BCMU Pitești se impune fără probleme în fața Stelei

Valentin Todea

21.12.2018

BCMU FC Argeș Pitești câștigă categoric disputa de pe teren propriu cu Steaua București, scor 92-71 (27-19, 16-18, 29-14, 20-20). Jahii Carson și Zvenko Bulan, noi-veniții în curtea formației alb-violete, au fost decisivi în această partidă, alături de Mladen Jeremic fiind artizanii acestei victorii.

Florin Nini a început partida cu o formulă alcătuită din Carson, Ciotlăuș, Jeremic, Sturanovic și Korniienko, iar roș-albaștrii au aliniat la start un prim cinci format din Vlahovic, Delas, Vîrnă, Lucic și Duric.

Prima posesie a partidei aparține gazdelor, care ratează prima aruncare. Jeremic marchează frumos din fața lui Uros Lucic pentru 4-2, iar Carson face 6-2 cu un lay-up. Americanul pătrunde pe lângă adversari pentru a duce scorul la 10-4. Steaua ratează incredibil în timp ce Piteștiul modifică tabela la 14-6, iar oaspeții cer time-out. Mandache rămâne liber și marchează, 14-8, dar gazdele răspund cu o reușită de la mare distanță semnată de Jeremic, 17-8. Ante Delas înscrie de la 3 puncte, 18-13, iar Vîrnă obține coș cu fault însă ratează libera suplimentară, 18-15. Jeremic contribuie imediat cu două puncte, 20-15, iar Tudor Gheorghe transformă din afara arcului de cerc, 23-15. Mandache înscrie din cădere la celălalt panou, 23-17, însă Sturanovic marchează și el pentru Pitești, 25-17. Radu Vîrnă reușește un slam-dunk pe contraatac, 25-19, iar Paliciuc înscrie de sub coș pentru a pune capăt primului sfert, 27-19.

Gheorghe marchează o triplă pentru 30-22, iar Duric reușește un dunk spectaculos peste Korniienko, 30-24. Andrei Mandache înscrie de la mare distanță cu o aruncare contestată, 33-27. Vîrnă ratează șansa de a-și aduce echipa la doar trei puncte în spate după ce ratează o aruncare deschisă. Carson și Lucic aduc puncte pentru echipele lor, 35-29, iar Buljan înscrie din spatele semicercului, 38-29. Scorul devine 38-33 iar Lucic are șansa de micșora ecartul la doar trei puncte, ratând însă aruncarea. Buljan nu iartă pe fast-break, 40-33, Ocokoljic cerând time-out cu un minut rămas până la pauză. Bucureștenii se apropie la două posesii după ce Duric transformă două libere, însă Orbeanu marchează mai apoi de la mare distanță, 43-35. Lucic înscrie de asemenea ambele libere primite iar prima repriză se încheie la scorul de 43-37.

Vlahovic marchează de la mare distanță în debutul sfertului trei, 45-40, dar Jeremic aduce un avantaj de 10 puncte pentru formația sa prin același procedeu, 50-40. Tot el mai punctează o dată din afara semicercului, 53-40, Delas răspunzând de afară pentru 53-43. Piteștiul gestionează inteligent situația și păstrează o diferență confortabilă, Paliciuc reușind un lay-up pentru 60-48. Gazdele se distanțează la 20 de puncte, 68-48, defensiva oaspete dând în mod repetat semne de slăbiciune. Înaintea ultimului act, BCMU Pitești avea un avantaj de 21 de puncte, 72-51.

Ante Delas înscrie de la mare distanță, 74-59, iar Carson străpunge din nou ușor defensiva adversă și mai pune două puncte pe tableă, 76-60. Duric marchează din spatele semicercului iar Jeremic transformă trei libere la rând după ce a fost faultat pe aruncare, 79-63. Mandache interceptează mingea și obține două libere pe contraatac, însă transformă doar una, 81-66. Jeremic readuce avantajul de 20 de puncte al echipei sale după ce înscrie din spatele semicercului, 86-66, cu 4 minute rămase din meci. Buljan marchează de asemenea de afară pentru 91-68, în timp ce Vlahoic punctează printr-un lay-up, 91-70. BCMU Pitești obține o victorie convingătoare în fața unei echipe a Stelei care a menținut ritmul doar în prima parte a confruntării din Sala Trivale.

Jahii Carson a înscris 20 de puncte și a plusat cu 3 recuperări, 4 pase decisive și 2 intercepții. Zvenko Buljan a adunat 17 puncte, 10 recuperări, 5 assist-uri și 3 intercepții. Mladen Jeremic a marcat 19 puncte în această partidă, în timp ce Tudor Gheorghe a terminat confruntarea cu 11 puncte.

Ante Delas a fost cel mai bun marcator de la Steaua cu 18 puncte și 4 pase decisive, fiind urmat de Andrei Mandache cu 12 puncte, 3 assist-uri și 5 intercepții. Duric și Lucic au contribuit fiecare cu câte 11 puncte.

*Foto: Facebook BCMU FC Argeș Pitești