Ivan Zigeranovic, noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca


Centrul sosește de la CSU Ploiești

U-Banca Transilvania s-a întărit sub panou prin aducerea lui Ivan Zigeranovic. Transferul a fost anunțat oficial în această dimineață, grație site-ului oficial al ardelenilor, u-mobitelco.ro.

Născut pe 14 august 1984, Zigeranovic provine din orașul sârbesc Nagotin. El măsoară 2.12 m și cântărește în jur de 120 de kg. Ex-iugoslavul și-a început cariera în țara natală, la formația Ergonom. Ulterior, Ivan a mai trecut pe la FMP Železnik, Borac Čačak sau Turów Zgorzelec.

Îmbrăcând maieul ultimei grupări amintite, centrul a câștigat titlul în Polonia și a bifat prezențe la nivel de Euroligă, acolo unde s-a duelat cu nume grele, precum Panathinaikos Atena sau Bayern Munchen. De asemenea, la Zgorzelec, Zigeranovic a împărțit vestiarul cu internaționalul român Vlad Moldoveanu.

În țara noastră, pivotul a evoluat la Gaz Metan Mediaș și CSU Ploiești. Prin urmare, baschetbalistul sârb a contabilizat 78 de apariții la nivel de Ligă Națională, remarcându-se cu medii de 12.0 puncte, 5.2 recuperări, 0.7 pase decisive, respectiv 12.3 la eficiență. Totodată, Ivan a cucerit campionatul cu CSU Ploiești în sezonul recent încheiat.

Zigeranovic reprezintă, așadar, al treia achiziție a echipei U-Banca Transilvania. Până la ora actuală, ardelenii au mai bătut palma cu Andrei Kalnichenko și Filip Adamovic.

Foto: Radu Roșca/sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Ivan Žigeranović
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

Paul Olar / 18 June 2015 / 11:45


Galerie foto


2 
Bravo "U" , super mutare dpmdv 
18 June 2015 12:38
ARM UBT
0 
Stai ca vin imediat si haterii...... 
18 June 2015 12:53
0 
A doua mutare foarte buna !!! Sa speram ca nu se vor face greselile de anul trecut .
 
18 June 2015 12:52
sergiu_CMOS In sfarsit
2 
Buna achizitie! Dupa multa vreme avem si coordonator si pivot ca lumea 
18 June 2015 16:18
0 
Dykes vine??? 
19 June 2015 07:41
ARM UBT
0 
Ar fi frumos dar as fi surprins sa ne permitem sa il avem in lot....... 
19 June 2015 10:22
0 
Aici scrie ca sunt in negocieri! Anul asta vom lupta la titlu! Clar! 
19 June 2015 10:25
ARM UBT
0 
Aici scriu multe :D ar fi exceptional si asta mai ales cu Adamovic in echipa, la Mures au colaborat exceptional..... 
19 June 2015 10:33
1 
In sfarsit a transferat U-BT(Mobitelco) un pivot 
19 June 2015 11:06
0 
Sper ca in acest fel si Baciu sa evolueze putin, in special la nivelul miscarilor low post... 
19 June 2015 11:18
Tomy Shrek
0 
Salutare... cu siguranta Ziga e primul pivot bun la Cluj de multa vreme incoace si entuziasmul suporterilor este explicabil. Cu siguranta este peste media pivotilor la ora actuala in LNBM, insa nu mi se pare foarte fair play. Imi aduc aminte in meciul decisiv din finala mica la Oradea in 2013, la un time out, i-a dat o palma la Shiloh de-i aplaudau urechile. Sa nu uitam si de gestul de la Targu Jiu din semifinala in acest sezon care a generat o incaierare generala si mult alte mici siretlicuri care nu au cauta pe teren. Cred ca daca isi imbunatateste aceste comportamente va fi un jucator demn de Cluj, caci UBT cred ca merita un pivot dedicat si luptator (in sensul baschetbalistic al cuvantului).

Asa ca o gluma: eu am senzatia ca seamana un pic cu Shrek... dar Shrek parca e mai dragut :) 
19 June 2015 12:58
0 
....ca asesoft nu si-a putut pastra jucatorii si acum "infesteaza" cu comportamentul si trucurile deprinse la echipa din patria hotilor!!! mai bine evolua impreuna, in continuare, in liga2.....asa bine le statea impreuna la zigaranovici, burlacu, sijarto si altii ca ei!!! 
19 June 2015 22:27
Gabitzu01 mic copil
0 
pe langa Glyniadakis e mic copil ... 
20 June 2015 11:45
ARM UBT
1 
Extraordinar de absurd ce prostii vorbiti voi aici! L-am avut si pe Hargrove si nu a avut nici un gram de asesoftism in atitudine, l-am avut si pe Zoki care era un sportiv extraordinar dar din cand in cand avea iesiri destul de..... Eu cred ca Asesoft in CV este un plus nu un minus..... 
20 June 2015 15:37
2 
La Cluj este o altfel de mentalitate , in echipa si in tribuna , iar daca va avea un comportament neadecvat noi vom fi primii care o sa-l admonestam , nu ca la ploiesti ! Acum are si Baciu de la cine sa invete putina meserie de pivot . Daca nici anul asta nu o sa-si dea drumul "apai o crescut dejaba" ! 
19 June 2015 13:52
-1 
l-am urmarit in meciurile din euroliga cand era la Turow.era o rezerva slaba care nu facea fata la viteza jocului fiind foarte lent.la Ploiesti era folosit destept de antrenori si avea si suport de la jucatori experimentati.acu depinde cum va fi folosit la Cluj... 
20 June 2015 10:04
carlos_cj despre asehoti
2 
Nu tot ce a trecut pe la asehoti e neaparat rau. Ganditi-va la regretatul Dado. Nu a fost niciodata fluierat sau detestat la Cluj si cred ca nici prin alte parti. Sau Rash Griffith.
Acolo a fost cancerul baschetului romanesc, alimentat de molima federatiei, Tocala, insa, din fericire, n-au fost atinsi toti cei care au trecut pe-acolo. 
20 June 2015 15:45
ARM UBT
0 
Dar cel mai bun exemplu este Hargrove, si-a facut treaba si la ei si la noi...... Sau Adamovic care a trecut si pe la ei, a fost la Mures si acuma vine la noi...... si oricum de cand a disparut iacobescu din peisajul ploiestean si acolo s-a schimbat mentalitatea...... 
20 June 2015 16:36
ARM UBT
0 
erata:*si oricum de cand a disparut iacobescu s-a schimbat meentalitatea! 
20 June 2015 16:49

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11