Vladimir Arnautovic: ”Am venit la Tg-Jiu cu gândul la victorie”


Tehnicianul sârb este de părere că meciul de astăzi va fi unul foarte dificil

 Unul dintre cele mai interesante meciuri din acest sfârșit de săptămână, din cadrul primei manșe a Cupei României va aduce față în fața pe CS Energia Rovinari și CSU Asesoft Ploiești. După ce gazdele de astăzi au reușit să înregistreze un rezultat suprinzător la Brazi, unde au incheiat partida cu scorul de 76-78, în cursul zilei de azi vor da piept cu formația antrenată de Dado Arnautovic.

Astfel, Total Baschet a stat de vorba cu tehncianul sârb al vicecampioanei, acesta fiind de părere că meciul retur va fi unul foarte dificil.

Meciul de astăzi va fi unul foarte dificil pentru faptul că avem un avantaj doar de 2 puncte. Tocmai de aceea am venit la Tg-Jiu, să dăm ce e mai bun din noi. În meciul de la Brazi am avut un sfert inexplicabil de slab. În trei ani de zile nu am practicat asemenea joc ca în actul decisiv din meiciul tur. Sper însă că a fost o întămplare. Nu știu să spun dacă am fost obosiți, dar am avut probleme și cu faulturile și cu jocul sub panou. Astfel se explică revenirea celor de la Energia. Sper să nu prindem un sfert la fel de prost și aici. A fost vorba și de omogenitate și de problemele pe care le-am avut cu sala. Noi ne antrenasem acolo foarte puțin și probabil că și acest lucru a contat destul de mult. Dar asta este. Am venit cu gandul de-a obține victoria.

 În ceea ce privește evoluția inexplicabila a echipei sale din sfertul decisiv al partidei de la Brazi, acesta a afirmat că românii echipei au evoluat sub nivelul lor.

Voi vorbi despre echipa mea și voi spune că românii din echipa mea nu s-au ridicat la nivelul lor în meciul tur și sper ca acestă situație să nu se mai repete niciodată. Burlacu era cu o zi înaintea nunții sale și era cu capul departe de terenul de baschet, iar Andrei Căpușan a fost tot așa sub nivelul său. Niciunul dintre români nu a jucat la nivelul la care ne așteptam de la ei. Acum, sper ca în meciul de astăzi să nu se repete aceasta situație.

 Privind atmosfera confruntării de astăzi, Arnautovic a lăsat de înțeles că publicul va avea un rol important în jocul echipei adverse.

Publicul gorjan ajută Energia foarte mult, sala fiind totodată cu acustica mare. Noi suntem însă obișnuiti cu astfel de situații, pe noi lumea ne urăște oriunde ne-am duce, așa că nu cred ca va fi o mare problemă.



