Playoff LNBM. Analiza seriei CSU Sibiu vs SCM U Craiova


Elevii lui Dan Fleșeriu vor avea un match up interesant în prima rundă de playoff

sibiu craiova playoff baschet

BC CSU Sibiu a ratat la mustață primul loc în sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, după ce a pierdut pe teren propriu în compania celor de la U-BT Cluj, în ultima etapă a Top 6. Astfel, elevii lui Dan Fleșeriu au picat pe locul secund și vor întâlni în prima rundă a playoff-ului pe cei de la SCM U Craiova, echipă care a terminat pe primul loc în urna valorică 7-12.

Atât CSU Sibiu cât și SCM U Craiova se află la a treia calificare consecutivă în playoff-ul LNBM. Sibienii au terminat și sezonul precedent pe locul secund, în timp ce Craiova a prins anul trecut ultimul loc de playoff.

În sezonul regulat, CSU Sibiu a câștigat ambele dueluri în fața Craiovei, scor 108-90 pe teren propriu și 79-72 în deplasare. Monyea Pratt a fost cel mai bun jucător pentru sibieni în ambele partide. În Sala Transilvania americanul a adunat 23 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive, în timp ce la Craiova el a strâns 14 puncte și 11 recuperări.

Trei întrebări înainte de CSU Sibiu vs SCM U Craiova:

1. În ce formă se află sibienii? După ce au zburdat în prima parte a sezonului regulat LNBM, CSU Sibiu a avut parte de sincope mari în Top 6. A pierdut trei din ultimele patru dueluri și 5 din cele 10 meciuri de Top 6. Chiar dacă SCM U Craiova nu s-a numărat printre adversarii sibienilor, sunt sigur că Dan Fleșeriu nu e încântat de o asemenea statistică.

2. Cine câștigă duelul sub panou? Unul dintre atuurile ambelor formații îl reprezintă jocul oamenilor mari, acolo unde Sibiul se bazează în principal pe cuplul Kinnard-Cooper, în timp ce Craiova îi are pe Aleksandrov și Samuels. Va fi un duel foarte interesant, între jucători care sunt pe același profil de joc, cu un plus pentru sibieni, care oricând pot apela la Jordan Williams sau veteranul Bogdan Popescu.

3. Cât de bună e Craiova fără Martinic? În mai multe cazuri Rami Hadar ne-a spus că și-au permis să renunțe la Goran Martinic (cel mai bun marcator și pasator din LNBM la momentul plecării sale din Oltenia) pentru că nu se potrivea stilului de joc. În locul său au fost aduși LaMarcus Reed și Ivan Mikulic. Cei doi au cifre bune la Craiova, obținute în special în meciurile din grupa valorică 7-12, dar cu ei în componență oltenii au pierdut toate meciurile importante din prima fază a sezonului regulat: cu Sibiu, U-BT Cluj și BC SCM Timișoara. Rămâne de văzut cât de bine s-au sudat relațiile de joc între noii componenți ai Craiovei.

Pronostic. În ciuda unui parcurs dificil în Top 6, cred că avantajul terenului propriu, dar și al match-up-ului face din CSU Sibiu favorită clară în această serie de playoff. Să nu uităm că oltenii au cea mai slabă defensivă din echipele care s-au calificat în playoff. Doar Reed și Samuels par suficient de fizici pentru a putea contracara calitățile sibienilor. Cu toate acestea, doar din talentul unor jucători precum Siriscevic și Aleksandrov, cred că SCM U Craiova ar putea să „ciupească” un meci. Așadar, eu văd scorul final al seriei CSU Sibiu – SCM U Craiova 3-1.

Prima partidă a acestui duel se joacă în această seară, de la ora 19:45. Meciul este transmis de Digi Sport 4.

