EXCLUSIV. Alhaji Mohammed aproape de a pleca de la CSU Asesoft Ploiești


Campioana României aproape de a pierde un nou jucător de bază

CSU Asesoft Ploiești este aproape de a se despărți de un nou jucător important. Alhaji Mohammed este anunțat ca și plecat de la campioana României. Ofiacilii clubului prahovean nu ne-au confirmat despărțirea de jucătorul american dar nici nu au dorit să facă anumite comentarii despre această situație.

Alhaji Mohammed o părăsește pe CSU Asesoft Ploiești după doi petrecuți în România. Americanul a sosit în iarna sezonului 2012/2013 și a ajutat formația prahoveană să câștige ultimele două titluri din LNBM, Mohammed fiind MVP atât în finala din 2013 cât și în cea din 2014.

Alhaji Mohammed a jucat în 9 partide în acest sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin în care a adunat medii statistice de 12.1 puncte, 3.8 recuperări și 3.3 pase decisive pentru o eficiență de 11.3 unități. În EuroCup, fundașul ofensiv a jucat în toate cele 16 meciurile ale lui Asesoft Ploiești și a încheiat cu 11.3 puncte, 3.9 recuperări, 2.4 pase decisive și 1.3 intercepții în 25:03 minute jucate pe meci. Cel mai bun meci al lui Alhaji Mohammed în acest sezon a fost făcut în fața Valenciei când a terminat 20 de puncte, 4 recuperări și 7 pase decisive.

De-a lungul carierei sale, Alhaji Mohammed a mai jucat în Spania la Valladolid și Lleida Basquet, în Franța la Limoges CSP, dar și în orientul mijlociu la Al Kuwait și Towzin Electric Kashan.

Dacă plecarea lui Alhaji Mohammed se concretizează, CSU Asesoft Ploiești va pierde al 4-lea jucător străin din lotul cu care a început acest sezon. Dee Brown, Gerald Lee și Dragan Labovic au plecat de la CSU Asesoft Ploiești în acest început de an.



Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Alhaji Mohammed

Bogdan Isailă / 13 February 2015 / 21:15


Galerie foto


cione77 Pleaca Mohamed ?
0 
Duca-se frate , la cat de mizerabil a jucat in ultimile partide ( cu exceptia celei cu francezii de la sluc ) , mai bine plecat decat sa joace de unul singur ...
Nu-i nicio pierdere , mai degraba e un castig...
pe de alta parte sper ca nu sunt " probleme in paradis" , sau sunt ?
ma refer la sursa de "malai" , oare a secat ?
 
14 February 2015 11:17
0 
E ca si plecat.Au anuntat deja cei de la www.eurobasket.com.Deci impreuna cu Hayes nr. plecarilor se ridica la 5...S-a cam dus echipa... 
14 February 2015 20:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
Beniamin Inaltimea?
0 
Poate ca o sa si joace. Avand in vedere ce palmares are poate ca ar face fata.
Glumesc, evident.

Mi se pare o miscare intresanta. Bravo lor!
Sigur nu e un antrenor ieftin, dar ramane de vazut si ce jucatori o sa transfere. 
click pt. Articol 17 June 2019 14:53
gyke Mda
0 
Oare cât de relevantă o fi înălțimea antrenorului??? 😁 Pe de altă parte accesul în playoff din grupa a 2 a valorică va fi dificil..  
click pt. Articol 17 June 2019 10:41
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"