EDITORIAL. O întrebare de "baschet contrafactual"


Cine ar câştiga duelul dintre Team USA vs Team "Yugoslavia"?

*Istoria contrafactuală, uneori denumită "istorie virtuală" este o formă a istoriografiei care încearcă a răspunde la întrebări de tipul „Ce ar fi fost dacă?”

De multe ori evenimentele politice au efecte deosebite asupra sportului. De exemplu, echipa naţională de fotbal a Ungariei, vicecampioană mondială în 1954 şi recunoscută pentru jucători ca Ferenc Puskas, nu şi-a atins niciodată potenţialul din cauza invaziei sovietice din 1956. Sau boom-ul pe care l-a avut sportul românesc în perioada comunistă, întrucât reprezenta un vector de propagandă atât internă cât şi externă. De aici şi rezultatele foarte bune, care au pierit cu timpul, în perioada postcomunistă. Un alt exemplu de intervenţia a politicului poate fi identificat şi în baschet.

Binecunoscut publicului iubitor de baschet este documentarul "Once Brothers" care prezintă prietenia dintre doi giganţi ai baschetului iugoslav, sârbul Vlade Divac şi croatul Drazen Petrovic. Cei doi au fost prieteni până când destrămarea fostei Iugoslavii a făcut ca cei doi campioni mondiali în 1990 şi campioni europeni în 1989 să nu îşi mai vorbească între ei.

*sursa: Youtube.com/ESPN

La Jocurile Olimpice din 1992 Croaţia lui Drazen Petrovic a ajuns în finală, unde s-a înfruntat cu legendarul Dream Team care avea în componenţă nume uriaşe precum Michael Jordan, Magic Johnson sau Larry Bird. Asta în timp ce Iugoslavia lui Divac nu a fost lăsată să participe. De altfel, spre sfârşitul documentarului Divac se întreabă "ce ar fi fost dacă împotriva Team USA jucam cu echipa din 1990?"

Anii au trecut, iar "Iugoslavia" mai există acum doar în sufletele nostalgicilor şi în manualele de istorie. Însă şcoala de baschet din fostul spaţiu iugoslav a rămas la fel de puternică, dacă nu chiar şi mai competitivă. E de amintit faptul că Serbia a fost finalistă atât la Jocurile Olimpice de la Rio cât şi la Campionatul Mondial din 2014. De asemenea, Croaţia a câştigat la Rio grupa B, numai pentru a fi eliminată din competiţie de Serbia în sferturi. La acel moment a făcut furori poza cu cei doi jucători care poartă acelaşi nume, Bogdanovic, care evoluau în tabere diferite.

bojan si bogdan bogdanovic

 *sursa: twitter ESPN, Bogdan Bogdanovic (stânga) şi Bojan Bogdanovic (dreapta) 

De asemenea, interesant de amintit ar fi că la Campionatul European din 2015 cinci din cele şase state ex-iugoslave au fost prezente în competiţie. singura absenţă fiind Muntenegru.  

De aici se poate naşte întrebarea "Ce-ar fi dacă astăzi vorbeam de naţionala Iugoslaviei, şi nu de selecţionatele separate ale Serbiei, Croaţiei, Muntenegrului, Bosnia şi Macedonia? Ar putea aceasta să ţină piept naţionalei americane la Jocurile Olimpice?"

Întâi să începem cu ce e mai "uşor". În opinia mea, cel mai bun 12 al Team USA ar fi următorul:

Guards: Steph Curry, James Harden, Chris Paul, Klay Thompson şi Russell Westbrook

Forwards: Carmelo Anthony, Kevin Durant, Paul George, LeBron James şi Kawhi Leonard

Big Men: DeMarcus Cousins şi Anthony Davis.

