Surpriză la feminin. Sepsi Sf. Gheorghe s-a înscris în FIBA EuroCup


Formația din Sf. Gheorghe se anunță ca fiind principala favorită la câștigarea campionatului în sezonul viitor

Veste surprinzătoare și totodată extrem de benefică pentru baschetul feminin românesc. Ocupanta locului 5 la finalul sezonului recent încheiat, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, s-a înscris în a doua competiție ca valoare din baschetul european, FIBA EuroCup Women.

Oficialii clubului din județul Covasna au reușit să găsească sponsorii necesari pentru participarea în această cupă europeană, iar după spusele lor, Sepsi SIC Sf. Gheorghe are cea mai bună stabilitate financiară din Liga Națională de baschet feminin.

Managerul echipei din Sf. Gheorghe, Rusz Istvan, a declarat pentru Total Baschet că această înscriere este vizată în special pentru fanii echipei.

„Suntem în al doilea an în Liga Națională și este un lucru excelent că am ales să ne înscriem pentru că am avut o stabilitate financiară. Nu avem probleme cum sunt la alte cluburi, avem toate datoriile achitate la zi, toate jucătoarele au plecat după ce au primit banii. Avem stabilitate financiară și anul acesta, de la Consiliu Județean și local, respectiv sponsorii care ne-au sprijnit și care ne-au rugat să ne înscriem și nu în ultimul rând, o facem pentru spectatori pentru că noi, ceea ce facem o facem pentru ei. Noi am mai fost și în trecut în FIBA Euro Cup, trebuie să vedem cu ce echipe vom cădea în grupă și dacă se poate să prindem o grupă mai accesibilă. Eu zic ca putem să trecem de grupe și vom vedea ce va fi.”ne-a declarat acesta

Campioana României, ICIM Arad și ocupanta locului 4, CSU Alba Iulia, nu au reușit să se înscrie în această cupă, optând pentru participarea în Liga Europei Centrale, competiţie care nu este organizată sub egida FIBA şi care adună la start destule echipe modeste.

“Ar fi fost foarte frumos  să avem 3 echipe in EuroCup. Cu locul câștigat pe bune în sezonul trecut, Aradul putea să evolueaze în Euroligă, dar măcar trebuia să se înscrie în EuroCup pentru că costurile nu sunt așa de mari între FIBA EuroCup și Liga Europei Centrale. Asta e, noi asta am ales, fiecare cu alegerea lui.” a încheiat Rusz Istvan

Din câte se pare, oficialii clubului din Sf. Gheorghe au prefațat înțelegeri cu câteva jucătoare pentru sezonul viitor, dar numele acestora vor fi publicate în următoarea perioadă.

Foto: Sepsi SIC facebook



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Ciprian Petcuț / 19 June 2013 / 14:47


Galerie foto


0 
Bravo! Mult succes, sa ajungeti unde este acum Targoviste! 
19 June 2013 15:56
0 
Felicitari.
Iata niste oameni care se respecta!Si-i respecta si pe platitorii de impozite si taxe, precum si pe jucatoare!!!
Succes!!! 
20 June 2013 11:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CSU CSM Oradea reușește o nouă victorie clară cu Agronomia București și în restanța din etapa 1
Cele două echipe au fost la a doua confruntare directă în 5 zile 
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București
CS Universitatea CSM Oradea învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 30 puncte 
Rapid București câștigă returul cu CSM Alexandria, devansat din etapa a 10-a
Pentru teleormănence a fost a treia partidă în cinci zile 
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 18 puncte 
LNBF – Etapa 6 – MVP: Kristina Higgins
Americanca a stabilit noi recorduri stagionale de puncte și eficiență în victoria campioanei la Târgoviște 
Olimpia CSU Brașov câștigă și returul cu Universitatea Cluj
Brașovencele s-au distanțat încă din primul sfert și conduceau cu 17 puncte la prima pauză 
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca
Olimpia CSU Braşov învinge pe Universitatea Cluj-Napoca la o diferenţă de 14 puncte 
ACS Sepsi SIC obține a 6-a victorie la rând în grupa valorică A din LNBF
CSM Târgoviște n-a înscris în ultimele patru minute și alb-verzile au încheiat cu un run de 12 puncte 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Târgoviște la o diferenţă de 17 puncte 
Ancuța Stoenescu: „Pentru noi meciul cu Sepsi va fi foarte greu, însă nu imposibil”
Veterana de la CSM Târgoviște este cea mai bună marcatoare din grupa valorică A, după 5 etape 
0 
Puie MSD! Altceva nu se poate spune! Și-au bătut joc de o echipă ce a fost cu mult peste nivelul județului Teleorman! Acum 2-3 ani, la ultimele confruntări cu Rapid, scorul corect era de +30 puncte pt Alexandria, azi pensionarele lu' Coco fac mișto de niște copile de 16 ani!  
click pt. Articol 12 November 2018 20:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti fenomenale ! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:24
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
FELICITARI KRISTINA !Bravo fetelor si succes in continuare !! 
click pt. Articol 12 November 2018 16:23
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! Sinteti cele mai bune si in acest campionat in frunte cu superantrenorul Zoran Mikes ! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Stiim ca acest meci este important pentru voi,dar si pentru fosta ta echipa.Deci va fi o lupta pe care va adjudeca cu siguranta SEPSI SIC cu 15 puncte !! 
click pt. Articol 10 November 2018 18:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ce penibil: in loc sa jucati pe nivelul retributiei,cereti scuze pentru un joc mediocru !!Locul vostru este pe la mijlocul clasamentului.Pacat de cele 3-4 jucatoare care sint valoroase in echipa !  
click pt. Articol 08 November 2018 15:37
0 
Aici ar trebui să se sesizeze Curtea de Conturi, bani publici cheltuiți cu nemiluita pentru niste înfrângeri penibile. Totuși poate fi vorba și de prostie, nu e posibil ca după ce ai dat chix cu un antrenor debutant, care mai fusese totuși secund la Târgoviște intr-o perioadă de gratie, să continui să lași o echipa plină de vedete pe mâna unui copil, pe deasupra și nelicentiat pentru acest nivel. Apoi, varianta de jucătoare U23... Nu era fata de anul trecut o mare sculă însă in comparație cu ce au acum e diferența enorma. De asemenea, Amukamara anul trecut nu a avut mai mult de 3 jocuri în care să marcheze sub 15 puncte iar aici... Vorbim totuși de singura jucătoare care a participat la CM ul de anul acesta, nefiind doar o figuranta acolo.  
click pt. Articol 06 November 2018 15:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
U CLUJ DE MULT NU MAI ESTE O ECHIPA DE FANION !!POATE SA IA LECTII DE BASCHET DE LA TOATE CELALALTE ECHIPE DIN CAMPIONAT,MAI CU SEAMA DE LA SEPSI SIC !! SECUIENCELE STAU CU DOUA NIVELE PESTE CLUJENCE !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:34
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
NE PARE RAU CA S-A ACCIDENTAT TAVIC.ESTE O FATA BUNA !! SEPSI SIC ESTE CU O CLASA PESTE SATU MARE,DAR NU ESTE VINA EI !! 
click pt. Articol 05 November 2018 14:30
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
CE SA FACEM,ATI JUCAT PE NIVELUL VOSTRU. 
click pt. Articol 05 November 2018 14:27