EDITORIAL. O întrebare de "baschet contrafactual"


Cine ar câştiga duelul dintre Team USA vs Team "Yugoslavia"?

*Istoria contrafactuală, uneori denumită "istorie virtuală" este o formă a istoriografiei care încearcă a răspunde la întrebări de tipul „Ce ar fi fost dacă?”

De multe ori evenimentele politice au efecte deosebite asupra sportului. De exemplu, echipa naţională de fotbal a Ungariei, vicecampioană mondială în 1954 şi recunoscută pentru jucători ca Ferenc Puskas, nu şi-a atins niciodată potenţialul din cauza invaziei sovietice din 1956. Sau boom-ul pe care l-a avut sportul românesc în perioada comunistă, întrucât reprezenta un vector de propagandă atât internă cât şi externă. De aici şi rezultatele foarte bune, care au pierit cu timpul, în perioada postcomunistă. Un alt exemplu de intervenţia a politicului poate fi identificat şi în baschet.

Binecunoscut publicului iubitor de baschet este documentarul "Once Brothers" care prezintă prietenia dintre doi giganţi ai baschetului iugoslav, sârbul Vlade Divac şi croatul Drazen Petrovic. Cei doi au fost prieteni până când destrămarea fostei Iugoslavii a făcut ca cei doi campioni mondiali în 1990 şi campioni europeni în 1989 să nu îşi mai vorbească între ei.

*sursa: Youtube.com/ESPN

La Jocurile Olimpice din 1992 Croaţia lui Drazen Petrovic a ajuns în finală, unde s-a înfruntat cu legendarul Dream Team care avea în componenţă nume uriaşe precum Michael Jordan, Magic Johnson sau Larry Bird. Asta în timp ce Iugoslavia lui Divac nu a fost lăsată să participe. De altfel, spre sfârşitul documentarului Divac se întreabă "ce ar fi fost dacă împotriva Team USA jucam cu echipa din 1990?"

Anii au trecut, iar "Iugoslavia" mai există acum doar în sufletele nostalgicilor şi în manualele de istorie. Însă şcoala de baschet din fostul spaţiu iugoslav a rămas la fel de puternică, dacă nu chiar şi mai competitivă. E de amintit faptul că Serbia a fost finalistă atât la Jocurile Olimpice de la Rio cât şi la Campionatul Mondial din 2014. De asemenea, Croaţia a câştigat la Rio grupa B, numai pentru a fi eliminată din competiţie de Serbia în sferturi. La acel moment a făcut furori poza cu cei doi jucători care poartă acelaşi nume, Bogdanovic, care evoluau în tabere diferite.

bojan si bogdan bogdanovic

 *sursa: twitter ESPN, Bogdan Bogdanovic (stânga) şi Bojan Bogdanovic (dreapta) 

De asemenea, interesant de amintit ar fi că la Campionatul European din 2015 cinci din cele şase state ex-iugoslave au fost prezente în competiţie. singura absenţă fiind Muntenegru.  

De aici se poate naşte întrebarea "Ce-ar fi dacă astăzi vorbeam de naţionala Iugoslaviei, şi nu de selecţionatele separate ale Serbiei, Croaţiei, Muntenegrului, Bosnia şi Macedonia? Ar putea aceasta să ţină piept naţionalei americane la Jocurile Olimpice?"

Întâi să începem cu ce e mai "uşor". În opinia mea, cel mai bun 12 al Team USA ar fi următorul:

Guards: Steph Curry, James Harden, Chris Paul, Klay Thompson şi Russell Westbrook

Forwards: Carmelo Anthony, Kevin Durant, Paul George, LeBron James şi Kawhi Leonard

Big Men: DeMarcus Cousins şi Anthony Davis.

Aria de selecţie este atât de mare încât îmi permite să trec cu vederea jucători fabuloşi precum Kyrie Irving, Jimmy Butler, Andre Drummond, DeAndre Jordan, Kyle Lowry, Blake Griffin sau LaMarcus Aldridge, DeMar DeRozan, Damian Lillard sau Paul Milsap, to name a few. Oricum, oricare din aceşti 20 de jucători ar merita să facă parte din Team USA.

nurkic_jokic

Jusuf Nurkic (stânga) şi Nikola Jokic împart spaţiul de sub panou pentru Denver Nuggets (*foto: Getty Images)

De partea cealaltă, o selecţionată din partea tuturor statelor ex-iugoslave ar  propune, în opinia mea, următorii jucători:

Conducători de joc: Milos Teodosic (Serbia), Goran Dragic (Slovenia), Roko Ukic (Croaţia)

Fundaşi: Bojan Bogdanovic (Croaţia), Bogdan Bogdanovic (Serbia)

Extremă: Nikola Kalinic (Serbia), Mario Hezonja (Croaţia)

Extremă Forţă: Mirza Teletovic (Bosnia), Dario Saric (Croaţia)

Pivoţi: Jusuf Nurkic (Bosnia), Miroslav Raduljica (Serbia), Nikola Jokic (Serbia).

