Exclusiv! Zare Markovski renunță la naționala României


Unul dintre cei mai bine cotați antrenori români, favorit să îi ia locul (Surse)

zare markovski renunta la nationala

Mutare neașteptată la naționala de baschet masculin a României. Potrivit surselor noastre, antrenorul macedonean Zare Markovski a decis să facă un pas în spate, după preliminariile FIBA World Cup 2019.

Zare Markovski a ajuns la cârma naționalei României după EuroBasket 2017. Tehnicianul ex-iugoslav a condus naționala „Vulturilor” către un palmares de 2 victorii și 4 înfrângeri, într-o grupă cu Italia, Croația și Olanda. Cele două victorii au venit pe teren propriu, cu Olanda, scor 75-68, dar și o victorie de prestigiu pe terenul Croației, lipsită de vedetele din NBA, cu scorul de 58-56.

În ciuda acestor victorii, România a fost spulberată apoi de competitoare în ultimele trei etape și nu a mai reușit să prindă unul dintre cele 3 locuri care duceau în faza următoare a calificărilor, mergând însă în turneul de precalificare pentru Euro 2021, unde vor întâlni Kosovo și Macedonia. Se pare însă că tocmai acest ultim adversar a fost mărul discordiei dintre Markovski și oficiali, chiar dacă tehnicianul ex-iugoslav s-a arătat încântat de lucrurile pe care le-a făcut alături de Emi Cățe & Co în ultimul an.

Astfel, FRB a căutat un alt antrenor iar în locul său favorit să preia postul de selecționer este fostul antrenor al celor de la BC SCM Timișoara, Tudor Costescu.

Costescu a antrenat în 2017 naționala U20 de baschet masculin cu care a câștigat campionatul european de la această categorie de vârstă la divizia B, în urma turneului de la Oradea. De asemenea, antrenorul român a dus echipa timișoreană în postsezon în ultimele două stagiuni, în ciuda unor grave probleme financiare și a câștigat și Cupa României cu BCM U Pitești, în sezonul 2011-2012.

Este o chestiune de ore sau zile până când FRB va confirma informațiile aflate de site-ul nostru.