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 02 May 2018 / 12:07


Galerie foto


gyke Hmm
0 
Cum ziceam și pe 24secunde.ro, seria asta are două necunoscute: dacă Sibiul poate ieși din acest aparent burnout și dacă Craiova a învățat să se apere în ultima lună și jumătate. Vedem după meciul din seara asta.  
02 May 2018 12:49
studentU da si da
0 
:)
craiova s-a chinuit maxim in derbyurile cu GL din grupa 7-12. a pierdut la GL si a castigat la limita la Craiova. Deci apararea lor nu stiu cat a crescut.
Echipa voastra va avea ceva de demonstrat dupa prestatia si rezultatul din ultimul meci din sezonul regulat, astfel incat seria cu Craiova va fi numai buna pentru asa ceva. Mizez pe un 3-1 pt SB.
In semifinala cu Oradea va fi cuilul lui Pepeplea.  
02 May 2018 13:51
gyke hmm
1 
Eu cred ca la meciul cu Galati din ultima etapa, Craiova a jucat la asteptare, pentru a fi siguri ca nu dau peste Cluj in prmul tur de playoff.
Galati a condus tot timpul, iar apoi cand era clar ce se intampla la Sibiu, "craiovenii" au inceput sa traga tare si au intors rezultatul.
E doar o supozitie evident...  
02 May 2018 15:30
Oldtimer Good hmm...
1 
I mean point, my friend 
02 May 2018 19:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Justas Tamulis, ultimul stranier înregimentat de BC CSU Sibiu în această vară (VIDEO)
Dragoș Gheorghe și Aurelian Gavriloaia completează lotul „vulturilor” 
Vlad Moldoveanu: „Silva trebuie să-i mulțumească soției că am venit la Cluj”
Ce oferte a mai avut în această vară internaționalul român 
Sean Barnette: „Ne așteptăm la un campionat dificil”
Americanul s-a întors în acest sezon la CSM CSU Oradea 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Cătălin Petrișor, Sergiu Pop și doi jucători americani vor evolua la CSM Focșani
Echipa din Vrancea va juca în Grupa C a Ligii Naționale de Baschet Masculin ediția 2018/2019 
CSM CSU Oradea, prima echipă din LNBM care a început cantonamentul în această vară
Lotul complet al bihorenilor pentru sezonul următor, plus programul de pregătire al trupei lui Achim 
Enes Latifagic, primul jucător străin transferat de Dinamo Știința
Echipa va juca în Grupa valorică A în sezonul 2018/2019  
Tony Easley este noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca
Americanul îl va înlocui la echipa clujeană pe Ousmane Barro, jucător ce a semnat în Bulgaria 
Jonathan Person, un nou sezon alături de BCM U Pitești
Suedezul este singurul străin din lotul 2017-2018 care continuă la echipa alb-violeților 
Programul sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2018/2019
Prima fază din noul sezon se termină în ianuarie. Cine se va înfrunta în prima etapă 
gyke Acum și oficial
0 
Tamulis, Gavriloaia și Gheorghe, lotul e gata.  
click pt. Articol 16 August 2018 12:14
gyke @trancer
0 
În mod normal nu mai aducem acum alt jucător, decât dacă se întâmplă ceva dramatic. Aparent, nu prea mai sunt români liberi valoroși. Problema regulii U23 este că îți face imposibilă utilizarea altui jucător român în prima repriză, bineînțeles dacă nu îi ai pe Watson sau Moldoveanu... De asta l-a lăsat Achim să plece pe Mandache. O să vezi ce greu va fi pentru "veterani" să stea o repriză și după pauză să intre ;randamentul lor va fi foarte modest. Și noi ne vom asuma riscul ăsta de a forța cu jucătorii tineri... tu zici că e imposibil, eu zic că e un pariu riscant... Vedem, povestim...  
click pt. Articol 16 August 2018 08:25
trancer @gyke
0 
Asta o știi sau o bănuiești? Vrei sa zici ca nu mai vine nici un roman care sa intre în rotație? Dacă Sibiul vrea ceva îndrăzneț de la sezonul asta nu-mi dau seama cum ar putea obține cu Dragoste și Tohatan. Practic ați pierde un om dintr-o rotație si-așa scurta. 
click pt. Articol 16 August 2018 07:17
gyke CSU
0 
Noi am cam terminat transferurile, al 6 lea străin și încă un U23, să vedem când va fi anunțul oficial; ținând cont ca jucătorii încep să apară pentru pregătiri, probabil destul de repede.  
click pt. Articol 15 August 2018 23:02
0 
Nu stiu daca este peste Easley si daca se va adapta nevoilor echipei dar cu siguranta va fi un jucator valoros. 
click pt. Articol 15 August 2018 15:23
sergiu_CMOS Al doilea pivot
0 
Sa inteleg ca pivotul care vine azi e clar peste Easley? 
click pt. Articol 15 August 2018 14:10
0 
Titularul postului de 5 vine astazi, il prezinta intr-o ora sau doua.... Pg dupa partidele de pregatire din Serbia daca nu functioneaza echipa! 
click pt. Articol 15 August 2018 13:57
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Cred ca nu o sa mai vina un PG. Din declaratia lui Silva reiese ca mai vine numai un pivot.

Poate la iarna un extra transfer. 
click pt. Articol 15 August 2018 13:21
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Exact aceeasi intrebare o am si eu cu privire la Marinov. In momentul de fata nu mi se pare un PG de execeptie ci mai degraba un SG foarte bun, dar sa speram ca le poate face pe amebele la un nivel inalt. Sper sa nu ne bazam pe ideea ca o sa il reprofilam pe Kuti si il facem peste noapte un PG.
Asa cum am spus mai sus, eu vad acest PG super productiv intr-o strategie foarte buna de contratac, dar oare cat poti sa o duci cu contratacul (la un nivel inalt) avand in vedere ca banca e mai scurta ca anul trecut?
 
click pt. Articol 15 August 2018 12:36
pipzn @Beniamin
0 
As vrea (si chiar sper) sa vad un joc ca cel descris de dvs. Pentru mine ar fi o surpriza totala, avand in vedere antrenorul. Pana atunci eu nu pot decat sa va reamintesc ca
-in ultimele doua sezoane "U" a avut cel mai static joc din primele 8, chiar daca a avut in componenta jucatori rapizi pe care ii vom vedea si in acest sezon. Si printre cele mai "subtiri" jocuri de echipa.
-pana sa vedem jucatorii aceia rapizi si cu joc de contraatac bun, ramane doar amintirea contraatacurilor in superioritate numerica ratate. Si asta dupa un sezon intreg + meciuri din cupele europene.
-Data trecuta Moldoveanu a inceput foarte bine si eficient, dupa accidentare si revenire a ratat mult si a fortat multe aruncari. Doar la libere a ramas la nivel sus si constant bun. Si plasamentul foarte bun care a compensat mult fizicul nu prea impresionant.
-Se pare ca Dykes a dat jocul pe patrundere pe procentaje mai bune la aruncari de 3 si la libere. Foarte bine (a adus mai multe puncte asa, a evitat niste accidentari) insa cred ca e nevoie si de un jucator de patrundere (cam ca Richards).
-Stiu ca in baschetul actual ideea de "pivot clasic" incepe sa fie cam desueta dar inca mai tin minte pick and roll-urile lui Barro (foarte eficiente indiferent ca a jucat la U sau la Mures) si, in final, un astfel de profil de jucator nu face decat sa mareasca si sa diversifice paleta de solutii ofensive solutii de care (daca va aduceti aminte de ultimul sezon) chiar avem mare nevoie.

In fine, vom vedea. Haide "U"! 
click pt. Articol 15 August 2018 12:18