Liga Naţională de Baschet Masculin


Ultimele articole:
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Tudor Gheorghe rămâne jucătorul lui BCM U Pitești pentru încă un sezon
Al treilea nume confirmat de formația din Trivale pentru stagiunea viitoare 
Andrija Bojic va juca pentru CSO Voluntari
Sârbul revine în LNBM, după experiența de la Poli Iași 
SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu
Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Cătălin Burlacu revine pe prima scenă a baschetului românesc
Fostul căpitan al lui Asesoft o va antrena pe CSA Steaua București 
Maksym Korniienko se desparte de BCMU FC Argeș Pitești
Ucraineanul se întoarce la Dnipro după șase ani 
CSU Sibiu a anunțat despărțirea de Justas Tamulis
Lituanianul a fost cel mai bun marcator al ardelenilor în sezonul recent încheiat 
BCM U Pitești a confirmat transferul lui Iuri Fraseniuc
Baschetbalistul în vârstă de 32 de ani revine în Trivale după 4 ani 
Sherwood Brown
Min. 33:39
P 30
PD 2
RT 12
Eff. 34

Locurile 17-21 - Grupa A
    Pct.
1 CS Agronomia București 7
2 Rapid București 7
3 ACS Târgu Jiu 6
4 CS Universitatea Cluj 5
5 CN „Aurel Vlaicu” București 5

Locurile 9-16 -  Locurile 9-12
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 4
3 CS Municipal Mediaș 2
4 CSM Târgu Mureș 2

Locurile 9-16 -  Locurile 13-16
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 4
2 CS Municipal Sighetu Marmației 4
3 CSM Focșani 2
4 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2

Locurile 9-16 -  Grupa 9-16
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Târgu Mureș 4
3 CS Municipal Mediaș 4
4 CSM Phoenix Galaţi 4
5 ABC Athletic Constanța 2
6 CS Municipal Sighetu Marmației 2
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2
8 CSM Focșani 2

Locurile 9-16 -  Locurile 9-10
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 2

Locurile 9-16 - Locurile 11-12
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 4
2 CS Municipal Mediaș 2

Locurile 9-16 - Locurile 13-14
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 2
2 ABC Athletic Constanța 1

Locurile 9-16 - Locurile 15-16
    Pct.
1 CSM VKSC Miercurea Ciuc 4
2 CSM Focșani 2

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 0
CSM CSU Oradea 3
 
SCM Timișoara 2
SCM Universitatea Craiova 3
 
CSA Steaua București 0
U BT Cluj-Napoca 3
 
BC CSU Sibiu 3
CS Dinamo Știința Bucureşti 1

Playoff -  Semifinale
  MC
BC CSU Sibiu 3
SCM Universitatea Craiova 1
 
CSM CSU Oradea 3
U BT Cluj-Napoca 1

Playoff -  Finala
  MC
CSM CSU Oradea 3
BC CSU Sibiu 1

Playoff -  Finala mica
  MC
SCM Universitatea Craiova 0
U BT Cluj-Napoca 2

Playoff -  Locurile 5-8
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 2
CSA Steaua București 1
 
SCM Timișoara 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Playoff -  Locurile 5-6
  MC
SCM Timișoara 1
BCM U FC Argeș Pitești 1

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CSA Steaua București 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Faza a II-a -  Grupa Roșie
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 42
2 U BT Cluj-Napoca 41
3 CSM CSU Oradea 39
4 SCM Universitatea Craiova 36
5 SCM Timișoara 34
6 BCM U FC Argeș Pitești 34

Faza a II-a -  Grupa Galbenă
    Pct.
1 CSA Steaua București 18
2 CS Dinamo Știința Bucureşti 18
3 CSO Voluntari 18
4 CSM Phoenix Galaţi 14
5 CS Municipal Mediaș 11
6 ABC Athletic Constanța 11

Faza a II-a - Grupa Albastră
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 54
2 CS Municipal Sighetu Marmației 46
3 CSM Focșani 45
4 ACS Târgu Jiu 41
5 CSM VKSC Miercurea Ciuc 40
6 Rapid București 39

Faza a II-a - Grupa Verde
    Pct.
1 CS Agronomia București 31
2 CS Universitatea Cluj 27
3 CN „Aurel Vlaicu” București 26

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 25
2 U BT Cluj-Napoca 25
3 SCM Universitatea Craiova 24
4 CSM CSU Oradea 23
5 BCM U FC Argeș Pitești 20
6 SCM Timișoara 19
7 CSA Steaua București 18
8 CS Dinamo Știința Bucureşti 13

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CSO Voluntari 22
2 CS Municipal Mediaș 19
3 ABC Athletic Constanța 18
4 CS Cuza Sport Brăila 11

Faza I - Grupa C
    Pct.
1 CSM Phoenix Galaţi 35
2 CSM Târgu Mureș 35
3 CS Municipal Sighetu Marmației 31
4 CSM Focșani 29
5 ACS Târgu Jiu 29
6 Rapid București 26
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 25
8 CS Agronomia București 22
9 CS Universitatea Cluj 19
10 CN „Aurel Vlaicu” București 19