Zona Transferurilor 2016 - Liga Națională de Baschet Masculin


Toate mișcările de trupe din LNBM, la zi

13.08 - Zarko Comagic încheie lista de transferuri a lui CSM CSU Oradea

07.08 - Tomislav Gabric noul transfer al lui BCM U Pitești

07.08 - BC SCM Timișoara și-a încheiat campania de achiziții prin transferul lui Marko Cakarevic

01.08 - Alhaji Mohammed, Ivan Ivanovic și Goran Martinic și-au prelungit contractele cu BC Mureș

25.07 - Milan Milovanovic, noul pivot de la Phoenix Galați

24.07 - Jamel Waters va fi legitimat de Phoenix Galați

24.07 - BCM Baia Mare a transfert un gigant care a evoluat în NBA Summer League 2016

24.07 - BC Mureș se mișcă pe piața transferurilor

22.07 - Cătălin Vlaicu a semnat cu Phoenix Galați

22.07 - CSM CSU Oradea l-a transferat pe Sean Denison

22.07 - Campania de transferuri continuă pentru Phoenix Galați

19.07 - Adrian Diaz este noul pivot al lui BC SCM Timișoara

19.07 - Steaua CSM EximBank și-a definitivat lotul prin înregimentarea lui Vlad Negoițescu

15.07 - CSM CSU Oradea a transferat un jucător cu ștate vechi în Liga VTB

15.07 - Noi transferuri la CSU Sibiu! Lotul, definitivat în proporție de 90%

14.07 - Darius Hargrove se întoarce la Ploiești

13.07 - Dinamo schimbă staff-ul tehnic. Noutăți și la nivelul lotului de jucători pentru sezonul 2016/2017

13.07 - Muhamed Pasalic este noul jucător al lui CSM CSU Oradea

13.07 - CSU Sibiu anunță trei noi transferuri

12.07 - Sean Barnette rămâne jucătorul lui CSM CSU Oradea

08.07 - Aleksandar Rasic și Maksym Pustozvonov se alătură lui U BT Cluj-Napoca

08.07 - Milos Komatina, al treilea jucător străin înregimentat de BC SCM Timișoara

08.07 - Marius Runkauskas revine în România și va evolua pentru Steaua CSM EximBank

07.07 - SCM U Craiova a anunțat primele mutări ale verii

06.07 - La Phoenix Galați se merge pe continuitate

06.07 - Vlad Corpodean revine la BCM U Pitești, Aleksandar Mladenovic continuă și el în Trivale

05.07 - Pavel Marinov s-a înțeles cu BCM U Pitești

04.07 - EXCLUSIV. Mirel Dragoste a semnat cu CSU Sibiu

02.01 - CSM a transferat un jucător testat în trecut de către EA7 Milano

01.07 - Martin Zeno și-a prelungit contractul cu CSM CSU Oradea

30.06 - CSM Ploiești a transferat un pivot american

29.06 - Jovan Novak este noul conducător de joc al lui CSM Ploiești

27.06 - Taylor Lavery a semnat cu BCM Baia Mare

26.06 - Vladimir Vuksanovic rămâne principal la SCM U Craiova

25.06 - Iulian Orbeanu rămâne jucătorul lui Dinamo

24.06 - Angel Nunez și Baris Aktas sunt noile achiziții ale lui CSM Ploiești

24.06 - BCM Baia Mare a mai transferat doi jucători americani

23.06 - Ousmane Barro trece la U BT Cluj-Napoca

23.06 - George Toth se alătură lui CSM Ploiești

22.06 - BC SCM Timișoara l-a acontat pe Octavian Popa Calotă

22.06 - Popa Calotă pleacă de la Sibiu, alți trei jucători pentru sezonul viitor

22.06 - Liviu Rotariu trece la BCM Baia Mare

22.06 - CSM CSU Oradea își păstrează nucleul de jucători români

21.06 - Cătălin Burlacu își continuă activitatea de jucător și va evolua la CSM Ploiești

