Aleksandar Mladenovic revine în România. Pivotul a semnat cu BCM U Pitești


Sârbul a evoluat ultima dată în Polonia

BCM U Pitești a transferat un pivot cu experiență în campionatul României. Este vorba de Aleksandar Mladenovic, cel care a îmbrăcat în trecut maieul grupărilor BC Mureș Târgu Mureș sau Gaz Metan Mediaș.

Totuși, sezonul precedent l-a găsit pe ex-iugoslav în Polonia, la formația Slask Wroclaw. Prin urmare, jucătorul a contabilizat 33 de apariții la nivel de întrecere poloneză, remarcându-se cu 12.6 puncte pe întâlnire. În plus, Mladenovic a bifat trei prezențe în Cupa Poloniei.

Referitor la Liga Națională, trebuie precizat faptul că Aleksandar are la activ peste 100 de jocuri, strângând statistici de 13.7 puncte, 6.2 recuperări, 1.0 pase decisive, 1.0 capace, respectiv 16.4 la eficiență. De asemenea, plavul a disputat 11 meciuri în Cupa României.

Născut pe 2 decembrie 1984, Mladenovic provine din orașul sârbesc Niș. Baschetbalistul măsoară 2.07 m și cântărește în jur de 115 kg.

El devine, așadar, a patra achiziție a argeșenilor. Până la ora actuală, BCM U și-a întărit lotul prin aducerile lui Adrian Tudor, Pedja Stamenkovic sau Cătălin Vlaicu.

Nu în ultimul rând, echipa Piteștiului i-a prelungit contractul lui Ronald Ross.

*Foto: Báthori Zsigmond



Vizualizează pagina personală a jucătorului Aleksandar Mladenovic

Paul Olar / 21 July 2015 / 12:15


Galerie foto


tzontzolino excelent
1 
De anul trecut il vroiam la Pitesti dar a fugit repede in Polonia! E chiar foarte bun, e genul de pivot clasic care se baga cum trebuie! La recuperari nu e excelent dar la ofensiva e printre primii! Sa vedem ce mai luam...un 4 zdravan si o sa fie bine! 
21 July 2015 13:43
Renan bcmu
1 
Foarte bun pivot, o achizite excelenta! Avem 8 jucatori sub contract, cei 4 nou veniti plus revenirea importanta a lui Ross, Negut, Chirof, Alexiu. Sa speram ca cei 4 care urmeaza sa completeze lotul sa fie la aceeasi valoare cu achizitiile de pana acum. Tal Karpeles ar fi o achizite foarte buna pentru noi! Fortza BCMU!!!
 
21 July 2015 14:16
0 
Cine nu il vrea pe Karpeles? mai repede l-am lua pe el si un american din NCAA decat un consacrat si un roman de duzina. Negut, Chirof, Alexiu se stie ca aici raman. Dar Stanescu nimic? Ca e la facultate in Pitesti totusi.... 
21 July 2015 15:39
Shakall lotul
1 
Pana acum lotul mi se pare mult mai subtire ca anul trecut. Astept ceva transferuri sa ne dea sperante la o semifinala 
21 July 2015 20:14
0 
Mai slab? nu cred, jucatorii romani sunt peste ce am avut anul trecut, Ross a ramas, Mladenovici pe faza ofensiva e peste Milo, Pedja e mult peste Maric! Intr adevar Sutalo poate fi considerat o pierdere, dar Kovac si Djapa nu au stralucit anul trecut.. 
21 July 2015 20:56
adu sutalo
0 
Si mie imi pare rau de sutalo.eu l.am urmarit f mult...am vz si meciurile lui de la nationala.a fost ceva ce nu s.a potrivit stilului sau de joc.putea mult mai mult.totusi chiar daca fizicul nu.l ajuta si nu era genul de jucator luptator...dadea f mult pe teren si nu aveai ce sa.i reprosezi.chiar daca in aparare era de multe ori depasit usor 
21 July 2015 23:24
adu lot
0 
ca sa prindem play off.ul ne.ar mai trebui un roman f bun.daca imi aduc bine aminte cu lotul de anul trecut n.am fi prins play off.ul cu -3 pcte.si eu sunt de parere ca mai bine un roman bun si unul strain mai slab.dar probabil ca nu mai sunt romani.doar adi tudor si vlaicu nu cred ca ar face fatza.cu un jucator de genul lui tal..si inca un strain bun..am avea.sperante.oricum pana acum lotul e totusi bun.din cate stiu negut inca nu a semnat 
21 July 2015 22:12
0 
Ai dreptate, suntdem dezavantajati de cele 3 puncte in minus, dar tiand cont de noul format al clasamentului, avem sanse mari sa prindem play off ul...vom avea 10 meciuri cu locurile 6-12 cel mai probabil unde putem reucpera! 
21 July 2015 22:18
adu aaa
1 
Nu stiu de noul regulament de desfasurare al meciurilor.o sa ma interesez ms.am crezut ca e la fel ca pana acum.oricum e bine ca o sa avem baschet si anul acesta. 
21 July 2015 22:48
Rudolf Mladenovic
2 
Lista jucatorilor buni continua sa fie completata. Asta e un lucru bun! Cu siguranta asta nu este lotul complet, vor mai veni cred ca straini. Forza BCMU! 
21 July 2015 22:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11