EXCLUSIV. Situaţie incredibilă la Universitatea Cluj! Conducerea clubului şantajează şi ameninţă propriile jucătoare


Jucătoarele care îşi permit să solicite respectarea drepturile salariale sunt ameninţate cu rezilierea contractului şi exmatricularea de la facultate.

Corneliu Săftescu(stânga) alături de Florin Covaciu(dreapta) - Foto: ftr.ro

În baschetul feminin, numele Universitatea Cluj-Napoca echivalează cu cea mai titrată echipă din România, având la activ 12 titluri de campioană naţională, un titlu de vicecampioană şi multe participări în Cupa Campionilor Europeni, competiţie în care, de două ori, s-a izbutit calificarea în sferturile de finală. Perioada dintre anii 1981 şi 1993 rămâne caracterizată ca fiind perioada de aur a baschetului feminin din Cluj-Napoca, gruparea studenţească obţinând performanţele anterior enumerate sub comanda renumiţilor antrenori Nicolae Martin, Horia Pop şi Elena Popescu, care au avut la dispoziţie un lot format din jucătoare precum Tűnde Enyedi, Ildikó Manasses, Magdalena Páll, Gabriela Kiss, Carmen Costanaşiu sau Aurora Dragoş.

După 21 de ani de la ultimul titlu cucerit, de Universitatea Cluj-Napoca a rămas doar titulatura. Cu un lot format din cea mai bună recuperatoare a campionatului, Judit Kajdacsi, prima sportivă din România ce a activat în WNBA, Florina Paşcalau, o sportivă străină, respectiv două dintre cele mai de perspectivă tinere sportive, Flavia Ferenczi şi Andreea Pop, formaţia pregătită de Florin Covaciu a izbutit 3 victorii în 21 de partide susinute, pierzând confruntări în faţa unor formaţii precum Nova Vita Târgu Mureş, CSM Oradea sau Rapid Bucureşti, singura victimă fiind echipa de junioare din Craiova.

Oficial, conducerea clubului clujean format, practic, dintr-un manager în persoana lui Corneliu Săftescu şi antrenorul Florin Covaciu, afirmă că îşi dorește un proiect de durată având ca principal scop creşterea tinerelor sportive transferate la Cluj-Napoca datorită şi centrului universitar din oraş. În realitate, situaţia stă cu totul diferit. Majoritatea sportivelor care ating vârsta de 21-22 de ani, după ce îşi încheie studiile, aleg să părăsească Universitatea Cluj-Napoca sau să renunţe la baschet, exemple fiind Marta Fodor, Tunde Killin, Kata Meszaros, Oana Maria Precup, Lumininţa Manta, Norina Pop, Angela Al Shaar, Roxana Pătruţ, și lista ar putea continua. Toate au acelaşi motiv: lipsa de profesionalism şi modul în care sunt tratate de către conducerea clubului. În urma unei anchete realizate de site-ul nostru, Total Baschet prezintă, în exclusivitate, modul în care conducerea clubului Universitatea Cluj-Napoca îşi desfăşoară activitatea.

Şantaj şi ameninţare dublate de restanţe salariale

În momentul de faţă la Universitatea Cluj-Napoca domneşte haosul din punct de vedere al organizării activităţii, respectiv temerea şi şantajul induse de Corneliu Săftescu şi Florin Covaciu, cei doi bazându-se pe lipsa cunoştinţelor juridice și vârsta fragedă a jucătoarelor din lot. Nu sunt excluse nici jignirile, Săftescu adresând sportivelor sale cuvinte jignitoare în funcţie de presţia fiecăreia în meciurile precedente.

Regula este că, jucătoarelor care nu mai fac parte din lot pentru sezonul următor, respectiv celor care nu acceptă condiţiile impuse de Corneliu Săftescu, nu li se vor plăti drepturile salariale. Exemple în acest sens pot fi canadianca Monika Koisor care a evoluat în tur la Universitatea, Luminiţa Manta, ce actualmente evoluează la ICIM Arad sau Oana Precup, sportivă ce s-a retras din baschet.

Sursele site-ului nostru precizează că managerul Corneliu Săftescu apelează la şantaj şi ameninţări atunci când nu poate convinge jucătoarele să semneze contractul înaintat de Universitatea, în forma propusă de către club. Săptămâna aceasta sportiva Irina Gavrilă nu a aceptat termenii contractului propus de managerul echipei, în speţă salariul minin lunar respectiv durata de cinci ani, solicitând un contract pe 3 ani şi posibilitatea de a renegocia salariul la fiecare sfârşit de sezon. Săftescu nici nu a vrut să audă de doleanţele sportivei, astfel că, înainte de antrenament a chemat-o în birou şi a şantajat-o spunându-i că, dacă nu va semna în condiţiile mai sus amintite, va fi suspendată, exmatriculată de la şcoală şi i se va rezilia unilateral contractul din acest sezon. Constrânsă de circumstanţe, sportiva a semnat.

