Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani


„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și antrenorul Zoran Mikes au ajuns la o înțelegere pentru prelungirea colaborării cu încă 4 ani. Tehnicianul bosniac s-a alăturat formației din Covasna la sfârșitul anului 2013 și a condus echipa spre cele 3 titluri din palmares.

Zoran Mikes a fost adus la ACS Sepsi SIC în noiembrie 2013, înlocuindu-l pe Csaba Deri pe banca alb-verzilor. Cu Mikes la conducere, covăsnencele au câștigat ultimele trei ediții ale Ligii Naționale și au câștigat și 3 Cupe ale României.

„Ultimii 4 ani au fost ceva ce nu mi-aș fi putut imagina că se va întâmpla când am semnat contractul. Cred că am realizat multe în ultimii ani. Poate chiar și oamenii de pe margine, pentru că rezultatele au fost mai bune decât se așteptau. Ei nu știu că au fost multe dificultăți prin care a trebuit să trecem în această perioadă, de la organizarea clubului, logistica, dezvoltarea structurii clubului și, în același timp, să realizăm obiectivele trasate de management echipei care muncește pe teren. Fără tot sprijinul pe care l-am avut din partea oamenilor din club, toate astea ar fi fost imposibile. Trebuie să mulțumesc celor din club pentru sprijin și încredere, au fost alături de noi în toată această perioadă.

În special vreau să mulțumesc fanilor, sunt ceva special, chiar simt această susținere. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe, simt la fel ca ei, simt cu inima tot ce facem aici. Nu doar cu cei care vin la meci, ci și cu oamenii cu care mă întâlnesc pe stradă. Simt suportul lor, că facem parte din familia orașului. Cu acest tip de suport, desigur că a fost mai ușor”, a declarat Zoran Mikes în cadrul conferinței de presă în care a și semnat noul contract.

La întrebarea ce mai poate obține în următorii 4 ani, acesta a răspuns:

„În general poate oamenii se gândesc ce poți obține mai mult? Cred că putem să facem unele lucruri mai bine și câștigarea trofeelor vine odată cu munca grea și angajamentul nostru, al tuturor. Nu vreau să uit jucătoarele. Suntem un oraș mic, nu suntem cel mai mare club din Europa. Dar sigur oamenii de aici au intenția să țină clubul la un nivel ridicat și să continuăm așa. Și asta mă atrage. Cred că putem continua să obținem rezultate bune în viitor. Promit că nu vom renunța la obiectivele pe care le-am avut în trecut. Orice sezon e diferit, orice campionat. Întotdeauna e ceva nou. Cred că va fi o provocare atât pentru mine, pentru club și pentru jucătoare”, a adăugat tehnicianul cu care Sepsi a trecut de faza grupelor în EuroCup Women în acest sezon.

Campioana își propune pe viitor să crească localnicele.

„Putem atinge multe lucruri în viitor, de aia am decis să coninui. Câștigarea trofeelor nu e totul. Pot spune că toate jucătoarele care au venit aici au reușit cele mai bune sezoane din carierele lor. Cred că le ajutăm. În viitor, cred că putem să ajutăm niște jucătoare care sunt din zonă. Asta vrem să reușim în viitor. Acest proces nu este ușor de făcut în 2, 3 luni”, a mai spus Mikes. Acesta va avea un cuvânt de spus și în ceea ce privește grupele de junioare ale clubului.

Înainte să vină în România, tehnicianul de 47 de ani și-a trecut în palmares 5 titluri cu Banja Luka și a antrenat și naționala Bosniei.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 11 May 2018 / 18:04


Galerie foto


laca1968 Multumim Zoran!
-1 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
11 May 2018 19:37
studentU Dragan
1 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
11 May 2018 21:48
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
11 May 2018 21:58
laca1968 Raios?
-3 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
11 May 2018 23:10
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
16 May 2018 16:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC vs Olimpia CSU Brașov, duelul liderelor grupei A din LNBF
Cele două echipe au 4 puncte după două etape 
CSM Satu Mare întâlnește Universitatea Cluj la debutul lui Octavian Boian ca principal
Ambele echipe vin după înfrângeri cu Olimpia CSU Brașov 
Etapa a 3-a din LNBF este prima în care se dispută toate meciurile din grupa A fără amânări
Sâmbătă sunt programate și două partide din grupa B, în runda a patra 
Phoenix Știința Constanța înregistrează cel mai clar succes al etapei a 3-a din grupa B
Erak, Douglas și Fota au făcut diferența la gazde, în timp ce Pfirman a fost în double-double pentru orădence 
Rapid București reușește prima victorie în campionat pe terenul tinerei echipe din Alexandria
Florina Stănici (Diaconu) a fost aproape de triple-double 
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte 
CSM Târgu Mureș obține a doua victorie în grupa B, după cel mai strâns meci al etapei intermediare
Kayla Mobley și Angel Robinson au fost coșgheterele celor două echipe, terminând în double-double 
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 32 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 7 puncte 
Biljana Pesovic, aproape de triple-double al doilea meci la rând
Aleksandra Begenisic, la debutul pentru „U”, și Carla Bartee au fost în double-double la restanța de marți 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!  
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari si succes in cupele europene !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0 
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa. 
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0 
Bravo,Ancuta! 
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI SEPSI SIC!!! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Satu Mare a jucat binisor,dar SEPSI SIC a jucat foarte bine,trecand inca odata in acest sezon de 100 de puncte !Felicitari SEPSI SIC!! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:47