L2M. SCM Craiova trece de BC Mureş

Lucian Călinescu

28.04.2013

68-60

Într-un meci contând pentru Turneul Final al Ligii a II-a de Baschet masculine, SCM Craiova a învins BC Mureş Târgu Mureş cu scorul de 68-60 (14-12, 18-11, 16-16, 20-21).

SCM Craiova a început meciul mai bine decât mureşenii, după cinci minute de joc conducând cu scorul de 9-4. Echipa olteană a câştigat primul sfert cu scorul de 14-12. Oltenii au rămas la conducerea jocului şi în sfertul secund, sfert câştigat fără mari probleme cu scorul de 18-11. Ei s-au menţinut la conducere pe tot parcursul meciului iar în final s-au impus cu scorul de 68-60.

De la olteni s-au remarcat Cristian Corneanu cu 17 puncte și 3 recuperări, Mihai Gavrilă cu 14 puncte şi 8 recuperări, respective Cătălin Petrişor cu 12 puncte, 8 recuperări şi 6 pase decisive. În replică, Alin Borşa a terminat partida în double-double pentru mureşeni cu 16 puncte şi 10 recuperări.

Din punct de vedere statistic, SCM Craiova a avut procentaj de 48.8% la aruncările din interiorul semicercului, 24.0% la cel din afara semicercului, respectiv 46.1% la aruncările libere. Echipa mureşeană a terminat partida cu 13/28 la aruncările de 2 puncte, cu un procentaj de 46.4%, la aruncările de la distanţa a avut procentaj de 33.3%, iar la linia de pedeapsă, mureşenoo au terminat partida cu 13 libere marcate din cele 26 acordate.

Mureşenii rămân fără victorie şi după etapa a treia a turneului, în timp ce SCM Craiova ajunge la cel de-al doilea succes.

Luni cu începere de la ora 14:00 SCM Craiova va întâlni pe Dinamo Bucureşti, urmând ca la ora 16:00 BC Mureş să joace cu CSU Sibiu.