EXCLUSIV. 10.700 USD Williams, 7.750 EUR Mandache, 6.485 USD Harrison (document)


Prezentăm toate salariile uriașe, plătite din bani publici, la CSM Satu Mare.

Lotul CSM Satu Mare în sezonul 2017/2018 - Foto totalbaschet: Andreea Vlase

Oficial jucătoarele de la Clubul Sportiv Municipal Satu Mare sunt cele mai bine plătite sportive din Liga Națională de Baschet feminin, dar și din sportul românesc, cu un buget de salarii cifrat la aproape jumătate de milion de euro (440.000 mii euro) pentru cele opt luni de competiție, adică o medie de aproximativ 55.000 euro lunar.

Destiny Williams este cea mai bine plătită sportivă cu un salariu lunar de 10.700 de dolari, urmată cu 6.000 de lei mai puțin de Andra Mandache a cărei leafă lunară este de 7.750 de euro lunar. A 3-a cea mai bine plătită sportivă este Taneisha Harrison cu 6.485 de dolari. Lista continuă cu lituanianca Solopova Marina, 5.100 euro, Baltic Kristina 4.965 euro, Porchia Green 5.413 dolari, Alexandra Uiuiu 2.478 euro - din care a restituit 772 euro -, Andreea Lazăr cu 2.425 euro, Renata Szmutku 1.544 euro, Sfîrlea Marina 856 euro, Pintea Delia 772 euro, Anamaria Kadar 608 euro, Valentina Bolba 552 euro, Diana Moldovan 552 euro.

Salariile de la CSM Satu Mare, conform unui extras din Trezoreria Satu Mare parvenit site-ului nostru

Leafa principalului Marius Dobă, cel ce în ultimii cinci ani a ocupat postul de administrator la CSM Târgoviste, este de 4.935 de euro, în timp ce secundul Octavian Boian câstigă 1.947 euro. 

Cu toate că dispun de un buget net superior oricărui adversar, cu care s-ar lupta cu siguranță la finala ligii masculine, Clubul Sportiv Municipal Satu Mare înregistrează datorii de zeci de mii de euro în mai multe dosare execuționale și are conturile blocate. Pe această temă consilierii locali l-au băgat în ședință pe presedintele Vasile Fogel cerându-i demisia

La începutul acestei săptămâni sportivele au intrat în grevă deoarece nu primiseră salariul pe luna octombrie și noiembrie. Conducerea clubului a găsit o nouă soluție pentru a ocoli popririle pe conturi și a virat, în cursul zilei de ieri, sumele de bani restante, iar sportivele au făcut deplasarea la Alexandria unde vor susține astăzi, de la orele 18:00, partida în compania formației locale. 

CSM Satu Mare - Salarii by Total Baschet on Scribd

Mai citiți si:

Grevă la CSM Satu Mare

Scandal la CSM Satu Mare. Consilierii locali îi cer demisia lui Vasile Fogel

ULUITOR. Vasile Fogel: "Contabila a semnat în locul meu, iar eu i-am dat 10% bonus la salariu"

INEDIT. Cum a scăpat un club din România de o datorie de 20.000 euro: a "pasat-o" cetățenilor orasului

Cea mai bine plătită jucătoare din România primeste peste 100.000 USD de la Consiliul Local Satu Mare

Cu conturile blocate CSM Satu Mare a plătit salariile dintr-un cont al trezoreriei destinat religiei

Clubul Sportiv Municipal Satu Mare se află în imposibilitate de plată

Încă un caz Dikeoulakos. Jose Araujo a acționat în instanță pe CSM Satu Mare la Tribunalul Bucuresti



Citește ultimele știri despre CSM Satu Mare
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andra Simina Mandache
Vizualizează pagina personală a jucătorului Destiny Williams
Vizualizează pagina personală a jucătorului Taneisha Harrison
Vizualizează pagina personală a jucătorului Porchia Green
Vizualizează pagina personală a antrenorului Marius Dobă
Vizualizează pagina personală a jucătorului Octavian Boian
Vizualizează pagina personală a jucătorului Diana Moldoveanu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Anamaria Kadar
Vizualizează pagina personală a jucătorului Valentina Bolba
Vizualizează pagina personală a jucătorului Kristina Baltic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Andreea Pop
Vizualizează pagina personală a jucătorului Renata Szmutku
Vizualizează pagina personală a jucătorului Alexandra Uiuiu

