Zoran Mikes rămâne la ACS Sepsi SIC pentru încă 4 ani


„Mă atrage că au intenția să țină clubul la un nivel ridicat. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe”

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și antrenorul Zoran Mikes au ajuns la o înțelegere pentru prelungirea colaborării cu încă 4 ani. Tehnicianul bosniac s-a alăturat formației din Covasna la sfârșitul anului 2013 și a condus echipa spre cele 3 titluri din palmares.

Zoran Mikes a fost adus la ACS Sepsi SIC în noiembrie 2013, înlocuindu-l pe Csaba Deri pe banca alb-verzilor. Cu Mikes la conducere, covăsnencele au câștigat ultimele trei ediții ale Ligii Naționale și au câștigat și 3 Cupe ale României.

„Ultimii 4 ani au fost ceva ce nu mi-aș fi putut imagina că se va întâmpla când am semnat contractul. Cred că am realizat multe în ultimii ani. Poate chiar și oamenii de pe margine, pentru că rezultatele au fost mai bune decât se așteptau. Ei nu știu că au fost multe dificultăți prin care a trebuit să trecem în această perioadă, de la organizarea clubului, logistica, dezvoltarea structurii clubului și, în același timp, să realizăm obiectivele trasate de management echipei care muncește pe teren. Fără tot sprijinul pe care l-am avut din partea oamenilor din club, toate astea ar fi fost imposibile. Trebuie să mulțumesc celor din club pentru sprijin și încredere, au fost alături de noi în toată această perioadă.

În special vreau să mulțumesc fanilor, sunt ceva special, chiar simt această susținere. Încep să mă simt ca un cetățean din Sfântu Gheorghe, simt la fel ca ei, simt cu inima tot ce facem aici. Nu doar cu cei care vin la meci, ci și cu oamenii cu care mă întâlnesc pe stradă. Simt suportul lor, că facem parte din familia orașului. Cu acest tip de suport, desigur că a fost mai ușor”, a declarat Zoran Mikes în cadrul conferinței de presă în care a și semnat noul contract.

La întrebarea ce mai poate obține în următorii 4 ani, acesta a răspuns:

„În general poate oamenii se gândesc ce poți obține mai mult? Cred că putem să facem unele lucruri mai bine și câștigarea trofeelor vine odată cu munca grea și angajamentul nostru, al tuturor. Nu vreau să uit jucătoarele. Suntem un oraș mic, nu suntem cel mai mare club din Europa. Dar sigur oamenii de aici au intenția să țină clubul la un nivel ridicat și să continuăm așa. Și asta mă atrage. Cred că putem continua să obținem rezultate bune în viitor. Promit că nu vom renunța la obiectivele pe care le-am avut în trecut. Orice sezon e diferit, orice campionat. Întotdeauna e ceva nou. Cred că va fi o provocare atât pentru mine, pentru club și pentru jucătoare”, a adăugat tehnicianul cu care Sepsi a trecut de faza grupelor în EuroCup Women în acest sezon.

Campioana își propune pe viitor să crească localnicele.

„Putem atinge multe lucruri în viitor, de aia am decis să coninui. Câștigarea trofeelor nu e totul. Pot spune că toate jucătoarele care au venit aici au reușit cele mai bune sezoane din carierele lor. Cred că le ajutăm. În viitor, cred că putem să ajutăm niște jucătoare care sunt din zonă. Asta vrem să reușim în viitor. Acest proces nu este ușor de făcut în 2, 3 luni”, a mai spus Mikes. Acesta va avea un cuvânt de spus și în ceea ce privește grupele de junioare ale clubului.

Înainte să vină în România, tehnicianul de 47 de ani și-a trecut în palmares 5 titluri cu Banja Luka și a antrenat și naționala Bosniei.



Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes
Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Andreea Vlase / 11 May 2018 / 18:04


Galerie foto


laca1968 Multumim Zoran!
-1 
Vai de voi adversare! Si eu care credeam ca vine Petricevici la echipa.... Am glumit. Poate sa stearga podeaua. 
11 May 2018 19:37
studentU Dragan
1 
E un domn. N ar lua locul de munca nimanui. Nici macar tie...😈 
11 May 2018 21:48
Cristian Chirita Capra râioasă tine coada sus
0 
Auzi măh? Da' în afară de circ vă mai dau și vouă, în Covasna, ceva? CJ ul și Primăria bagă bani în echipa asta ca să plătească mercenare care la prima oferta mai mare vă lasă cu ochii în soare, nu aveți o singură jucatoare din Sf. Gheorghe. Stai, vă mai vând iluzii cu Ungaria mare. Atât, drumurile sunt praf, economie ioc, blabla... Noroc că vă controlați mai bine la băutură ca altfel erați ca vasluienii.  
11 May 2018 21:58
laca1968 Raios?
-3 
Acele mercenare, cum zici tu Kirita stie tot, sunt la noi de ani de zile, iar banii vin din impozitul nostru al secuilor. Iar banii , din care ar trebui facute drumuri si investitii se duc la teleormaneni ca tine unde 9 din 10 sunt asistati sociali, iar acel 1 este la guvern. Ia zi cine sta pe la carciuma? 
12 May 2018 07:08
trancer Secuiule
0 
Dragan vine la voi doar sa va întoarcă spatele la cantecelul vostru :) 
11 May 2018 23:10
megan tipic romanesc
0 
gest tipic romanesc. va mai primi un pinguin de la noi :)
 
16 May 2018 16:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Teodora Neagu va juca la FCC ICIM Arad în sezonul următor
Extrema de forță a fost jucătoarea U22 de bază pentru campioană în sezon trecut 
Flavia Ferenczi trece la Olimpia CSU Brașov
Formația de sub Tâmpa va fi a 5-a prim-divizionară din CV-ul jucătoarei de 27 de ani 
D’Lesha Lloyd este a 3-a stranieră transferată de CSM Satu Mare în această vară
Vicecampioana va avea în lot primele două marcatoare din precedenta ediție a LNBF 
A’Lexus Harrison își va începe cariera europeană în Liga Națională (VIDEO)
Americanca de 23 de ani va evolua pentru FCC ICIM Arad 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Pivot bosniac și fundaș american pentru Universitatea Cluj-Napoca
Aleksandra Begenisic și Rishonda Napier, primele straniere de la „U” pentru sezonul viitor 
Marta Fodor, noua achiziție de la FCC ICIM Arad
Extrema va fi din nou coechipieră cu Hadzovic și Ardelean 
Promise Amukamara a semnat cu CSM Satu Mare
O jucătoare de la Sepsi face pasul către vicecampioana României 
Miljana Dzombeta revine în Liga Națională
Fundașul din Bosnia va juca la FCC ICIM Arad 
Diana Moraru rămâne la Olimpia CSU Brașov pentru încă un sezon
Extrema s-a alăturat formației brașovene în vara trecută 
0 
Superjucătoare! Anul trecut, la o echipă mică, a făcut minuni! Respect!  
click pt. Articol 14 August 2018 02:07
zodiac Poză
0 
Domnișoara din imaginea din stânga nu este Cenan Paula 🙂 
click pt. Articol 08 August 2018 20:34
laca1968 trancer
0 
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia! 
click pt. Articol 01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!
 
click pt. Articol 01 August 2018 18:15
0 
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.  
click pt. Articol 31 July 2018 23:40
trancer Laca!
0 
Ai legătură, baga! 
click pt. Articol 31 July 2018 22:25
un moldovean Alexandria
0 
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea .... 
click pt. Articol 31 July 2018 21:43
0 
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi... 
click pt. Articol 31 July 2018 21:40
0 
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!  
click pt. Articol 31 July 2018 21:37
0 
Multă baftă Alina, Alexandria îți rămâne datoare pentru titlurile de la CSS, în special jocurile cu NBS, i-ai băgat în depresie! Lume prea mică, la propriu și la figurat, în orașul ăsta de unde ai plecat, lasă să se distrugă o echipă ce a fost fanionul sportului teleormănean!  
click pt. Articol 29 July 2018 02:55