Ultimele articole:
LNB Masculin LNB Feminin
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Yanina Inkina, noua extremă de la FCC Baschet Arad (VIDEO)
Bielorusa de 21 de ani vine din NCAA și a participat la ultimele două ediții ale Women's Eurobasket 
CSM Târgoviște are un nou termen de judecată în apelul cu Dikeoulakos
Procesul continuă în septembrie  
CSM Satu Mare este neeligibilă pentru a evolua în următoarea ediție de LNBF
Gruparea sătmăreană și-a prezentat astăzi antrenorul, însă conform regulamentelor FRB nu are dreptul de participare în LNBF 
Goran Boskovic este noul antrenor de la CSM Satu Mare
Muntenegreanul vine de la Buducnost și a condus naționala Ucrainei la europeanul din acest an 
CSM Târgoviște, în pericol să nu participe în LNBF după o nouă amânare a deciziei Curții de Apel
Clubul are luni un nou termen pentru decizie, când este și ultima zi de înscriere în campionat 
Adina Stoiedin se alătură vicecampioanei CSM Satu Mare
Extrema de forță revine în LNBF după un sezon în liga secundă italiană 
Flavia Ferenczi se întoarce la CSM Satu Mare pentru sezonul 2019-2020
Fundașul revine la echipa din orașul natal, care se bazează în continuare pe localnicele Olah, Pop și Kadar 
Cupa României Masculin Cupa României Feminin
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
Editorial. Dan Fleșeriu și lungul său drum până la intrarea în istoria baschetului sibian
Formația de pe Cibin a câștigat primul trofeu după 20 de ani 
Final4. Aport important adus pentru BC CSU Sibiu de jucătorii români în finala cu CSM CSU Oradea
Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au marcat împreună 20 de puncte 
Final4. Lucas Tohătan: ”Suntem încrezători că putem câștiga și campionatul”
Fundașul sibienilor a avut o prestație bună în finala Cupei României contra CSM Oradea 
Final4. Kevin Hardy: „Cred că diferența a fost făcută de efortul extra pe care l-am dat”
BC CSU Sibiu a obținut primul trofeu în ultimii 20 de ani după o victorie cu CSM CSU Oradea 
Final4. Giordan Watson: „Trebuie să ne recăpătăm concentrarea, energia și foamea de rezultate”
Fundașul lui CSM CSU Oradea a vorbit despre finala Cupei României 
Final4. Cristian Achim, după a patra finală de Cupă pierdută: „Bat un record”
Antrenorul lui CSM CSU Oradea a explicat motivele înfrângerii din finala Cupei României 
Apelul lui CSM Satu Mare după finala CR, acceptat doar pe jumătate
Clubul a rămas cu o amendă de 5.000 de euro  
Florin Mureșan: „E un abuz în toată regula. Mergem până în pânzele albe dacă o astfel de sancțiune rămâne”
Managerul lui CSM Satu Mare a anunțat că clubul nu va plăti „niciun cent amendă către FRB indiferent de consecințe” 
CSM Satu Mare, „și bătuți, și cu banii luați”
Amendă usturătoare pentru clubul sătmărean după finala Cupei României 
Primarul din Satu Mare atacă arbitrajul din finala Cupei României: „Am avut parte de un arbitraj nedemn de o finală”
Edilul Gábor Kereskényi a lăudat prestația sportivelor lui Maikel Lopez 
CSM Satu Mare se va înscrie în campionatul Ungariei din sezonul 2019/2020
Sătmărenii vor recurge la această decizie în semn de protest la adresa Federației Române de Baschet 
Brittany Denson, „monster game” în finala Cupei României
Promise Amukamara a fost coșghetera finalei, dar CSM Satu Mare nu a putut să câștige trofeul 
Annemarie Godri Părău, MVP-ul finalei Cupei României
Căpitanul lui Sepsi a înscris 14 puncte în ultimul sfert 
Națională NBA
Echipa masculină a României s-a reunit pentru a treia fază a precalificărilor Eurobasket 2021
Nandor Kuti și Rolland Torok sunt marii absenți din lotul lui Tudor Costescu 
Vulturii își cunosc potențialii adversari din calificările pentru Eurobasket 2021
Tricolorii trebuie mai întâi să treacă de precalificările din luna august 
Acvilele și-au aflat adversarele din calificările pentru Women's Eurobasket 2021
România a fost repartizată în grupa D, alături de Italia, Cehia și Danemarca 
Opinie. Câteva concluzii după rezultatul de la EuroBasket U20 – divizia B
Reprezentativa noastră a terminat doar pe locul 17, în ciuda regulii U23 care oferă multe minute tinerilor baschetbaliști 
România a obținut primul succes la europeanul masculin U20 în fața Irlandei
Tricolorii au făcut diferența cu reușitele de la distanță în primul meci pentru locurile 17-20 
Tim Duncan revine în NBA
„The Big Fundamental” va fi asistentul lui Gregg Popovich la San Antonio Spurs 
Skylar Spencer a debutat în NBA Summer League 2019
Fostul pivotul al Stelei a jucat 9 minute pentru Denver Nuggets contra celor de la Houston Rockets 
NBA: Oklahoma City Thunder l-a transferat pe Russell Westbrook la Houston Rockets
În schimb, formația lui Billy Donovan l-a obținut pe Chris Paul și o serie de pick-uri 
Nikola Mirotic a explicat de ce a ales să se întoarcă în Europa la doar 28 de ani
Baschetbalistul a semnat cu Barcelona, chiar dacă avea oferte consistente să rămână în NBA 
Thanasis Antetokounmpo se alătura echipei fratelui său, Giannis
Milwaukee Bucks va avea astfel două perechi de frați: Antetokounmpo și Lopez 
Juniori Internațional
Branko Cuic a ales lotul lărgit pentru Eurobasket U16 – divizia B
Tricolorii mici se pregătesc pentru competiția găzduită de Muntenegru 
Naționala feminină U16 a început pregătirile pentru europeanul de la Sofia, divizia B
Mădălin Piperea este selecționerul acestui lot, care are în vedere și mondialul U17 de anul viitor 
Mihai Cârcoană și Marian Schmidt au efectuat un try-out la Basket Zaragoza
Cei doi sportivi s-au aflat într-o scurtă pauză din activitatea de la loturile naționale ale României 
Echipa națională U18 a României a început meciurile de verificare
Tricolorii se pregătesc pentru Campionatul European Divizia B 
Naționala masculină U18 a început pregătirile pentru Campionatul European de la Oradea
Hristu Șapera are 17 jucători sub comanda sa la startul pregătirilor 
ACS Sepsi SIC va avea adversari din Turcia, Polonia și Suedia în grupele EuroCup Women
Galatasaray, echipa Claudiei Cuic, face parte din grupa E alături de campioana României 
Un nou transfer din NBA pentru Panathinaikos
Wesley Johnson se alătură trupei din Atena 
Opinie. Câteva concluzii după rezultatul de la EuroBasket U20 – divizia B
Reprezentativa noastră a terminat doar pe locul 17, în ciuda regulii U23 care oferă multe minute tinerilor baschetbaliști 
Salarii fabuloase în Euroligă pentru sezonul 2018/2019
Nikola Mirotic a devenit cel mai bine plătit jucător de pe bătrânul continent 
România încheie pe poziția a 17-a la Campionatul European U20 Divizia B
În ultimul meci de la Matosinhos, Portugalia, „Vulturii” au trecut de Kosovo 

