Stiri Vulturi

România U16 masculin, 3 victorii din 3 la europeanul de la Sarajevo

11.08.2018

Naționala masculină sub 16 ani a României a început perfect Campionatul European, Divizia B, de la Sarajevo. Tinerii tricolori au obținut victorii importante în primele trei zile, inclusiv în fața următoarelor două clasate din grupă. Elevii lui Florin Nini au trecut astăzi de Portugalia cu 67-58, după victorii cu Suedia și Marea Britanie.

România U16 masculin a legat 3 victorii la european și conduce grupa A cu 6 puncte. Tricolorii au început competiția din Bosnia-Herțegovina cu un succes clar în fața Suediei, scor 70-37 (19-11, 18-4, 18-15, 15-7). România a dominat acel meci la recuperare, cu 62 de mingi prinse la panou, față de 30. Luca Domocoș a încheiat atunci în double-double, cu 17 puncte și 11 recuperări. L-a urmat Todea cu 10 puncte. Florin Nini a putut să ofere minute tuturor jucătorilor din lot la acest prim meci.

A urmat victoria cu Marea Britanie, cu 92-70 (18-18, 25-16, 26-17, 23-19). Ecartul maxim a fost de 25 de puncte în favoarea tricolorilor. Cinci dintre aceștia au fost în double-digits, cu Mihai Cârcoană coșgheter al partidei (17 puncte plus 8 recuperări). Domocoș a avut 16 puncte, Grasu 13, Cotoară 11 și Todea 10 puncte.

România a întâlnit în a treia zi a competiției cealaltă formație din grupa A cu victorii în primele două etape, Portugalia. A fost cel mai strâns meci de până acum pentru români, care s-au impus la final cu 67-58 (17-18, 16-15, 16-12, 18-13). A fost un joc cu multe schimbări de lider, care aduce naționala noastră aproape de calificarea în sferturi. Deși au avut cu 21 de aruncări din acțiune mai puțin ca adversarii, tricolorii au avut 3 reușite în plus. Luca Domocoș a fost cel mai bun marcator al partidei, cu 16 puncte, iar Axinte l-a urmat cu 10.

Naționala României conduce grupa A cu 6 puncte din 6, urmată de Portugalia și Marea Britanie cu 5 puncte (2 victorii/1 înfrângere). Suedia și Irlanda au 4 puncte (1 victorie/2 înfrângeri), iar clasamentul este încheiat de Luxemburg, cu 3 înfrângeri. Primele două clasate avansează în sferturi. Tricolorii mai au meciuri cu ultimele două clasate din grupă, Irlanda și Luxemburg, astfel că au șanse să încheie pe primul loc în grupă. Urmează o zi de pauză, iar România întâlnește Irlanda luni, de la ora 22:00.

*foto: fiba.basketball