*foto: fiba.basketball



Eduard Popa / 22 August 2018 / 15:09


Galerie foto


0 
Pentru ca a vazut ca nu are cu cine, a renuntat. Pacat, Markovski imi placea. 
22 August 2018 15:37
gyke Nu te grăbi
0 
Poate ajunge la Cluj...  
22 August 2018 18:47
Oldtimer ...si, tulai, ce efect ar produce...
0 
numai ca sponsoru' din titulatura echipei ar trebui să pluseze un pic, pt ca dl. Markovski e obisnuit cu alte sume decat cele de prin LNBM... Ar si fi de unde, daca e sa ne luam dupa ultimul cuantum al profitului vehiculat de presa economica. Daca miscarea ar fi completata si de implicarea d-lui Silvasan in "pastorirea" unei / unor grupe din pepiniera, deloc modesta, a clubului, vizand formarea d-niei sale ca antrenor (vezi exemplul dat de colegul sau de generatie, din fotbal, dl. Cristian Chivu) ar fi un castig important pentru viitorul clubului. 
22 August 2018 20:20
Oldtimer Varianta Costescu
0 
o putea implementa FRB ul de acum un an. Oportunitatea ar fi fost la momentul cand, dupa seria de infrangeri de la debutul campionatului, d-lui Costescu i s-a trasat ca sarcina ca e musai sa apara cu 5 victorii consecutive ca altfel îi bai mare. Poate (de fapt sigur) altfel ar fi mers lucrurile la echipa nationala. Pe de alta parte, am fi fost vaduviti de placerea vizionarii baschetului jucat de Leii albastri.  
22 August 2018 20:44
studentU costescu
0 
e fara indoiala un antrenor bun. Dar Markovski e peste dupa parerea mea, avand in vedere jocul prestat de nationala in mandatul lui. Demisia lui Markovski e inca un indiciu al mocirlei din FRB, pe care Costescu, lipsit de angajament, ori nu o cunoaste integral, ori o accepta asa cum e. In concluzie, pe termen mediu si lung, o piedere plecarea lui Markovski. Si nu va faceti iluzii, Silva e batut in cuie la Cluj. Mare mirare sa il schimbe cineva pana la finalul sezonului. Si daca mai castiga cupa si joaca o finala de campionat, il mai vedem inca cel putin un an... 
22 August 2018 22:36
ucj FRB
0 
Costescu a lucrat in federatie 5 ani, doar in ultimul an a antrenat, cu siguranta cunoaste mersul din federatie mai bine decat orice alt antrenor 😂 
23 August 2018 09:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Înfrângere în primul amical pentru naționala feminină care se pregătește de Universiadă
Tricolorele au pierdut luni la Târgoviște în fața Ungaria, cu care joacă și astăzi 
România U20, înfrângeri cu Argentina U19 în cantonamentul din Serbia
Sud-americanii se pregătesc pentru Campionatul Mondial U19 
România a fost aproape de o surpriză cu Serbia în întrecerea masculină de la Jocurile Europene
Ambele echipe de 3x3 ale României au avut o victorie și 2 înfrângeri în faza grupelor 
România se oprește în sferturi la FIBA 3x3 World Cup 2019
Tricolorele au ținut aproape de China, dar diferența de talie și-a spus cuvântul 
Înfrângeri usturătoare pentru naționalele României la Jocurile Europene de la Minsk
Germania și Polonia au trecut la pas de formațiile tricolore în prima zi a competiției de 3x3 
România va lupta cu China pentru un loc în semifinalele FIBA 3x3 World Cup
Adversara tricolorelor este primul cap de serie din competiția feminină și are un plus de înălțime 
România, calificată în sferturile FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat grupa pe locul 2, după Spania 
Început în forță pentru România la FIBA 3x3 World Cup
Tricolorele au încheiat înainte de limită ambele meciuri din prima zi, cu Mongolia și Cehia 
Sonia Ursu, în top 10 jucătoare de urmărit la FIBA 3x3 World Cup
Mezina lotului României debutează astăzi la mondial, alături de Stoenescu, Mărginean și Irimia 
Tricolorele își încep marți participarea la FIBA 3x3 World Cup 2019
România va fi reprezentată de Stoenescu, Mărginean, Irimia și Ursu la competiția de la Amsterdam 
0 
Bravo Vacaresculeeeee 
click pt. Articol 22 June 2019 00:22
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
0 
Scuze, Achim si nu Achil cum am tastat gresit . 
click pt. Articol 15 June 2019 15:26
vass bela Bravo !
0 
Cand in finala ligii Achil l-a introdus pe teren, a reusit marea performanta ca la nici o aruncare sa nu nimereasca inelul sau panoul . Vazand, aceste performante, federatia a hotarat sa-l cheme de urgenta la nationala, deci merita un mare Bravo, nu-i asa ?! 
click pt. Articol 15 June 2019 15:24
Buzestii Vai si amar!
0 
Daca vrei sa iesi in competitii internationale cu Ionescu,Orbeanu,Maciuca,Popa,Berceanu,Ciotlaus,Brosser,sincer,decent si intelept este ca mai bine sa stai acasa! 
click pt. Articol 29 May 2019 21:34
0 
Inițial am vrut să scriu care sunt surprizele, dar am zis mai bine să mă abțin, să nu se supere vreunul dintre băieți care sunt sigur că se bucură de această convocare, chiar și pe lista suplimentară.

Dacă vorbim despre absențe, este încă neclară situația lui Andrei Mandache și încă nu am primit nicio explicație oficială despre aceasta. Apoi poate că ar trebui să ne uităm un pic și pe la un Tudor Gîrbea sau un Andrei Calenic. Nu știu care e situația lui Georges Darwiche. Știu că atunci când a plecat în State, avea o accidentare destul de serioasă.

Scuze pt subtitlul mai de clickbait. :))  
click pt. Articol 29 May 2019 18:36
gyke mda
0 
se pare ca ma prind eu mai greu...
sunt evident niste baieti pusi pe o lista, care au fost nominalizati doar sa fie, pentru a justifica un numar si probabil orgolii.
Ei nu se vor regasi pe lista scurta cu siguranta.
Intrebarea mea este daca crede cineva ca lipseste vreun jucator de pe lista asta? 
click pt. Articol 29 May 2019 18:00
gyke @EP
0 
Nu inteleg o chestie...
Subtitlul articolulului este "Care sunt marile surprize din lotul...", iar apoi urmeaza lista seaca cu cei convocati si detalii despre program.
Oare nu trebuia sa fie macar o idee in tot articolul care sa justifice subtitlul? Sau ne lasi pe noi sa spunem care sunt surprizele? :) 
click pt. Articol 29 May 2019 15:28
0 
Orbeanu la cat a jucat anul asta nu merita deloc sa fie in lot