Marius Runkauskas, MVP-ul finalei LNBM 2015


Lituanianul a jucat exemplar în seria cu BC Mureș

Marius Runkauskas este desemnat cel mai bun jucător al finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin 2015, de către Total Baschet, după ce a purtat-o pe CSU Asesoft Ploiești către cel de al 11-lea titlu din istoria clubului. Cu lituanianul în mare formă, CSU Asesoft Ploiești a trecut cu 3-0, la general în ultimul act al campionatului de BC Mureș.

În meciul 3 al finalei, cel în care CSU Asesoft Ploiești a cucerit coroana de campioană, Marius Runkauskas a fost de neoprit în special de la mare distanță de unde a marcat 7 aruncări din 11 încercări. Shooter-ul lituanian a terminat partida cu un total de 26 de puncte, 8 pase decisive, 3 recuperări, un capac dar și cu 5 mingi pierdute. Runkauskas a mai înscris 1 din 3 de la 2 puncte în timp ce de la linia de fault a fost perfect cu 3 din 3. După această performanță, Marius Runkauskas a înregistrat un indice al eficienței de 27 de unități.

În meciul secund al finalei, Marius Runkauskas a totalizat 20 puncte în timp ce în primul joc a terminat în double-double 12 puncte și 10 pase decisive. Per total, fundașul a avut medii statistice de 19.3 puncte, 7.3 pase decisive, 2.6 recuperări și 3.3 mingi pierdute pentru un indice al eficienței de 21.0 unități. Marius Runkauskas a avut procentaje excelente, 63.6% de la 2 puncte, 50.0% de la 3 puncte și 88.8% de la linia de libere.

Marius Runkauskas a fost unul dintre cei mai folosiți jucători în această finală cu un total de 110 minute jucate în ultimul act al LNBM. El a fost integralist în partida secundă, iar în celelalte două a petrecute pe parchet câte 35 de minute.

Pentru Marius Runkauskas acest al doilea titlul de MVP pe care-l primește din partea Total Baschet. Lituanianul a fost desemnat și MVP al sezonului regulat de către site-ul nostru.



Citește ultimele știri despre CSU Asesoft Ploiești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Marius Runkauskas
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC Mureș Târgu Mureș vs CSU Asesoft Ploiești

Bogdan Isailă / 24 May 2015 / 22:25


Galerie foto


costinm felicitari
-1 
Sper sa mai rămână cel puțin sezon la Ploiești:) 
24 May 2015 22:37
ZZZ Fantastic jucator!
-1 
Sa seperam ca va ramane!  
24 May 2015 22:47

