Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova


Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu

Monyea Pratt își va continua cariera în Liga Națională de Baschet Masculin. Baschetbalistul american va juca în stagiunea viitoare pentru SCM U Craiova, după cum indică sursele site-ului nostru.

În vârstă de 34 de ani, Monyea Pratt este un jucător ce măsoară 1.96 metri și care și-a demonstrat versatilitatea la BC CSU Sibiu, unde a acoperit patru poziții în cele două sezoane petrecute pe Cibin.

Mo Pratt a avut un start de carieră în care a evoluat în ligile inferioare din Germania și Franța. El a jucat la Uni-Riesen Leipzig, Cuxhaven BasCats și Charleville-Mez. În sezonul 2015/2016 a trecut în prima ligă din Finlanda la Salon Vilpas. Și stagiunea următoare avea să-l găsească în țara nordică la KTP Basket. În 2017 a ajuns în România la BC CSU Sibiu, echipă alături de care a câștigat Cupa României și a jucat finala LNBM în 2019.

Monyea Pratt pleacă de la Sibiu după ce a evoluat două sezoane în „galben-albastru”. Americanul a negociat în această vară prelungirea contractului cu BC CSU Sibiu dar cele două părți nu au ajuns la un acord.

La BC CSU Sibiu, Monyea Pratt a jucat 74 de meciuri în Liga Națională de Baschet Masculin. El a acumulat medii statistice de 12.5 puncte, 6.8 recuperări și 4.4 pase decisive pentru 17.0 la eficiență. Pratt a avut procentaje de 55.2% de la 2 puncte, 33.8% de la 3 puncte și 62.5% de la linia de libere.

Monyea Pratt este primul jucător străin transferat de SCM U Craiova. Formația olteană se află în negocieri cu alți doi jucători străini, care au făcut parte și din echipa de anul trecut antrenată de Aleksandar Todorov.



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Vizualizează pagina personală a jucătorului Monyea Pratt

Bogdan Isailă, Eduard Popa / 22 July 2019 / 21:25


Galerie foto


1 
Speram sa se realizeze mutarea..ar fi cu siguranta un mare + pt noi 
22 July 2019 21:27
-1 
Ii bun, are cifre ok, dar de ce sa fie un mare plus pentru voi? Nu cred ca e peste Gajovic. 
22 July 2019 21:37
1 
Eu il vad mult mai "cu capul pe umeri " decat le gajo, e mai pe placul meu  
22 July 2019 21:39
sebi12 Gajovic
1 
A avut o serie de meciuri f slabe ,nu neg ca au fost si destule decente :) 
22 July 2019 21:40
76ers Da...
1 
Se pare ca se misca lucrurile si la Craiova si au inceput promitator, arata ca vor sa se bata iar pentru semifinale.
Cat despre comparatia Gajovic-Pratt...nu mi se par asa mari diferente intre cei doi, un evident plus la capitolul aruncare pentru Gajovic, Pratt mai bun aparator si poate apara mai multe pozitii...amandoi sunt buni, depinde si ce mai pui pe langa. Daca se confima si croatul despre care spuneam eu pare ca momentan Craiova nu sta grozav la capitolul aruncari de 3 dar pare o imbunatatire la capitolul defensiva 
22 July 2019 21:48
2 
O sa vina si jucatori care stau bine la aruncare :)  
22 July 2019 21:50
1 
Parerea mea e ca Gajo ii peste Pratt. Cu capul pe umeri ii muntenegreanul, caci Pratt ii prea haotic, asa vad eu. Una peste alta, bun transfer. 
22 July 2019 21:55
1 
Cu capul pe umeri ma refeream la faptul ca pratt nu patrunde ca sa se arunce in capace :)) 
22 July 2019 21:57
Renan Sebi12
0 
Din jucătorii straini de anul trecut, nu mai ramane nimeni? Cat despre Pratt, mi se pare un jucător complet, un plus ca l vedem in LNBM si sezonul viitor. 
22 July 2019 21:58
1 
Porter stiu ca sunt sanse mari sa ramana..celalalt strain mentionat de tb posibil sa fie boone 
22 July 2019 21:59
1 
Ca sa nu intelegeti gresit, Pratt imi place si mie, insa ce juca Sibiul era un oarecare haos, fara multe idei tactice. Acolo, avantajul o fost ca au existat americani destepti si un Tamulis de exceptie. Sa vedem cum va fi la Craiova, unde Todorov joaca tactic. 
22 July 2019 22:01
2 
Dupa mine strainii care merita sa fie pastrati sunt Curry si Troupe, punctul slab al Craiovei in sezonul recent incheiat au fost pozitiile 4-5, pozitia 4 pare sa poata fi acoperita acum... 
22 July 2019 22:06
2 
Ca tot vorbeam de aruncator de 3..se negociaza cu un shooter pur sange pentru venirea lui la craiova . 
23 July 2019 12:33
0 
Indicii? 
23 July 2019 13:44
2 
Momentan nu e nimic sigur..a maj jucat in lnbm 
23 July 2019 14:00
underCat si a fost coleg cu
1 
Mo? :) 
23 July 2019 14:36
1 
si incepe cu T ... si se termina cu ... ulis ?
:) 
23 July 2019 14:44
0 
:)  
23 July 2019 14:50
0 
Daca este acelasi jucator despre care am auzit si eu, a fost coleg cu Mo si nu se termina cu ulis ;) 
23 July 2019 15:19
raz 3p&Mo
1 
Paliciuc-ulis ? 
23 July 2019 15:29
1 
Da , el este !!! 
23 July 2019 15:30
-1 
Deci ii vorba de Paliciuc? Tamulis daca venea, pleca Troupe, care a facut un sezon bun. 
23 July 2019 15:35
0 
Nu, eram ironic..nu este vorba de paliciuc 
23 July 2019 15:37
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
23 July 2019 16:01
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
23 July 2019 16:07
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
23 July 2019 16:10
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
23 July 2019 16:35
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
23 July 2019 19:34
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
23 July 2019 19:53
1 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
23 July 2019 20:50
Tommy Craiova
-2 
Pratt nu este peste Gajovic :)))? Tanaseb......esti pe langa subiect rau de tot !! Nu stam sa ne complicam cu tine,noi deja ne formam un lot de senzatie! 
22 July 2019 21:41
0 
Stai putin, fara jigniri, stiu ca asa procedati cu altii, dar nu e ok. Eu mi-am spus parerea. Vad un mare plus la shoot la Gajovic, in schimb Pratt e mai bun la recuperare si putin mai activ in aparare 
22 July 2019 21:57
1 
Eh ,"putinul" ala e cam mult :)) 
22 July 2019 21:58
0 
Eu ii vad 2 jucatori buni. 
22 July 2019 22:02
alxatl sibiul
2 
sibiul insista ca ei i-au facut oferta si pratt a refuzat :)). asta doar ca sa dea bine probabil.

