Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin


Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională

19.07 - Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara

19.07 - Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv

19.07 - U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate

19.07 - Karlo Zgatec este noul jucător al lui U-BT Cluj

18.07 - Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara

18.07 - Cătălin Burlacu este noul antrenor al CSA Steaua

17.07 - Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești

17.07 - Stanimir Marinov a semnat în liga a doua din Franța

17.07 - Andrija Bojic a semnat cu CSO Voluntari

17.07 - CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis

17:07 - Tudor Gheorghe rămâne la BCM U Pitești

15.07 - SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu

15.07 - BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc

15.07 - Daniel Ewing Jr., un alt jucător care nu va continua la BC CSU Sibiu

12.07 - Sherwood Brown rămâne jucătorul lui SCM Timișoara

12.07 - Iuri Fraseniuc continuă în LNBM alături de BCM U Pitești - Surse

12.07 - BC CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Monyea Pratt

11.07 - Troy Franklin Jr, noul fundaș al lui SCM Timișoara

11.07 - Maksim Sturanovic va continua la BCM U Pitești

10.07 - Alexandru Coconea rămâne la SCM Timișoara

10.07 - Aaron Broussard este noul transfer al celor de la CSM CSU Oradea

10.07 - CSM CSU Oradea a anunțat despărțirea de Muhamed Pasalic

10.07 - Simas Butelevicius, primul nume nou de jucător străin anunțat de CSO Voluntari

09.07 - Brandyn Curry, fost MVP al Olandei, este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca

09.07 - Adam Mirkovic, primul nume nou din lotul celor de la SCM Timișoara

08.07 - Nikola Pesakovic rămâne la SCM Timișoara și în sezonul 2019-2020

08.07 - Jared Jordan, un nou jucător american care se alătură lui BC CSU Sibiu

07.07 - Robert David Stan este noul jucător al lui CSU Sibiu

06.07 - Kevin Hardy se desparte de BC CSU Sibiu

05.07 - CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Dragoș Gheorghe 

04.07 - Barry Stewart, noul transfer al celor de la CSU Sibiu

03.07 - Arturas Valeika rămâne la CSM CSU Oradea

01.07 - Bogdan Țîbîrnă a semnat SCM U Craiova

01.07 - Steaua București și Sasa Ocokoljic au încetat colaborarea

30.06 - Deondre Ray pleacă de la Athletic Constanța

30.06 - Kyndall Dykes a anunțat transferul la Beirut Club

30.06 - CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Alex Varga

29.06 - BC CSU Sibiu se desparte de Wilhelm Brosser

28.06 - Rolland Torok este noul jucător al celor de la BC CSU Sibiu

28.06 - Aleksandar Todorov confirmă continuarea colaborării cu SCM U Craiova 

27.06 - Vlad Moldoveanu nu va continua la U BT Cluj-Napoca

27.06 - Dragoș Diculescu se va alătura lui SCM U Craiova

27.06 - Kyndall Dykes pleacă de la U-BT și va juca în Liban

27.06 - Nandor Kuti și-a prelungit înțelegerea cu U-BT Cluj-Napoca. Andrei Calniceno va rămâne și el la U-BT

27-06 - Chris Cooper va bifa al 4-lea sezon în echipamentul lui BC CSU Sibiu

26.06 - Cătălin Baciu este noul jucător al celor de la CSM CSU Oradea

25.06 - Dragan Zekovic continuă alături de CSM CSU Oradea

24.06 - Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara

24.06 - Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu

23.06 - Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români

23.06 - Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse

22.06 - Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești

21.06 - Randal Falker continuă alături de BC CSU Sibiu

20.06 - Jason Washburn se întoarce în Japonia, la Yokohama

18.06 - Lovitură de imagine dată de U-BT Cluj: Dusko Vujosevic - noul antrenor coordonator

17.06 - Șemssetim Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie

15.06 - CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie

13.06 - Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea

13.06 - Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari

 


Important: Majoritatea informațiilor din Zona Transferurilor sunt publicate în exclusivitate de către site-ul nostru. Dacă doriți să preluați orice informația din Zona Transferurilor va trebui să ne menționați ca și sursă alături de link direct.

