Cupa Energia - Gazdele au dat piept cu CSM-U Oradea în finala mică

31.08.2015

CS Energia Târgu Jiu a reușit să câștige meciul din finala mică a turneului amical Cupa Energia, scor 86-80, în fața formației CSM-U Oradea. Astfel, gorjenii au terminat pe locul 3, în timp ce bihorenii pe locul 4, după ce primele două poziții au fost ocupate pe rând de BC Mureș și U-BT Cluj.

Primele două secvențe ale întâlnirii dintre Energia și Oradea au fost extrem de echilibrate. Primul a revenit oaspeților din Bihor cu 21-20, urmând ca actul secund să fie adjudecat de olteni cu 22-20. Astfel, la pauza mare, tabela indica 42-41 pentru Energia. În sfertul cu numărul 3 s-a făcut diferență, atunci când băieții cipriotului Antonis Constantinides au reușit un parțial de 19-10. Scorul înaintea ultimelor 10 minute de joc era 61-51. Trupa lui Cristian Achim au reușit să mai reducă din diferență în sfertul decisiv, însă fără a schimba soarta confruntării, amfitrionii câștigând confruntarea cu 86-80.

Conform site-ului oficial al echipei din Târgu Jiu, punctele Energiei în disputa cu Oradea au fost marcate de Anthony Miles 19, Callistus Eziukwu 12, Adrian Guțoaia 10, Jamar Diggs 10, Lazar Radosavljevic 9, Porter Troupe 8, Santa Szabolcs 8, Lamont Mack 7 și Barîș Aktaș 3. De cealaltă parte, de la CSM-U Oradea au marcat William Franklin 13, Daniel Popescu 11, Salih Nuhanovic 10, Radovan Markovic 10, Sean Barnette 9, Andrei Mandache 9, Bogdan Țibîrnă 9, Uros Lucic 5, respectiv Nemanja Barac 4.