Milos Pesic şi Milos Bojovic, colegi de echipă în sezonul 2015-2016


Cei doi baschetbalişti din spaţiul ex-iugoslav vor evolua cel mai probabil la Phoenix Galaţi

Agentul celor doi jucători a postat această fotografie pe una dintre reţelele de socializare, unde anunţa că sportivii au semnat în România pentru sezonul 2015-2016

Baschetbaliştii sârbi Milos Pesic şi Milos Bojovic, jucători foarte bine cunoscuţi în România, se pare că vor continua şi în sezonul 2015-2016 în LNBM, de această dată din postura de coechipieri. Cea mai probabilă destinaţie a celor doi sportivi este Galaţiul, acolo unde vor îmbrăca echipamentul formaţiei Phoenix

Milos Pesic a jucat în sezonul precedent la BC Timişoara, echipă alături de care a cucerit Cupa României. De asemenea, Pesic a mai jucat în România la echipe precum U-BT Cluj sau CSM-U Oradea. Din sezonul 2008-2009, cu o pauză în stagiunea 2013-2014, şi până în prezent, sârbul a evoluat doar în ţara noastră, timp în care a bifat 208 prezenţe la nivel de campionat cu cifre totale de 3182 puncte, 1116 recuperări, 624 pase decisive, 176 intercepţii, 620 mingi pierdute, 58 capace şi 2973 la eficienţă, totul în peste 6800 de minute jucate. 

De cealaltă parte, Milos Bojovic a sosit în România la începutul sezonului 2013-2014, la Sibiu, echipă alături de care a jucat în precedentele două stagiuni. Mai exact, Bojovic a îmbrăcat de 51 de ori echipamentul galben-albastru în campionat, totalizând 1024 puncte, 246 recuperări, 154 pase decisive, 105 intercepţii, 128 mingi pierdute, 16 capace şi 915 în dreptul eficienţei, totul în 1831 de minute petrecute pe parchet. 

Phoenix Galaţi este nou-promovată în Liga Naţională de Baschet Masculin şi până la această oră nu au anunţat niciun transfer. 

Vom reveni cu amănunte despre situaţia celor doi baschetbalişti! 

*Foto: Facebook Ivan Asanin



Citește ultimele știri despre CSM Phoenix Galaţi
Vizualizează pagina personală a jucătorului Milos Pesic
Vizualizează pagina personală a jucătorului Milos Bojovic