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 8 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 49 puncte 
Monyea Pratt a fost cel mai bun marcator al lui BC CSU Sibiu în derby-ul cu U-BT Cluj-Napoca
Patru sibieni au înscris împreună 68 de puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe Rapid București la o diferenţă de 13 puncte 
Daniel Ioniță: „Putem face o surpriză plăcută”
Tânărul baschetbalist al lui Dinamo a comentat duelul cu Steaua, echipă la care și-a petrecut junioratul 
Vlad Negoițescu: „Este evident că am fost sau suntem puțin obosiți”
CSA Steaua caută să iasă din forma proastă în duelul cu Dinamo Știința 
Justas Tamulis: „A fost o plăcere să jucăm într-o asemenea atmosferă”
Lituanianul a fost încântat de atmosfera creată de fanii sibieni la meciul cu U BT Cluj-Napoca 
Derby al Capitalei fără strălucire, între CSA Steaua și Dinamo Știința
Cele două formații bucureștene sunt în criză de formă 
Kyndall Dykes: „În acestă seară nu au mers lucrurile în modul nostru”
U-BT Cluj-Napoca a cedat în derby-ul Transilvaniei de pe terenul Sibiului 
Ilie Trițoiu: "Nu am primit nimic oficial de la Tribunalul Elvețian. Oricum, au judecat cauza foarte superficial"
Oficialul timișorean spune că judecătorii elvețieni nu au avut timp să se uite peste documentele transmise și astfel au respins cauza 
0 
Un hot și un mincinos. Un nevertebrat, fara caracter , fara personalitate, fara nici un alt scop decât cel de a spala banii celor care l-au pus în funcție. 
click pt. Articol 17 November 2018 09:11
romeovura Sarcasm
0 
Până la capăt emană acest personaj. Nu înțeleg de ce nu vrea termine cu trecutul, ci se așează pe prezent. Ar fi frumos să închidă capitolul trecut și să găsească soluții pentru cele prezente, dar eu cred că dorește să nu plătească datoriile din trecut, iar cele de acum probleme de care vorbește ,dacă se poate sa nu onoreze. Rușine , eu cred că vrea să îngroape baschetul in Timișoara cu aceste"mici-mari" și repetate ocolișuri. 
click pt. Articol 17 November 2018 01:19
0 
Ma bucur ca jucatorii au fost foarte concentrati azi si am avut procentaj de 88% la libere. A cantarit mult la scorul final... nu tin minte alt meci in care sa fi avut procentaj asa de bun. 
click pt. Articol 17 November 2018 00:30
0 
sa speram ca Marinov isi revine. Fara el suntem slabi in ceea ce priveste (macar!) ducerea mingii in terenul advers. 
click pt. Articol 17 November 2018 00:15
gyke ...
0 
Chiar nu vreau să dau celebra placă cu "aceeași mizerie", dar calitatea oamenilor politici sibieni, indiferent de ce parte a spectrului s-ar afla, lasă foarte mult de dorit. Viziunea lor nu o depășește pe cea a unui administrator de bloc. De aici și așteptările noastre nu pot fi foarte sus. Și să știi că și teza asta cu ardelenii s-ar putea dovedi un mit, deși mai avem un Boc sau Bolojan care îl întrețin...  
click pt. Articol 17 November 2018 00:11
gyke De acord
0 
Atunci când vom reuși să avem prestații ca cea de azi și în deplasare, atunci vom fi cu adevărat o echipă cu pretenții la medalii.  
click pt. Articol 16 November 2018 23:29
trancer Sb Cj
0 
Victorie fără dubiu a Sibiului, care a fost net peste Cluj ca și intensitate a jocului și dorința de victorie. Norocul nostru si al celorlalte echipe din campionat este ca în deplasare sibienii sunt mielușei. Clujul fără Moldoveanu și apoi Marinov (și în continuare cu un inutil Silvasan) nu putea emite pretentii. Superba atmosfera, pătată ca de obicei de cei câțiva cretini fotbaliști care se exprima grosolan chiar dacă Silvasan sau Torok au greșit. 
click pt. Articol 16 November 2018 23:12
razv-an Torok
0 
Din pacate trece printr-o forma sportiva nu f buna. De altfel e o exemplificare a expresiei "neputinta naste violenta" 
click pt. Articol 16 November 2018 23:00
gyke Ahahaha
0 
Ia uite un pui de Tudorel... Cum îi învață el pe judecătorii elvețieni cum trebuie judecat. Ce gunoi de om Tritoiu ăsta, pe bune, nu încetez să mă mai mir... Iar FRB îi permite să-și facă de cap.  
click pt. Articol 16 November 2018 22:26
mid53 De neînțeles....?
0 
Este greu de înțeles ce se întâmplă la Sibiu, vis a vis de fenomenul sportiv, fata de echipa noastră de suflet( CSU), și nu în ultimul rând fata de noi sibienii ce îndrăgim acest sport. Cerem respectuos, PRIMARIEI și CONSILIULUI JUDEETEAN sa găsească soluții, se spune că orice situație are solutii. Pentru atingerea performantei sportive, pregătirea este factorul determinant. Nu loviți in aceasta familie numita CSU, formata în timp și cu multe sacrificii!!!. Pt un oraș mult mai importanta este performanță sportivă materializată prin medalii, decit niste bani obținuți din organizarea unor tirgurilor!!! Va rugam frumos NU UCIDE-TI SPORTUL, nu ne luați această plăcere!!! 
click pt. Articol 16 November 2018 22:23