Stiri Liga I Masculin

Liga 1 masculin. Știința București și Cuza Sport Brăila s-au impus și în a doua zi la turneul final

29.05.2018

CSU Știința București a ajuns la două victorii după 72-63 cu ABC Athletic Constanța. CS Cuza Sport Brăila a trecut cu 103-92 de CN Aurel Vlaicu și conduce în clasament, la coșaveraj. Meciul care decide câștigătoarea turneului se joacă astăzi, de la ora 20.

ABC Athletic Constanța și CSU Știința București au deschis ziua a doua a turneului de promovare de la Brăila. Scorul acestui duel a fost 63-72 (17-16, 16-20, 19-20, 11-16). Partida a fost disputată în primele trei sferturi, cu 7 schimbări de lider și 9 egalități, dar bucureștenii s-au distanțat la 10 puncte în a doua jumătate a sfertului patru. Constănțenii au început partida cu Booth, Oprean, Șerban, Trandafir și Ursu. Știința i-a avut în 5-ul de start pe Aktas, Diaconescu, Olaru, Bărăgău și Pîrlog. Alin Olaru a fost coșgheterul partidei cu 25 de puncte. Pentru formația din capitală l-au urmat Ioniță (13 puncte) și Aktas (12 puncte, 8 assist-uri). Alexandru Liță, de la Athletic, a fost cel mai eificient jucător de pe teren (31 indice al eficienței), fiind în double-double cu 22 de puncte și 14 recuperări.

Al doilea meci al zilei a fost cel dintre CN Aurel Vlaicu și CS Cuza Sport Brăila, încheiat cu scorul de 92-103 (30-24, 13-31, 19-25, 30-23). După un început echilibrat, cu 7 schimbări de lider, gazdele turneului s-au distanțat la 21 de puncte în sfertul trei. La CNAV au intrat în formula de start Șerbănescu, Jackson, Mingote, Ciucă și Mack. Brăilenii au răspuns cu Keyes, Engi, Borșa, Andrieș și Damian. Trei bucureșteni au înscris peste 20 de puncte: George Vlad (24), Courtney Q Mack (23) și Ameer Jackson (22), iar Octavian Șerbănescu a contribuit cu 13 puncte. Deallen Jackson a fost cel mai bun marcator de la Cuza Sport, cu 24 de puncte. Joshua Keyes a fost în double-double, cu 18 puncte și 11 recuperări. Au mai încheiat în double-digits: Alin Andrieș (19 puncte), David Engi (17) și Andrei Damian (12 puncte, 7 assist-uri).