Zoran Mikes: „Am pierdut o piesă importantă din puzzle-ul echipei noastre”


Antrenorul de la Sepsi SIC și-a exprimat regretul că Ioana Ghizilă va rata finalul celui mai bun sezon al său

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a primit o lovitură importantă după ce a pierdut-o pentru tot restul sezonului pe Ioana Ghizilă, principala jucătoare sub 23 de ani din lot. Antrenorul Zoran Mikes a vorbit despre progresul fundașului care are ruptură la ligamentele încrucișate de la genunchiul stâng.

„Sunt trist deoarece Ioana va pierde finalul celui mai bun sezon al său, când a muncit foarte mult și merită să fie răsplătită pentru asta. A reușit să fie considerată una dintre cele mai bune jucătoare românce, indiferent de vârsta ei și sunt foarte trist pentru că s-a accidentat. A avut libertate totală și a progresat foarte mult în toate aspectele jocului ei. S-a bucurat de baschet și calitățile sale baschetbalistice sunt cu siguranță mai bune și mai bune în fiecare zi. La clubul Sepsi-SIC suntem primii și cei mai buni martori ai progresului ei și suntem cu adevărat mândri de devotamentul ei și cât de angajată este să atingă un nivel mai înalt.

Este păcat că nu va participa în ultima parte a sezonului și nu va avea șansa să lupte în teren pentru titluri în acest sezon, dar promitem că o să îi dăm această oportunitate anul viitor. Cred că o să revină și mai puternică și vom fi cu ea și vom urmări procesul de recuperare complet”, a declarat Zoran Mikes pentru pagina de facebook a formației covăsnene.

ACS Sepsi SIC s-a mai confruntat în acest sezon cu două accidentări grave. Viorela Rus a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior, în presezon, la începutul lunii septembrie. Jovana Pasic s-a accidentat la umăr în finalul lunii noiembrie. Muntenegreanca a revenit pe teren la meciul de la finalul săptămânii trecute, după mai mult de trei luni în care n-a jucat.

Ioana Ghizilă are cea mai mare medie de minute în această ediție de campionat pentru deținătoarea titlului. După accidentarea din returul sfertului de finală din cupă de la Arad, Renata Kovacs i-a luat locul în 5-ul de start în toate cele trei meciuri jucate de Sepsi SIC în campionat.

„Am pierdut o piesă importantă din puzzle-ul echipei noastre, dar după accidentarea ei am arătat în următoarele trei meciuri că avem arme să luptăm și am câștigat toate jocurile convingător. O să fim și mai motivați să ne dovedim calitatea și vom lupta și pentru medaliile de aur ale Ioanei, împreună cu fanii noștri. Acum cel mai important lucru este ca operația Ioanei să meargă bine și procesul de recuperare să decurgă fără probleme. Îi urăm noroc și o să fim alături de ea de la început până la sfârșit. O să facem totul pentru a o ajuta să aibă o mare revenire și poate să conteze pe noi mereu”, a adăugat Zoran Mikes.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe încheie sâmbătă faza a doua a sezonului regulat din LNBF cu un meci pe propriul teren, cu ocupanta locului secund, CSM Satu Mare. Covăsnencele găzduiesc în 30 și 31 martie Final 4-ul Cupei României, urmând să joace cu Olimpia CSU Brașov în semifinală. Campioana își cunoaște deja adversara din primul tur de play-off, Rapid București, echipa venită din Grupa Galbenă. Faza eliminatorie din campionat începe în 6 aprilie.

*foto: Miska Brigitta



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ioana Ghizilă
Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 21 March 2019 / 15:13