Ioana Ardereanu / 23 septembrie 2011 / 0:21



loois8 Louis8
0 
Pai, de ce va uraste lumea ORIUNDE v-ati duce ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!
Ha ? 
23 septembrie 2011 10:59
0 
:) 
23 septembrie 2011 14:02
0 
DE ASEHOTI CE SUNTETI !
HOOOOOOOOOOOOOTILOOOOOOOOOOOOOOOOOR! 
27 septembrie 2011 10:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SURSE: Goran Martinic, aproape de Craiova
Oltenii profită de criza financiară a celor de la BC Mureş  
SCM U Craiova a câștigat turneul amical pe care l-a găzduit
Oltenii au trecut în ultimul meci de Phoenix Galați 
Noi probleme financiare la BC Mureș
Autoritățile locale refuză să mai dea bani de la buget  
Un internațional moldovean la Phoenix Galați
Eugeniu Melnic a semnat cu gălățenii 
Jermaine Green: "Mi-am eutanasiat câinele pentru a juca la Iasi"
Sportivul american a oferit site-ului nostru o amplă declarație. 
Radu Paliciuc: „Să sperăm că joi ne vom prezenta și mai bine împotriva cehilor”
Căpitanul lui CSU Sibiu aseamănă jocul adversarilor din FIBA Europe Cup cu cel al cehilor de la KB Kosie 
Dan Fleșeriu: „Putem spera la un rezultat pozitiv”
CSU Sibiu joacă joi primul meci în FIBA Europe CUP 
SCM U Craiova a surclasat-o pe Dinamo
Victorie la peste 60 de puncte 
EXLCUSIV. Toma către Green: "Nu vei primi o licență medicală pentru a juca în România"
Câteva zile mai târziu sportivul a trecut testul medical la o clinică privată. Povestea incredibilă a modului în care Politehnica Iasi s-a debarasat de sportivul american. 
U-BT Cluj, proiect inspirat de la FC Barcelona
Parteneriat semnat cu echipa de fotbal Universitatea Cluj 
suportercristi Bani publici
0 
Eu personal nu sunt de acord cu sponsorizarea sportului din bani publici.Sau cel putin nu a sportivilor straini.De acord sa sponsorizeze o primarie, echipa orasului-care este in totalitate formata din jucatorii/stafful orasului.Doar in acest mod banii sunt intr-un anumit fel intorsi inapoi de municipalitate catre cetateni.Nu vad de ce sa sponsorizeze o primarie din bani romanesti un american,francez,sarb care dupa un an pleaca si nici un isi aduce aminte in ce oras a jucat.Daca vrei o echipa cu straini, atunci faci rost de sponsori din privat si iti faci echipa dupa cum vrei si cu cine vrei tu. In ROMANIA din banii publici ar trebui platiti doar ROMANII. Legea sportului in alte tari permite privatului sa poata aloca o suma mai mare din taxe, impozite si cifra de afaceri si catre sport, in nici un caz municipalitatii.Doar in Romania fara Primarie nu mai exista sport, iar atata timp cat nu avem spitale, scoli, drumuri etc. nu vad de ce sportul de performanta(nu juniori) ar trebui finantat din bani publici. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 18:36
76ers E clar
0 
Se știe de câteva zile situația de la Mureș, jucătorii mai ales cei străini au început sa își caute echipe, unii au și găsit deja, Martinic pare ca s-a “îndrăgostit” de România și nu îl văd plecând in alt campionat. Oricum fie la Craiova fie la alta echipa, Martinic a fost tratat josnic la Mureș in ultimul timp iar eu personal fiind pus in locul lui as fi fost primul care plecam la aflarea veștilor legate de buget și mai mult ca sigur încă are se primit bani din sezonul precedent pentru ca România :) 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 17:55
0 
Eu nu am incredere in zvonurile acestea. Acum un an si jumatate sursele ziceau ca domnul Achim va fi dat afara de la Oradea si totusi este si astazi inca antrenor acolo. Martinic e un jucator foarte bun si merita apreciat mai mult decat au facut-o cei de la primarie si prefectura. Mi-ar parea rau de el sa plece de la Mures, dar sigur merita ceva mai bun decat a primit la Mures in ultimul an si jumatate. Eu totusi sper sa ramana si sa se rezolve problemele clubului. Suporterii mureseni merita mai mult. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 17:46
0 
Dacă se ajunge la dispariția echipei de baschet a Mureșului, in secunda 2 primarul ăla ar trebui linșat. In ce sport vor sa bage bani la nivel de municipiu? Cu baschetul ați avut totuși performante bune. Ar trebui atrași niște sponsori serioși si lăsată deoparte primăria, având in vedere ca aveți o primărie antisport. Probabil dacă veți fi aproape de titlu își vor asocia urgent numele cu clubul. Succes 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 14:51
gyke Ce mai e de zis
0 
...despre Martinic. Un jucator extraordinar, unul din primii trei PG mai mereu in ultimii ani in campionatul nostru. Cred doar ca putea realiza mai mult cu cariera lui, chiar si in LNB, daca ar fi facut alte alegeri.  
click pt. Articol 22 septembrie 2017 14:30
76ers Una cu alta
0 
Pai și ce treaba are una cu alta ? De ce nu vorbim de jucătorul Martinic mai mult ? Eu zic ca e o mutare interesantă deși Craiova părea o echipa construită la fel ca Sibiu, Martinic nu e genul sa se apere prea mult însă nu poți sa dai cu piciorul când ai șansa sa aduci unul dinte cei mai buni străini din campionatul nostru, cu experiența și după un sezon precedent excelent :) 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 14:17
0 
Ar fi pacat sa scapam de voi, mare pacat, sper sa o scoateti cumva la capat! De ploiesti ne-am putut despratii si a fost un castig ca am scapat de ei..... dar Mures.... Bafta! 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 13:44
Whomever Bc Mures
0 
Istoria se repeta? Dupa ce in 2015 parca Asesoft la inceputul sezonului sa desfiintat, urmeaza si Bc Mures. Nice... :( 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 13:44
gyke Martinic
0 
...de la niste sifonatori la altii 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 12:48
DonDiablo DonDiablo
0 
Da jucători gen Martinic sau Mohhamed nu o sa vedem la Oradea.Pentru că nu se apără cum vrea Achim și mai au și figuri uneori și fac ce vor. 
click pt. Articol 22 septembrie 2017 12:43