Zoran Mikes: „Satu Mare a arătat mai multă dorință de victorie în ultimele 5 minute”


ACS Sepsi SIC a pierdut la Satu Mare primul meci din acest campionat, cu repriza secundă dominată de gazde

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a oprit la 15 victorii consecutive după înfrângerea de pe terenul vicecampioanei. CSM Satu Mare a câștigat cu 76-51, după ce la pauza mare campioana era în față cu un punct. Antrenorul covăsnencelor, Zoran Mikes, nu a fost mulțumit de jocul ofensiv al echipei sale și că aceasta nu a reușit să revină în joc în sfertul patru, când ecartul a crescut de la 6 la 25 de puncte.  

„În primul rând, felicitări celor de la Satu Mare pentru victorie. Pot să spun că, chiar și atunci când am condus la pauza mare, nu am jucat bine. Nu am executat ce a fost planificat în atac, plus că am ratat câteva lay-up-uri ușoare. Chiar și când am reușit atacuri bune, nu am finalizat bine. Pe de altă parte, ne-am luptat destul de bine în apărare, am avut caracter, dar am făcut multe greșeli în special apărându-ne la Denson (n.r. a încheiat meciul cu 27 de puncte, 11 recuperări și 6 pase decisive, +43 eficiență).

Dacă am fi respectat mai mult planul de joc, am fi putut să conducem cu cel puțin 10 puncte la jumătatea partidei. Din păcate, am plătit un preț foarte mare pentru asta în a doua repriză când nu am jucat bine, dar totuși scorul era 53-47 cu 6 minute până la final. Apoi, în loc să luptăm în continuare, Satu Mare a arătat mai multă dorință de victorie în ultimele 5 minute și trebuie să recunosc că nu sunt fericit din cauza asta”, ne-a declarat Zoran Mikes.

Acesta crede că echipa va reveni după prima înfrângere din campionat.

„Pe de altă parte, cred că nu este așa senzațional să pierzi un joc, dar trebuie să găsești o cale să pierzi jocul cu demnitate. Suntem o echipă modestă, niciodată nu am fost cu nasul pe sus în vremurile bune când câștigam și nu vom lăsa capul jos când pierdem.

Suntem mereu realiști, respectăm efortul nostru și al adversarilor noștri și cred că o să răspundem bine și vom reveni. Am fost întotdeauna recunoscuți pentru muncă și vom continua să facem acest lucru. Sezonul este lung și vom face tot posibilul să jucăm mai bine. Înveți cel mai bine din propriile greșeli, ai încredere în proces și continui.  Să pierzi un joc este o parte normală a vieții sportive și trebuie să reacționezi și să speri că oamenii te vor sprijini când îți vor recunoaște efortul și când vor vedea cât de mult îți pasă”, a adăugat tehnicianul campioanei.

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe este în continuare lider în Grupa Roșie, cu 29 de puncte după 15 victorii și o înfrângere. Alb-verzile stau în prima etapă a returului din a doua fază a sezonului regulat și vor disputa următoarea partidă în 17 februarie, în deplasare cu Phoenix Știința Constanța.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM Satu Mare vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 03 February 2019 / 16:00


Galerie foto


0 
Aveti perfecta dreptate: Oamenii iti vor recunoaste efortul cand vor vedea cat de mult iti pasa. Dar pana acolo vad ca este cale lunga. Nu se vede nici efortul si nici ca va pasa. 
03 February 2019 17:49
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
03 February 2019 20:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Titlul 4 pentru ACS Sepsi SIC sau primul titlu pentru CSM Satu Mare?
Meciul 5 al finalei LNBF se joacă astăzi la Sepsi Arena, unde gazdele nu au pierdut până acum în fața sătmărencelor 
Finala LNBF are din nou nevoie de joc decisiv după patru ani
ACS Sepsi SIC a pierdut ultima finală de 5 meciuri, iar CSM Satu Mare este la primul decisiv în ultimul act 
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson 
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte 
CSM Satu Mare obligată să-l despăgubească pe Jose Araujo cu peste 30.000 euro
Curtea de Apel București a constatat nulitatea concedierii antrenorului portughez din vara anului 2017 
CSM Satu Mare câștigă acasă și împinge finala LNBF în meciul 4
Alb-roșiile au condus aproape toată partida, în care s-a ratat din nou foarte mult 
Finala LNBF se reia joi la Satu Mare, meciul fiind transmis pe FRB TV
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe merge cu 2-0 pe terenul alb-roșiilor, la fel ca anul trecut 
Monika Brosovszky: „Obiectivul este acela ca fetele să se țină de baschet, să le placă, să facă în continuare în școli”
Ambasadoarea proiectului ”Her world, Her rules” a vorbit despre baschetul juvenil feminin și despre dezvoltarea jucătoarelor U23 din LNBF 
ACS Sepsi SIC conduce cu 2-0 în finala cu CSM Satu după meciurile de pe teren propriu
Diferența s-a făcut de la libere după foarte multe ratări din acțiune, cu procentaje puțin peste 30% 
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, primiti si sarmale. Va asteptam cu drag. Dupa cele vazute si auzite la SM aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 07:05
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, in plus primiti si sarmale. Va asteptam cu drag! Dupa cele vazute si auzite la SM, aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 06:53
0 
Adevarul este ca in meciul nr.4 s-au facut schimbarile (din partea Sepsi )exact in felul in care Zoran Mikes NU le face NICIODATA nici cand scorul ar permite.Asta s-a vazut din perspectiva unui suporter care a urmarit toata stagiunea.In rest maine la sala se va decide titlul si cum bine-i sta unui suporter trebuie sa fie in sala sustinand-si echipa.Restul sunt presupuneri. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:43
0 
Aceasta echipa nu poate juca atat de prost doua meciuri la rand. Iar Zoran Mikes nu joaca cu doua junioare pe teren intr o finala daca n are 20 puncte avans. Asa ca .... 
click pt. Articol 20 May 2019 17:48
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
greenmachine nu stiu daca se poate nummi asa un suporter care acuza echipa lor de blat, noi in cei 10 ani niciodata nu am facut asa afirmatii - daca vrei sa vb cu un cunoscator fin de baschet iti recomand pe dnul Marius Stern. 
click pt. Articol 20 May 2019 11:27
greenmachine @laca1968
0 
vezi ca vin la Sf.Gheorghe...chiar vreau sa stau de vorba cu un fin cunoscator al fenomenului numit baschet:) 
click pt. Articol 20 May 2019 09:33
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
o intrebare pt domnii administratori ati vazut ce scrie domnul secui?? cum jigneste , aore el nu merita sa fie blocat , intreb si eu pentru un amic. 
click pt. Articol 20 May 2019 09:07
0 
Mai bine vino la meci, sugiorter de o seara! Macar mai inveti ceva de la publicul de aici. Repertoarul vostru este CSM si sa sugeti din vuvuzele 
click pt. Articol 20 May 2019 07:10
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
e dureros cand nu ai de partea ta arbitrajul asai??? cum a fost in cupa ??? 
click pt. Articol 20 May 2019 00:54
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
daca tu asa crezi ca a fost blat , ce sa zic mare suporter esti, lasa o sa aveti o sala arhiplina si o sa gustati cum e sa pierdeti si acasa:) , in fine , nu stau sa iti explic ca tu esti la nivel marii:) lakatos laci :) 
click pt. Articol 19 May 2019 22:49