REMEMBER. Au trecut 11 ani de la recordul absolut de puncte marcat în LNBM

17.12.2014

Dragan Petricevic alături de Antonio Alexe pe vremea când evolua la Farul Constanţa

Astăzi se împlinesc 11 ani de la recordul de puncte all-time înscris de către o echipă în Liga Naţională de Baschet masculin. Data de 17 decembrie 2003 a rămas intipărită în memoria iubitorilor sportului cu mingea la coş şi cel mai probabil va rămâne mult timp de acum înainte. Recordul a fost înregistrat într-o confruntare CSU Asesoft Ploieşti şi Salifcar Alexandria.

Partida desfăşurată la Sala Olimpia din Ploieşti s-a încheiat cu scorul de 170-58, pe sferturi 47-7, 31-15, 53-17, 39-19. De două ori s-a consemnat egalitate pe tabelă, în minutul 33, scor 141-41 şi minutul 35, 150-50. Regretatul Antonio Alexe a fost cel mai bun marcator al duelului, cu 66 de puncte înscrise, dintre care 36 au venit de la mare distanţă - 12 aruncări de trei puncte -. Alexe s-a aflat la doar 9 puncte distanţă de recordul de puncte înscrise într-un singur meci, 75, deţinut de Mircea Cristescu.

Partida a dat mari bătăi de cap oficialilor care nu au mai ştiut cum să procedeze după momentul în care scorul a trecut de 160 de puncte, numărul maxim de puncte ce poate fi consemnat pe foaia oficială a duelului. În cele din urmă comisarul confruntării a decis ca scorul să fie înregistrat pe o altă foaie de marcaj. De asemenea nici tabela de marcaj nu a făcut faţă numărului mare de puncte înscris de băieţii lui Dragan Petricevic, blocându-se la 168. A fost ultimul an de activitate în Liga Naţională de Baschet masculin pentru formaţia din Alexandria.

Conform statisticilor Total Baschet, cele mai multe puncte marcate în sezoanele precedente nici nu se apropie de performanţa izbutită în 2003:

2008/2009: BC Mureș Târgu Mureș - Rapid București 127-61
2009/2010: CS Energia Târgu-Jiu - BC Gladiator Cluj-Napoca 120-71
2010/2011: CS Municipal București - BC "Perla Harghitei" Miercurea Ciuc 134-130
2011/2012: Politehnica Iaşi - CS Gaz Metan Mediaș 43-134
2012/2013: CS Dinamo Bucureşti - CSU Asesoft Ploiești 85-119
2013/2014: CS Gaz Metan Mediaș - CS Farul Constanţa 137-44
2014/2015: CS Universitatea Cluj Napoca - CSM-U Oradea 81-108