Un alt episod s-a consemnat tot săptămâna aceasta, când Florin Covaciu împreună cu Corneliu Săftescu au ţinut o şedinţă la finalul antrenamentului explicându-le sportivelor că nu au dreptul să semneze un contract cu niciun agent FIBA care să le reprezinte interesele, iar sportivele care nu vor respecta regula vor fi exmatriculate de la facultate şi li se vor rezilia contractul. Bineînţeles, dacă sportivele sunt reprezentate de agent în acest caz Săftescu şi Covaciu nu mai pot induce frica pentru a forţa jucătoarele să semneze în condiţiile dorite de ei.

Covaciu a apelat până şi la un antrenor federal, în persoana Svetlanei Drăguşin, pentru a discuta cu sportivele şi a le convinge că, înainte de a semna un contract cu un agent FIBA trebuie să solicite permisiunea sa. Andreea Pop nu a fost de acord cu regula impusă de Florin Covaciu, iar în confruntarea de sâmbătă dupămasă, cu Alexandria, nu a fost introdusă pe teren nicio secundă, deşi clujeanca nu este accidentată şi are o medie de 10.4 puncte şi 4.8 recuperări. Întrebat de ce nu a folosit-o, tehnicianul Universităţii a declarat că nu a simţit-o în formă pentru a evolua, deşi meciul precedent, desfăşurat miercuri, l-a terminat în double-double.

Mai mult, la confruntarea de sâmbătă dupămasă a fost prezent şi Cătălin Voiculescu, fostul manager al formaţiei CS Otopeni actualmente agent FIBA, reprezentând jucători precum Bogdan Ţibîrnă, Daniel Popescu sau Octavian Boian, sursele noastre indicând faptul că acesta ar fi totodată şi agentul antrenorului Covaciu.
Covaciu şi Săftescu le-a dat de înţeles tuturor sportivelor că, în măsura în care vor alege să semneze cu alţi agenţi exceptându-l pe Cătălin Voiculescu, nu vor mai evolua la Universitatea Cluj-Napoca.

Nu în ultimul rând, momentan toate sportivele au restanţe financiare, indemnizaţiile de efort nemaifiind plătite din noiembrie anul trecut.

Aflând de ancheta Total Baschet, Florin Covaciu le-a interzis reporterilor noştri accesul la antrenamentele echipei ce se desfăşoară în Sala Sporturilor Horia Demian.

Vom reveni cu mai multe amănunte!



Vizualizează pagina personală a antrenorului Florin Covaciu
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 22 February 2014 / 22:00


Galerie foto


unicornu punguta cu(de) doi bani
0 
Si ne mai miram de ce nu sunt rezutate.....a trecut perioada de acum douazeci de an,,,,,din pacate.
In orice caz covaciu nu are nicio legatura cu baschetul,,,ce sa mai vorbim de antrenat. Daca bine tin minte intrun cantonament si-a prins un elev de oua si i-a spart scrotul. Era in cantonament la Fagaras. 
23 February 2014 00:15
luta fiecare face numai ce poate
0 
Aveti grija! ....Covaciu este membru .....pe viata in Biroul Federal al FRB. Voi cine sunteti? 
23 February 2014 07:46
paulvero rezultate
0 
Cine raspunde de rezultate?
Cum e posibil ca echipe mult , mult mai slabe sa te invinga?
Cum sa te invinga Nova Vita, echipa care are in lot 8 jucatoare sau Rapidul fara nici o jucatoare straina, ekipe sub orice critica si ele?
Care e scopul , obiectivele acestui club? 
23 February 2014 14:13
asdepica scopul
0 
De a forma "caractere". 
23 February 2014 15:10
orangina pacaleala
1 
Voiculescu Catalin nu este nici un agent FIBA....
http://fiba.com/pages/eng/fc/expe/fibaAgen/agenSear/p/langlc/en/countryioc/ROU/nationioccode//searchstr//searResu.html 
23 February 2014 16:37
amr Sunt foarte curios
0 
sa stiu cum a ajuns betivul ala de Saftescu si ratatul de Covaci, care nu era capabil sa antreneze nici macar o echipa de minibaschet la clubul ForYou la conducerea echipei feminine. 
24 February 2014 09:36
ydesh_apu covaciu
0 
Legat strict de performante, ai ramane mirat daca ai afla ca echipa de juniori baieti 3,2,1 a lui Covaciu, uneori singuri, alteori cuplati cu Speranta sau Viitorul, au fost intre 2004-2012, abonati la minim cate un loc pe podium la Campionatele Nationale de minibaschet sau juniori si de 2 ori campioni nationali de juniori. Covaciu stie cum sa se orienteze ca sa aiba rezultate.  
24 February 2014 18:12

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FCC ICIM Arad își dispută din nou locul în finala LNBF după 5 ani
Alb-verzile caută a 5-a finală la rând, în timp ce arădencele n-au mai ajuns în ultimul act din 2014 
CSM Satu Mare și Olimpia CSU Brașov se întâlnesc în semifinalele LNBF pentru al doilea an la rând
Primele două partide se dispută marți și joi pe terenul vicecampioanei 
Universitatea Cluj câștigă la Constanța în primul duel pentru locurile 5-8
Gazdele au condus la 10 puncte în prima repriză, dar clujencele au făcut diferența în sfertul 3 
LNBF: Programul primelor meciuri din turul doi de play-off
Semifinalele încep marți pe terenul finalistelor de anul trecut 
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște 
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