Ivan Zigeranovic, noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca


Centrul sosește de la CSU Ploiești

U-Banca Transilvania s-a întărit sub panou prin aducerea lui Ivan Zigeranovic. Transferul a fost anunțat oficial în această dimineață, grație site-ului oficial al ardelenilor, u-mobitelco.ro.

Născut pe 14 august 1984, Zigeranovic provine din orașul sârbesc Nagotin. El măsoară 2.12 m și cântărește în jur de 120 de kg. Ex-iugoslavul și-a început cariera în țara natală, la formația Ergonom. Ulterior, Ivan a mai trecut pe la FMP Železnik, Borac Čačak sau Turów Zgorzelec.

Îmbrăcând maieul ultimei grupări amintite, centrul a câștigat titlul în Polonia și a bifat prezențe la nivel de Euroligă, acolo unde s-a duelat cu nume grele, precum Panathinaikos Atena sau Bayern Munchen. De asemenea, la Zgorzelec, Zigeranovic a împărțit vestiarul cu internaționalul român Vlad Moldoveanu.

În țara noastră, pivotul a evoluat la Gaz Metan Mediaș și CSU Ploiești. Prin urmare, baschetbalistul sârb a contabilizat 78 de apariții la nivel de Ligă Națională, remarcându-se cu medii de 12.0 puncte, 5.2 recuperări, 0.7 pase decisive, respectiv 12.3 la eficiență. Totodată, Ivan a cucerit campionatul cu CSU Ploiești în sezonul recent încheiat.

Zigeranovic reprezintă, așadar, al treia achiziție a echipei U-Banca Transilvania. Până la ora actuală, ardelenii au mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko și Filip Adamovic.

Foto: Radu Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ivan Žigeranović
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 18 June 2015 / 11:45


Galerie foto


2 
Bravo "U" , super mutare dpmdv 
18 June 2015 12:38
ARM UBT
0 
Stai ca vin imediat si haterii...... 
18 June 2015 12:53
0 
A doua mutare foarte buna !!! Sa speram ca nu se vor face greselile de anul trecut .
 
18 June 2015 12:52
sergiu_CMOS In sfarsit
2 
Buna achizitie! Dupa multa vreme avem si coordonator si pivot ca lumea 
18 June 2015 16:18
0 
Dykes vine??? 
19 June 2015 07:41
ARM UBT
0 
Ar fi frumos dar as fi surprins sa ne permitem sa il avem in lot....... 
19 June 2015 10:22
0 
Aici scrie ca sunt in negocieri! Anul asta vom lupta la titlu! Clar! 
19 June 2015 10:25
ARM UBT
0 
Aici scriu multe :D ar fi exceptional si asta mai ales cu Adamovic in echipa, la Mures au colaborat exceptional..... 
19 June 2015 10:33
1 
In sfarsit a transferat U-BT(Mobitelco) un pivot 
19 June 2015 11:06
0 
Sper ca in acest fel si Baciu sa evolueze putin, in special la nivelul miscarilor low post... 
19 June 2015 11:18
Tomy Shrek
0 
Salutare... cu siguranta Ziga e primul pivot bun la Cluj de multa vreme incoace si entuziasmul suporterilor este explicabil. Cu siguranta este peste media pivotilor la ora actuala in LNBM, insa nu mi se pare foarte fair play. Imi aduc aminte in meciul decisiv din finala mica la Oradea in 2013, la un time out, i-a dat o palma la Shiloh de-i aplaudau urechile. Sa nu uitam si de gestul de la Targu Jiu din semifinala in acest sezon care a generat o incaierare generala si mult alte mici siretlicuri care nu au cauta pe teren. Cred ca daca isi imbunatateste aceste comportamente va fi un jucator demn de Cluj, caci UBT cred ca merita un pivot dedicat si luptator (in sensul baschetbalistic al cuvantului).

Asa ca o gluma: eu am senzatia ca seamana un pic cu Shrek... dar Shrek parca e mai dragut :) 
19 June 2015 12:58
0 
....ca asesoft nu si-a putut pastra jucatorii si acum "infesteaza" cu comportamentul si trucurile deprinse la echipa din patria hotilor!!! mai bine evolua impreuna, in continuare, in liga2.....asa bine le statea impreuna la zigaranovici, burlacu, sijarto si altii ca ei!!! 
19 June 2015 22:27
Gabitzu01 mic copil
0 
pe langa Glyniadakis e mic copil ... 
20 June 2015 11:45
ARM UBT
1 
Extraordinar de absurd ce prostii vorbiti voi aici! L-am avut si pe Hargrove si nu a avut nici un gram de asesoftism in atitudine, l-am avut si pe Zoki care era un sportiv extraordinar dar din cand in cand avea iesiri destul de..... Eu cred ca Asesoft in CV este un plus nu un minus..... 
20 June 2015 15:37
2 
La Cluj este o altfel de mentalitate , in echipa si in tribuna , iar daca va avea un comportament neadecvat noi vom fi primii care o sa-l admonestam , nu ca la ploiesti ! Acum are si Baciu de la cine sa invete putina meserie de pivot . Daca nici anul asta nu o sa-si dea drumul "apai o crescut dejaba" ! 
19 June 2015 13:52
-1 
l-am urmarit in meciurile din euroliga cand era la Turow.era o rezerva slaba care nu facea fata la viteza jocului fiind foarte lent.la Ploiesti era folosit destept de antrenori si avea si suport de la jucatori experimentati.acu depinde cum va fi folosit la Cluj... 
20 June 2015 10:04
carlos_cj despre asehoti
2 
Nu tot ce a trecut pe la asehoti e neaparat rau. Ganditi-va la regretatul Dado. Nu a fost niciodata fluierat sau detestat la Cluj si cred ca nici prin alte parti. Sau Rash Griffith.
Acolo a fost cancerul baschetului romanesc, alimentat de molima federatiei, Tocala, insa, din fericire, n-au fost atinsi toti cei care au trecut pe-acolo. 
20 June 2015 15:45
ARM UBT
0 
Dar cel mai bun exemplu este Hargrove, si-a facut treaba si la ei si la noi...... Sau Adamovic care a trecut si pe la ei, a fost la Mures si acuma vine la noi...... si oricum de cand a disparut iacobescu din peisajul ploiestean si acolo s-a schimbat mentalitatea...... 
20 June 2015 16:36
ARM UBT
0 
erata:*si oricum de cand a disparut iacobescu s-a schimbat meentalitatea! 
20 June 2015 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
Factorul X pentru fiecare echipă calificată în playoff-ul LNBM
Care este baschetbalistul care poate decide soarta unui meci în favoarea echipei sale 
Porter Troupe: „Am muncit și muncim în continuare, pentru că ne dorim să ajungem în semifinale”
SCM U Craiova se duelează în sferturile de finală ale LNBM cu SCM Timișoara 
Darrin Dorsey: „Vom juca foarte flămânzi, la fel ca niște câini care n-au mâncat de câteva luni”
U-BT Cluj-Napoca debutează miercuri (24.04) în playoff-ul Ligii Naționale împotriva Stelei 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
studentU Iuri Fraseniuc =))))
0 
poate inclina balanta numai daca jucatorii sunt pusi la propriu pe o balanta...if you can follow... 
click pt. Articol 24 April 2019 09:31
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11