Playoff LNBM. Analiza seriei CSU Sibiu vs SCM U Craiova


Elevii lui Dan Fleșeriu vor avea un match up interesant în prima rundă de playoff

sibiu craiova playoff baschet

BC CSU Sibiu a ratat la mustață primul loc în sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a pierdut pe teren propriu în compania celor de la U-BT Cluj, în ultima etapă a Top 6. Astfel, elevii lui Dan Fleșeriu au picat pe locul secund și vor întâlni în prima rundă a playoff-ului pe cei de la SCM U Craiova, echipă care a terminat pe primul loc în urna valorică 7-12.

Atât CSU Sibiu cât și SCM U Craiova se află la a treia calificare consecutivă în playoff-ul LNBM. Sibienii au terminat și sezonul precedent pe locul secund, în timp ce Craiova a prins anul trecut ultimul loc de playoff.

În sezonul regulat, CSU Sibiu a câștigat ambele dueluri în fața Craiovei, scor 108-90 pe teren propriu și 79-72 în deplasare. Monyea Pratt a fost cel mai bun jucător pentru sibieni în ambele partide. În Sala Transilvania americanul a adunat 23 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive, în timp ce la Craiova el a strâns 14 puncte și 11 recuperări.

Trei întrebări înainte de CSU Sibiu vs SCM U Craiova:

1. În ce formă se află sibienii? După ce au zburdat în prima parte a sezonului regulat LNBM, CSU Sibiu a avut parte de sincope mari în Top 6. A pierdut trei din ultimele patru dueluri și 5 din cele 10 meciuri de Top 6. Chiar dacă SCM U Craiova nu s-a numărat printre adversarii sibienilor, sunt sigur că Dan Fleșeriu nu e încântat de o asemenea statistică.

2. Cine câștigă duelul sub panou? Unul dintre atuurile ambelor formații îl reprezintă jocul oamenilor mari, acolo unde Sibiul se bazează în principal pe cuplul Kinnard-Cooper, în timp ce Craiova îi are pe Aleksandrov și Samuels. Va fi un duel foarte interesant, între jucători care sunt pe același profil de joc, cu un plus pentru sibieni, care oricând pot apela la Jordan Williams sau veteranul Bogdan Popescu.

3. Cât de bună e Craiova fără Martinic? În mai multe cazuri Rami Hadar ne-a spus că și-au permis să renunțe la Goran Martinic (cel mai bun marcator și pasator din LNBM la momentul plecării sale din Oltenia) pentru că nu se potrivea stilului de joc. În locul său au fost aduși LaMarcus Reed și Ivan Mikulic. Cei doi au cifre bune la Craiova, obținute în special în meciurile din grupa valorică 7-12, dar cu ei în componență oltenii au pierdut toate meciurile importante din prima fază a sezonului regulat: cu Sibiu, U-BT Cluj și BC SCM Timișoara. Rămâne de văzut cât de bine s-au sudat relațiile de joc între noii componenți ai Craiovei.

Pronostic. În ciuda unui parcurs dificil în Top 6, cred că avantajul terenului propriu, dar și al match-up-ului face din CSU Sibiu favorită clară în această serie de playoff. Să nu uităm că oltenii au cea mai slabă defensivă din echipele care s-au calificat în playoff. Doar Reed și Samuels par suficient de fizici pentru a putea contracara calitățile sibienilor. Cu toate acestea, doar din talentul unor jucători precum Siriscevic și Aleksandrov, cred că SCM U Craiova ar putea să „ciupească” un meci. Așadar, eu văd scorul final al seriei CSU Sibiu – SCM U Craiova 3-1.