Din "lotul lărgit" ar face parte jucători extrem de valoroşi precum sârbii Nemanja Bjelica, Boban Marjanovic sau Stefan Markovic, muntenegrenii Nikola Pekovic, Nikola Vucevic şi Nikola Mirotic (care este "naturalizat" spaniol), croatul Damjan Rudez, macedoneanul Pero Antic sau slovenii Beno Udrih, Zoran Dragic sau Sasha Vujacic.

Aşadar, având în considerare cele două echipe, pe cine aţi paria între un ipotetic duel între Team USA la capacitate maximă şi selecţionata tuturor statelor ex-iugoslave? 



Eduard Popa / 08 octombrie 2016 / 11:00


Galerie foto


ydesh_apu comparatie
0 
Demografic: Ce-ar fi sa comparam un stat care atunci cand era unit avea 20 mil de locuitori, cu unul cu 200 mil de locuitori? Apoi economic: un conglomerat de statulete distruse de un razboi, cu cea mai mare putere economica mondiala? Ce resurse de selectie, pregatire instruire, performanta are SUA comparate cu conglomeratul ex iugoslav ? Doresti sa primesti un raspuns pe care-l stiu cu totii? Totusi, din cele 4 finale pe care le-am vazut in care americanii au pierdut (am vazut-o si pe aia cu Belov si faimosul "cos rusesc"), am observat in ultimile doua ca daca realizeaza ca adversarii sunt buni, le dispare aroganta, nu mai fac circ pe teren, cad psihic si nu le mai iese nimic. Si in plus NBA/FIBA nu prea lucreaza pe acelesi regulamente. Ca sa nu mai sa amintesc ca penalizarea stricta a pasilor si modul de acordare a faulturilor in Fiba scade din dinamismul jocului. Deci merele sunt mere, perele sunt pere. 
08 octombrie 2016 21:48
TDM Apu
0 
Este doar un exercitiu de imaginatie. ..nu te enerva asa. :))) Intr-un singur meci se poate intampla orice. Daca ar juca o serie de macar 2/3 SUA ar castiga 100%. 
08 octombrie 2016 22:47
sorin Meciul cand se joaca?
0 
N-as fi sigur ca la o serie 2/3,SUA ar castiga duelul.Iar aroganta ti-o permiti cand adversarul este sub tine,atat fizic,cat si psihic.
Poate la o serie 3/5,americanii sa se impuna,dar nici asa nu cred ca le-ar fi usor.Totusi,meciul cand se joaca? 
10 octombrie 2016 17:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Factorul încredere
Tudor Gheorghe a strălucit în meciul cu Oradea, reușind un record personal de puncte în Liga Națională  
EDITORIAL. Liniște, joacă…baschetbalistele!
Universitatea Cluj-Napoca și ACS Sepsi SIC își dau întâlnire astăzi, într-un derby al orgoliilor 
EDITORIAL. Baschetul înseamnă fair-play
Jucătoarele lui Phoenix nu au fost speriate de un accident de mașină și au evoluat curajos la Cluj-Napoca. Gazdele s-au asigurat apoi că adversarele ajung în siguranță acasă  
EDITORIAL. O întrebare de "baschet contrafactual"
Cine ar câştiga duelul dintre Team USA vs Team "Yugoslavia"? 
REPORTAJ. O zi la Pro Basketball Academy Bucharest
Copiii români şi antrenorii lor străini încearcă să progreseze trecând peste barierele impuse de societatea noastră 
EDITORIAL. Câteodată te întrebi dacă nu chiar astă-i farmecul
Liga Națională de Baschet Masculin este mereu plină de surprize 
EDITORIAL. Vlad, Rareș, spuneți-i lui Luka Dončić că vrem juniori ca el
Real Madrid, campioana în exercițiu a Europei, mizează în dueluri de totul sau nimic pe baschetbaliști de 16 ani. Când vom vedea și în Liga Națională această „modă”?  
EDITORIAL: I SUper nasoală treaba cu baschetul din Capitală
Steaua şi Dinamo vor juca meciurile de pe teren propriu FĂRĂ SPECTATORI 
EDITORIAL. Baschetul românesc, încotro … ?
Articol publicat în revista aniversară CSU Fans 
EDITORIAL. Despre regulamente, interpretări și arbitri
Partida dintre Oradea și Cluj-Napoca a ivit o situație mai rar întâlnită în jocul de baschet 
raress23 Felicirari
0 
Sper sa citeasca Tudi aceasta cronica. A meritat toate aprecierile facute. Sa o tina tot asa. 
click pt. Articol 28 noiembrie 2016 20:14
sorin Meciul cand se joaca?
0 
N-as fi sigur ca la o serie 2/3,SUA ar castiga duelul.Iar aroganta ti-o permiti cand adversarul este sub tine,atat fizic,cat si psihic.
Poate la o serie 3/5,americanii sa se impuna,dar nici asa nu cred ca le-ar fi usor.Totusi,meciul cand se joaca? 
click pt. Articol 10 octombrie 2016 17:21
TDM Apu
0 
Este doar un exercitiu de imaginatie. ..nu te enerva asa. :))) Intr-un singur meci se poate intampla orice. Daca ar juca o serie de macar 2/3 SUA ar castiga 100%. 
click pt. Articol 08 octombrie 2016 22:47
ydesh_apu comparatie
0 
Demografic: Ce-ar fi sa comparam un stat care atunci cand era unit avea 20 mil de locuitori, cu unul cu 200 mil de locuitori? Apoi economic: un conglomerat de statulete distruse de un razboi, cu cea mai mare putere economica mondiala? Ce resurse de selectie, pregatire instruire, performanta are SUA comparate cu conglomeratul ex iugoslav ? Doresti sa primesti un raspuns pe care-l stiu cu totii? Totusi, din cele 4 finale pe care le-am vazut in care americanii au pierdut (am vazut-o si pe aia cu Belov si faimosul "cos rusesc"), am observat in ultimile doua ca daca realizeaza ca adversarii sunt buni, le dispare aroganta, nu mai fac circ pe teren, cad psihic si nu le mai iese nimic. Si in plus NBA/FIBA nu prea lucreaza pe acelesi regulamente. Ca sa nu mai sa amintesc ca penalizarea stricta a pasilor si modul de acordare a faulturilor in Fiba scade din dinamismul jocului. Deci merele sunt mere, perele sunt pere. 
click pt. Articol 08 octombrie 2016 21:48
startup Ha ha
0 
De ce nu au închiriat fr'b ul o 'o sala aruncată prin dr taberii fara parchet si tualete ne place jocul de cuvinte trebuia sa meargă la sala constructorul sa vadă dezastru.., sa mergeți si pe la cluburile de baschet sa le faceti un articol cum isi fac aceste camp uri i ar ajuta enorm o promovare gratuită din partea dvs 
click pt. Articol 27 iunie 2016 13:00
rexdecebal esti groaznic!!!
0 
mereu postezi comentarii traduse din chineza in romana cu google translate!!!