 

CSM-U Oradea

Noutăți  Cătălin Baciu SCM Timișoara
  Aaron Broussard Anwil
Negociere    
Plecări  Bogdan Țibîrnă  
  Muhamed Pasalic  
Sub contract Bobe Nicolescu
 
  Edward Petrescu  
  Tudor Fometescu  
  Giordan Watson  
  Nikola Markovic  
  Cristian Achim (antrenor)  
  Kris Richard  
  Dragan Zekovic  
  Arturas Valeika  

CSU Atlassib Sibiu

Noutăți Rolland Torok U BT Cluj-Napoca
  Barry Stewart AEK Larnaca
  Jared Jordan Giessen 46ers
Negociere    
Plecări  Wilhelm Brosser  
  Alex Varga  
  Dragoș Gheorghe  
  Kevin Hardy  
  Mirel Dragoste  
  Monyea Pratt  
  Daniel Ewing  
  Justas Tamulis  
Sub contract Lucas Tohătan
 
  Aurelian Gavriloaia  
  Randal Falker  
  Dan Fleșeriu (antrenor)  
  Cătălin Vulc (antrenor secund)  
  Isaiah Philmore  
  Chris Cooper  

U BT Cluj-Napoca

Noutăți Dusko Vujosevic (antrenor)  
  Brandyn Curry Le Portel
  Karlo Zganec Cedevita
  Artis Ate  VEF Riga
Negociere    
Plecări Jason Washburn
Yokohama
  Aleksandar Rasic retras
  Kyndall Dykes Beirut Club
  Vlad Moldoveanu
 
 
  Anders Abu Teir SCM Timișoara
  Stanimir Marinov UJAP Quimper
Sub contract

Mihai Silvășan (antrenor secund)

 
 

Nandor Kuti

 
 

Andrei Calnicenco

 

SCM Universitatea Craiova

Noutăți  Dragoș Diculescu  SCM Timișoara
  Bogdan Țîbîrnă CSM CSU Oradea
Negociere Amedeo Casale 
 
Plecări  Iuri Fraseniuc  BCM U Pitești
  Goran Gajovic BCM U Pitești
Sub contract Aleksandar Todorov (antrenor)  

BCM U Pitești

Noutăți Iuri Fraseniuc  SCM U Craiova
  Goran Gajovic SCM U Craiova
Negociere  Iulian Orbeanu  
  Radu Paliciuc  
  Marius Ciotlaus  
Plecări  Mladen Jeremic  
  Maksym Korniienko Dnipro
Sub contract Florin Nini (antrenor)
 
  Maksim Sturanovic  
  Tudor Gheorghe  

Baschet Club Timișoara

Noutăți Dragan Petricevic (antrenor)  
  Adam Mirkovic OKK Sloboda Tuzla 
  Troy Franklin Jr Akademik Bultex 99 Plodviv
  Anders Abu Teir  U-BT Cluj
  Mirel Dragoste CSU Sibiu
Negociere
 
Plecări  Cătălin Baciu CSM CSU Oradea
  Dragoș Diculescu SCM U Craiova
Sub contract Nikola Pesakovic  
  Alexandru Coconea  
  Sherwood Brown  
  Milos Komatina  

Imagini pentru steaua csa baschet

Noutăți  Cătălin Burlacu (antrenor)  
Negociere    
Plecări Sasa Ocokoljic(antrenor)  
Sub contract    

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Imagini pentru cso voluntari

Noutăți Sabin Cîrstoveanu
Steaua
  Șemsettin Baș (antrenor)  
  Simas Butelevicius  
  Andrija Bojic  
Negociere
 
Plecări Eugen Ilie (antrenor)  
Sub contract  Daniel Popescu  
  Goran Martinic  
  Tudor Gîrbea  
  Mario Lazăr  

