Bobe Nicolescu este noul căpitan al „Vulturilor”, după ce Tudor Costescu a definitivat lotul României


Care sunt cei 12 baschetbalişti care vor juca împotriva Macedoniei, în prima partidă din precalificările Euro 2021

bobe nicolescu capitan romania

Dacă în urmă cu aproximativ un an de zile, România evolua împotriva Spaniei la Eurobasket 2017, acum naționala țării noastre are șansa de a se califica la un nou campionat european. Cu un lot, în mare parte, schimbat, România va trebui să treacă în prima fază de Macedonia și Kosovo. 

În ultimul an, datorită organizării grupei C din cadrul Eurobasket, România a participat la preliminariile Campionatului Mondial din 2019, însă nu a reușit să se califice în a doua fază. Prin urmare, până în februarie, „Vulturii” vor juca în precalificările Campionatului European, acolo unde se află în grupa B împreună cu Macedonia și Kosovo.

Grupa a fost deschisă de duelul dintre Kosovo și Macedonia, jucat la Pristina și încheiat cu victoria oaspeților, scor 76-73. Următoarea partidă programată este cea dintre Macedonia și România, care va avea loc duminică, 16 septembrie, de la ora 19:15. Lotul lui Tudor Costescu pentru acest duel este următorul:

1 – Dan Tohățan (BC CSU Sibiu) 

2 – Giordan Watson (CSM CSU Oradea) 

3 – Dragoș Diculescu ( BC SCM Timișoara) 

5 – Mirel Dragoste (BC CSU Sibiu) 

6 – Iulian Orbeanu (BCMU FC Argeș Pitești) 

7 – Tudor Gheorghe (BCMU FC Argeș Pitești)

8 – Radu Paliciuc (BCMU FC Argeș Pitești)

10 – Bogdan Niculescu (CSM CSU Oradea)

13 – Alexandru Olah (ZZ Leiden)

15 – Emanuel Cățe (UCAM Murcia BC)

32 – Nandor Kuti (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

35 – Anton Diaconescu (Dinamo Știința București)

De asemenea, staff-ul tehnic al naționalei este format din:

Tudor Costescu – antrenor principal
Nenad Markovic – antrenor secund
Cosmin Radu – preparator fizic
Csaba Mott – maseur
Adrian Resteman – fizioterapeut
Marius Toma – team-manager
Claudiu Fometescu – antrenor federal
Constantin Ioan – antrenor coordonator

De remarcat că din lotul inițial de 15 lipsesc Vlad Moldoveanu, Andrei Mandache și Rolland Torok, trei baschetbaliști care au avut evoluții foarte bune pentru națională la precedentele acțiuni. Drept urmare, Bogdan Nicolescu a fost anunțat drept noul căpitan al echipei de baschet masculin. Tânărul de 21 de ani a debutat pentru națională anul trecut, la Eurobasket și de-atunci, împreună cu Emanuel Cățe și Nandor Kuti, a format nucleul lotului. 

După confruntarea cu Macedonia de duminică, România va disputa două partide pe teren propriu, în 29 noiembrie împotriva lui Kosovo și în 21 februarie 2019 împotriva Macedoniei.

