Ultimele articole:
LNB Masculin LNB Feminin
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Florin Mureșan: „E a 4-a finală de campionat pentru CSM, dar acum suntem cel mai aproape de trofeu”
CSM Satu Mare joacă astăzi jocul decisiv al finalei LNBF la Sepsi Arena 
Zoran Mikes: „În finală am pierdut două bătălii până acum, dar mergem împreună să câștigăm războiul”
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe găzduiește în această seară meciul decisiv pentru titlul LNBF 
Titlul 4 pentru ACS Sepsi SIC sau primul titlu pentru CSM Satu Mare?
Meciul 5 al finalei LNBF se joacă astăzi la Sepsi Arena, unde gazdele nu au pierdut până acum în fața sătmărencelor 
Finala LNBF are din nou nevoie de joc decisiv după patru ani
ACS Sepsi SIC a pierdut ultima finală de 5 meciuri, iar CSM Satu Mare este la primul decisiv în ultimul act 
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson 
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte 
Cupa României Masculin Cupa României Feminin
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
Națională NBA
Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România
Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea 
Alexandru Olah este MVP-ul etapei a 24-a în Belgia
Internaționalul român a reușit un double-double de senzație 
Primele partide de verificare pentru lotul U16 masculin al României
Tricolorii pregătiți de Branko Cuic și Sergiu Popa vor participa la un turneu în Serbia 
Toney Douglas, la naționala României?
Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare 
Componenţa loturilor olimpice de 3x3 a fost aprobată de Consiliul Director al FRB
Ancuţa Stoenescu şi Radu Paliciuc sunt liderii celor două formaţii 
NBA: Golden State Warriors o învinge pe Portland Trail Blazers și se califică în finală
Steph Curry și Draymond Green au făcut istorie, reușind fiecare câte un triple-double (Video) 
NBA: Toronto Raptors începe cu dreptul dubla din Scotiabank Arena
Canadienii au învins-o pe Milwaukee Bucks după două reprize de prelungiri (Video) 
Golden State Warriors, la un pas de o nouă finală NBA
Campioana en-titre a făcut 3-0 în finala Vestului, pe terenul celor de la Portland Trail Blazers. Video 
Tyreke Evans, suspendat doi ani din NBA
Baschetbalistul lui Indiana Pacers nu a trecut un test anti-drog 
Milwaukee Bucks a câștigat lejer meciul 2 al finalei Estului, cu Toronto Raptors. Video
Trupa lui Giannis Antetokounmpo va merge în Canada cu un avantaj de 2-0 
Juniori Internațional
MVP Turneul Final U16 – Masculin: Alexandru Turdean
U-BT Cluj a dat trei jucători în Best Five-ul competiției 
Premiile individuale ale turneului final U16 feminin: Alexandra Cătălina Ion - MVP
Campioana ACS Champions București dă două fete din „Best Five” 
Turneu Final U16F: ACS Champions București, campioană după ce s-au impus în finală contra CSS Bega Timișoara
ACS Rookies Oradea a obținut locul 3 după victoria contra CSU Brașov 
Turneul Final U16M: U-BT Cluj, campioană după ce a câștigat finala în fața Științei București
CSA Steaua a obținut locul 3, după ce a trecut în finala mică de LPS Focșani 
Turneul final U16 Masculin se joacă în acest weekend, la BTarena
U-BT Cluj, Steaua, Știința București și LPS Focșani vor fi echipele participante 
Inevitabilul s-a produs în Grecia și Olympiacos va fi retrogradată în liga secundă
Echipa din Pireu nu s-a prezentat la primul meci din playoff 
F4. Euroligă - CSKA Moscova cucerește un nou titlu, în fața lui Anadolu Efes
Rușii își trec în palmares trofeul Euroligii cu numărul opt 
F4. Euroligă - Real Madrid câștigă finala mica cu Fenerbahce
Campazzo și Ayon intră în istoria turneelor finale 
Andrada Csender, arbitrul anului în baschetul din Danemarca
Românca s-a stabilit de câteva luni în țara scandinavă 
F4.Euroligă - CSKA Moscova o răpune pe Real Madrid și va juca finala
Los Blancos au avut o seară modestă din spatele semicercului 

Locurile 17-21 - Grupa A
    Pct.
1 CS Agronomia București 4
2 CN „Aurel Vlaicu” București 4
3 Rapid București 3
4 ACS Târgu Jiu 3
5 CS Universitatea Cluj 1

Locurile 9-16 -  Locurile 9-12
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 4
3 CS Municipal Mediaș 2
4 CSM Târgu Mureș 2

Locurile 9-16 -  Locurile 13-16
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 4
2 CS Municipal Sighetu Marmației 4
3 CSM Focșani 2
4 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2

