Cătălin Burlacu: „Îmi doresc să reușim o surpriză placută pentru fani în acest sezon”


Pivotul campioanei cu SCM U Craiova

SCM Universitatea Craiova a reușit să dea lovitura pe piața transferurilor și l-a transferat pe Cătălin Burlacu de la campioana en-titre CSU Ploiești.

Burlacu este considerat unul dintre cei mai buni jucători din istoria baschetului românesc, cu o carieră în care a strâns 11 titluri de campion, 4 Cupe ale României, o Supercupă și câștigător al trofeului FIBA Europe Cup, în 2005.

„Mă bucur că am ocazia de a colabora cu niște oameni înfocați, dornici de performanță, care pun suflet în acest sport. Am găsit oameni care iși doresc performanță, vor sa aduca fanii la sală, acolo unde lumea vine cu drag și iși susține echipa favorită. Sunt niște oameni care vor excelența prin sport. Craiova este un club serios susținut 100 la 100 de Primaria Craiova si de Consiliul Local Craiova” care iși dorește performanța și m-am alaturat acestui proiect la care imi doresc să reușim o surpriză placută pentru fani în acest sezon. Vom lupta și vom da totul pe teren. Vom lupta atât pentru oraș, cât si pentru echipă, pentru numele Craiovei.  Mă aștept la o polivalentă plină care să ne dea energie, dorință de victorii și carora să le mulțumim prin satisfacții sportive”, a declarat Cătălin Burlacu.

În ultimul sezon petrecut alături de CSU Asesoft Ploieşti, în care prahovenii au cucerit un nou titlu şi au participat în EuroCup, Burlacu jucat 35 de meciuri pentru echipa din Ploieşti. În cele 29 de prezenţe din LNBM, acesta a acumulat medii de 7.3 puncte, 3.6 recuperări, 1.4 pase decisive şi 8.1 la eficienţă, în timp ce în Europa a avut 2.7 puncte, 0.8 recuperări şi 1.8 în dreptul productivităţii. 

SCM Universitatea Craiova a legitimat în această vară și pe cel de-al doilea pivot de la campioana en-titre CSU Asesoft Poiești, Vlad Negoițescu.

*Foto: Răzvan Păsărică (sportpictures.eu)



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a jucătorului Cătălin Burlacu

Ionuț Greere / 18 July 2015 / 22:18


Galerie foto


horia_craiova Vesnicul TOMA "calareste"sectia in continuare
-2 
La aceasta echipa NU EXISTA STRATEGIE SAU UN PLAN PE 2 - 3 ani. Sau poate ca exista, pentru ca dupa cum se poate vedea in ultimii ani doar "fosilelel"au fost transferurile de marca cu care ne-am laudat la inceputul sezonului, si care din diferite motive nu au mai apucat sa il termine. Nu am invatat nimic, nici macar de la alte echipe din Romania, cam cum se fac transferurile pentru a avea un minim de performanta. In continuare suntem "urechisti" , dar ne batem cu pumnul in piept ca facem si dregem. Poate cand fostul si actualul manager (sau sfatuitor, cum ii place sa isi spuna) nu va mai sugruma aceasta sectie cu indicatiile si sfaturile sale pretioase, si vom aduce pe cineva competent in domeniu, vom reusi si noi sa trecem de aceasta etapa.... Si asta nu este tot. Stati sa vedeti ce transferuri urmeaza !!!!! 
20 July 2015 12:10
b1 b1
1 
Am mai spus si o sa spun pana se va intelege cum stau lucrurile in acest sport. Fara buget adecvat nu ai performanta. Ca sa nu mai aud comentarii contra mai spun ca sunt necesare si altele pentru a face performanta pe care toti o dorim. Ca de exemplu cat de rational cheltuiesti acest buget. Alt exemplu: cat de bine motivezi jucatorii. Dar totul pleaca de la buget. Si cum la noi finantarea este aproape in totalitate din bugetul orasului si cum orasul este sarac iar primarita nu iubeste baschetul... 
21 July 2015 10:36
b1 Burlacu
2 
Lui Catalin Burlacu trebuie sa-i spunem "Bine ai venit!" si sa ne dorim sa fie ce a fost ba chiar mai mult decat atat. Succes!!! 
21 July 2015 10:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11
0 
Pai ce jucatori sa pastrezi atat timp cat obiectivul a fost primul loc si ei au terminat pe 3? Asa se procedeaza cand nu iti indeplinesti obiectivele, pleci, sau asa ar fi normal la orice echipa din orice sport deci nu mi se pare ceva extraordinar ca se vrea o schimare totala la Cluj.
Pe de alta parte...sa il compari pe Dusko Vujosevic cu Lobont la capitolul antrenori, e cale lunga, nici la imagine nu cred ca sta mai bine domnul Lobont... 
click pt. Articol 24 June 2019 17:47
u66 Beniamin
0 
Dincolo de reticenta mea este dorința de a avea o echipa cu rezultate si mai ales cu un baschet frumos. Imi e dor de cand nu am mai vazut asta la noi. 
click pt. Articol 24 June 2019 17:01
0 
Oricum, ma bucur ca ti-am aflat adevarata parere si nu am ramas cu gandul/feelingul transmis din primului comentariu. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:51
0 
Iti inteleg perfect gandul tau cu privire la faptul ca sezon de sezon cu exceptia a 2 maxim 3 jucatori noi reconstruim si nu avem un nucleu cum de exemplu a fost KD-Adamovic-Barro care au jucat impreuna inainte sa vina la U si pe langa care jucatori experimentati precum Vlad Moldoveanu si Rasic s-au integrat perfect. Acela e un scenariu pe care as vrea sa il vad sezon de sezon, dar sunt constient ca nici in acest an nu o sa il vedem.