Galerie foto


0 
Ioana cel mai bun transfer al sezonului la Sepsi! 
21 March 2019 17:01
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana este o superjucatoare si foarte talentata.Pacat ca nu va prinde finalul campionatului,pentru ca marita si era una dintre arhitectele succesului in acest campionat. Insanatosire grabnica,si te asteptam pe teren Ioana!! 
24 March 2019 10:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Yanina Inkina, noua extremă de la FCC Baschet Arad (VIDEO)
Bielorusa de 21 de ani vine din NCAA și a participat la ultimele două ediții ale Women's Eurobasket 
CSM Târgoviște are un nou termen de judecată în apelul cu Dikeoulakos
Procesul continuă în septembrie  
CSM Satu Mare este neeligibilă pentru a evolua în următoarea ediție de LNBF
Gruparea sătmăreană și-a prezentat astăzi antrenorul, însă conform regulamentelor FRB nu are dreptul de participare în LNBF 
Goran Boskovic este noul antrenor de la CSM Satu Mare
Muntenegreanul vine de la Buducnost și a condus naționala Ucrainei la europeanul din acest an 
CSM Târgoviște, în pericol să nu participe în LNBF după o nouă amânare a deciziei Curții de Apel
Clubul are luni un nou termen pentru decizie, când este și ultima zi de înscriere în campionat 
Adina Stoiedin se alătură vicecampioanei CSM Satu Mare
Extrema de forță revine în LNBF după un sezon în liga secundă italiană 
Flavia Ferenczi se întoarce la CSM Satu Mare pentru sezonul 2019-2020
Fundașul revine la echipa din orașul natal, care se bazează în continuare pe localnicele Olah, Pop și Kadar 
Zona Transferurilor 2019 – Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele feminine din România în această pauză competițională 
Promise Amukamara își continuă cariera în Franța, la nou-promovata Charnay Basket
Nigerianca pleacă după două sezoane din Liga Națională de Baschet Feminin 
ACS Sepsi SIC și-a luat pivot de 1,96m înălțime
Natalie Butler a debutat în Europa la Namur Capitale, dar s-a despărțit în luna noiembrie de belgience 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Flavia a facut o greseala...putea sa gaseasca o echipa mai serioasa! 
click pt. Articol 19 July 2019 14:50
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Puneti un om serios in fruntea clubului ! 
click pt. Articol 19 July 2019 14:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Boskovic va pati ca Arajuo sau Lopez.Faci treaba,te trimite acasa si nu te platesc.In fruntea clubului satmarean ar trebui un om serios.Muresan a demonstrat ca nu este omul potrivit la locul potrivit !Este un om cerat cu sportivitatea,cu linistea si respectarea regulamentelor. 
click pt. Articol 19 July 2019 14:47
Ossiryss Targoviste
0 
Indiferent de context, pentru mine ar fi o uriașă SURPRIZA, ca aceasta echipa sa nu fie înscrisă în LNBF. Ce dreptate sa pretindem de la un organism care a fost părtaș la escrocarea atâtor sportivi? 
click pt. Articol 16 July 2019 16:19
0 
S-a împlinit previziunea : instanta o va lăsa în coada de peste, iar taticu' va profita de asta și o va rezolva cu loc de munca pe lumina ochilor lui. Chiar mai crede cineva ca în tarisoara asta se poate fără escrocherii? 
click pt. Articol 16 July 2019 16:10
Ossiryss Calm down!
0 
N-o va lăsa tăticu', pe lumina ochilor lui, somera. Dacă nu va plăti, se va găsi o chichița la chichițele de la legile de ici șa, de la tarisoara. Cu putina înțelegere, lucrurile pot făcute original, românește 
click pt. Articol 15 July 2019 15:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Promise a fost cu Denson,cele doua jucatoare,care au ridicat jocul satmarencelor la nivelul secuiencelor.Prin plecarea ei,Muresan a devenit si mai cenusiu.Prin plecarea lui Lopez,Amukamara si Mandache,satmarencele au devenit mult mai slabe.Locul fruntas in clasament dupa SEPSI SIC va fi preluat probabil de Arad. 
click pt. Articol 10 July 2019 11:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
IN SFARSIT O ACHIZITIE FOARTE BUNA SI GANDITA !SUCCES INTREGII ECHIPE IN NOUL SEZON!Bine ai venit Natalie ! 
click pt. Articol 06 July 2019 21:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Daca a fost atat de bun Maikel Lopez,de ce ati gonit de la echipa ca pe Arajuo,pentru care sinteti buni de plata:zeci de mii de euro.Nu cumva primiti voi bani de la PNL,USR,PMP sau Iohannis ? 
click pt. Articol 15 June 2019 22:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Conteaza cine plateste?Pana cand se respecta regulamentele si legile nu este nimic iesit din comun.Cereti si voi bani de la Orban,si tot nu veti avea o echipa de talia secuiencelor!Noi nu primim de la nimeni bani ilegali si murdari,si nu avem nici jumatatea bugetului vostru.Noi cheltuim cu chibzuinta,si managmentul clubului este una serioasa,ne fiind condusa de Muresan sau primarul satmarean!Noi nu platim amenzi ca voi,nu alungam antrenorii pentru care trebuia sa platiti 30 mii euro.Sintem seriosi!Noi facem sport si nu activitati bancare! 
click pt. Articol 15 June 2019 22:19