Energia Târgu Jiu se impune în finala mică de la City Cup

Paul Olar

Paul Olar
13.09.2015

Energia Târgu Jiu și-a adjudecat finala mică a Turneului City Cup de la Cluj-Napoca. Baschetbaliștii gorjeni au învins sâmbătă formația sârbă Metalac Valjevo, cu scorul de 82-70.

Energia a inaugurat partida cu dreptul, adjudecându-și primul sfert la diferență de 5 lungimi, 18-13. Formația ex-iugoslavă și-a revenit în actul următor, dar Energia a ieșit montată de la cabine și a obținut victoria ca urmare a unui parțial de 29-12 după pauză.

Anthony Miles a avut 16 puncte, Adrian Guțoaia a contribuit cu 15, în timp ce Jamar Diggs s-a remarcat cu 12.

De la sârbi, principalul marcator a fost Campara, autor a 17 puncte.