Surpriză la feminin. Sepsi Sf. Gheorghe s-a înscris în FIBA EuroCup


Formația din Sf. Gheorghe se anunță ca fiind principala favorită la câștigarea campionatului în sezonul viitor

Veste surprinzătoare și totodată extrem de benefică pentru baschetul feminin românesc. Ocupanta locului 5 la finalul sezonului recent încheiat, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, s-a înscris în a doua competiție ca valoare din baschetul european, FIBA EuroCup Women.

Oficialii clubului din județul Covasna au reușit să găsească sponsorii necesari pentru participarea în această cupă europeană, iar după spusele lor, Sepsi SIC Sf. Gheorghe are cea mai bună stabilitate financiară din Liga Națională de baschet feminin.

Managerul echipei din Sf. Gheorghe, Rusz Istvan, a declarat pentru Total Baschet că această înscriere este vizată în special pentru fanii echipei.

„Suntem în al doilea an în Liga Națională și este un lucru excelent că am ales să ne înscriem pentru că am avut o stabilitate financiară. Nu avem probleme cum sunt la alte cluburi, avem toate datoriile achitate la zi, toate jucătoarele au plecat după ce au primit banii. Avem stabilitate financiară și anul acesta, de la Consiliu Județean și local, respectiv sponsorii care ne-au sprijnit și care ne-au rugat să ne înscriem și nu în ultimul rând, o facem pentru spectatori pentru că noi, ceea ce facem o facem pentru ei. Noi am mai fost și în trecut în FIBA Euro Cup, trebuie să vedem cu ce echipe vom cădea în grupă și dacă se poate să prindem o grupă mai accesibilă. Eu zic ca putem să trecem de grupe și vom vedea ce va fi.”ne-a declarat acesta

Campioana României, ICIM Arad și ocupanta locului 4, CSU Alba Iulia, nu au reușit să se înscrie în această cupă, optând pentru participarea în Liga Europei Centrale, competiţie care nu este organizată sub egida FIBA şi care adună la start destule echipe modeste.

“Ar fi fost foarte frumos  să avem 3 echipe in EuroCup. Cu locul câștigat pe bune în sezonul trecut, Aradul putea să evolueaze în Euroligă, dar măcar trebuia să se înscrie în EuroCup pentru că costurile nu sunt așa de mari între FIBA EuroCup și Liga Europei Centrale. Asta e, noi asta am ales, fiecare cu alegerea lui.” a încheiat Rusz Istvan

Din câte se pare, oficialii clubului din Sf. Gheorghe au prefațat înțelegeri cu câteva jucătoare pentru sezonul viitor, dar numele acestora vor fi publicate în următoarea perioadă.

Foto: Sepsi SIC facebook



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Ciprian Petcuț / 19 June 2013 / 14:47


Galerie foto


0 
Bravo! Mult succes, sa ajungeti unde este acum Targoviste! 
19 June 2013 15:56
0 
Felicitari.
Iata niste oameni care se respecta!Si-i respecta si pe platitorii de impozite si taxe, precum si pe jucatoare!!!
Succes!!! 
20 June 2013 11:58