Prima partidă a acestui duel se joacă în această seară, de la ora 19:45. Meciul este transmis de Digi Sport 4.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 02 May 2018 / 12:07


Galerie foto


gyke Hmm
0 
Cum ziceam și pe 24secunde.ro, seria asta are două necunoscute: dacă Sibiul poate ieși din acest aparent burnout și dacă Craiova a învățat să se apere în ultima lună și jumătate. Vedem după meciul din seara asta.  
02 May 2018 12:49
studentU da si da
0 
:)
craiova s-a chinuit maxim in derbyurile cu GL din grupa 7-12. a pierdut la GL si a castigat la limita la Craiova. Deci apararea lor nu stiu cat a crescut.
Echipa voastra va avea ceva de demonstrat dupa prestatia si rezultatul din ultimul meci din sezonul regulat, astfel incat seria cu Craiova va fi numai buna pentru asa ceva. Mizez pe un 3-1 pt SB.
In semifinala cu Oradea va fi cuilul lui Pepeplea.  
02 May 2018 13:51
gyke hmm
1 
Eu cred ca la meciul cu Galati din ultima etapa, Craiova a jucat la asteptare, pentru a fi siguri ca nu dau peste Cluj in prmul tur de playoff.
Galati a condus tot timpul, iar apoi cand era clar ce se intampla la Sibiu, "craiovenii" au inceput sa traga tare si au intors rezultatul.
E doar o supozitie evident...  
02 May 2018 15:30
Oldtimer Good hmm...
1 
I mean point, my friend 
02 May 2018 19:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
Florin Nini: ”Cred că echipa noastră poate învinge pe oricine”
Tehnicianul argeșenilor a prefațat partida contra U-BT Cluj Napoca 
Dinamo Știința reușește prima victorie din actualul sezon, pe terenul lui Athletic Constanța
Justin Baker a fost cel mai bun om al trupei din Capitală 
Mihai Silvășan laudă echipa Piteștiului: „Accidentările nu i-au lăsat să își arate adevărata valoare” (Video)
Antrenorului Clujului se așteaptă la un meci dificil în Trivale 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
Marius Toma: "A avut loc cea mai mare antipropagandă a jocului de baschet. Suntem tratați cu lipsă crasă de respect"
Antrenorul coordonator al SCM U Craiova acuză indirect arbitrajul din partida cu CSM CSU Oradea 
0 
Ce spui tu aici este perfect adevarat, si este o problema ce trebuie rezolvata, luminile rosii nu par sa fi functionat la panoul unde Watson a marcat cosul decisiv dar in acest ca nu erau neaparat necesare, mingea pleaca din mana lui Watson cand mai era o secunda din atac si atinge panoul cand cele 24 de secunde au expirat, cos perfect valabil, ce s-a intamplat inainte de cos este discutabil.
Daca mingea era in mana lui Watson cand timerul era la 0, luminile rosii nu se aprindeau iar cosul era declarat valabil atunci chair era o problema serioasa. 
click pt. Articol 20 January 2019 15:25
76ers hehe
0 
Eh, nu stiu vreo "crescatorie" dar ma gandesc ca lucrurile de baza le stiu si ei, pana si eu le stiu si nu sunt arbitru, problema este ca noul val e mai usor de influentat si nu rezista asa bine la presiune.
Culmea este ca intamplator am urmarit multe meciuri internationale si printre arbitrii era Ciulin sau Stoica si am fost surpins ca au avut prestatii bune spre foarte bune ceea ce ma duce la concluzia ca SE POATE daca se vrea sau daca nu exista influente dintr-o parte sau alta...Probabil in bridaga de la acest meci trebuia sa fie Stoica dar fiind suspendat ma gandesc ca se putea face un efort ca brigada de astazi,de la Pitesti, sa fie si la Craiova, vedem cum decurg lucrurile si acolo ca poate iese mai rau ... 
click pt. Articol 20 January 2019 15:17
ydesh_apu Multumesc
0 
Nu e picior. Daca si-ar fi potrivit intentionat si discret mingea cu piciorul ar fi fost abatere. Dar nu am fost sigur, la cat de neautoritar, incoerent si prost a fost arbitrajul. 
