CSU Sibiu a transferat trei americani și doi canadieni


Printre noutăți se numără și un antrenor secund de origine spaniolă

Richard Amardi, în vârstă de 27 de ani, vine din campionatul Canadei

CSU Sibiu a susținut, în această seară, o conferință de presă în care și-a prezentat lotul cu care va aborda următorul sezon competițional. La întrunirea cu presa au participat antrenorul Dan Fleșeriu respectiv co-președinții Horațiu Floca și Laurențiu Buduleci. Cei trei au făcut cunoscute numele celor cinci străini care vor evolua în stagiunea 2015/2016 la CSU, alături de alți cinci jucători români, dar și un antrenor secund de origine spaniolă.

Pe poziția de fundaș gruparea de pe Cibin a bătut palma cu Marek Klassen. În vârstă de 23 de ani, Klassen măsoară 1.85m cântărește 82kg, a absolvit colegiul Point Loma Nazarene din SUA, evoluând în NCAA2. Originar din Canada, acesta a înregistrat medii de 9.9 puncte, 2.9 recuperări și 3.7 pase decisive pe meci cu procentaje bune la trei puncte, 39,4%, 45.6% din interiorul semi-cercului respectiv 75% de la libere. În 2011 Klassen a făcut parte din naționala U19 a Canadei. În CV-ul point guard-ului se regăsește și titlul de campion al NCCAA D1, obținut în 2014.

Richard Amardi va evolua la Sibiu pe poziția 4. Sportivul ce măsoară 2.06kg și cântărește 102kg este de origine canadiană, iar stagiunea precedentă a petrecut-o la Brampton A's, grupare ce face parte din prima ligă a Canadei. Acolo a înregistrat medii de 12.4 puncte, 4.6 recuperări cu 51.1% 2P, 41.4% 3P și 73.7% la libere în 20 de jocuri desfășurate. Amardi a aboslvit colegiul din Oregon, evoluând 34 de meciuri în stagiunea 2013-2014 a NCAA având medii de 6.4 puncte și 3.9 recuperări.

Tot din Canada sosește și noul pivot al grupării. Este vorba de Nick Evans, sportiv de origine americană în vârstă de 27 de ani ce măsoară 2.10 și cântărește 113kg. Ultimii patru ani i-a petrecut în prima ligă din Canada, la formațiile Summerside Storm și The Island Storm. În stagiunea 2014/2015 Evans a fost semifinalist având medii de 12.6 puncte, 6.5 recuperări și 23 de minute, cu 58% la două puncte și 69% de la libere în 41 de jocuri. 

Lawrence Gilbert evoluează pe poziția de extremă, măsoară 2.00m și va împlini 29 de ani în luna decembrie a acestui an. Gilbert a mai trecut pe la formații precum Manizales, Piratas, Barrancabermeja CF (Columbia), Siglo (Republica Dominicană) sau Al Salam, Al Nahda Al Khobar (Arabia Saudită). În 2010 Gilbert a făcut parte din lotul lărgit al naționalei U20 a SUA, fiind desemnat MVP-ul ligii Republicii Dominicane în 2013. Site-ul nostru nu a găsit statisticile sale din ultimul sezon competițional.

William Mathias Paul este singurul sportiv transferat de CSU ce nu se află la primul contact cu baschetul european. În vârstă de 27 de ani, Paul evoluează pe postul de pivot, măsoară 2.08, cântărește 111kg și a absolvit colegiul Arkansas Tech (NCAA2) în anul 2013. Ultimele două sezoane le-a petrecut în prima ligă din Danemarca la Svendborg Rabbits. În stagiunea recent încheiată el a avut 18.6 puncte, 7.5 recuperări și 2.2 pase decisive cu 57% la două puncte, 41.6% la trei puncte și 82.8% la libere. 

La capitolul noutăți se află și Jose Silva Moreno, antrenorul secund al României la EuroBasket 2015. De origine spaniolă, cel poreclit „Pepe” a fost secund la Fenerbahce Istanbul precum și la Kastoria Basketball Club, formație din liga Greciei.

