Jason Boone va juca la SCM U Craiova în sezonul următor


Pivotul american a debutat în Liga Națională la CSM Steaua

SCM U Craiova și-a luat pivot de la vicecampioana Steaua. Jason Boone a evoluat în 20 de meciuri din LNBM în sezonul trecut pentru roș-albaștrii, dar a prins foarte greu lotul de 12 după venirea lui Falker. Boone este al 3-lea american anunțat de olteni în această vară.

SCM U Craiova a anunțat astăzi transferul lui Jason Boone. Pivotul de 2,03 va fi la al doilea club din România, după ce în sezonul precedent a evoluat pentru CSM Steaua Eximbank București. Jucătorul va împlini în septembrie 23 de ani și poate juca pe pozițiile 5 și 4.

A bifat 20 de meciuri în ultima ediție a Ligii naționale, cu medii de 7.7 puncte, 4.8 recuperări și 0.6 pase decisive în 19:04 minute, cu 10.1 eficiență medie. Americanul a mai evoluat în 2 meciuri de cupă, cu medii de 11:30 minute, 2.5 puncte și 2 recuperări. A intrat și în cele două meciuri jucate de Steaua în turul doi preliminar al EuropeCup, cu 10 puncte/meci și 6.5 recuperări în 27 de minute.

După venirea lui Falker la „militari”, Boone a rămas de cele mai multe ori în afara foii de joc, pentru că Steaua avea mai mulți stranieri decât limita maximă admisă în meci. 19 dintre partidele de campionat le-a bifat în prima fază a sezonului regulat. După aceea a jucat o singură dată în top 6, cu BCMU FC Argeș Pitești, când a intrat doar 3:40 minute. În România a marcat cel mai mult la un meci cu Politehnica Iași, 18 puncte.  

Jucătorul de 116 kilograme are în palmares FIBA EuroChallenge, câștigată în 2010 cu BC Gottingen. A fost atunci al treilea marcator al echipei, cu un total de 171 de puncte în 16 partide (medie de 10.7). A mai contribuit cu 6.8 recuperări/meci și 1 assist.

A jucat câteva sezoane în Germania, la echipe precum BG 74 Göttingen, S.Oliver Baskets și MHP Giants Ludwigsburg, în Turcia la Torku Konyaspor, dar și în Franța la Boulogne-sur-Mer. Înainte de venirea la Steaua, a fost câteva luni în Polonia, la TBV Start Lublin, cu care a evitat retrogradarea. A ajuns în Polonia în februarie 2017, după ce a folosit o clauză din contractul cu MHP Giants Ludwigsburg, care i-a permis să plece pentru că nu a prins meciuri ca titular.

Jason Boone este al 3-lea american anunțat de SCM U Craiova în această vară, după Aaron Walton-Moss și Ria’n Holland. Oltenii l-au mai adus pe Amedeo Casale și îi păstrează în continuare pe Sebastian Ionescu și Ionuț Berceanu.

*foto: fiba.basketball



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a jucătorului Jason Boone

Andreea Vlase / 10 August 2018 / 21:33


Galerie foto


freeboy Boone
0 
Cu astfel de transferuri la straini,din nou ne vom bate pentru locurile 7-8.La jucatorii de U 23 stam bine.
Bine ca am scapat de Orbeanu si s-a pricopsit Pitestiul cu el.Vreau sa vad ce romani mai aduce domnul Toma. 
13 August 2018 09:35
andrac Orbeanu
0 
Daca e folosit cum trebuie joaca bine, decent. La Pitesti si-a facut treaba 2 ani 
13 August 2018 09:54
sebi12 boone
0 
cu astfel de transferuri?era mai bine cu aleks?dadea el 17 p/meci ,dar mingea o prindea ?:))pe aparare era f f slab..meciul 3 cu sibiu in ultimele 3 min cand aveam 7 8 p in fata ,a facut sibiu 4rebounduri OFENSIVE la aceeasi faza..n o da boone de 3 ,dar sub panou si la recuperari sta bine  
22 August 2018 19:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10