Vlad Moldoveanu și Iulian Orbeanu sunt accidentați și ratează meciul cu Kosovo


„Vulturii” s-au reunit deja la Oradea, iar Emi Cățe și Alex Olah se vor alătura luni lotului

Naționala de seniori a României a început pregătirile pentru meciul cu Kosovo cu o săptămână înainte de acesta. Partida va fi găzduită de Arena Antonio Alexe în 29 noiembrie, de la ora 18:00. Tudor Costescu a avut la dispoziție 11 jucători începând de joi, urmând ca stranierii Emanuel Cățe și Alexandru Olah să facă luni dimineață joncțiunea cu lotul.

Din cei 15 jucători convocați inițial, lipsesc Vlad Moldoveanu și Iulian Orbeanu. Moldoveanu are o fractură de stres și antrenorul său de la club, Mihai Silvășan, spunea la jumătatea acestei luni că va reveni pe teren în 4-6 săptămâni. Orbeanu a suferit acea luxație la umărul stâng la meciul de acasă cu SCM Timișoara, în 19 octombrie. Clubul a anunțat atunci că accidentarea nu este atât de gravă pe cât s-a crezut inițial și că jucătorul ar putea reveni după câteva săptămâni. Iată că piteșteanul nu poate onora convocarea la națională din cauza acestei accidentări.

În aceste condiții, lotul pe care îl va avea la dispoziție Tudor Costescu pentru duelul cu Kosovo este compus din:

Giordan Watson (CSM CSU Oradea), Radu Vîrnă (CSA Steaua București), Mirel Dragoste (BC CSU Sibiu), Tudor Gheorghe (BCMU FC Argeș Pitești), Tudor Fometescu (CSM CSU Oradea), Nandor Kuti (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Dragoș Diculescu (SCM Timișoara), Radu Paliciuc (BCMU FC Argeș Pitești), Rolland Torok (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca), Alexandru Olah (Kangoeroes Basket Mechelen), Bogdan Popa (SCMU Craiova), Emanuel Cățe (UCAM Murcia) și Anton Diaconescu (Dinamo Știința București).

Meciurile din prima grupă valorică a Ligii Naționale de Baschet Masculin s-au întrerupt la începutul  săptămânii, pentru a face loc echipei naționale, care a început joi pregătirile. Cei doi stranieri convocați, Alex Olah și Emi Cățe, au jucat sâmbătă în campionatele Belgiei și Spaniei și se vor alătura lotului luni dimineață.

Partida dintre România și Kosovo se joacă joi, de la ora 18:00, la Arena Antonio Alexe, iar biletele au fost puse în vânzare deja. Meciul contează pentru grupa B a precalificărilor la EuroBasket 2021. Ambele echipe caută prima victorie din aceste preliminarii după ce au fost învinse de Macedonia.