Locurile 9-16 -  Grupa 9-16
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Târgu Mureș 4
3 CS Municipal Mediaș 4
4 CSM Phoenix Galaţi 4
5 ABC Athletic Constanța 2
6 CS Municipal Sighetu Marmației 2
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2
8 CSM Focșani 2

Locurile 9-16 -  Locurile 9-10
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 2

Locurile 9-16 - Locurile 11-12
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 2
2 CS Municipal Mediaș 1

Locurile 9-16 - Locurile 13-14
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 2
2 ABC Athletic Constanța 1

Locurile 9-16 - Locurile 15-16
    Pct.
1 CSM VKSC Miercurea Ciuc 4
2 CSM Focșani 2

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 0
CSM CSU Oradea 3
 
SCM Timișoara 2
SCM Universitatea Craiova 3
 
CSA Steaua București 0
U BT Cluj-Napoca 3
 
BC CSU Sibiu 3
CS Dinamo Știința Bucureşti 1

Playoff -  Locurile 5-8
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 2
CSA Steaua București 1
 
SCM Timișoara 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Playoff - Semifinale
  MC
BC CSU Sibiu 3
SCM Universitatea Craiova 1
 
CSM CSU Oradea 3
U BT Cluj-Napoca 1

Faza a II-a -  Grupa Roșie
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 42
2 U BT Cluj-Napoca 41
3 CSM CSU Oradea 39
4 SCM Universitatea Craiova 36
5 SCM Timișoara 34
6 BCM U FC Argeș Pitești 34

Faza a II-a -  Grupa Galbenă
    Pct.
1 CSA Steaua București 18
2 CS Dinamo Știința Bucureşti 18
3 CSO Voluntari 18
4 CSM Phoenix Galaţi 14
5 CS Municipal Mediaș 11
6 ABC Athletic Constanța 11

Faza a II-a - Grupa Albastră
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 54
2 CS Municipal Sighetu Marmației 46
3 CSM Focșani 45
4 ACS Târgu Jiu 41
5 CSM VKSC Miercurea Ciuc 40
6 Rapid București 39

Faza a II-a - Grupa Verde
    Pct.
1 CS Agronomia București 31
2 CS Universitatea Cluj 27
3 CN „Aurel Vlaicu” București 26

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 25
2 U BT Cluj-Napoca 25
3 SCM Universitatea Craiova 24
4 CSM CSU Oradea 23
5 BCM U FC Argeș Pitești 20
6 SCM Timișoara 19
7 CSA Steaua București 18
8 CS Dinamo Știința Bucureşti 13

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CSO Voluntari 22
2 CS Municipal Mediaș 19
3 ABC Athletic Constanța 18
4 CS Cuza Sport Brăila 11

Faza I - Grupa C
    Pct.
1 CSM Phoenix Galaţi 35
2 CSM Târgu Mureș 35
3 CS Municipal Sighetu Marmației 31
4 CSM Focșani 29
5 ACS Târgu Jiu 29
6 Rapid București 26
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 25
8 CS Agronomia București 22
9 CS Universitatea Cluj 19
10 CN „Aurel Vlaicu” București 19

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
CSM Satu Mare 3
Universitatea Cluj-Napoca 0
 
FCC ICIM Arad 3
CSM Târgoviște 0
 
CS Universitatea CSM Oradea 0
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3
 
Olimpia CSU Braşov 3
CS Phoenix Știința Constanța 1

Playoff -  Semifinale
  MC
Olimpia CSU Braşov 0
CSM Satu Mare 3
 
FCC ICIM Arad 0
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3

Playoff - Finala
  MC
CSM Satu Mare 2
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 2

Playoff - Finala mică
  MC
Olimpia CSU Braşov 0
FCC ICIM Arad 2

Playoff - Locurile 5-8
  MC
CS Universitatea CSM Oradea 0
CSM Târgoviște 2
 
Universitatea Cluj-Napoca 2
CS Phoenix Știința Constanța 0

Playoff - Locurile 5-6
  MC
Universitatea Cluj-Napoca 0
CSM Târgoviște 2

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CS Universitatea CSM Oradea 0
CS Phoenix Știința Constanța 2

Playoff - Locurile 9-13
  MC
CS Rapid București 3
CS Agronomia București 2
 
ACS KSE Târgu Secuiesc 1
CSM Târgu Mureș 3
 
CS Agronomia București 2
CSM Târgu Mureș 3
 
CS Rapid București 3
CSM Alexandria 1
 
CSM Târgu Mureș 3
CSM Alexandria 1

Faza a II-a - Grupa roșie
    Pct.
1 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 41
2 CSM Satu Mare 38
3 Olimpia CSU Braşov 32
4 FCC ICIM Arad 31
5 CSM Târgoviște 31
6 CS Phoenix Știința Constanța 26
7 Universitatea Cluj-Napoca 26

