Aleksandar Mladenovic revine în România. Pivotul a semnat cu BCM U Pitești


Sârbul a evoluat ultima dată în Polonia

BCM U Pitești a transferat un pivot cu experiență în campionatul României. Este vorba de Aleksandar Mladenovic, cel care a îmbrăcat în trecut maieul grupărilor BC Mureș Târgu Mureș sau Gaz Metan Mediaș.

Totuși, sezonul precedent l-a găsit pe ex-iugoslav în Polonia, la formația Slask Wroclaw. Prin urmare, jucătorul a contabilizat 33 de apariții la nivel de întrecere poloneză, remarcându-se cu 12.6 puncte pe întâlnire. În plus, Mladenovic a bifat trei prezențe în Cupa Poloniei.

Referitor la Liga Națională, trebuie precizat faptul că Aleksandar are la activ peste 100 de jocuri, strângând statistici de 13.7 puncte, 6.2 recuperări, 1.0 pase decisive, 1.0 capace, respectiv 16.4 la eficiență. De asemenea, plavul a disputat 11 meciuri în Cupa României.

Născut pe 2 decembrie 1984, Mladenovic provine din orașul sârbesc Niș. Baschetbalistul măsoară 2.07 m și cântărește în jur de 115 kg.

El devine, așadar, a patra achiziție a argeșenilor. Până la ora actuală, BCM U și-a întărit lotul prin aducerile lui Adrian Tudor, Pedja Stamenkovic sau Cătălin Vlaicu.

Nu în ultimul rând, echipa Piteștiului i-a prelungit contractul lui Ronald Ross.

*Foto: Báthori Zsigmond



Vizualizează pagina personală a jucătorului Aleksandar Mladenovic

Paul Olar / 21 July 2015 / 12:15


Galerie foto


tzontzolino excelent
1 
De anul trecut il vroiam la Pitesti dar a fugit repede in Polonia! E chiar foarte bun, e genul de pivot clasic care se baga cum trebuie! La recuperari nu e excelent dar la ofensiva e printre primii! Sa vedem ce mai luam...un 4 zdravan si o sa fie bine! 
21 July 2015 13:43
Renan bcmu
1 
Foarte bun pivot, o achizite excelenta! Avem 8 jucatori sub contract, cei 4 nou veniti plus revenirea importanta a lui Ross, Negut, Chirof, Alexiu. Sa speram ca cei 4 care urmeaza sa completeze lotul sa fie la aceeasi valoare cu achizitiile de pana acum. Tal Karpeles ar fi o achizite foarte buna pentru noi! Fortza BCMU!!!
 
21 July 2015 14:16
0 
Cine nu il vrea pe Karpeles? mai repede l-am lua pe el si un american din NCAA decat un consacrat si un roman de duzina. Negut, Chirof, Alexiu se stie ca aici raman. Dar Stanescu nimic? Ca e la facultate in Pitesti totusi.... 
21 July 2015 15:39
Shakall lotul
1 
Pana acum lotul mi se pare mult mai subtire ca anul trecut. Astept ceva transferuri sa ne dea sperante la o semifinala 
21 July 2015 20:14
0 
Mai slab? nu cred, jucatorii romani sunt peste ce am avut anul trecut, Ross a ramas, Mladenovici pe faza ofensiva e peste Milo, Pedja e mult peste Maric! Intr adevar Sutalo poate fi considerat o pierdere, dar Kovac si Djapa nu au stralucit anul trecut.. 
21 July 2015 20:56
adu sutalo
0 
Si mie imi pare rau de sutalo.eu l.am urmarit f mult...am vz si meciurile lui de la nationala.a fost ceva ce nu s.a potrivit stilului sau de joc.putea mult mai mult.totusi chiar daca fizicul nu.l ajuta si nu era genul de jucator luptator...dadea f mult pe teren si nu aveai ce sa.i reprosezi.chiar daca in aparare era de multe ori depasit usor 
21 July 2015 23:24
adu lot
0 
ca sa prindem play off.ul ne.ar mai trebui un roman f bun.daca imi aduc bine aminte cu lotul de anul trecut n.am fi prins play off.ul cu -3 pcte.si eu sunt de parere ca mai bine un roman bun si unul strain mai slab.dar probabil ca nu mai sunt romani.doar adi tudor si vlaicu nu cred ca ar face fatza.cu un jucator de genul lui tal..si inca un strain bun..am avea.sperante.oricum pana acum lotul e totusi bun.din cate stiu negut inca nu a semnat 
21 July 2015 22:12
0 
Ai dreptate, suntdem dezavantajati de cele 3 puncte in minus, dar tiand cont de noul format al clasamentului, avem sanse mari sa prindem play off ul...vom avea 10 meciuri cu locurile 6-12 cel mai probabil unde putem reucpera! 
21 July 2015 22:18
adu aaa
1 
Nu stiu de noul regulament de desfasurare al meciurilor.o sa ma interesez ms.am crezut ca e la fel ca pana acum.oricum e bine ca o sa avem baschet si anul acesta. 
21 July 2015 22:48
Rudolf Mladenovic
2 
Lista jucatorilor buni continua sa fie completata. Asta e un lucru bun! Cu siguranta asta nu este lotul complet, vor mai veni cred ca straini. Forza BCMU! 
21 July 2015 22:53

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10