click pt. Articol 20 January 2019 14:41
0 
Ca sa ma lamuresc pe deplin asupra justetii deciziei de a nu de acorda vreo abatere la cosul marcat de Watson, la penultima actiune a jocului, am cautat sa inteleg ce prevad regulilie in acest sens ... si am descoperit cu motorul de cautare Google urmatorul articol regulamentar (vezi Documente pe site-ul FR Baschet) ... "Art.13 : Un jucător nu trebuie să alerge cu mingea în mână (mâini), să şuteze sau să blocheze mingea deliberat cu orice parte a piciorului sau s-o lovească cu pumnul. Totuşi, contactul întâmplător sau atingerea accidentală a mingii cu orice parte a piciorului nu este o abatere". Prin urmare, este greu de inchipuit ca Watson care dribla mingea ar fi dorit sa joace deliberat mingea cu piciorul ... Dar in fapt (din ce se vede pe clipul postat pe Youtube) aparatorul lui (Mijajlovic) este cel care a atins primul mingea cu piciorul (si este foarte greu de apreciat daca acesta a incercat sa blocheze deliberat mingea, conform regulii mai sus mentionate) astfel incat daca ulterior Watson a atins mingea cu piciorul este dintr-un motiv mai degraba accidental si nici decum deliberat ! Dupa parerea mea in aceasta situatie arbitrii au luat o decizie corecta ... Cred ca la fel de corecta era sanctionarea aparatotului pentru abatere de picior ... sigur acest lucru putea schimba datele "problemei" ... Interesant !  
click pt. Articol 20 January 2019 14:01
lauri csu sibiu
0 
Aici e clar problema antrenorului. Trebuie sa si asume lipsa atitudinii jucatorilor. Ca, antrenor daca nu sti sa reactionezi cand trebuie si cum trebuie atunci e problema ta. Nu e prima data cand se intampla. Si acasa, daca jucam intr o sala in care se aude scartatitul baschetilot nu cred ca am castiga asa usor. 
click pt. Articol 20 January 2019 13:05
0 
Iti apreciez opiniile,nici eu n-as baga mana in foc ca ar fi fost ceva premeditat,dar ce au facut a fost revoltator si a inclinat decisiv balanta.In privinta piciorului la Watson,chiar nu e cazul sa o dam pe fineturi,viteza jocului,cadre optime de reluare,bla bla,infractiunea a fost evidenta si trebuia sanctionata,dand sansa meciului sa se rezolve poate intr-un mod onest in overtime! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:41
Buzestii Corect!
0 
Ce mai apostrofari mi-am primit si eu ori de cate ori am afirmat ca pe langa astia,d-alde Grigoras si Ciulin sunt docenti... 
click pt. Articol 20 January 2019 11:31
Buzestii Amice,
0 
Esti de doua ori pe langa subiect!Intai,sa faci apel la moralitatea individului e ca si cand ai spune ca lupii se cresc cu Chapi si legume fierte;in al doilea rand,aici nu e deloc vorba despre cat de imoral e Toma,ci de faptul ca are de data asta dreptate absoluta,maniera de arbitraj a fost indiscutabil revoltatoare si,mai grav,a decis invingatoarea!
Desigur,cat priveste cei 2000 de spectatori care au fost cel mult 1200(asa a invatat sa invarta cifrele de la stapanii lui) sau organizatia cea mica(ramasa tooot mica in cei 10 ani de la promovare,ca sa vezi,singurul "fir rosu" al acestei perioade fiind taman vesnicul si evident dezinteresatul lui management),aici e un alt subiect unde nu te-as putea contrazice! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:26
TitiAcs Păi de unde ?
0 
Ști tu vreo " crescătorie" de arbitrii ? De ani de zile semnalez faptul că suntem la cea mai slabă generație de arbitri. Dacă Faur , celebru ca fiind metrul etalon al prostiei în arbitraj a ajuns cică internațional. Tare cred că alde Grigoraș și Ciulin o să fie regretați cînd se vor retrage. 
click pt. Articol 20 January 2019 09:14
dane alo frb
0 
cum se poate ca instalatia de 24 secunde( prin luminile rosii) s-a nu functioneze