CSU Sibiu câștigă Memorialul „Elemer Tordai”

29.08.2015

CSU Atlassib Sibiu a reușit să câștige ediția 2015 a turneului amical găzduit chiar de ei, Memorialul „Elemer Tordai”, după ce a câștigat ultimul meci cu Dinamo București, scor 87-84.

După primul sfert al confruntării dintre Sibiu și Dinamo, tabela din Sala Transilvania indica 19-19, în timp ce până la pauză sibienii au izbutit să pună un ecart important între ei și adversari, 43-34. Partida s-a mai echilibrat pe parcursul reprizei secunde, însă, în final, câștig de cauză a avut CSU Sibiu care s-a impus la 3 puncte diferență, scor 87-84.

Vom reveni cu statistica completă a încleștării dintre CSU Atlassib Sibiu și Dinamo București.

Astfel, gazdele din Sibiu câștigă turneul găzduit de ei cu un bilanț de 2 victorii și o înfrângere. Dinamo a terminat cu același bilanț, însă pe locul secund, câștig de cauză a avut Sibiul datorită meciului direct. Pe poziția a 3-a a terminat Pitești cu o victorie și 2 înfrângeri, în timp ce pe 4 s-a clasat Steaua, cu același bilanț, și aici diferența fiind făcută de jocul direct.