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și FCC ICIM Arad își dispută din nou locul în finala LNBF după 5 ani
Alb-verzile caută a 5-a finală la rând, în timp ce arădencele n-au mai ajuns în ultimul act din 2014 
CSM Satu Mare și Olimpia CSU Brașov se întâlnesc în semifinalele LNBF pentru al doilea an la rând
Primele două partide se dispută marți și joi pe terenul vicecampioanei 
Universitatea Cluj câștigă la Constanța în primul duel pentru locurile 5-8
Gazdele au condus la 10 puncte în prima repriză, dar clujencele au făcut diferența în sfertul 3 
LNBF: Programul primelor meciuri din turul doi de play-off
Semifinalele încep marți pe terenul finalistelor de anul trecut 
Antrenorul Valerian Ioan s-a stins din viață la 68 de ani
Profesorul a fost selecționer al naționalei feminine și campion național cu Livas Târgoviște 
Ocupantele podiumului LNBF de anul trecut sunt din nou în semifinale
FCC ICIM Arad este singura noutate din penultimul act față de ediția precedentă 
Predrag Stanojcic: „În această serie Olimpia CSU Brașov a fost o echipă mai bună”
Phoenix Știința Constanța a pierdut cu 1-3 în primul tur de play-off și va continua pentru locurile 5-8 
Biljana Pesovic: „Phoenix s-a dovedit a fi un adversar aprig. Fiecare victorie a fost muncită din greu”
Căpitanul brașovencelor a reușit cea mai bună prestație stagională în meciul care a închis seria din play-off 
Olimpia CSU Brașov obține ultimul loc pentru semifinalele LNBF după 3-1 în seria cu Phoenix Știința
Brașovencele au condus în tot meciul patru și merg în penultimul act pentru al 4-lea an la rând 
Cătălin Tănase: „FRB nu va mai lăsa CSM Târgoviște să participe în LN dacă nici în vara asta nu se vor rezolva problemele”
Antrenorul crede că „este imposibil să îți propui obiective de mare performanță” până nu se rezolvă datoriile vechi 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Pe langa echipa trebuia amendat si Muresan,avand un comportament nesportiv si inacceptabil,atacand arbitrii,gazdele,masa oficiala si el ca un dictator a dat ordin pentru parasirea terenului si neparticiparea la ceremonia de festivitate.Acest Muresan este mic,foarte mic,si la propriu si la figurat!Rusine domnule Muresan,cu astfel de decizii si comportament nu ajuti de loc echipa,care altminteri este o echipa simpatica si valoroasa. 
click pt. Articol 12 April 2019 16:05
ydesh_apu Continuare
0 
FRB ar trebui sa-si revizuiasca regulamentul dupa fiecare caz de acest fel astfel incat la urmatoarea publicare a lui, ambiguitati gen: "recomandabil" sa dispara. Sunt fix cuvintele cheie in baza carora orice lege poate fi interpretabila si in consecinta incompleta. Decizia cluburilor de a adera la FRB sau alta liga straina, sau sa isi constituie o liga noua, este iarasi a cluburilor participante si FRB ar trebui sa nu poata sa actioneze nicicum impotriva acesteia, alfel traim sub dictatura MInisterului care ar impune ce sa existe si ce nu, inacceptabil in democratie. 
click pt. Articol 09 April 2019 04:04
0 
Referitoare la amenzi, deoarece au mai existat abuzuri pe vremea doamnei Tocala in sensul luarii unei decizii convenabile FRB in detrimentul uneia corecre. Daca in regulamentul ei intern, FRB a prevazut CLAR asemenea amenzi pentru comportamentul echipei Satu Mare, atunci aceasta echipa are de ales: sa plateasca sau sa iasa de sub tutela FRB. Vad insa cum defileaza fara adversar echipa Miercurea Ciuc in campionatul feminin. Daca nu e o repetare tip Asesoft privitor la drepturi sau privilegii, mai are sens campionatul feminin de baschet? Mai bine instituim regula: cine e pe locul 2, deoarece locul 1 este clar... 
click pt. Articol 09 April 2019 03:53
0 
Imnul secuiesc dupa ce s-a cantat imnul Romaniei? Minciuna! 
click pt. Articol 08 April 2019 17:31
cristy of,of
0 
de ce ati transmis meciul? asa trebuie sa dau dreptate celor de la Satu-Mare.Asa cum am mai scris 2 din cei 3 arbitri plus comisarul au putut oficia corect si fara probleme steaua-dinamo,deci se poate arbitra corect dar atunci cand federatia are "datorii" ce poti sa faci? 
click pt. Articol 08 April 2019 15:07
0 
Bravo felicitari pentru declaratia data mai ales finalul ei😁😁😁 cred ca ar fii ideal sa joci direct finala domnule Mikes😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:39
Heidy Respect !
0 
Pentru tot ce ai facut pentru baschet dar cum varsta isi spune cuvantul te inteleg, gandirea si exprimarea ta nu mai poate fi asa lucida 😁😁😁 Fetele astea tinere nu a invatat nimik de la voi asta deoarece voi v-ati vazut numai interesul personal......observ ca sunteti primele la dat din gura in interviuri.....am si eu o intrebare asa pentru public......ce s -a intamplat cu Alexandra Ghita o tanara de viitor al baschetului feminin......iti spun eu marele antrenor promoveaza "prieteniile'care sunt apropiate de varsta lui😁😁😁😁 EL CREDE ca "prieteniile' il pot ridica din mediocritate 😁😁😁,imi cer scuze ca fac asemenea afirmatii despre marele antrenor Tanase dar cand am citit declaratia lui la finalul primului meci din play off am crezut ca mor😁 Este posibil sa te surprinda o echipa cu joc in zona??? Dar ce "jocul in zona" vine de pe planeta Marte?😁😁😁😁 aaaaaa am inteles marele Tanase este antrenor de popice nu de baschet😁😁😁😁 
click pt. Articol 07 April 2019 19:19
Heidy 😁😁😁😁
0 
Pentru ce sunteti pregatite fetelor?😁😁😁 scuzati-mi curiozitatea😁😁😁 nu vedeti că,marea rivala isi face curătenia de primavara😁😁😁 
click pt. Articol 01 April 2019 19:44
Heidy Pacat
0 
A fost o jucatoare foarte buna pentru campionatul nostru,cred ca a sosit timpul sa isi puna gbetele in cui 😚.Multumim Mo. 
click pt. Articol 01 April 2019 19:37
0 
Marș la rht, mămăligă ți-ai luat😜