Ivan Zigeranovic, noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca


Centrul sosește de la CSU Ploiești

U-Banca Transilvania s-a întărit sub panou prin aducerea lui Ivan Zigeranovic. Transferul a fost anunțat oficial în această dimineață, grație site-ului oficial al ardelenilor, u-mobitelco.ro.

Născut pe 14 august 1984, Zigeranovic provine din orașul sârbesc Nagotin. El măsoară 2.12 m și cântărește în jur de 120 de kg. Ex-iugoslavul și-a început cariera în țara natală, la formația Ergonom. Ulterior, Ivan a mai trecut pe la FMP Železnik, Borac Čačak sau Turów Zgorzelec.

Îmbrăcând maieul ultimei grupări amintite, centrul a câștigat titlul în Polonia și a bifat prezențe la nivel de Euroligă, acolo unde s-a duelat cu nume grele, precum Panathinaikos Atena sau Bayern Munchen. De asemenea, la Zgorzelec, Zigeranovic a împărțit vestiarul cu internaționalul român Vlad Moldoveanu.

În țara noastră, pivotul a evoluat la Gaz Metan Mediaș și CSU Ploiești. Prin urmare, baschetbalistul sârb a contabilizat 78 de apariții la nivel de Ligă Națională, remarcându-se cu medii de 12.0 puncte, 5.2 recuperări, 0.7 pase decisive, respectiv 12.3 la eficiență. Totodată, Ivan a cucerit campionatul cu CSU Ploiești în sezonul recent încheiat.

Zigeranovic reprezintă, așadar, al treia achiziție a echipei U-Banca Transilvania. Până la ora actuală, ardelenii au mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko și Filip Adamovic.

Foto: Radu Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ivan Žigeranović
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 18 June 2015 / 11:45


Galerie foto


2 
Bravo "U" , super mutare dpmdv 
18 June 2015 12:38
ARM UBT
0 
Stai ca vin imediat si haterii...... 
18 June 2015 12:53
0 
A doua mutare foarte buna !!! Sa speram ca nu se vor face greselile de anul trecut .
 
18 June 2015 12:52
sergiu_CMOS In sfarsit
2 
Buna achizitie! Dupa multa vreme avem si coordonator si pivot ca lumea 
18 June 2015 16:18
0 
Dykes vine??? 
19 June 2015 07:41
ARM UBT
0 
Ar fi frumos dar as fi surprins sa ne permitem sa il avem in lot....... 
19 June 2015 10:22
0 
Aici scrie ca sunt in negocieri! Anul asta vom lupta la titlu! Clar! 
19 June 2015 10:25
ARM UBT
0 
Aici scriu multe :D ar fi exceptional si asta mai ales cu Adamovic in echipa, la Mures au colaborat exceptional..... 
19 June 2015 10:33
1 
In sfarsit a transferat U-BT(Mobitelco) un pivot 
19 June 2015 11:06
0 
Sper ca in acest fel si Baciu sa evolueze putin, in special la nivelul miscarilor low post... 
19 June 2015 11:18
Tomy Shrek
0 
Salutare... cu siguranta Ziga e primul pivot bun la Cluj de multa vreme incoace si entuziasmul suporterilor este explicabil. Cu siguranta este peste media pivotilor la ora actuala in LNBM, insa nu mi se pare foarte fair play. Imi aduc aminte in meciul decisiv din finala mica la Oradea in 2013, la un time out, i-a dat o palma la Shiloh de-i aplaudau urechile. Sa nu uitam si de gestul de la Targu Jiu din semifinala in acest sezon care a generat o incaierare generala si mult alte mici siretlicuri care nu au cauta pe teren. Cred ca daca isi imbunatateste aceste comportamente va fi un jucator demn de Cluj, caci UBT cred ca merita un pivot dedicat si luptator (in sensul baschetbalistic al cuvantului).

Asa ca o gluma: eu am senzatia ca seamana un pic cu Shrek... dar Shrek parca e mai dragut :) 
19 June 2015 12:58
0 
....ca asesoft nu si-a putut pastra jucatorii si acum "infesteaza" cu comportamentul si trucurile deprinse la echipa din patria hotilor!!! mai bine evolua impreuna, in continuare, in liga2.....asa bine le statea impreuna la zigaranovici, burlacu, sijarto si altii ca ei!!! 
19 June 2015 22:27
Gabitzu01 mic copil
0 
pe langa Glyniadakis e mic copil ... 
20 June 2015 11:45
ARM UBT
1 
Extraordinar de absurd ce prostii vorbiti voi aici! L-am avut si pe Hargrove si nu a avut nici un gram de asesoftism in atitudine, l-am avut si pe Zoki care era un sportiv extraordinar dar din cand in cand avea iesiri destul de..... Eu cred ca Asesoft in CV este un plus nu un minus..... 
20 June 2015 15:37
2 
La Cluj este o altfel de mentalitate , in echipa si in tribuna , iar daca va avea un comportament neadecvat noi vom fi primii care o sa-l admonestam , nu ca la ploiesti ! Acum are si Baciu de la cine sa invete putina meserie de pivot . Daca nici anul asta nu o sa-si dea drumul "apai o crescut dejaba" ! 
19 June 2015 13:52
-1 
l-am urmarit in meciurile din euroliga cand era la Turow.era o rezerva slaba care nu facea fata la viteza jocului fiind foarte lent.la Ploiesti era folosit destept de antrenori si avea si suport de la jucatori experimentati.acu depinde cum va fi folosit la Cluj... 
20 June 2015 10:04
carlos_cj despre asehoti
2 
Nu tot ce a trecut pe la asehoti e neaparat rau. Ganditi-va la regretatul Dado. Nu a fost niciodata fluierat sau detestat la Cluj si cred ca nici prin alte parti. Sau Rash Griffith.
Acolo a fost cancerul baschetului romanesc, alimentat de molima federatiei, Tocala, insa, din fericire, n-au fost atinsi toti cei care au trecut pe-acolo. 
20 June 2015 15:45
ARM UBT
0 
Dar cel mai bun exemplu este Hargrove, si-a facut treaba si la ei si la noi...... Sau Adamovic care a trecut si pe la ei, a fost la Mures si acuma vine la noi...... si oricum de cand a disparut iacobescu din peisajul ploiestean si acolo s-a schimbat mentalitatea...... 
20 June 2015 16:36
ARM UBT
0 
erata:*si oricum de cand a disparut iacobescu s-a schimbat meentalitatea! 
20 June 2015 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
Ousmane Barro continuă la Dinamo Știința București
Veteranul senegalez a ajuns la alb-roșii pe parcursul sezonului trecut 
CSM Galați păstrează nucleul campioanei de la U20 masculin
Primele nume anunțate de formația de pe malul Dunării 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10