu, în comisiile FIBA Europe
România are trei reprezentanți în structura continentală, Carmen Tocală fiind vicepreședinte 
Gabriela Mărginean schimbă echipa în Turcia
Extrema de 32 de ani va juca la nou-promovata Elazig 
Revenire de senzație pentru Real Madrid în meciul 2 al finalei cu Barcelona
Jaycee Carroll a adus victoria pentru Los Blancos în ultimele secunde (Video) 
Carmen Tocală: „Am fost surprinsă foarte plăcut. Trebuie să răsplătesc această încredere”
Primele planuri ale noului vicepreședinte FIBA Europe, prima femeie care ocupă această funcție 
Carmen Tocală, noul vicepreședinte al FIBA Europe
Fostul președinte al FRB a fost ales cu unanimitate  
Nick Nurse va fi antrenorul naționalei Canadei la CM din China
Nurse a câștigat titlul în acest sezon cu Toronto Raptors 
Scouting TotalBaschet – David Dudzinski (Antwerp Giants)
Fostul stelist a avut parte de performanțe excelente atât în campionatul național cât și în Basketball Champions League 
Scouting TotalBaschet – Obie Trotter (HydroTruck Radom)
Fostul jucător al CSM CSU Oradea a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui HydroTruck Radom în acest sezon competițional 
0 
nu 
click pt. Articol 14 June 2019 21:58
0 
Mi-ar placea sa-l vad din nou la U 
click pt. Articol 13 June 2019 17:05
ydesh_apu Calnicenco
0 
Daca e basarabean cu cetatenie romana, e posibil sa nu fie considerat "naturalizat". 
click pt. Articol 12 June 2019 19:38
andrac Agafonov
0 
Un jucator complet. Din fericire, sezonul asta am avut un pivot ce si-a facut treaba bine, cu o medie buna de puncte, recuperari si capace. Desi nu a adus atat de multe puncte ca Agafonov, Sturanovic a fost bun. Mult succes, Andrey! 
click pt. Articol 12 June 2019 11:07
0 
Foarte greu de pus in balanta cei 2, pentru ca au atuuri diferite.
Hardy e mai bun in aparare si la recuperare, Laser e mai bun la aruncari si e mai "clutchy". Ca si creativitate mi se par la acelasi nivel... chiar nu stiu cu care din ei in echipa am fi fost mai puternici. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:35
gyke aha
0 
Multam!
In cazul asta Oradea va pleca clar cu prima sansa la anul. Jucatorii romani (cu exceptia celor U23) vor fi folositi doar pentru antrenament; iar cu Bobe U23 si la anul (norocosul e nascut in ianuarie!!!) vor fi foarte greu de batut intr-o serie de playoff. 
click pt. Articol 11 June 2019 20:01
gyke Of of
0 
Mi-e, nu mie, sorry...  
click pt. Articol 11 June 2019 16:28
0 
Regulamentul LNBM nu limiteaza numarul de jucatori naturalizati de pe foaie sau din teren.Asa ca daca o echipa are 5 jucatori naturalizati, ea ii poate folosi pe toti cum vrea ea.Singura restrictie la acest nivel este legat de echipa nationala.Romania nu ii va putea folosi simultan pe foaia de joc si pe Watson si pe Richard. 
click pt. Articol 11 June 2019 16:05
gyke Mda
0 
Mie plin și mie podul de what if-uri... 😁 
click pt. Articol 11 June 2019 16:03
0 
Jucau amândoi, dar erau amândoi considerați jucători români? Că se cam bate cap în cap cu regulile FIBA referitoare la jucătorii naturalizati.  
click pt. Articol 11 June 2019 15:47