Locurile 17-21 - Grupa A
    Pct.
1 CS Agronomia București 7
2 Rapid București 7
3 ACS Târgu Jiu 6
4 CS Universitatea Cluj 5
5 CN „Aurel Vlaicu” București 5

Locurile 9-16 -  Locurile 9-12
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 4
3 CS Municipal Mediaș 2
4 CSM Târgu Mureș 2

Locurile 9-16 -  Locurile 13-16
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 4
2 CS Municipal Sighetu Marmației 4
3 CSM Focșani 2
4 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2

Locurile 9-16 -  Grupa 9-16
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Târgu Mureș 4
3 CS Municipal Mediaș 4
4 CSM Phoenix Galaţi 4
5 ABC Athletic Constanța 2
6 CS Municipal Sighetu Marmației 2
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 2
8 CSM Focșani 2

Locurile 9-16 -  Locurile 9-10
    Pct.
1 CSO Voluntari 4
2 CSM Phoenix Galaţi 2

Locurile 9-16 - Locurile 11-12
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 4
2 CS Municipal Mediaș 2

Locurile 9-16 - Locurile 13-14
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 2
2 ABC Athletic Constanța 1

Locurile 9-16 - Locurile 15-16
    Pct.
1 CSM VKSC Miercurea Ciuc 4
2 CSM Focșani 2