Per total observăm că Dan Fleșeriu a mizat pe jucători atletici cu procentaje foarte bune la aruncările de trei puncte. Un prim minus ar putea fi faptul că în afară de William Paul, niciunul nu a mai evoluat în Europa. 

Vom reveni cu declarații!



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

totalbaschet.ro / 08 July 2015 / 18:44


Galerie foto


TDM Strategie cluburi
1 
Aducerea de 7 jucatori noi in fiecare an nu place suporterului si de aceea nu se mai populeazs salile. Vezi Cluj, Mures, TM, Oradea...Pacat. Jucatorii nu se ataseaza de club si nici suporterii de ei. Salile celor de mai sus erau pline odata. 
09 July 2015 11:27
1 
Eu nu cred ca aducerea de jucatori noi de la an la an face ca suporterii sa nu mai vina la meci, ci rezultatele.Aici ma rezum strict la Oradea la ce am vazut cu ochii mei in ultimele 2 sezoane.Sezonul trecut nu a venit lumea la sala pentru ca am avut rezultate mediocre, dar asta nu inseamna ca sala a fost goala la fiecare meci.Inca imi amintesc ca la meciurile cu Pitesti din retur si singurul meci de acasa cu Steaua in PO sala a fost plina.Si ca sa raman la ideea asta, iti dau exemplu tot CSM in sezonul 2013-2014.Am transferat 4 jucatori noi in acel sezon(Subotic,Markovic,Denison,Nicoara) si totusi lumea a venit la sala si a venit in numar foarte mare, nu din cauza ca sunt jucatori noi, ci din cauza rezultatelor bune.

Ai si tu partea ta de dreptate, dar inclin sa cred mai mult ca rezultatele si nu schimbarea de jucatori face ca lumea sa nu mai vina.Exista si mici exceptii si chiar iti pare rau daca pleaca 1-2 jucatori, insa nu cred ca e un factor determinant sa te faca sa nu mai vii deloc la sala. 
09 July 2015 15:18
1 
La Pitesti lumea vine daca sunt rezultate- nu are nici o treaba cu lotul. Suntem normal cativa care avem jucatorii nostrii- inca ma interesez de cei din primul meu sezon dar asta e viata! Dar 1-2 jucatori emblematici poti pastra...adica vezi impactul lui Franklin la voi!( si eu ma bucur ca s-a intors) 
09 July 2015 22:36
1 
Nu cred ca deranjeaza pe nimeni schimbarea lotului, daca exista rezultate.

Sincer eu mi-am dorit ca niciun strain sa continue la CSU dupa ce prestatii mizerabile am avut anul trecut. 
09 July 2015 19:22
1 
Momentan mi se par transferuri gen a la Timba Timisoara...copii adusi direct din NCAA, fara experienta, moda cu americanii...ok au dorinta de joc dar totusi mi se pare riscanta campania de transferuri. Sa speram ca vor face spectacol si ca Sibiu va fi ce era si inainte, nu ca anul trecut :( 
09 July 2015 22:33
@lexCSU E greu
1 
Din pacate nu aveam de ales, trebuia schimbat tot lotul de straini, nici unul nu mai putea sa ramana dupa ce s-a intamplat anul trecut. Poate din exterior nu s-a vazut, asa de bine, echipa dezbinata, certuri intre ei si nu au dat 2 bani pe suporteri... si-au batut joc in ultimul hal de noi, niste mercenari..asta asa ca sa fiu bland.
In plus fata de asta, bugetul la fel de prost precum in ultimii ani...chiar mai mic fata de anul trecut, astfel ca e imposibil sa emitem pretentii, Fleseriu a explicat foarte bine la conferinta de presa situatia.
Asta e, defilam cu ce putem, e deja obisnuinta, dar atata timp cat jucatorii isi dau interesul si pun suflet vor fi apreciati chiar daca doare din ce in ce mai tare mediocritatea asta care dureaza de atata timp si odata cu timpul isi pune amprenta negativ asupra suporterilor. 
09 July 2015 23:42
JCN Ce am ajuns...
1 
A punctat foarte bine colegul de la Pitesti, transferuri gen Timba.
Ce va mai place unora sa va lasati prostiti de povestea asta cu bugetl. De asta sunt pusi oameni in functii de conducere sa aduca bani la echipa, daca nu sunt in stare ce cauta acolo ?
Nu s-a schimbat nimic stati linistiti, la Sibiu nu se vrea performanta, banii ajung acolo unde 'trebuie'. 
10 July 2015 00:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
SCM Timișoara se dezice de reacția antrenorului Cristi Bota cu privire la meciul de la Craiova
„Oficialii care au însoțit echipa în această deplasare nu au considerat de cuviință să intervină în vreun fel” 
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2 
click pt. Articol 17 April 2019 14:33
0 
Eu stiam ca Pitestiul ar avea al treilea buget, acum poate gresesc eu si il are Sibiul dar cel mai probabil ti-am raspuns la intrebarea despre Pitesti vs Craiova  
click pt. Articol 15 April 2019 23:56
0 
1. Intre Dykes si Richard il aleg pe Dykes. Are un impact mai mare in jocul echipei, in unele jocuri a tras echipa dupa el si a facut chiar ce a vrut pe teren.