Faza a II-a - Grupa galbenă
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 36
2 CS Universitatea CSM Oradea 32
3 CS Rapid București 31
4 CSM Alexandria 28
5 CS Agronomia București 28
6 ACS KSE Târgu Secuiesc 27

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 18
2 CSM Satu Mare 17
3 Olimpia CSU Braşov 15
4 FCC ICIM Arad 14
5 CSM Târgoviște 14
6 Universitatea Cluj-Napoca 10

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CS Phoenix Știința Constanța 22
2 CS Universitatea CSM Oradea 20
3 CS Rapid București 19
4 CSM Târgu Mureș 19
5 ACS KSE Târgu Secuiesc 16
6 CSM Alexandria 14
7 CS Agronomia București 14

Faza turneelor finale - Turneu final promovare
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 6
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 5
3 ABC Athletic Constanța 4
4 CN „Aurel Vlaicu” București 3

Faza turneelor finale - Turneu final sateliti
    Pct.
1 CS Dinamo București 2 6
2 BCMU CSM 2 Pitești 5
3 CSU Sibiu 2 4
4 BC Timba 2 Timișoara 3

Faza semifinala - Grupa I - A
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 24
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 24
3 CN „Aurel Vlaicu” București 23
4 ABC Athletic Constanța 22
5 CS Municipal Ploiești 22
6 CSO Voluntari 22
7 CS Municipal Sighetu Marmației 17
8 CS Municipal Mediaș 14

Faza semifinala - Grupa II - B
    Pct.
1 Rapid București 14
2 ACS Târgu Jiu 12
3 CS Universitar Brașov 11
4 CS Agronomia București 10
5 CS Universitar Ploiești 7

Faza semifinala - Grupa III - C (Sateliti)
    Pct.
1 CSU Sibiu 2 11
2 BC Timba 2 Timișoara 7
3 BC Mureş Târgu Mureş 2 5
4 BC SCM Timişoara 2 4

Faza semifinala - Grupa IV - C (Sateliti)
    Pct.
1 BCMU CSM 2 Pitești 10
2 CS Dinamo București 2 9
3 Steaua CSM EximBank 2 București 8
4 CS Politehnica Iași 2 6

Faza de calificare - Grupa 1
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 18
2 CS Municipal Mediaș 16
3 BC Timba 2 Timișoara 16
4 ACS Târgu Jiu 15
5 BC SCM Timişoara 2 15
6 CSM Oradea 2 10

Faza de calificare - Grupa 2
    Pct.
1 CS Municipal Ploiești 17
2 CSO Voluntari 17
3 CSU Sibiu 2 15
4 BC Mureş Târgu Mureş 2 15
5 U BT Cluj-Napoca 2 14
6 CS Universitar Brașov 12

Faza de calificare - Grupa 3
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 23
2 CS Dinamo București 2 21
3 CSU Ştiinţa Bucureşti 20
4 CS Agronomia București 19
5 Steaua CSM EximBank 2 București 17
6 CS Universitar Ploiești 14
7 SCM U Craiova 2 12

Faza de calificare - Grupa 4
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 18
2 CN „Aurel Vlaicu” București 18
3 Rapid București 16
4 BCMU CSM 2 Pitești 14
5 CS Politehnica Iași 2 12
6 CS Phoenix Galați 2 12




Editoriale
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
Probleme cu arbitrajul, acuze și proteste în cele mai importante ligi din Europa!
Meciurile Steaua Roșie-Partizan, Barcelona-Real Madrid, Panathinaikos-Olympiacos și Anadolu-Fenerbahce, umbrite de greșelile de arbitraj 
Opinie: De ce a fost concursul de slam dunk din 2000 cel mai bun din istoria NBA
Vince Carter a dominat o competiție la care au participat Tracy McGrady sau Steve Francis (Video) 
Editorial NBA vs Euroligă: James Harden a înscris în ultimul meci mai multe puncte decât a reușit Khimki Moscova
O statistică ce poate fi folosită ca un argument de ambele tabere și toată lumea ar avea dreptate 


Exclusiv
Interviu cu comedianții Vio și Costel, oaspeți de seamă ai meciului CSA Steaua – U-BT Cluj
Totodată, mai mulți oameni din lumea baschetului au fost prezenți la meciul de miercuri 
Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România
Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
Bobe Nicolescu a fost desemnat MVP-ul All-Star Game LNBM
„A fost o sărbătoare a baschetului”. Jucătorul Oradiei a explicat și ce va face cu banii câștigați