*foto: facebook FRB



Vizualizează pagina personală a jucătorului Bogdan Nicolescu

David Istrate / 14 September 2018 / 16:12


Galerie foto


studentU trebuia Cate
0 
Si ca valoare, si ca atitudine in teren 
14 September 2018 21:17
0 
La echipa tanara...capitan tanar!!! Sa fii un bun mediator, sa ai tarie de caracter si multa ambitie!! Eu am incredere in tine!!! 
15 September 2018 11:15
studentU kuti isi
0 
roade unghiile, smulge fire de par din barba 😋 
15 September 2018 13:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Vulturii își cunosc potențialii adversari din calificările pentru Eurobasket 2021
Tricolorii trebuie mai întâi să treacă de precalificările din luna august 
Acvilele și-au aflat adversarele din calificările pentru Women's Eurobasket 2021
România a fost repartizată în grupa D, alături de Italia, Cehia și Danemarca 
Opinie. Câteva concluzii după rezultatul de la EuroBasket U20 – divizia B
Reprezentativa noastră a terminat doar pe locul 17, în ciuda regulii U23 care oferă multe minute tinerilor baschetbaliști 
România a obținut primul succes la europeanul masculin U20 în fața Irlandei
Tricolorii au făcut diferența cu reușitele de la distanță în primul meci pentru locurile 17-20 
România, în urna a 3-a la tragerea la sorți pentru calificările la Women's Eurobasket 2021
Acvilele își vor afla adversarele luni, 22 iulie 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
Ayhan Avci: „Mi-am dorit de mult timp să lucrez cu o echipă națională de seniori. Am acceptat fără nicio ezitare”
Antrenorul turc va conduce naționala feminină a României în calificările pentru Women's Eurobasket 2021 
Acvilele vor avea selecționer din Turcia în campania de calificare pentru europeanul din 2021
Ayhan Avci, triplu finalist EuroCup, este succesorul lui Dragan Petricevic pe banca naționalei României 
Naționala feminină a României a terminat pe locul 8 la competiția europeană U18 - Divizia B
Tinerele „acvile” au suferit două înfrângeri dure în competiția pentru locurile 5-8 
România U18 feminin, înfrângere cu Portugalia și va juca pentru locul 7 în ultima zi
Tricolorele au fost conduse tot meciul de iberice, având multe mingi pierdute 
corleone De acord
0 
Am totusi cateva completari. Oricat de slab ar fi baschetul romanesc, nu cred ca valoarea aceastei echipe este de locul 17 in div. B - adica locul 33 in Europa. Am avut totusi doua varfuri de generatie (Tohatan si Diculescu), care fac parte din rotatiile de baza ale unor echipe bune din LNBM, plus multi alti jucatori care, chiar daca nu au un rol important in meciurile din campionat, se anteneaza cot la cot cu niste jucatori buni (Ok, stiu ca nu e suficient dar tot e mai mult decat in anii anteriori).
Numarul redus de PD nu este doar vina conducatorilor de joc. Ar fi fost nevoie de un antrenor suficient de motivat/competent care sa deseneze cateva scheme de joc potrivite acestor jucatori. Alfel ramane ceea ce am vazut in meciurile pe care le-am urmarit: plimbarea mingii pe semicerc urmata de o aruncare "disperata"de 3 la expirarea timpului de atac (bineinteles cu multe ratari), sau incercarea de a rezolva situatiile de atac in relatie de 1 la 1. Tohatan este intr-adevar capabil de asa ceva, dar nici el nu este vreun Hardy sau Pratt. 
click pt. Articol 22 July 2019 07:46
mikki pacat ca era in forma..
0 
multa sanatate si revenire rapida pe parchet!!! 
click pt. Articol 18 July 2019 16:28
FIBA U18_F
0 
In articolul de mai sus scrie: “Cătălina Craciunescu a fost cea mai buna marcatoare a României”!!! Cine este aceasta sportiva, a făcut parte din aceasta echipa pana acum? Începe 8 meciuri marele antrenor sârb, care nu antrenează echipe care sa activeze in CNU18F (cunoaște foarte bine echipele și sportivele) a acordat acestei fete 2 min in meciul 3, in care a ratat cele 2 aruncări, apoi a uitat de ea...Mulțumim dle antrenor ptr încrederea acordată sportivelor și pentru ca ați căutat toate soluțiile sa Terminați pe dezastrul loc 8 cu o echipa (generație) care putea fi mult mai sus!!!!! Bravo, Cătălina! Puteai mult mai mult. Sa ai încredere in tine și sa nu te dezarmezi dacă unii antrenori nu-ți acorda șansa sa arați ce poți. 
click pt. Articol 15 July 2019 07:17
gyke ...
0 
Aruncările pot să nu intre, se mai întâmplă, dar când nu ești în stare să faci un boxout după libere sau să culegi niște mingi ușoare ce ar fi trebuit să spun??? 
click pt. Articol 13 July 2019 00:12
0 
Cand baietii de la Oradea au aruncat impreuna aprox. 25 mingi, iar unul a jucat foarte slab... Cum o spus si colegul, nu avem pivoti. 
click pt. Articol 12 July 2019 23:23
gyke Mda
0 
Foarte greu să joci baschet fără pivoți... Am fost dominați net la recuperări 20 la 4 la ofensive și 36 la 29 la defensive, și cu toate astea am stat în meci până în ultimul minut. Asta e, mergem mai departe.  
click pt. Articol 12 July 2019 22:25
man_08 Azi, vineri, de la ora 19:15 LIVE pe youtube FIBA
0 
Azi de la ora 19:15 ROMANIA - BULGARIA, live pe canalul de youtube FIBA !
Avem ce urmari, sunt jucatori care promit, sa speram ca vin si rezultatele, pentru ca fara rezultate vor capata mai greu incredere in ei insisi. Plus un antrenor foarte bun, Fleseriu.
Bafta baieti ! HAI ROMANIA !  
click pt. Articol 12 July 2019 14:45
studentU de fapt
0 
forma corecta este felicitari, fetelor! nu fetele. varianta unanim acceptata este insa cea folosita de countjustice. nu m-ar mira sa se schimbe regula, cum s-a schimbat si cu nicio niciun, etc.

Altfel, felicitari, fetelor! :)) 
click pt. Articol 11 July 2019 09:20
0 
Felicitari, fetele! 
click pt. Articol 11 July 2019 09:14
0 
Prințesa Neagu 0. E bine