2. Fleseriu. A durat mult pana si-a facut echipa, dar a ales bine din prima, fara sa fie nevoie de schimbari pe parcurs. De apreciat faptul ca a mizat pe romani U23 si pe Mirel Dragoste, care are 24 de ani.

3. Craiova. Dupa un sezon foarte modest, a schimbat din temelii lotul, au mers la sigur cu straini buni, care au experienta in campionatul nostru.

4. Dragos Diculescu a facut un progres mare fata de anul trecut cand intra foarte putin, cand meciurile erau decise. Si Tohatan, Badiu, Gavriloaia, Virna au facut progrese, insa nu au avut meciuri in care sa fie decisivi.

5. Paliciuc, Vlahovic, Lucic, Ginyard, Komatina, Lazar, Person.

6. Pitesti si Steaua, in egala masura. De la Pitesti ma asteptam sa faca o concurenta acerba pentru locul 3, avand un lot numeros si valoros. Chiar daca au un buget mai mic si au inceput sezonul mai tarziu, ma asteptam totusi la mai mult (locul 5) de la o echipa care ii are in lot pe Mandache, Vlahovic, Malesevic si un antrenor bun.


 
click pt. Articol 15 April 2019 22:10
studentU ar fi fost frumos acest
0 
5-2 inca din titlu sau primul paragraf :)
speram la un 7-2 la final de sezon ;)  
click pt. Articol 15 April 2019 21:45
gyke @trancer
0 
Inteleg rationamentul tau, dar nu sunt de acord; noi am fost mereu pe locul asta la bugete in ultimii 3 ani si in clasament tot pe podium (in sezonul regulat) - deci nu ne-a parasutat nimeni pe locul 1 anul asta, ca sa poti spune ca e o surpiza.
Dar no, adevarul ca e dificil sa alegi o "revelatie" a sezonului asta... 
click pt. Articol 15 April 2019 16:32
tanaseb @trancer
0 
Din cate stiu eu, Sibiul are al treilea buget, dupa Cluj si Oradea. Ii neclar daca Pitestiul are buget mai mic decat Craiova. Timisoara are al saselea buget, asa stiu. 
click pt. Articol 15 April 2019 14:12
0 
Eu judec astea prin prisma banilor învârtiți de echipe. De acord, banii nu joaca în teren, insa în mod normal cu bani îți aduci oamenii care apoi joaca și obțin rezultate. După mine Sibiul nu este mai sus de 5 la capitolul bani și în aceste condiții sa termini pe 1 chiar mi se pare o surpriza. N-am vrut sa jignesc, dimpotrivă, am apreciat felul în care cu bani mai putini decât ai altora, s-a reușit sa se facă o echipa cu care s-a câștigat locul 1, o performanta. 
click pt. Articol 15 April 2019 13:20