*foto: fiba.basketball



Andreea Vlase / 25 November 2018 / 17:42


Galerie foto


gyke Națională
0 
Pozițiile 3 și 4 par cele mai descoperite, cu Paliciuc și Torok complet ieșiți din formă... Foarte subțire lotul, dar nici nu prea ai ce alege la ora actuală... Merita oare Gavrila, care a prins vreo 2 3 meciuri la Oradea relativ decente?  
25 November 2018 18:11
gyke Baciu
0 
A fost convocat de urgență...  
25 November 2018 18:39
TitiAcs pe ce post ?
0 
shooting guard ? sau poate power forward ? cred totusi ca-i va da minute de odihna lui Watsonescu! 
25 November 2018 19:06
studentU da, din pacate
0 
Torok pacaleste meseria de vreu-un an jumate. Mi se pare mai mult o problema de atitudine decat de criza de forma sportiva. Si Kuti e foarte oscilant in evolutii, in ultimul an a stagnat, ca sa nu zicem ca a involuat.
Despre ceilalti convocati nu ma exprim, sa nu trezesc patriotisme locale. In afara de "romanul" Watson, singurul roman competitiv in mom asta este Cate - si VM dar el e accidentat.  
26 November 2018 11:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Tudor Costescu: „La echipa națională e un drum la care ne-am angajat pe termen lung”
Ce a spus selecționerul naționalei masculine despre naturalizare, jucătorii tineri ai primei reprezentative și cum vede ascensiunea lui Emi Cățe 
Se cunosc adversarii naționalei masculine 3X3 din calificările pentru Campionatul Mondial din 2019
Naționala feminină este deja calificată la turneul final de la Amsterdam 
Victoriile cu Macedonia și Kosovo nu ajută România în clasamentul actualizat de FIBA în februarie
„Vulturii” rămân pe locul 61 în FIBA World Ranking 
Interviu Emanuel Cățe: „Poate îmi pune Luka Doncic o vorbă bună!”
Emi ne-a povestit despre cum a ales baschetul, perioada la Real Madrid, prezentul la UCAM Murcia dar și despre visul de a juca în NBA 
Concluziile după participarea României în faza a doua a precalificărilor FIBA Eurobasket 2021
Care sunt punctele forte și punctele slabe ale „Vulturilor”, după cele patru meciuri cu Macedonia și Kosovo 
Giordan Watson, cel mai bun marcator al României în duelul din Kosovo
Emanuel Cățe a reușit un nou double-double spectaculos 
România câștigă la mare luptă partida din Kosovo
Watson și Cățe au strălucit în tabăra „Vulturilor” 
România va juca duminică seara în compania selecționatei din Kosovo
Partida din Priștina nu mai are nicio miză în economia clasamentului 
Emanuel Cățe: „Acestă echipă e încă în construcție și doar meci de meci ne putem îmbunătăți evoluția” (Video)
România va evolua duminică în deplasare împotriva naționalei din Kosovo 
Tudor Costescu: "O atmosferă deosebită şi în sală şi în sânul echipei"
Tehnicianul vulturilor se arată optimist în privinţa potenţialului Echipei Naţionale 
studentU da, corect
0 
nu cred ca i prea mare coada la nationalizari pt reprezentativa de baschet a RO. In plus, se poate oricand naturaliza un al doilea jucator.
@soso69: nu mai stiam exact cine cum s-a pozitionat :), vorbeam la modul general. N-am spus ca nu s-ar putea gasi variante mai bune. Am spus doar ca varianta asta este extrem de buna in momentul de fata avand in vedere ca nu avem in roman neaos care sa stie sa bata si sa apere mingea.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:34
gyke @soso
0 
Asta cu jucătorii de Euroliga e un nonsens... Jucătorii de Euroligă nu sunt disponibili în ferestrele de calificare în care joacă România, deci nu te pot ajuta cu nimic. E nevoie de a naturaliza niște americani buni (ca să ai concurență și să ai opțiuni în caz de accidentări), dar care să nu joace atât de sus, să te folosească doar pentru a obține pașaport; de preferat mai tineri decât Watson.  
click pt. Articol 25 February 2019 13:19
0 
Sunt de acord cu tine, sunt jucatori cu mult peste valoarea lui Watson, indiferent de ce pozitie vb ( noi aveam nevoie de un 1-2).Dar hai sa fim seriosi ca inafara faptului ca ai pasaport european (care orice alta tara ti-l poate oferi daca are nevoie se tine), ce alte avantaje ai?Ca FRB e una dintre cele mai zgarcite entitati sportive din lume.De ce nu as alege, eu ca jucator strain, o tara in care baschetul sa fie sport profesionist si sa primesc un salar mare de la federatia acelei tari?Tu ai alege Romania?In cazul de fata, probabil a fost singura oferta de nationala pt Watson, care nu era idiot sa refuze pasaport european si ceva banuti in plus...Evident in toata aventura asta, agentul jucatorului in cauza joaca un rol extrem de important in factorul deciziei finale... 
click pt. Articol 25 February 2019 13:18
0 
Eu am fost unul dintre cei care au criticat naturalizarea lui watson si imi mentin parerea. Nu contest ca e un jucator bun si ca e indispensabil in nationala, eu doar sustin ca puteam aduce ceva mult mai bun. In conditiile in care in toate campionatele mari din Europa inca exista reguli cu privirea la folosirea jucatorilor extra-comunitari, eu cred ca exista multi jucatori americani din Euroliga care ar fi avantajati sa aiba pasaport romanesc.  
click pt. Articol 25 February 2019 12:11
studentU stam in 3-4 jucatori
0 
Watson, Cate, Dragoste si Bobe. Cand trebuie sa duca mingea Tohatan sau TG, e bai. Adica baietii astia au mari probleme in exact capitolul pe care ar trebui sa il stapaneasca perfect: dribling, depasire, protejarea mingii, pas. Deci cei care comentau in legatura cu oportunitatea naturalizarii lui Watson, ar fi bine sa isi revada parerile. Fara Watson ca PG si Cate PF, suntem printre cele mai slabe nationale din lume. Oricum suntem extrem de slabi.
Am privit cu emotii meciul de aseara si intr-adevar, baietii trebuie felicitati pentru daruire, in special dat fiind faptul ca meciul nu a avut o miza.
Dar cu acest lot nu putem emite pretentii la vreo calificare la un turneu final. Trebuie mai multi oameni mai inalti, puternici si cu skill-urile potrivite. Repet, cu TG, Tohatan, Orbeanu nu poti aduce plus valoare.
Nu stiu ce vine din spate, dar constructia e abia la inceput. Insa fara caramizi - jucatori cu potential, nu poti construi mare lucru, indiferent cat de bun antrenor sau manager de federatie esti. Deci pe langa regula cu U21 poate si bani bagati in centre de pregatire pentru varfurile de generatie ar putea contribui la o echipa cat de cat competitiva la nivel european, in 5-7 ani.  
click pt. Articol 25 February 2019 11:52
romeovura Felicitări
0 
Bine că am câștigat, dar e mai mult până la acea construcție a echipei. Bravo și să mai avem parte de acest gen de castiguri. Hai Romania 
click pt. Articol 25 February 2019 00:07
tanaseb Romania
0 
Ma bucur pentru aceasta echipa tanara. Imi pare rau pentru Rolly pentru ca sunt momente in care se pierde. L-as fi vazut pe Paliciuc in locul lui Virna (azi a fost din alt film). No, un succes bun. Bravo Romania! 
click pt. Articol 25 February 2019 00:01
gyke Simpatic
0 
Asta e ca aia cu căsătoriile între persoane de același sex... dacă România nu le recunoaște nu înseamnă că nu există.  
click pt. Articol 24 February 2019 12:37
rexdecebal kosovo?!
0 
Ce e aia, ce inseamna?! Nu exista....legal!!! 
click pt. Articol 23 February 2019 23:32
0 
Mulţumesc, am corectat. 
click pt. Articol 23 February 2019 22:08