totalbaschet.ro / 08 December 2017 / 10:20


Galerie foto


0 
Chiar este sfidator la adresa sportivilor dar si al oamenilor de rand !! Cum poti sa bati joc de banii contribuabililor in acest hal ?? Cred ca ar trebui sa intervine institutiile de specialitate de stat!! Unde sint reprezentantii finantelor publice...unde este DNA...politia economica...curtea de conturi ??? Da vrem si iubim sportul,dar in limita bunului simti si al legalitatii!!Pacat de jucatoarele echipei din Satu Mare,o echipa frumoasa si buna,ele ne avand nici o vina!! 
08 December 2017 10:44
0 
Sunt intradevar salarii mari, dar a spune ca cele mai mari din sportul romanesc este o mare gogomanie ! Pai la CSM Bucuresti ce salarii sunt ? Cristina Neagu are 400.000 euro/an, altele mult peste 100.000 euro, asa ca ar fi cazul sa se inceteze cu dezinformarile grosolane ! 
08 December 2017 15:00
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Bécikém,problema este faptul,ca voi platiti in intregime din bani publici... 
08 December 2017 20:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Florin Mureșan: „E a 4-a finală de campionat pentru CSM, dar acum suntem cel mai aproape de trofeu”
CSM Satu Mare joacă astăzi jocul decisiv al finalei LNBF la Sepsi Arena 
Zoran Mikes: „În finală am pierdut două bătălii până acum, dar mergem împreună să câștigăm războiul”
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe găzduiește în această seară meciul decisiv pentru titlul LNBF 
Titlul 4 pentru ACS Sepsi SIC sau primul titlu pentru CSM Satu Mare?
Meciul 5 al finalei LNBF se joacă astăzi la Sepsi Arena, unde gazdele nu au pierdut până acum în fața sătmărencelor 
Finala LNBF are din nou nevoie de joc decisiv după patru ani
ACS Sepsi SIC a pierdut ultima finală de 5 meciuri, iar CSM Satu Mare este la primul decisiv în ultimul act 
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson 
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte 
CSM Satu Mare obligată să-l despăgubească pe Jose Araujo cu peste 30.000 euro
Curtea de Apel București a constatat nulitatea concedierii antrenorului portughez din vara anului 2017 
CSM Satu Mare câștigă acasă și împinge finala LNBF în meciul 4
Alb-roșiile au condus aproape toată partida, în care s-a ratat din nou foarte mult 
Finala LNBF se reia joi la Satu Mare, meciul fiind transmis pe FRB TV
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe merge cu 2-0 pe terenul alb-roșiilor, la fel ca anul trecut 
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, primiti si sarmale. Va asteptam cu drag. Dupa cele vazute si auzite la SM aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 07:05
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, in plus primiti si sarmale. Va asteptam cu drag! Dupa cele vazute si auzite la SM, aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 06:53
0 
Adevarul este ca in meciul nr.4 s-au facut schimbarile (din partea Sepsi )exact in felul in care Zoran Mikes NU le face NICIODATA nici cand scorul ar permite.Asta s-a vazut din perspectiva unui suporter care a urmarit toata stagiunea.In rest maine la sala se va decide titlul si cum bine-i sta unui suporter trebuie sa fie in sala sustinand-si echipa.Restul sunt presupuneri. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:43
0 
Aceasta echipa nu poate juca atat de prost doua meciuri la rand. Iar Zoran Mikes nu joaca cu doua junioare pe teren intr o finala daca n are 20 puncte avans. Asa ca .... 
click pt. Articol 20 May 2019 17:48
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
greenmachine nu stiu daca se poate nummi asa un suporter care acuza echipa lor de blat, noi in cei 10 ani niciodata nu am facut asa afirmatii - daca vrei sa vb cu un cunoscator fin de baschet iti recomand pe dnul Marius Stern. 
click pt. Articol 20 May 2019 11:27
greenmachine @laca1968
0 
vezi ca vin la Sf.Gheorghe...chiar vreau sa stau de vorba cu un fin cunoscator al fenomenului numit baschet:) 
click pt. Articol 20 May 2019 09:33
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
o intrebare pt domnii administratori ati vazut ce scrie domnul secui?? cum jigneste , aore el nu merita sa fie blocat , intreb si eu pentru un amic. 
click pt. Articol 20 May 2019 09:07
0 
Mai bine vino la meci, sugiorter de o seara! Macar mai inveti ceva de la publicul de aici. Repertoarul vostru este CSM si sa sugeti din vuvuzele 
click pt. Articol 20 May 2019 07:10
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
e dureros cand nu ai de partea ta arbitrajul asai??? cum a fost in cupa ??? 
click pt. Articol 20 May 2019 00:54
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
daca tu asa crezi ca a fost blat , ce sa zic mare suporter esti, lasa o sa aveti o sala arhiplina si o sa gustati cum e sa pierdeti si acasa:) , in fine , nu stau sa iti explic ca tu esti la nivel marii:) lakatos laci :) 
click pt. Articol 19 May 2019 22:49