Surpriză la feminin. Sepsi Sf. Gheorghe s-a înscris în FIBA EuroCup


Formația din Sf. Gheorghe se anunță ca fiind principala favorită la câștigarea campionatului în sezonul viitor

Veste surprinzătoare și totodată extrem de benefică pentru baschetul feminin românesc. Ocupanta locului 5 la finalul sezonului recent încheiat, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, s-a înscris în a doua competiție ca valoare din baschetul european, FIBA EuroCup Women.

Oficialii clubului din județul Covasna au reușit să găsească sponsorii necesari pentru participarea în această cupă europeană, iar după spusele lor, Sepsi SIC Sf. Gheorghe are cea mai bună stabilitate financiară din Liga Națională de baschet feminin.

Managerul echipei din Sf. Gheorghe, Rusz Istvan, a declarat pentru Total Baschet că această înscriere este vizată în special pentru fanii echipei.

„Suntem în al doilea an în Liga Națională și este un lucru excelent că am ales să ne înscriem pentru că am avut o stabilitate financiară. Nu avem probleme cum sunt la alte cluburi, avem toate datoriile achitate la zi, toate jucătoarele au plecat după ce au primit banii. Avem stabilitate financiară și anul acesta, de la Consiliu Județean și local, respectiv sponsorii care ne-au sprijnit și care ne-au rugat să ne înscriem și nu în ultimul rând, o facem pentru spectatori pentru că noi, ceea ce facem o facem pentru ei. Noi am mai fost și în trecut în FIBA Euro Cup, trebuie să vedem cu ce echipe vom cădea în grupă și dacă se poate să prindem o grupă mai accesibilă. Eu zic ca putem să trecem de grupe și vom vedea ce va fi.”ne-a declarat acesta

Campioana României, ICIM Arad și ocupanta locului 4, CSU Alba Iulia, nu au reușit să se înscrie în această cupă, optând pentru participarea în Liga Europei Centrale, competiţie care nu este organizată sub egida FIBA şi care adună la start destule echipe modeste.

“Ar fi fost foarte frumos  să avem 3 echipe in EuroCup. Cu locul câștigat pe bune în sezonul trecut, Aradul putea să evolueaze în Euroligă, dar măcar trebuia să se înscrie în EuroCup pentru că costurile nu sunt așa de mari între FIBA EuroCup și Liga Europei Centrale. Asta e, noi asta am ales, fiecare cu alegerea lui.” a încheiat Rusz Istvan

Din câte se pare, oficialii clubului din Sf. Gheorghe au prefațat înțelegeri cu câteva jucătoare pentru sezonul viitor, dar numele acestora vor fi publicate în următoarea perioadă.

Foto: Sepsi SIC facebook



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Ciprian Petcuț / 19 June 2013 / 14:47


Galerie foto


0 
Bravo! Mult succes, sa ajungeti unde este acum Targoviste! 
19 June 2013 15:56
0 
Felicitari.
Iata niste oameni care se respecta!Si-i respecta si pe platitorii de impozite si taxe, precum si pe jucatoare!!!
Succes!!! 
20 June 2013 11:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Grevă la CSU CSM Oradea
Mai multe jucătoare au refuzat să intre pe teren, în meciul cu CSM Târgu Mureș, datorită restanțelor salariale și a promisiunilor neonorate 
EXCLUSIV. Destiny Williams revine în LNBF
Pivotul american va sosi miercuri în România. Cu ce echipă a semnat aceasta 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 37 puncte 
CSM Satu Mare a stabilit un nou record de puncte în această ediție a LNBF la meciul cu „U” Cluj
Precedentul record era deținut de campioana ACS Sepsi SIC, din prima etapă a campionatului 
Miljan Medvedj: „Asta este valoarea noastră în momentul acesta”
FCC ICIM Arad nu a putut face față campioanei ACS Sepsi SIC 
Zoran Mikes: „Cred că suntem într-o direcție bună să jucăm așa cum vrem”
ACS Sepsi SIC a dominat meciul de la Arad și s-a impus la 38 de puncte 
ACS KSE Târgu Secuiesc câștigă prima dată cu Rapidul în acest sezon
Pentru covăsnence a fost a 2-a victorie în Grupa Galbenă, iar pentru bucureștence al 2-lea eșec 
CSM Alexandria a obținut cu Agronomia a 3-a victorie în campionat, prima din Grupa Galbenă
Teleormănencele au făcut din nou diferența cu reușitele de la distanță, la fel ca la precedentele succese 
ACS Sepsi SIC bifează un nou succes categoric în LNBF
Campioana a controlat tot meciul de la Arad și a condus și la 41 de puncte 
CSM Satu Mare câștigă fără drept de apel confruntarea cu ”U” Cluj
Sătmărencele au trecut de borna de 100 de puncte marcate în meciul de acasă 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
HABAR NU AI DE BASCHET.SECUIENCELE IN FRUNTE CU KAYLA SINT MAI BUNE CA ECHIPA TA DE SUFLET.SI NU AM VORBIT DE SEPSI SIC ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI FETELOR!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:17
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Daca ne vom intari cu Kayla Mobley,nu vom avea adversare!! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:16
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Hai ca puteti,si v-eti invinge pe satmarence in frunte cu Destiny W.Succes! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:13
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Bravo Tg.Mures!Felicitari Zsófi ! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:09
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
cINE NU POATE SA PLATEASCA,SA LASA BALUL IN PACE! FARA BANI NU EXISTA PERFORMANTA! Dincolo de acest adevar,nu este corect,ca sa nu respecti un contract !Jucatoarele au avut perfecta dreptate! 
click pt. Articol 20 January 2019 17:07
0 
La acest meci a fost arbitru Valentin Veselovski, iubitul jucătoarei Sonia Vilcinski! Mai mult, a fluierat tot timpul proAgronomia! Alo, FRB?  
click pt. Articol 19 January 2019 15:36
0 
trista perioada cu ghita si asehotzii, jegobescu, ciulin etc...ma doare capul cand imi amintesc ce vremuri urate am trait... 
click pt. Articol 18 January 2019 22:42
trancer Tenyearschallange
0 
Fain și funny articol. Cu o adăugare insa: titlurile din anii menționați au fost furate în mod grosolan de Ploiesti atât Clujului cat și Sibiului. Au fost atunci poate cele mai horror decizii ale arbitrilor pe care le-am văzut în viata mea! 
click pt. Articol 18 January 2019 09:47
studentU Bobo Baciu si Cate
0 
de departe cele mai importante transformari :))
stiti duma pe pe FB ca ten years challenge ar fi fost lansat de Zuckenberg ca sa isi optimizeze softul de face recognition? :)) 
click pt. Articol 18 January 2019 08:58