Aria de selecţie este atât de mare încât îmi permite să trec cu vederea jucători fabuloşi precum Kyrie Irving, Jimmy Butler, Andre Drummond, DeAndre Jordan, Kyle Lowry, Blake Griffin sau LaMarcus Aldridge, DeMar DeRozan, Damian Lillard sau Paul Milsap, to name a few. Oricum, oricare din aceşti 20 de jucători ar merita să facă parte din Team USA.

nurkic_jokic

Jusuf Nurkic (stânga) şi Nikola Jokic împart spaţiul de sub panou pentru Denver Nuggets (*foto: Getty Images)

De partea cealaltă, o selecţionată din partea tuturor statelor ex-iugoslave ar  propune, în opinia mea, următorii jucători:

Conducători de joc: Milos Teodosic (Serbia), Goran Dragic (Slovenia), Roko Ukic (Croaţia)

Fundaşi: Bojan Bogdanovic (Croaţia), Bogdan Bogdanovic (Serbia)

Extremă: Nikola Kalinic (Serbia), Mario Hezonja (Croaţia)

Extremă Forţă: Mirza Teletovic (Bosnia), Dario Saric (Croaţia)

Pivoţi: Jusuf Nurkic (Bosnia), Miroslav Raduljica (Serbia), Nikola Jokic (Serbia).

Din "lotul lărgit" ar face parte jucători extrem de valoroşi precum sârbii Nemanja Bjelica, Boban Marjanovic sau Stefan Markovic, muntenegrenii Nikola Pekovic, Nikola Vucevic şi Nikola Mirotic (care este "naturalizat" spaniol), croatul Damjan Rudez, macedoneanul Pero Antic sau slovenii Beno Udrih, Zoran Dragic sau Sasha Vujacic.

Aşadar, având în considerare cele două echipe, pe cine aţi paria între un ipotetic duel între Team USA la capacitate maximă şi selecţionata tuturor statelor ex-iugoslave? 



Eduard Popa / 08 October 2016 / 11:00


Galerie foto


ydesh_apu comparatie
0 
Demografic: Ce-ar fi sa comparam un stat care atunci cand era unit avea 20 mil de locuitori, cu unul cu 200 mil de locuitori? Apoi economic: un conglomerat de statulete distruse de un razboi, cu cea mai mare putere economica mondiala? Ce resurse de selectie, pregatire instruire, performanta are SUA comparate cu conglomeratul ex iugoslav ? Doresti sa primesti un raspuns pe care-l stiu cu totii? Totusi, din cele 4 finale pe care le-am vazut in care americanii au pierdut (am vazut-o si pe aia cu Belov si faimosul "cos rusesc"), am observat in ultimile doua ca daca realizeaza ca adversarii sunt buni, le dispare aroganta, nu mai fac circ pe teren, cad psihic si nu le mai iese nimic. Si in plus NBA/FIBA nu prea lucreaza pe acelesi regulamente. Ca sa nu mai sa amintesc ca penalizarea stricta a pasilor si modul de acordare a faulturilor in Fiba scade din dinamismul jocului. Deci merele sunt mere, perele sunt pere. 
08 October 2016 21:48
TDM Apu
0 
Este doar un exercitiu de imaginatie. ..nu te enerva asa. :))) Intr-un singur meci se poate intampla orice. Daca ar juca o serie de macar 2/3 SUA ar castiga 100%. 
08 October 2016 22:47
sorin Meciul cand se joaca?
0 
N-as fi sigur ca la o serie 2/3,SUA ar castiga duelul.Iar aroganta ti-o permiti cand adversarul este sub tine,atat fizic,cat si psihic.
Poate la o serie 3/5,americanii sa se impuna,dar nici asa nu cred ca le-ar fi usor.Totusi,meciul cand se joaca? 
10 October 2016 17:21