Radu Bărăian / 27 July 2015 / 12:40


Galerie foto


0 
Poate merg la Mures! 
27 July 2015 12:57
rmefr Bojovici
0 
Super jucator pt campionatul nostru. 
27 July 2015 13:18
0 
Daca continua asa Nini isi face echipa 
27 July 2015 19:47
1 
2 jucatori sarbi care joaca doar ce vor "muschii " lor . Foarte buni la o echipa ce are ca obiectiv evitarea retrogradarii. Daca ajung la galati, in 5-6 etape ies scantei cu NIni antrenor 
27 July 2015 23:08
free62 free62
1 
Bojovici e foarte bun, problema e ca daca mai vine unu ca el, se va juca cu doua mingi:D 
27 July 2015 23:09
0 
Amandoi sunt capat de linie. Daca au primit mingea, adio.  
28 July 2015 08:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dragoș Diculescu, „prima opțiune” a Timișoarei pentru sezonul viitor
Ilie Trițoiu a dat 5 nume de jucători pe care timișorenii vor să-i păstreze, alături de cei patru localnici 
Dragan Petricevic: „Pentru mine Timișoara mereu a fost un club și un oraș la care vreau să mă întorc”
Antrenorul de 50 de ani a semnat pe 3 sezoane cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu: „Pe Dragan l-am dorit și sezonul trecut, dar au fost niște mici detalii”
Președintele Timișoarei a vorbit și despre datoriile pe care le are clubul 
Dragan Petricevic este noul antrenor al SCM Timișoara
Tehnicianul va fi la al 3-lea mandat pe banca echipei timișorene, cu care a câștigat două Cupe ale României 
Isaiah Philmore, al doilea străin confirmat de BC CSU Sibiu
Jucătorul american va bifa al doilea sezon în România 
Bayern Munchen este din nou campioana Germaniei
Victorie după o revenire importantă în repriza secundă 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Dragoș Diculescu și Roland Torok, cei mai curtaţi jucători români
Mai multe echipe se bat pentru semnătura componenților echipei naționale 
Mladen Jeremic, pe picior de plecare de la Pitești. Surse
Sârbul a petrecut doar un sezon în Trivale, după doi ani și jumătate la Timișoara 
SURSE. Maksim Sturanovic rămâne pentru încă un sezon la BCM U Pitești
Pivotul muntenegrean va bifa al doilea sezon în România 
76ers gyke
0 
Pai si crezi ca are garantia ca va juca acele 15-20 de minute? E o decizie grea si pentru el...sa pleci de la o echipa unde esti un om important si apreciat pentru una la care exista deja un roman cam pe aceiasi pozitie, a venit si un antrenor cu pretentii mari si s-ar putea ca de la cele 15-20 de minute sa ajunga la 5 sau chiar sa ramana pe banca in unele meciuri...
Dintre echipele de top 3 doar Sibiul ar putea sa ii ofere o oarecare siguranta ca va juca si probabil isi va imparti minutele cu Tohatan iar in aceste conditii Dragoste probabil isi va face bagajele...
Sincer cea mai buna optiune pentru el, in optinia mea, ar fi Pitestiul, o echipa competitiva care are mare nevoie de un roman U23 si imi vine greu sa cred ca nu s-au interesat de el... 
click pt. Articol 25 June 2019 11:57
45tef pont
0 
pai da-ne tu un pont de un roman bun spre foarte bun care sa fie liber de contract si care nu e naturalizat. 
click pt. Articol 25 June 2019 11:01
gyke 😁
0 
Ei hai să fim serioși... Și la Timișoara te antrenează Dragan vreo 10 etape, după care îl rezolvă Trițoiu și se trezește iarăși antrenat de Bota...  
click pt. Articol 25 June 2019 10:45
free62 free62
0 
Ei hai sa fim seriosi...si la Timisoara te antreneaza Dragan nu e ca si cum te-ar antrena vreun romanas de asta care foloseste tabla doar sa nu gesticuleze cu mainile goale. Plus ca mai mult ca sigur Dragan va face o echipa de shooteri buni in stilul lui caracteristic si asta cred ca il va ajuta si pe el bazandu-ma pe ce am vazut sezonul trecut ca ii place sa joace. 
click pt. Articol 25 June 2019 10:39
gyke @76ers
0 
30 de minute pe meci într-o echipă mediocră nu valorează cât să spunem 18 minute într-o echipă de Top 3, care îți oferă concurență și progres. Iar dacă te gândești și la oportunitatea de a juca în Europa sau să te antreneze de exemplu Vujosevic, Timișoara nu are cum să fie o opțiune logică.  
click pt. Articol 25 June 2019 10:09
76ers Pitesti
0 
Desi am vazut ca sunt foarte multe echipe interesate de serviciile lui nu am vazut pe acea lista echipa care ar avea cea mai mare nevoie de un jucator precum Dragos.. 
click pt. Articol 25 June 2019 01:28
0 
Singurul motiv pentru care ar ramane la Timisoara ar fi singuranta ca va juca si va primi si multe minute.
La echipele de top 3 ar fi cam greu pentru el sa vina si sa se impuna desi a demonstrat ca este capabil si e clar ca la Sibiu ar putea primi cele mai multe minute.
La Craiova exista deja un nucleu bun de jucatori tineri si majoritatea cred ca o sa isi prelungeasca contractele si ar fi greu sa primeasca multe minute si acolo.
Sincer nu m-ar mira sa ramana la Timisoara sau sa semneze cu cei de la Voluntari, unde probabil va avea un rol asemanator cu cel avut la Timisoara in acest sezon si unde se pare ca se vrea performanta si probabil vor avea o echipa mai bune decat Timisoara in sezonul viitor...
 
click pt. Articol 25 June 2019 01:16
tsc_1980 Csu Sibiu
0 
Poate sa vina orice strain, atata timp cat nu aveti un roman decent spre bun, nu aveti sanse la campionat. 
click pt. Articol 24 June 2019 20:37
gyke Mda
0 
Tritoiu cred că își face iluzii cu Diculescu. Nu văd ce motiv ar avea să rămână la Timișoara. A dovedit destule ca să arate că merită și trebuie să facă un pas în față. Va trebui să aleagă una din echipele de top 3, iar aici depinde de feeling ul lui. Deși mi l-aș dori la Sibiu și cred că ar fi o potrivire faină, sincer, în locul lui aș încerca un an la Cluj. La Oradea, cred ca minutele i-ar fi o idee mai limitate decât la celelalte două, dar Achim e foarte priceput în a împarți judicios timpul de joc. Vedem în câteva zile ce va alege.  
click pt. Articol 24 June 2019 19:34
u66 76ers
0 
Cand m-am referit la schimbarea totală de lot, m-am referit in primul rand la anul de după câștigarea campionatului si ă cupei. Nu mi s-a parut ok ce s-a întâmplat atunci si rezultatele s-au vazut. 
click pt. Articol 24 June 2019 18:11