sunt sigur ca pratt e fan craiova de mic si de asta a refuzat sa ramana la sb :)) 
22 July 2019 21:47
-3 
:)))) 
22 July 2019 21:56
76ers adevarul
-1 
este undeva la mijloc, cei de la Sibiu se asteptau la mai mult de la Pratt si cel mai probabil i-au facut o oferta pe care stiau ca o va refuza ... 
22 July 2019 21:59
mikki este clar..
0 
dupa cum citeam si pe site-ul lor, unii din suporterii CSU spuneau ca nu s-a dorit prelungirea contractului cu Mo, chiar daca i-au facut o oferta de....refuzat. interesant ca oferta pt el facuta de Craiova a fost mult mai buna decat cea a Sibiului, dupa cum am retinut ca si oferta pt Gajo primita de la Pitesti a fost mult peste cea a Craiovei. cam rezulta ca nu s-a dorit la Craiova continuarea cu Pistolera.. 
22 July 2019 22:38
mikki totusi
1 
as spune ca Pratt poate fi un mare castig pt Craiova dar depinde ce ce se mai aduce in jurulul lui... 
22 July 2019 22:39
-2 
da, depinde ce vor mai lua:) am citit pe pagina fanilor din Craiova ca au luat creierul echipei din Sibiu... ii bun, chiar bun, dar creierul o fost Tamulis sau Hardy, zic eu... 
22 July 2019 22:42
sebi12 Ciudat
2 
Sa zici ca , creierul a fost tamulis :))tamulis o prindea ,arunca la cos..pratt aranja jocul in mare parte 
22 July 2019 22:43
mikki mai in gluma si nu numai..
1 
la Sibiu fara suparare, in ultimul timp cred ca Georgescu este creierul!!! 
22 July 2019 22:50
-1 
Sincer, la Sibiu cam nimeni nu era creierul. PG-ul trebuie sa fie creierul intr-o echipa. 
22 July 2019 22:50
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
23 July 2019 16:06
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
23 July 2019 17:03
vlad-ucv Tomita
0 
Adu frate si tu la Craiova un pivot decent,sa nu ne mai încalece toți ca pe Maria Tereza.Tibarna e decent,dar e ca un fel de pilot de teste la F1.Daca nu-ți permiți,vorbesc eu cu Ghita Mureșan si vine probono...!!! 
22 July 2019 22:19
JCN Pratt
4 
Eu cred ca e un mare castig pentru Craiova in varianta in care langa el pui jucatorii potriviti. Totusi in ultimii ani mi se pare ca la Craiova se risipesc foarte multi bani fara o viziune corecta dpdv sportiv. Cu siguranta Mo a primit o oferta superiora din pdv salarial de la olteni. Nu stiu daca i-am oferit noi prea putin dar de cand a venit Dan nu am aruncat aiurea cu banii pe geam. Trebuie pastrat un echilibru din acest punct de vedere si am convingerea ca suntem pe un drum bun in ceea ce priveste bugetul. Eu l-as fi dorit si in acest sezon la Sibiu impreuna cu Tamulis dar sunt constient ca nu suntem echipa care sa isi permita sa tina un jucator cu orice pret. Succces in continuare Mo si multumim pentru tot ce ai facut aici ! 
23 July 2019 09:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10