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Opinie. CSM Steaua joacă pentru al doilea an consecutiv finala în modesta Sală a Regimentului de Gardă
Cum s-a ajuns în această situație și cine se găsește vinovat 
Opinie. Pledoarie pentru un alt fel de comportament în tribună
Reacție după evenimentele din ultima săptămână 
Playoff NBA. Domnia lui Warriors în pericol?
James Harden & Co. au răspuns provocării campioanei en-titre 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2017/2018
Redactorii site-ului nostru au răspuns întrebărilor privind sezonul regulat recent încheiat 
Digi Sport a ignorat fanii baschetului pentru a treia oară în acest sezon
Televiziunea care are contract cu FRB nu a difuzat la timp partida dintre CSM Satu Mare și Sepsi Sfântu Gheorghe, din finala Ligii Naționale de Baschet Feminin 
Editorial. Pavel, Trey și importanța celui de-al șaptelea stranier
În ritmul infernal impus de Top 6 și playoff, jucătorii inactivi se dovedesc vitali pentru succesul echipei 
Ce cadou și-ar dori antrenorii din Top 6 LNBM de la Iepurașul de Paște
Câteva concluzii după primele etape din faza a doua a sezonului regulat 
Topul celor mai titrate sportive din baschetul românesc
Ancuța Stoenescu, printre cele cinci jucătoare care dețin recordul de 11 titluri 
Editorial. Cazul BC Mureș: totalbaschet a avut, din păcate, dreptate
Site-ul nostru a preconizat încă de la începutul sezonului colapsul mureșean 
LNBM Power Ranking
Cum arată clasamentul celor mai în formă echipe din România după pauza din februarie 
razv-an stelemeaua
0 
voi nu vedeti ca e un singur ratacit pe aici? Care trebuia banat de mult, dar celor de la TB le place polemica = vizualizari.
Legat de spectatori, situatia e jenanta la steaua - cu toate ca au o sala mica (500 de locuri - desi comform regulamentului o sala omologata trebuie sa aiba min 600) media de spectatori e de 250!!! Si au media asta ca au adus pectatori din galeria de fotbal  
click pt. Articol 09 June 2018 22:18
ccc funny
0 
Unde sunt miile de stelisti la meciurile din deplasare ca nu prea se vad. Sibiul, Clujul, Oradea au suporteri si in deplasare...steaua pauza. Sa iti spun un secret prietene fa o deosebire intre suporteri de baschet si fotbal si vei vedea ca nu aveti nici 500 de suporteri 
click pt. Articol 09 June 2018 20:22
0 
Totusi nu vad pe nimeni destul de istet incat sa priceapa esentialul: cei care au de pierdut din acest status-quo suntem noi, suporterii Stelei; inchipuiti-va ce atmosfera ar fi intr-o sala cu mii de stelisti. Voi, asistatii sociali din cluuj si horadia, ar trebui sa fiti fericiti ca sala aia e mica precum o putza de furnica  
click pt. Articol 09 June 2018 17:56
6X Sala mica.
0 
Bolojan este primar la Oradea unde si se mai construieste ceva.
Capitala....este capitala hotiei. 
click pt. Articol 09 June 2018 17:52
0 
S-ar duce dracului domeniul respectiv daca cineva cu nivelul intelectual al lui mailman ar fi primit in bransa. 
click pt. Articol 09 June 2018 17:50
0 
Nu ti-e jena sa scrii astfel de mizerii, bai minte putina? Steaua e un club cu milioane de sustinatori in toata tara' compara-i cu populatia de sub feleac, sa vedem daca nu-ti da cu virgula. Despre comparatia cu asesoft...care-i legatura logica, saracule in duh? Cand te uiti in oglinda, nu-ti vine sa cumperi funie si sapun? 
click pt. Articol 09 June 2018 17:49
gyke E teribil de greu
0 
... să și furi și să și construiești. De atâta amar de vreme Bucureștiul este condus de smecheri de duzină sau de analfabeți funcționali încât simpla punere în discuție a unor astfel de proiecte cade în ridicol.  
click pt. Articol 09 June 2018 11:46
gyke Fără supărare
0 
Tu în viața de zi cu zi ești speaker motivațional? Toate comentariile tale au așa o aură de MLM...  
click pt. Articol 09 June 2018 11:41
mailman n-ai unde, n-ai cu cine!
0 
Sala Mica, Echipa Mica, performanta mica! Marti seara la Oradea vom urmari in Piata Unirii pe un Ecran Mare impreuna cu 10.000 de spectatori veniti de buna voie, o Echipa Mare si o Performanta Mare: castigarea Campionatului de catre Oradea! 
click pt. Articol 09 June 2018 11:32
studentU sa fim seriosi
0 
cred ca se roaga si la stele sa nu construiasca prea repede alta sala. In sala asta de antrenament au multe avantaje despre care am mai povestit cu alte ocazii. Dar da, pt LNBM este o rusine desfausrarea pt al.doilea an consecutiv a finalei intr o sala mai mica decat sala a Rapidului, unde joaca ceva amici in liga corporatiilor din Bucuresti. Steaua csm eximbank e o formatie cu 500 de suporteri, maxim. De aceea nici nu mi doresc sa castige ei campionaul ,ci Oradea. Pe langa motivele evidente ale suprapunerilor cu asehotii: Georgescu, Otocoliki, Negoitescu...