esti obositor, incearca sa te exprimi corect din punct de vedere gramatical, iar daca nu reusesti abtine-te sa mai scrii!!!

NU MAI CHINUI LIMBA ROMANA!!!! 
click pt. Articol 19 ianuarie 2016 22:59
erebus doar o siingura observatie ...
0 
Leca e partinitor!! ... in rest ai dreptate! 
click pt. Articol 19 ianuarie 2016 12:31
3punkte Arbitrii si greseli
0 
Sunt prea putine arbitrii pentru LNBM. Poate din cauza aceasta vin greselile mai des in unele meciuri. 
click pt. Articol 18 ianuarie 2016 19:04
mid csu
0 
Nu cred ca se merge pe competenta. Avem fosti jucatori reprezentativi care ar putea sa reprezinte ,intr-un mod mult mai competent anumite functii... Cit despre arbiteje ,de multe ori devin jenante. Comentatorii partidelor ( cu exceptia dl Leca, de astfel f competent)nu "taxeaza" aceste arbitraje.Nu pot sa-mi dau seama de ce? Arbitrii ar trebui sa ne respecte mai mult pe noi spectatorii, si acest frumos JOC .Sa auzim numai de bine, cred ca toți dorim acest lucru!!! 
click pt. Articol 18 ianuarie 2016 18:06
minotauro Farmecul...vietii
0 
FRB ii tolereaza..dar din pacate si cluburile care le platesc..din a caror taxe sunt platiti oficialii si arbitrii In ritmul asta, vom inlatura si spectatorii care de bine de rau populeaza salile si dau farmec acestui sport in tara noastra