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 0
CSM CSU Oradea 3
 
SCM Timișoara 2
SCM Universitatea Craiova 3
 
CSA Steaua București 0
U BT Cluj-Napoca 3
 
BC CSU Sibiu 3
CS Dinamo Știința Bucureşti 1

Playoff -  Semifinale
  MC
BC CSU Sibiu 3
SCM Universitatea Craiova 1
 
CSM CSU Oradea 3
U BT Cluj-Napoca 1

Playoff -  Finala
  MC
CSM CSU Oradea 3
BC CSU Sibiu 1

Playoff -  Finala mica
  MC
SCM Universitatea Craiova 0
U BT Cluj-Napoca 2

Playoff -  Locurile 5-8
  MC
BCM U FC Argeș Pitești 2
CSA Steaua București 1
 
SCM Timișoara 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Playoff -  Locurile 5-6
  MC
SCM Timișoara 1
BCM U FC Argeș Pitești 1

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CSA Steaua București 2
CS Dinamo Știința Bucureşti 0

Faza a II-a -  Grupa Roșie
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 42
2 U BT Cluj-Napoca 41
3 CSM CSU Oradea 39
4 SCM Universitatea Craiova 36
5 SCM Timișoara 34
6 BCM U FC Argeș Pitești 34

Faza a II-a -  Grupa Galbenă
    Pct.
1 CSA Steaua București 18
2 CS Dinamo Știința Bucureşti 18
3 CSO Voluntari 18
4 CSM Phoenix Galaţi 14
5 CS Municipal Mediaș 11
6 ABC Athletic Constanța 11

Faza a II-a - Grupa Albastră
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 54
2 CS Municipal Sighetu Marmației 46
3 CSM Focșani 45
4 ACS Târgu Jiu 41
5 CSM VKSC Miercurea Ciuc 40
6 Rapid București 39

Faza a II-a - Grupa Verde
    Pct.
1 CS Agronomia București 31
2 CS Universitatea Cluj 27
3 CN „Aurel Vlaicu” București 26

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 BC CSU Sibiu 25
2 U BT Cluj-Napoca 25
3 SCM Universitatea Craiova 24
4 CSM CSU Oradea 23
5 BCM U FC Argeș Pitești 20
6 SCM Timișoara 19
7 CSA Steaua București 18
8 CS Dinamo Știința Bucureşti 13

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CSO Voluntari 22
2 CS Municipal Mediaș 19
3 ABC Athletic Constanța 18
4 CS Cuza Sport Brăila 11

Faza I - Grupa C
    Pct.
1 CSM Phoenix Galaţi 35
2 CSM Târgu Mureș 35
3 CS Municipal Sighetu Marmației 31
4 CSM Focșani 29
5 ACS Târgu Jiu 29
6 Rapid București 26
7 CSM VKSC Miercurea Ciuc 25
8 CS Agronomia București 22
9 CS Universitatea Cluj 19
10 CN „Aurel Vlaicu” București 19

Playoff -  Sferturi de finală
  MC
CSM Satu Mare 3
Universitatea Cluj-Napoca 0
 
FCC ICIM Arad 3
CSM Târgoviște 0
 
CS Universitatea CSM Oradea 0
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3
 
Olimpia CSU Braşov 3
CS Phoenix Știința Constanța 1

Playoff -  Semifinale
  MC
Olimpia CSU Braşov 0
CSM Satu Mare 3
 
FCC ICIM Arad 0
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3

Playoff - Finala
  MC
CSM Satu Mare 2
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 3

Playoff - Finala mică
  MC
Olimpia CSU Braşov 0
FCC ICIM Arad 2

Playoff - Locurile 5-8
  MC
CS Universitatea CSM Oradea 0
CSM Târgoviște 2
 
Universitatea Cluj-Napoca 2
CS Phoenix Știința Constanța 0

Playoff - Locurile 5-6
  MC
Universitatea Cluj-Napoca 0
CSM Târgoviște 2

Playoff - Locurile 7-8
  MC
CS Universitatea CSM Oradea 0
CS Phoenix Știința Constanța 2

Playoff - Locurile 9-13
  MC
CS Rapid București 3
CS Agronomia București 2
 
ACS KSE Târgu Secuiesc 1
CSM Târgu Mureș 3
 
CS Agronomia București 2
CSM Târgu Mureș 3
 
CS Rapid București 3
CSM Alexandria 1
 
CSM Târgu Mureș 3
CSM Alexandria 1

Faza a II-a - Grupa roșie
    Pct.
1 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 41
2 CSM Satu Mare 38
3 Olimpia CSU Braşov 32
4 FCC ICIM Arad 31
5 CSM Târgoviște 31
6 CS Phoenix Știința Constanța 26
7 Universitatea Cluj-Napoca 26

Faza a II-a - Grupa galbenă
    Pct.
1 CSM Târgu Mureș 36
2 CS Universitatea CSM Oradea 32
3 CS Rapid București 31
4 CSM Alexandria 28
5 CS Agronomia București 28
6 ACS KSE Târgu Secuiesc 27

