Aleksandar Mladenovic revine în România. Pivotul a semnat cu BCM U Pitești


Sârbul a evoluat ultima dată în Polonia

BCM U Pitești a transferat un pivot cu experiență în campionatul României. Este vorba de Aleksandar Mladenovic, cel care a îmbrăcat în trecut maieul grupărilor BC Mureș Târgu Mureș sau Gaz Metan Mediaș.

Totuși, sezonul precedent l-a găsit pe ex-iugoslav în Polonia, la formația Slask Wroclaw. Prin urmare, jucătorul a contabilizat 33 de apariții la nivel de întrecere poloneză, remarcându-se cu 12.6 puncte pe întâlnire. În plus, Mladenovic a bifat trei prezențe în Cupa Poloniei.

Referitor la Liga Națională, trebuie precizat faptul că Aleksandar are la activ peste 100 de jocuri, strângând statistici de 13.7 puncte, 6.2 recuperări, 1.0 pase decisive, 1.0 capace, respectiv 16.4 la eficiență. De asemenea, plavul a disputat 11 meciuri în Cupa României.

Născut pe 2 decembrie 1984, Mladenovic provine din orașul sârbesc Niș. Baschetbalistul măsoară 2.07 m și cântărește în jur de 115 kg.

El devine, așadar, a patra achiziție a argeșenilor. Până la ora actuală, BCM U și-a întărit lotul prin aducerile lui Adrian Tudor, Pedja Stamenkovic sau Cătălin Vlaicu.

Nu în ultimul rând, echipa Piteștiului i-a prelungit contractul lui Ronald Ross.

*Foto: Báthori Zsigmond



Vizualizează pagina personală a jucătorului Aleksandar Mladenovic

Paul Olar / 21 July 2015 / 12:15


Galerie foto


tzontzolino excelent
1 
De anul trecut il vroiam la Pitesti dar a fugit repede in Polonia! E chiar foarte bun, e genul de pivot clasic care se baga cum trebuie! La recuperari nu e excelent dar la ofensiva e printre primii! Sa vedem ce mai luam...un 4 zdravan si o sa fie bine! 
21 July 2015 13:43
Renan bcmu
1 
Foarte bun pivot, o achizite excelenta! Avem 8 jucatori sub contract, cei 4 nou veniti plus revenirea importanta a lui Ross, Negut, Chirof, Alexiu. Sa speram ca cei 4 care urmeaza sa completeze lotul sa fie la aceeasi valoare cu achizitiile de pana acum. Tal Karpeles ar fi o achizite foarte buna pentru noi! Fortza BCMU!!!
 
21 July 2015 14:16
0 
Cine nu il vrea pe Karpeles? mai repede l-am lua pe el si un american din NCAA decat un consacrat si un roman de duzina. Negut, Chirof, Alexiu se stie ca aici raman. Dar Stanescu nimic? Ca e la facultate in Pitesti totusi.... 
21 July 2015 15:39
Shakall lotul
1 
Pana acum lotul mi se pare mult mai subtire ca anul trecut. Astept ceva transferuri sa ne dea sperante la o semifinala 
21 July 2015 20:14
0 
Mai slab? nu cred, jucatorii romani sunt peste ce am avut anul trecut, Ross a ramas, Mladenovici pe faza ofensiva e peste Milo, Pedja e mult peste Maric! Intr adevar Sutalo poate fi considerat o pierdere, dar Kovac si Djapa nu au stralucit anul trecut.. 
21 July 2015 20:56
adu sutalo
0 
Si mie imi pare rau de sutalo.eu l.am urmarit f mult...am vz si meciurile lui de la nationala.a fost ceva ce nu s.a potrivit stilului sau de joc.putea mult mai mult.totusi chiar daca fizicul nu.l ajuta si nu era genul de jucator luptator...dadea f mult pe teren si nu aveai ce sa.i reprosezi.chiar daca in aparare era de multe ori depasit usor 
21 July 2015 23:24
adu lot
0 
ca sa prindem play off.ul ne.ar mai trebui un roman f bun.daca imi aduc bine aminte cu lotul de anul trecut n.am fi prins play off.ul cu -3 pcte.si eu sunt de parere ca mai bine un roman bun si unul strain mai slab.dar probabil ca nu mai sunt romani.doar adi tudor si vlaicu nu cred ca ar face fatza.cu un jucator de genul lui tal..si inca un strain bun..am avea.sperante.oricum pana acum lotul e totusi bun.din cate stiu negut inca nu a semnat 
21 July 2015 22:12
0 
Ai dreptate, suntdem dezavantajati de cele 3 puncte in minus, dar tiand cont de noul format al clasamentului, avem sanse mari sa prindem play off ul...vom avea 10 meciuri cu locurile 6-12 cel mai probabil unde putem reucpera! 
21 July 2015 22:18
adu aaa
1 
Nu stiu de noul regulament de desfasurare al meciurilor.o sa ma interesez ms.am crezut ca e la fel ca pana acum.oricum e bine ca o sa avem baschet si anul acesta. 
21 July 2015 22:48
Rudolf Mladenovic
2 
Lista jucatorilor buni continua sa fie completata. Asta e un lucru bun! Cu siguranta asta nu este lotul complet, vor mai veni cred ca straini. Forza BCMU! 
21 July 2015 22:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
Factorul X pentru fiecare echipă calificată în playoff-ul LNBM
Care este baschetbalistul care poate decide soarta unui meci în favoarea echipei sale 
Porter Troupe: „Am muncit și muncim în continuare, pentru că ne dorim să ajungem în semifinale”
SCM U Craiova se duelează în sferturile de finală ale LNBM cu SCM Timișoara 
Darrin Dorsey: „Vom juca foarte flămânzi, la fel ca niște câini care n-au mâncat de câteva luni”
U-BT Cluj-Napoca debutează miercuri (24.04) în playoff-ul Ligii Naționale împotriva Stelei 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
studentU Iuri Fraseniuc =))))
0 
poate inclina balanta numai daca jucatorii sunt pusi la propriu pe o balanta...if you can follow... 
click pt. Articol 24 April 2019 09:31
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11