21.06 - Steaua CSM EximBank l-a transferat pe David Dudzinski

20.06 - Mihai Paul și Levente Szijarto rămân jucătorii Stelei CSM EximBank

20.06 - Mike Smith, primul transfer realizat de BCM Olimpic Baia Mare

19.06 - Adrian Tudor, Bogdan Stăncuț și Vincent Hunter continuă la BCM U Pitești

19.06 - Vlad Moldoveanu este noul jucător al lui U BT Cluj-Napoca

18.06 - Bogdan Popescu, noul jucător al lui CSU Atlassib Sibiu

18.06 - Ionuț Drăgușin își continuă cariera la BC SCM Timișoara

17.06 - Cristian Achim rămâne la cârma lui CSM CSU Oradea

16.06 - Titus Nicoară revine la CSM CSU Oradea

16.06 - SURSE. Cătălin Baciu, noul pivot al Stelei

15.06 - Nikola Jevtovic a semnat cu Steaua CSM EximBank

14.06 - Santa Szabolcs revine la BC Mureș

14.06 - BC Mureș își păstrează staff-ul tehnic

14.06 - SURSE. BC Timișoara a legitimat un fundaș sârb

14.06 - Cameron Long, primul transfer al Stelei

13.06 - BC SCM Timișoara anunță primele mutări ale verii

11.06 - Filip Adamovic și Kyndall Dykes continuă la U-Banca Transilvania

09.06 - Steaua CSM EximBank îl păstrează pe Nikola Malesevic

09.06 - Schimbări la U-BT. Mihai Silvășan, nou antrenor principal al echipei 


Important: Majoritatea informațiilor din Zona Transferurilor sunt publicate în exclusivitate de către site-ul nostru. Dacă doriți să preluați orice informația din Zona Transferurilor va trebui să ne menționați ca și sursă alături de link direct.

 

CSM-U Oradea

Noutăți Titus Nicoară Steaua CSM EximBank
  Muhamed Pasalic U BT Cluj
  Branko Mirkovic Tsmoki Minsk
  Sean Denison Socar Petkim
  Zarko Comagic Falco KK
Prelungire  Cristian Achim (antrenor)
 
  Martin Zeno  
  Sean Barnette  
  Cătălin Petrișor  
  Sergiu Pop  
Negociere    
Plecări    
Sub contract  Andrei Mandache
 
  Bogdan Țîbârnă  
  Bogdan Nicolescu  
  Rareș Pașca  
  Sebastian Ionescu  

BC Mureș Târgu Mureș

Noutăți  Szabolcs Santa
Energia Tg. Jiu
  Dalibor Djapa BC SCM Timișoara
  Drew Braham Usti nad Labem
  Dragoș Andrei Energia Tg. Jiu
  Alin Borșa Phoenix Galați
  Cornel Cioacătă CSU Sibiu
Prelungire Szaszgaspar Barnabas (antrenor)
 
  George Trif (antrenor secund)  
  Ivan Ivanovic  
  Goran Martinic  
  Alhaji Mohammed  
  Dani Popescu  
Negociere  

Plecări Aliaksandr Pustahvar
 Falco KC
Sub contract László Lázár  
 

László Polyák

 
 

Lucian Țibîrnă

 

Steaua CSM EximBank

Noutăți Cameron Long
S.Olivers Baskets
  Nikola Jevtovic Metalac Valjevo
  Cătălin Baciu U BT Cluj-Napoca
  David Dudzinski BC Siauliai
  Marius Runkauskas Lietuvos Rytas
  Vlad Negoițescu SCM U Craiova
Prelungire Nikola Malesevic
 
  Levente Szijarto  
  Miță Paul  
  Bogdan Popa  
  Georges Darwiche  
  Andrei Iliescu  
  Ionuț Berceanu  
  Vlad Petrache  
  Andrei Calenic  
Negociere    
Plecări Bill Amis
Okapi Aalstar
  Chris Cooper dest. necunoscută
  Simas Galdikas dest. necunoscută
  Adrian Roșu Dinamo
Sub contract    

U BT Cluj-Napoca

Noutăți Mihai Silvășan (antrenor)
 
  Vlad Moldoveanu Stelmet Zielona Gora
  Ousmane Barro BC Mureș
  Aleksandar Rasic Mega Leks
  Maksym Pustozvonov BCM U Pitești
Prelungire Kyndall Dykes
 
  Filip Adamovic  
  Tudor Jucan  
  Rolland Torok  
  Nandor Kuti  
Negociere

 
Plecări    
Sub contract    

SCM Universitatea Craiova

Noutăți Will Paul CSU Sibiu
  Jamar Abrams Zlatorog Lasko
  Marko Marinovic Steaua CSM
  Filip Sepa Karpos Skopje
  Anthony Morse Tennesse Tech
Prelungire  Vladimir Vuksanovic  
  Florin Popa  
Negociere  

Plecări Bogdan Popescu CSU Sibiu
  Cătălin Burlacu CSM Ploiești
  Darius Hargrove CSM Ploiești
  Vlad Negoițescu Steaua
Sub contract    

CSU Atlassib Sibiu

Noutăți  Bogdan Popescu
 SCM U Craiova
  Mirel Dragoste Gaz Metan Mediaș
  Marcel Davis Utah Valley
  Cedrick Turman Florida Atlantic
  Radu Paliciuc Dinamo București
  Dragoș Gheorghe U Cluj
Prelungire Dan Fleșeriu (antrenor)  
  Vlad Tincu  
  Boris Lalovic  
  Igor Mijajlovic  
  Daniel Banciu  
  Radu Vrâncian  
  Kevin Hardy  
Negociere    
Plecări Georgian Păun BC SCM Timișoara
  Octavian Popa Calotă BC SCM Timișoara
  Will Paul SCM U Craiova
Sub contract    

CS Phoenix Galaţi

Noutăți

Travis Daniels

Mississippi State
 

Cătălin Vlaicu

BCM U Pitești
  Jamel Waters Alabama State
  Milan Milovanovic KK Konstantin Nis
  Andrei Vizitiu Știința București
Prelungire Milos Bojovic
 
  Milos Pesic  
  Iosif Pîrlog  
  Andrei Petică  
  Robert Bolobiță  
Negociere    
Plecări Jay Threatt  Sopron KC
Sub contract    

CS Dinamo Bucureşti

Noutăți Milija Bogicevic (antrenor)  
  Miljan Marjanovic (antrenor secund)   
  Sebastian Ionescu CSM CSU Oradea
  Adrian Roșu Steaua CSM
  Kaylen Shane
New Mexico
Prelungire Iulian Orbeanu
 
Negociere    
Plecări Pavel Marinov
BCM U Pitești
  Vlad Corpodean BCM U Pitești
  Radu Paliciuc CSU Sibiu
Sub contract    

BCM U Pitești

Noutăți Pavel Marinov Dinamo București
  Vlad Corpodean Dinamo București
  Tomislav Gabric Metalac
  Alin Zaharie  
  Adrian Oprea BC Mureș
Prelungire Adrian Tudor
 
  Vincent Hunter  
  Bogdan Stăncuț  
  Aleksandar Mladenovic  
Negociere    
Plecări    
Sub contract  Hristu Șapera (antrenor)
 

Baschet Club Timișoara

Noutăți  Gerorgian Păun
CSU Sibiu
  Ionuț Drăgușin Gaz Metan Mediaș
  Octavian Popa Calotă CSU Sibiu
  Milos Komatina BC Igokea
  Adrian Diaz Florida Univ.
  Marko Cakarevic BC Igokea
Prelungire Nenad Mandic (antrenor)
 
  Mladen Jeremic  
  Zoran Milencovic  
  Vlad Covlescu  
Negociere  Nikola Otasevic Sloboda Uzice
Plecări  Slobodan Dundjerski
Jaszberenyi
Sub contract    

Imagini pentru scm ploiești logo

Noutăți Cătălin Burlacu  SCM U Craiova
  George Toth BC SCM Timișoara
  Angel Nunez South Florida
  Baris Aktas Energia Tg. Jiu
  Jovan Novak Metalac Valjevo
  Kyle Hunt Halifax Raimen
  Mikita Meshcharakou BC Lulea
  Darius Hargrove SCM U Craiova
Prelungire    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Noutăți Mike Smith
Lincoln University
  Liviu Rotariu Politehnica Iași
  Sharif Watson Arizona Christian
  Thomas Feeney UTB Falcons
  Taylor Lavery UNMD (NCAA)
  Akeme Smart Benidrom
Prelungire Andrei Dohi  
  Cristian Corneanu  
  Cristian Porumb  
  Dunca Vasile  
  Dan Stoica  
  Lucas Tohatan  
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

 

http://www.totalbaschet.ro/articol/Sean-Barnette-r%c4%83m%c3%a2ne-juc%c4%83torul-lui-CSM-CSU-Oradea~44839


Bogdan Isailă / 07 iulie 2016 / 11:30


Galerie foto


Oldtimer Vesti bune... :))
1 
http://www.csmoradea.ro/cristian-achim-continua-alaturi-de-csm-csu-oradea/ 
17 iunie 2016 16:00
1 
cea mai buna veste de la care putem incepe un nou campionat!!!
nu pot sa imi imaginez un antrenor mai potrivit pt Oradea......desi la un moment dat, printr-un concurs de imprejurari se va intampla si o schimbare! 
17 iunie 2016 20:52
csmbasket Urmatorul trasnfer
1 
"Un alt jucător fost la CSU Ploieşti şi după aceea în Grecia este aproape de a parafa un nou contract cu echipa bihoreana. " Are cineva idei ?  
18 iunie 2016 07:38
popsiis Jucator
0 
Cred ca e vorba de Pelekanos 
18 iunie 2016 10:35
DonDiablo Greu sa cred
1 
Unde ai auzit tu stirea asta?Pelekanos e jucator de jucator.Are exp aparare 3 pct.Dar mi-e greu sa cred sa lase Aris locu 4 in grecia pt Csm.Daca nici aia n-au bani la ce echipa au avut juc trecut aducand si din Nba jucatori 
18 iunie 2016 11:39
csmbasket Pelekanos
1 
are 35 de ani , greu de crezut ca e capabil de cel mai bun baschet al lui .  
18 iunie 2016 15:05
0 
Am urmarit Aris sezonul precedent si a jucat foarte bine.Io atata te intreb unde ai auzit tu stirea asta?Interior? 
18 iunie 2016 15:37
csmbasket pelekanos
0 
am citit pe un site , dar nu mai stiu exact care e ca incerc sa citesc cam tot tot tot .  
18 iunie 2016 17:53
0 
E Pelekanos de la Aris, si la 35 de ani ar fi un transfer impecabil. Cautati arenabihoreana.ro 
19 iunie 2016 11:30
0 
Rawle Marshall 
19 iunie 2016 12:04
popsiis Marshall
0 
A semnat in iran pt sezonu care vine 
19 iunie 2016 12:18
koala adrian.or
1 
dupa ala de la arena bihoreana nu te poti lua. lucian popa ala ii cel mai slab jurnalist! 
19 iunie 2016 15:36
1 
Am citit tot ce o scris si chiar incercam sa aflu cine e tipul, are niste informatii care suna foarte de interior, gen Franklin obligat de familie sa se lase si sa ramana acasa sau ca Nicoara va semna cu Oradea, acu vreo 2 saptamani. Ori stie pe cineva care ii da informatii ori inventeaza si el si ii iese cateodata. 
19 iunie 2016 15:50
1 
Hai sa ramanem cu picioarele pe pãmânt sa asteptam si sã vedem cn vine....Stirea asta scrisã pe arena bihoreanã a dus ca toata lumea sa zicã Welcome Pelekanos,când nicaieri pe toate siturile nu e urma nici despre rumors legat de Pelekanos la Csm. 
19 iunie 2016 17:24
1 
O sugestie ar fi sa mutati link-ul asta sa fie accesibil si pe butonul din dreapta paginii care inca duce la link-ul de anul trecut, astfel cand se va pierde in mormanul de stiri, cei care vor o sinteza vor putea avea totul mai aproape. 
22 iunie 2016 01:27
mariusc @adrian.or
0 
Am actualizat. Mulțumesc de sesizare. 
26 iunie 2016 15:52
free62 free62
1 
Barro la Cluj, no hai ca mutam tot Muresu sub feleac. Mai rau ca Zigeranovic nu va fi, sa vedem daca va fi mai bun. E mai agil, deci ar trebui sa joace mai bn impreuna cu cei doi, Adamovic si Dykes. 
23 iunie 2016 16:57
oldboy free62
1 
Barro a fost intodeauna mai bun ca Zigeranovici! A mai jucat impreuna cu Adamovici si Dykes si s-au inteles foarte bine. Imi pare rau ca a plecat de la noi dar cum nu avem sposnsor o banca trebuie sa ne descurcam cu ce avem si cu toate acestea ne-am descurcat binisor in ultimii 4 ani nu-i asa :) ?
 
03 iulie 2016 15:30
free62 free62
1 
Barro mai bun ca Zigeranovic? Hai las-o dracu ca deja exageram pe fondu entuaziasmului finalelor jucate. Ca Zigeranovic cel de la Cluj poate, dar pe langa cel de la Medias sau Asesoft, Barro e un copilas simpatic. Zigranovic a castigat finala de anul trecut pt Asesoft fiind cel mai bun juctaor din finala contra.... 
04 iulie 2016 10:08
mickeymouse BC Mures
1 
Din cate am auzit BC Mures va lupta pentru evitarea retrogradarii. S-a golit buzunarul municipalitatii si managementul este prapad. Cred ca nici site nu mai au, o sa ajunga la insolventa ca vecinii de la ASA. Au mai fost voci care cerea demisia managementului dar suporterii din Mures erau prea fair-play ca sa ceara si in tribune. Daca o faceau mai devreme poate nu ajungea clubul aici. 
03 iulie 2016 20:16
Whomever @mickeymouse
1 
Nu trebuie sa exagerezi :) Siteul lor este suspendat deoarece au uitat sa plateasca taxa pentru Host si acest proces dureaza cateva zile din momentul platirii. In al doliea rand, nu cred ca vor ajunge in insolventa si nici obiectivul lor nu o sa fie lupta pentru evitarea retrogradarii din moment ce au acceptat sa reprezinte tara noastra in Champions League. Daca nu ai fi observat tactica echipei este "de a tace si face". Pana la sfarsitul lunii iulie vei vedea ca se va contura o echipa destul de frumusica. Pana atunci vara placuta iti doresc si sa ne auzim numai de bine :)  
04 iulie 2016 12:44
mickeymouse @Whomever
1 
Se pare ca esti un insider de la club ca le stii pe toate. Suntem in 2016 si din momentul platii in cateva MINUTE esti live din nou. Nu vor juca in Champions L. a decis FRB ca U Cluj primeste locul. Eu cred ca bani publici nu mai papa conducerea iar de management ce sa spunem, sunt lapte si miere se compoarta fantastic de frumos cu suporterii lor. 
05 iulie 2016 12:36
Fortza Steaua Transfer tare!
0 
Azi Craiova a realizat un transfer de exceptie prin aducerea lui Jamar Abrams. Un jucator polivalent cu procentaje extraordinare de la distanta si semidistanta. Deasemenea se remarca si la recuperare. Felicitari Craiovei pentru acest transfer! Speram ca echipa sa evolueze in Liga Balcanica!!! Mult succes in continuare. 
07 iulie 2016 16:08
0 
Mie imi place mult Pasalic si l as vrea la sb...ce spunei? 
09 iulie 2016 22:42
free62 free62
1 
E un super jucator, joaca la fel de bn si 1 si 2...pacat ca unii nu au reusit/vrut sa il tina. E de 10 ori mai cerebral in momentele grele decat Adamovic, Martinic sau alti conducatori de joc prea mariti si slaviti in campionatul asta...da cine nu are cap, nu il foloseste  
10 iulie 2016 23:01
popsiis Pasalic
1 
Ai dreptate 
13 iulie 2016 18:38
1 
Site-ul csm oradea a anunțat semnarea contractului cu Barnette. Așteptăm continuarea. 
12 iulie 2016 07:33
Whomever Bc Mures
1 
Se pare ca Bc Mures s-a desfintat. Succes echipelor atat in campionatul intern cat si in cele externe! :) 
20 iulie 2016 16:36
free62 free62
1 
Aaaaa....de unde pana unde aceasta stire? 
20 iulie 2016 20:35
soso69 zvonuri false
1 
Nu cred asa ceva, e doar o remarca aruncata. In schimb sunt curios ce va pati Muresul pt ca din nou a refuzat sa se inscrie in cupele europene. Eu stiu ca din acest an sunt prevazute sanctiuni pt refuzul participarii in cupele europene.  
21 iulie 2016 10:56
bogdan21 zvonuri false
1 
Normal ar trebui sa fie penalizati! BCM U Pitesti a inceput sezonul trecut cu penalizare de -3 puncte pentru ca a retras echipa satelit din Liga , ceea ce a insemnat enorm! Practic am avut cu 3 VICTORII mai putin decat orice echipa! Acum nu stiu daca exista sanctiune in regulament pentru refuzul de a participa in Cupele Europene.

Poate nu le convine sa joace sub steagul REPUBLICII ROMANIA !!!  
21 iulie 2016 11:20
DonDiablo DonDiablo
1 
25.000 euro au primit amenda de la Fiba pentru ne participare.Acuma pe plan intern nu stiu daca vor fi sau nu penalizati.Interesant de ce nu au participat.Sa scape de oboseala si avioane si cheltuieli...Nu stim. 
21 iulie 2016 17:14
Tomy Zvonuri?
0 
Despre ce vorbim aici?

http://www.radiomures.ro/stiri/bc-mures-si-a-aflat-adversara-din-turul-preliminar-al-fiba-europe-cup.html 
22 iulie 2016 16:05
soso69 europa
1 
Oradea joaca cu Prievidza din Slovacia iar Clujul cu Petrolina AEK din Cipru. 
21 iulie 2016 15:24
soso69 europa
1 
Iar in turul 2 daca se califica Oradea joaca cu bulgarii de la Lukoil iar Clujul cu turcii de la Usak Sportif 
21 iulie 2016 15:34
soso69 Oradea
0 
Inca o mutare la Oradea, dar nu una asteptata : Petrisor continua inca un sezon cu CSM. Nu sunt unul dintre contestatarii acestuia si in continuare il consider peste Dani Popescu pt ca ajuta echipa mai mult, nu pierde mingi (asta ma exaspera la Dani) si chiar daca nu marcheaza e util echipei pe faza de atac si aparare. Cu toate acestea l-as fi dorit pe Basti in loc, chiar daca nu are experienta si probabil ca Achim a preferat experienta in detrimentul talentului si entuziasmului.  
27 iulie 2016 08:35
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Din pacate una dintre erorile lui Achim este faptul ca nu promoveaza tineret. De cand este la echipa, nici un junior nu a confirmat. Probabil ca si peste 10 ani, vom juca tot cu duetul Pasca - Petrisor.  
27 iulie 2016 22:44
soso69 corect
1 
Achim are strategia de joc bazata pe disciplina tactica. Din pacate pt asta iti trebuie inteligenta in joc si in primul rand experienta. Poate acesta e si motivul imprumuturilor lui Basti si densitatea jocurilor pt Bobe (a jucat anul trecut in 3 competitii, din care in 2 a fost titular de drept). Din pacate se pare ca inca atat Bobe cat si Basti nu reusesc sa respecte cu strictete sarcinile incredintate. Petrisor in schimb, chiar daca e departe de talentul celor 2, e un jucator inteligent care respecta "la sange" ce ii spune antrenorul si pt asta trebuie apreciat. Eu inca sper ca Bobe sa se faca simtit in joc si sa-l vedem mai des pe teren (si acum tin minte ca in meciul 5 al finalei muresenii au recuerat 6 pct in 20sec pe mana lui). 
28 iulie 2016 09:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Vlad Moldoveanu: „»Slavă ție, studenție« va rămâne mereu în sufletul și în inima mea”
Vlad părăsește campionatul României după ce în sezonul precedent a cucerit alături de U-BT toate cele trei trofee puse în joc 
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
vass bela Oldtimer
0 
Cu toate ca sunteti suporterul lui Digi Oradea, a-ti punctat f. bine problemele de la noi . Am scris si eu, fara un lot cel putin la fel de bun, fara o rezerva valoroasa la Barro, fara completarea lotului cu un jucator roman de lot national, si in fine, fara construirea unei echipe ( nu numai individualitati ) , vom merge in play-off si atat ! Ps . Daca se crede ca prin aducerea lui Kalnicenko s-a rezolvat postul lasat liber de Vlad si Karniauskas va fi o solutie de titular, dezamagirea va fi mare, foarte mare ! 
click pt. Articol 24 iunie 2017 23:06
Oldtimer A fi sau a nu fi....
0 
echipa. Nu ar trebui sa mire (si supere) plecarea lui Vlad. Valoarea merge mana in mana cu pragmatismul (dupa unii defect, dupa altii calitate....vedeti totusi ce timpuri traim) Si ce ar fi daca ar pleca si Dykes si Adamovic? U-BT din sezonul recent incheiat nu a prea fost echipa....mai mult un summum de valori individuale... In majoritatea partidelor galeria de "tragatori" a rezolvat problemele... Dl. Silvasan e constient, se pare, ca inca nu a reusit sa inchege o echipa si probabil din acest motiv l-a pastrat pe Rasic... Cred ca el va fi interfata perfecta intre staff-ul tehnic si vestiar, tocmai pentru ca a dat dovada ca e, in primul rand, un jucator de echipa si abia apoi un "tragator" de elita. Oricum, U-BT trebuie reconfigurata, re-inventata, daca vreti. Potenta bugetului nu prea mai poate suplini necesitatea tehnica. In CL nu prea faci multe daca nu ai o ECHIPA bine inchegata.... 
click pt. Articol 24 iunie 2017 21:08
0 
Cluburile din Bucuresti au inteles mai repede ca antrenorii romani de juniori nu stiu cu ce se mananca meseria asta, in consecinta au inceput sa-si aduca antrenori sarbi. Bineinteles ca treaba asta costa, dar daca Clujul mai vrea rezultate la juniori (prin rezultate inteleg in primul rand formarea de jucatori capabili sa faca fata la seniori dar si cucerirea de tituluri nationale la juniori ... cele doua n-ar trebui sa se excluda reciproc ci dimpotriva) atunci U-BT va trebui sa aduca antrenori sarbi de la care romanii sa invete meserie. Saracii antrenori romani bajbaie si incearca tot felul de variante si experimente care se dovedesc deocamdata nefaste.

Astept sa aud ca U-BT aduce un antrenor sarb cu experienta, prin mana caruia au trecut deja cateva generatii de juniori si a format jucatorii X, Y, Z. Un astfel de om stie exact ce are de facut. Ok, unii o sa-mi spuna ca-l avem pe Cuic coordonator la antrenorii de juniori ... dar inclusiv el este un novice in aceasta meserie. Cuic poate foarte usor sa ajute la gasirea omului potrivit.
 
click pt. Articol 24 iunie 2017 19:38
0 
Sa nu ne lăsăm duși de sentimente după declarația lui Silvasan. De plecarea lui Moldovanu se știa în mediul lor încă din primăvară. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 13:34
ydesh_apu aroganta
0 
Nu inseamna arogantaa ca te bucuri de succesul in felul in care stii tu particular sa te exprimi, vezi Dikes sau altii, (fotbalistii isi rup tricourile sau se dau peste cap). Intelegerea manifestarilor de bucurie ale altora vine insa cu timpul, intelepciunea este innascuta sau dobandita odata cu experienta... sau nu. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 11:32
ydesh_apu ai dreptate
0 
Daca in 2008-2009 juniorii 2 si apoi 1 din Cluj au atins apogeul si au ajuns campioni nationali (chiar si MVP cu Foalea la Pitesti si Corpodean la Otopeni), iar Speranta, For-you, MC, Viitorul erau frecvente pe podium in acei ani la orice categorie baieti sau fete, ulterior U Mobitelco a inghitit concurentii, a creat e foarte adevarat si benefic, o miscare de masa imensa in baschetul juvenil clujean, insa nu au mai fost rezultate similare. Dau vina pe managementul neinspirat la aceasta categorie, caracterizat prin lipsa de interes si continuitate, dar mai ales pe competenta scazuta in randul tinerilor antrenori care au fost acceptati si mentinuti pe principiul promovarii ministresei Lipa (daca esti sportiv bun, inseamna ca esti antrenor bun-complet gresit) si datorita pensionarii, plecarii, promovarii, slabirii sau disiparii interesului, unor antrenori care promiteau la aceasta categorie deloc de neglijat (More, Coldea jr., Musat, Cenean, Craiu). Si odata cu aceasta, a deprofesionalizarii, de ce sa nu o recunoastem, deoarece e nevoie de instruire continua reala a antrenorilor si nu de forma. Intre cluburile Bucurestiului exista (din pacate pentru noi) o reala concurenta intre ele, lucru care se vede si in rezultate, asa cum nu demult exista si la noi. Astept acum o imbunatatire, datorita faptului ca o parte din copiii marilor fosti jucatori stabiliti in Cluj au ajuns juniori, dar aceasta particularizare nu va genera continuitate daca nu vor schimba sistemul de antrenament, antrenorii si promovarea copiilor in echipe, deci tot. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 11:24
free62 free62
0 
O fi el arogant, da macar are minte si stie sa isi faca meseria, nu ca astia cu "spirit". Ce zici tu despre Jucan dovedeste asa din prima cata minte ai cat de uist esti sa nu zic altfel...capitanul Mediasului cu Howell si toti aia...

In ultimii 15 ani jucatori care au jucat constant au fost Silvasan, Moldoveanu, Dumitrescu(pe asta nu l-ai prins, ca la 15 ani e greu...cand juca asta invatai sa meri la baie probabil), Chetreanu pana la nefericita accidentare sau Lapuste. Acuma astia nu au fost juctaori, mai ales Dumitrescu ala era slab rau...

Ca fapt divers nu e vina lui Cristescu ca nimeni nu s-a mai ocupat de juniori vreo 10 ani si anume cam tot inceputul anilor 2000. De la Silva si Jucan a fost pauza totala, da nici asta nu ai cums a stii.

Te mai duci la meciurl, mai inveti si dupa aia mai pove:))) 
click pt. Articol 23 iunie 2017 23:49
DonDiablo DonDiablo
0 
Treaba sta asa dupa mine.Dupa declaratia lu Silva în vestiar e o pierdere mare plus în rotație.Kalnicenko nu a aratat nush ce la Cluj prima dată,acuma va avea mai multe min dar nu stiu ce mare + poate aduce. Pe multi i aud de acest crost Sakic ca ba e bun uni sunt sceptici.Dar nu aud pe nimeni o mica ipoteză care ma duce cu gândul declaratia lui.Băiatu asta n-a venit oare să se afirme în Europa și restu sa fie asa una caldă alta rece?Gândițivă la asta.Ca fan Csm stiu cum e asta 
click pt. Articol 23 iunie 2017 19:28
vass bela Fiasco la juniori !
0 
Pt ca s-a amintit de juniori, trebuie sa subliniem, ca rezultatele la copii si juniori au cunoscut o panta descendenta, in ultimul sezon necucerindu-se nici un titlu ! Revenind la plecarea lui Vlad, am pierdut in acest fel principala arma pe care am avut-o in camp trecut, si anume pe pozitia romanului, o valoare de strain , si nu orice strain ! Acum au ramas 3, Kuti, Torok si Kalnicenko, jucatori cel mult de valoare medie, in mod cert valoarea echipei va avea de suferit ( iar in Cupa Romaniei va trebui apelat la Gheorghe, care a aratat limitele sale inclusiv la recentele meciuri under 20 a echipei nationale ) . Karniauskas ? Bunicel, dar nu hotarator cum ar trebui sa fie fiecare strain !Apoi Rasic cine stie cand va reveni pe teren si mai ales la forma optima . Deci iata ca sunt multe probleme, ma tem sa nu reprezentam in camp ce vine doar o echipa cu sanse la play-off si atat ( si uitasem, alaturi de Barro, tot Torok ca si pivot, dupa ce s-a vazut clar ca e o solutie gresita ! ).  
click pt. Articol 23 iunie 2017 17:14
walkienumaiu Felicitari
0 
Avand in vedere ca discursul domnului Cristescu de 10-15 ani incoace este acelasi an de an: Avem 1 milion de juniori legitimati , cea mai buna scoala de juniori , suntem campioni acolo si acolo si tu il aduci pe arogantu asta sa-i 20.000 euro pe luna as putea spune ca este sarbatoare faptul ca a plecat. Mie personal mi-ar fi si rusine sa mai declari vreodata ceva despre spiritul lui U sau despre juniori cand in ultimii 15 ani singurii 2 jucatori care au jucat (constant) au fost Silva si Moldoveanu, plus Torok si Kuti pe ici colo. Pe Jucan nu il punem la jucatori de baschet ca nu prea avem cum ....
Domnule Cristescu , da-ti-mi mie 20.000 de euro pe luna si in 3 ani va scot 3 juniori care pot juca la nivel de LNBM. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:58