Faza I - Grupa A
    Pct.
1 ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 18
2 CSM Satu Mare 17
3 Olimpia CSU Braşov 15
4 FCC ICIM Arad 14
5 CSM Târgoviște 14
6 Universitatea Cluj-Napoca 10

Faza I - Grupa B
    Pct.
1 CS Phoenix Știința Constanța 22
2 CS Universitatea CSM Oradea 20
3 CS Rapid București 19
4 CSM Târgu Mureș 19
5 ACS KSE Târgu Secuiesc 16
6 CSM Alexandria 14
7 CS Agronomia București 14

Faza turneelor finale - Turneu final promovare
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 6
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 5
3 ABC Athletic Constanța 4
4 CN „Aurel Vlaicu” București 3

Faza turneelor finale - Turneu final sateliti
    Pct.
1 CS Dinamo București 2 6
2 BCMU CSM 2 Pitești 5
3 CSU Sibiu 2 4
4 BC Timba 2 Timișoara 3

Faza semifinala - Grupa I - A
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 24
2 CSU Ştiinţa Bucureşti 24
3 CN „Aurel Vlaicu” București 23
4 ABC Athletic Constanța 22
5 CS Municipal Ploiești 22
6 CSO Voluntari 22
7 CS Municipal Sighetu Marmației 17
8 CS Municipal Mediaș 14

Faza semifinala - Grupa II - B
    Pct.
1 Rapid București 14
2 ACS Târgu Jiu 12
3 CS Universitar Brașov 11
4 CS Agronomia București 10
5 CS Universitar Ploiești 7

Faza semifinala - Grupa III - C (Sateliti)
    Pct.
1 CSU Sibiu 2 11
2 BC Timba 2 Timișoara 7
3 BC Mureş Târgu Mureş 2 5
4 BC SCM Timişoara 2 4

Faza semifinala - Grupa IV - C (Sateliti)
    Pct.
1 BCMU CSM 2 Pitești 10
2 CS Dinamo București 2 9
3 Steaua CSM EximBank 2 București 8
4 CS Politehnica Iași 2 6

Faza de calificare - Grupa 1
    Pct.
1 CS Municipal Sighetu Marmației 18
2 CS Municipal Mediaș 16
3 BC Timba 2 Timișoara 16
4 ACS Târgu Jiu 15
5 BC SCM Timişoara 2 15
6 CSM Oradea 2 10

Faza de calificare - Grupa 2
    Pct.
1 CS Municipal Ploiești 17
2 CSO Voluntari 17
3 CSU Sibiu 2 15
4 BC Mureş Târgu Mureş 2 15
5 U BT Cluj-Napoca 2 14
6 CS Universitar Brașov 12

Faza de calificare - Grupa 3
    Pct.
1 CS Cuza Sport Brăila 23
2 CS Dinamo București 2 21
3 CSU Ştiinţa Bucureşti 20
4 CS Agronomia București 19
5 Steaua CSM EximBank 2 București 17
6 CS Universitar Ploiești 14
7 SCM U Craiova 2 12

Faza de calificare - Grupa 4
    Pct.
1 ABC Athletic Constanța 18
2 CN „Aurel Vlaicu” București 18
3 Rapid București 16
4 BCMU CSM 2 Pitești 14
5 CS Politehnica Iași 2 12
6 CS Phoenix Galați 2 12




Editoriale
Opinie. Câteva concluzii după rezultatul de la EuroBasket U20 – divizia B
Reprezentativa noastră a terminat doar pe locul 17, în ciuda regulii U23 care oferă multe minute tinerilor baschetbaliști 
Editorial. Sfârșitul dinastiei Warriors?
Cum s-a format superteam-ul din Golden State și ce urmează pentru californieni 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Editorial. 20 mai 2019 - ziua în care Mihai Silvășan a redevenit căpitanul lui U-BT Cluj-Napoca
”Silvă” pleacă de la echipa de seniori, după 17 ani 


Exclusiv
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
Campioana NBA a semnat un baschetbalist care a fost la un pas să joace pentru naționala României. Exclusiv
Matt Thomas face pasul de la câștigătoarea EuroCup la Toronto Raptors 
Interview. Nikola Markovic: "Basketball is an emotions' sport, it's an emotional roller-coaster"
Oradea's player talked about his role model in basketball, about the Serbian national team, and about what country is his favorite 
Interviu cu comedianții Vio și Costel, oaspeți de seamă ai meciului CSA Steaua – U-BT Cluj
Totodată, mai mulți oameni din lumea baschetului au fost prezenți la meciul de miercuri 
Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România
Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea