LNBM MVP- Etapa a 2a, F2: Vladan Vukosavljević

Ana-Maria Tutunaru

28.01.2019

SCM Timișoara a dat lovitura în două meciuri din tot atâtea jucate în faza a doua a competiției. Bănățenii s-au impus în etapa a doua, contra CSM CSU Oradea, scor 88-85,  după o partidă jucată de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute.

Vladan Vukosavljević a fost cel mai bun jucător al timișorenilor, fiind foarte aproape și de un double double. Sârbul a jucat 34 de minute, timp în care a adunat 27 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive, toate pentru un indice al eficienței de +28. Vukosavljević a marcat 7/11 de la 2 puncte (64%), 3/6 de la 3 puncte (50%) și 4/5 de la linia de libere (80%).

În această ediție a LNBM, Vladan Vukosavljević a adunat medii de 19.9 puncte, 8.3 recuperări și 0.8 pase decisive, toate pentru o cotă a eficienței de +21.2 pe meci.

Din tabăra sibienilor, Kevin Hardy a jucat 30 de minute, reușind să-și treacă în cont 27 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, toate pentru un indice al eficienței de +29. Americanul a înscris 12/17 de 2 puncte și 3/3 de la linia de libere.

În cele 16 prezențe bifate în LNBM, Hardy a adunat medii de 15.6 puncte, 6.6 recuperări și 4.8 pase decisive, toate pentru o cotă a eficienței de +23.0 pe meci.

Și Justas Tamulis a avut o prestație foarte bună în duelul contra BCM U Pitești, reușind să-și egaleze recordul personal de puncte marcate într-un meci din LNBM. În cele 35 de minute petrecute pe teren, lituanianul a adunat 28 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, toate pentru un indice al eficienței de +23. Tamulis a marcat 2/3 de la 2 puncte (67%), 5/11 de la 3 puncte (45%) și 9/12 de la linia de fault (75%).

În acest sezon al LNBM, Justas Tamulis a adunat medii de  15.9 puncte, 2.1 pase decisive și 1.7 recuperări, toate pentru o cotă a eficienței de +12.1 pe meci.

*foto:Robi Boroș