Eu inca raman optimist in ceea ce priveste aducerea lui Vujosevic si sper sa aducem jucatori experimentati care suplineasca o posibila lipsa de omogenitate la nivelul lotului. Pana la urma, Oradea ne-a aratat sezonul trecut ca se poate sa te formezi ca si lot pe parcursul sezonului si sa ai si rezultate bune. Nu e un scenariu ideal si de dorit, dar se poate lucra si avea rezultate bune si in astfel de context. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:50
u66 Beniamin
0 
Nu contest nicio clipă persoana noului antrenor. Sper sa fie sănătos pana la capat si sa se vada rezultatele la echipa. Dar Petricevici avea un atu în plus: cunoaște baschetul romanesc. Ca fan care vin de ani buni la baschet ma supăra faptul că noi trebuie sa o luam mereu de la zero ca sa construim o echipa, incluzând anul de după câștigarea campionatului. În timp ce Oradea si Sibiul păstrează un nucleu de jucători si sunt mai omogeni, noi pana in iarna o sa incercam variante. Pana la urma nu conteaza cati bani ai, ci sa ii folosesti cu cap iar noi am dovedit ca nu stim sa ii folosim. 
click pt. Articol 24 June 2019 16:34
0 
Personal nu inteleg atitudinea asta nemultumitoare. Sincer trebuie sa recunosc ca nu iti cunosc intr-un mod explicit punctul de vedere cu privire la echipa si nici nu vreau sa consideri comentariul ca fiind un atac sau ca pozitia mea este cea dreapta.

Ce nu inteleg eu e acea atitudine constant nemultumitoare cu deciziile clublui si o comparare constanta cu 'ograda' vecinului. Daca Oradea, Sibiul sau orice echipa cu pretentie la titlu il transferau pe Vujosevic iar noi pe Petricevic (pentru care am tot respectul si mi se pare un antrenor bun) oare aveam aceiasi atitudine?
Omul asta e un antrenor pe care il aduci greu in Romania, iar noi deja ne gandim cum ar fi fost cu un alt antrenor? Nu am vauzt nici un transfer si nici macar un antrenament sau joc, dar noi deja avem intrebari 'oare cum ar fi fost cu alt antrenor?'. Toate astea adresate unui antrenor care in cariera lui a dovedit ceea ce poate sa faca.

In acelasi timp nu zic ca nu e normal sa ai intrebari. Si eu pun sub semnul intrebarii (aparenta) schimbare a conducerii sau decizia de a renunta la (aproape) intreg lotul, dar astept sa vad ce poate sa faca acest antrenor.  
click pt. Articol 24 June 2019 16:14
gyke @studentU
0 
... Omniscient și paternalist... și eu em o problemă de ton 😊.  
click pt. Articol 24 June 2019 16:10