BC Timișoara II, victorie și înfrângere în acest început săptămânal

Dan Oancia

Dan Oancia
10.12.2014

Început încărcat pentru echipa secundă a celor de la BC Timișoara. „Leii mici” au disputat două partide, ambele în deplasare, care au contat pentru Liga I. Baschetbaliștii de pe Bega au bifat o victorie la limită la CSM 2 Oradea, scor 87-85, pierzând pe terenul celor de la UBT 2 Cluj – Napoca cu 87-69.

După un început de joc foarte bun contră bihorenilor, la capătul căruia au condus cu 10 puncte diferență, avantajul a fost redus până la capătul primelor trei sferturi. Grație ultimelor zece minute, timișorenii au ieșit victorioși, 87-85, în ciuda faptului că Lupusavei, venit de la prima echipă, a fost cea mai importantă armă, înscriind 42 de puncte, toate fiind „trițe”, 14.

Marcatorii de la BC Timișoara în meciul de la Oradea:

Szekely 29, Covaciu 27, Covlescu 16, Căta 9, Tamaș 4, Căsălean 2.

În jocul de sub Feleac, chiar dacă la pauză avantajul „leilor” a fost de cinci puncte (48-43), accidentarea lui Căta, respectiv eliminarea lui Tamas a răsturnat balanța în favoarea echipei gazdă. Scorul final a fost 87-69 (20-12, 13-26, 25-23, 29-8).