Imagini pentru phoenix galati

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Imagini pentru csm targu mures baschet

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Imagini pentru csm medias

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Imagini pentru athletic constanta

Noutăți    
Negociere    
Plecări Deondre Ray
Komarno
Sub contract    

 

Imagini pentru csm sighet

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Imagini pentru csm miercurea ciuc

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

CSM Focșani

Noutăți    
Negociere    
Plecări    
Sub contract    

Nota*: SCM TIMIȘOARA ȘI PHOENIX GALAȚI AU DE ÎNDEPLINIT CRITERIUL FINANCIAR PENTRU A PARTICIPA ÎN EDIȚIA 2019/2020 A LNBM.



Bogdan Isailă, Eduard Popa, Andreea Vlase / 19 July 2019 / 5:20


Galerie foto


1 
Se pare ca Torok si Diculescu sunt cei mai 'vanati' jucatori in aceasta vara. 
22 June 2019 13:21
2 
Cred ca ii o eroare. Diculescu e clar sa fie dorit, dar va fi greu pentru el sa joace intr-o echipa gen Cluj sau Oradea, unde exista u23 pe aceeasi pozitie. Pe aici s-o auzit faptul ca Torok e dorit de Pitesti. 
22 June 2019 13:25
0 
Se poate sa fie o eroare. Era de asteptat ca Diculescu sa fie dorit de mai multe echipe bune. Personal cred ca ar avea loc la Cluj avand in vedere ca se vehiculeaza (am citit tot aici la o alta postare) ca VM o sa plece de la noi, iar noua ne trebuie jucatori romani buni. Kuti poate o sa aiba un rol mai mare decat jucatorul U23, iar de aceea cred ca se poate gasi loc si pentru Diculescu in echipa.
 
22 June 2019 13:33
3 
De CSM Bucuresti ce se mai aude?
Se vor mai inscrie anul acesta in LNBM sau nu vor avea sectie de baschet? 
22 June 2019 21:50
ajax CSM
0 
Deocamdată Kris Richard nu a semnat prelungirea, din ce știu, probabil se aude că va semna, dar nu cred ca este sub contract în momentul de față. 
25 June 2019 21:50
mikki @total baschet, cu stima...
0 
taiati-l pe Zekovic de la negocieri...  
26 June 2019 21:57
pipzn U-BT
1 
Am citit cu putin timp in urma pe site-ul U-BT privind prelungirea contractelor lui Kuty si Calnicenco respectiv confirmarea plecarii lui Washburn respectiv Dykes, acesta din urma plecand in Liban? Sincer, ma indoiesc ca Dykes va sta acolo un sezon intreg 
27 June 2019 14:22
mikki s-a restrans considerabil
0 
aria echipelor care negociaza cu Diculescu si cu Torok... 
27 June 2019 16:31
1 
mii greu de crezut ca doar Craiova il mai doreste. 
27 June 2019 17:29
2 
Se pare ca m-am inselat. Felicitari Craiova pentru transfer.
Sunt curios ce U23 o sa mai transfere U. 
27 June 2019 21:26
mikki VM - pleaca..
0 
https://24secunde.ro/vlad-moldoveanu-a-anuntat-despartirea-de-u-bt-cluj-napoca/ 
27 June 2019 22:41
Tommy Craiova
-1 
Pregatiti-va ,anul acesta o sa avem cea mai spectaculoasa campanie de transferuri !! Obiectivul este TOP 3 !!! 
30 June 2019 23:28
mikki arde Clujul!!!!
0 


U-Banca Transilvania şi-a asigurat serviciile a încă doi jucători în vederea sezonului 2019/2020. Karlo Žganec și Artis Ate.
 
19 July 2019 12:33
stef Pozițiile
1 
4-5 și 2-3 cu aruncări de 3 decente. Jucători buni de echipă nu neapărat individualități. Urmează și alții!!! 
19 July 2019 12:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20