Tudor Costescu: “Lucrurile o iau pe un drum tare neplăcut. E greu să te uiți în ochii băieților”


Antrenorul Timișoarei a povestit că baschetbaliștii trăiesc „cu lumina stinsă”

tudor costescu bc scm timisoara probleme financiare

BC SCM Timișoara a suferit o înfrângere aparent surprinzătoare în etapa a XX-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, scor 79-73, pe teren propriu în compania celor de la Phoenix Galați. 

Timișorenii veneau după două victorii spectaculoase. Prima pe terenul lui CSM Steaua, scor 95-89, după ce a revenit de la -25 puncte. A doua, pe teren propriu în fața lui CSM CSU Oradea, scor 86-74. Cu toate acestea, după înfrângerea cu Phoenix Galați, antrenorul a povestit la conferința de presă care este starea de fapt a echipei: 

”Am pierdut acasă destul de clar, am fost dominați în mare parte, felicitări adversarilor. Nu sunt multe de comentat baschetbalistic, atât am putut… Felicit băieții că ei încă sunt pe teren și în limita posibilităților încearcă să se prezinte onorabil. E o stare de fapt care devine cronică, nu acută ca acum trei-patru luni. Lucrurile o iau pe un drum tare neplăcut. E greu să stai în sală și să te mai uiți în ochii lor, în condițiile în care-și plătesc singuri chiria, utilitățile, care mai au bani. Unii stau cu lumina stinsă… Tot ce se întâmplă facem din banii noștri sau ai oamenilor din secție. Simt că nu avem nici parte de respect. Mă așteptam să apară căderea asta, bine că a apărut mai târziu. E greu să ieșit din starea asta. Nu știu dacă pot să stăpânesc această situație de acum încolo. Evident, parametrii desfășurării unei activități de performanță sunt perimați demult la noi. Suntem într-o beznă totală în ceea ce privește viitorul apropiat. Noi facem eforturi personale uriașe. Lucrurile acestea pot să dureze, dar jucătorii refuză ajutorul personal, ei știu că cineva trebuie să fie responsabil. Eu cred că motivele înfrângerii nu sunt cele sportive… Noi am luat salariul aferent lunii noiembrie ultima dată. Jucătorii au înțeles, ei se comportă mai mult decât profesionist, îi doare, au ales să meargă pe drumul acesta, eu îi felicit, dar ar trebui să fim mai îngăduitori față de ei, mai ales în ceea ce privește performanța… E foarte greu de lucrat în condițiile astea, nu e scuză, mi-aș fi dorit să câștigăm și să spunem lucrurile astea după o victorie, să nu se înțeleagă că iau din merite Galațiului”, a declarat Tudor Costescu, la conferința de presă după meci, potrivit pressalert.ro.

Nu este prima oară când Costescu a vorbit despre problemele financiare ale echipei sale. Antreorul Timișoarei a mai vorbit despre această problemă și înainte de Final Eight-ul Cupei României. Atunci însă elevii săi s-au mobilizat exemplar, au câștigat după trei reprize de prelungiri pe CSU Sibiu și apoi au pierdut un meci extrem de disputat în compania lui U-BT Cluj, în semifinalele competiției. 

Rămâne de văzut dacă BC SCM Timișoara va avea resursele necesare să ducă acest sezon la final. Echipa este deja calificată în Top 6 și până la sfârșitul primei faze a sezonului regulat mai au de jucat două deplasări: la Craiova și la Cluj. 

*foto: sportpictures.eu/Răzvan Păsărică



Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs CSM Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 12 March 2018 / 23:05


Galerie foto


0 
probleme financiare si la TM. Avand in vedere ca avem un campionat in care doar 3-4 echipe sunt "linistite" dpdv financiar, zic sa ne bucuram ca vedem totusi ceva jocuri interesante si rivalitati si jucatori care trag de ei. La cum merg lucrurile e posibil in cativa ani sa nu mai avem parte nici de atat :\ 
13 March 2018 08:52
studentU si o declaratie de bun simt
0 
si fair-play la adresa GL. Achim, se aude? 
13 March 2018 08:59
0 
Scuze, dar Achim a avut intotdeauna numai laude pt Galati si Nini. Nini e cel mai bun prieten dintre antrenori si nu scapa nici o ocazie sa-l laude. 
13 March 2018 09:09
studentU nu la nini ma refeream soso
0 
ci la unele declaratii ale lui Achim atunci cand pierde. Sau chiar si inainte de unele meciuri, declaratii tendentioase. In special cu Clujul :))

Costescu e super baiat finut ;) Si calmul si atitudinea pe care o are la meciuri, pe banca, ies un pic din tipar.  
13 March 2018 09:33
0 
Isi cauta cam multe scuze in ultimul timp si asta deranjeaza, in schimb apreciez ca niciodata nu comenteaza arbitrajul.
Referitor la Costescu, am spus-o si o repet e cel mai bun antrenor de la noi, in opinia mea. Te contrazic in schimb cu privire la declaratia de mai sus : Trebuia ori sa mai astepte cateva zile ori sa dea aceasta declaratie dupa meciul cu Oradea. Indiferent ca spui ca nu vrei sa iei din meritele Galatiului, ce ai spus anterior te contrazice. E o realitate cu problemele financiare dar, asa cum spune, e una veche, de cateva luni, deci puteai sa o faci dupa victoria cu Steaua sa cu Oradea. Este parerea mea, dar asta nu ma face sa-mi schimb parerea despre el - jos palaria! 
13 March 2018 13:10
TDM Nou regulament
0 
FRB tot fac strategii la sedintele lor insa nu ii aud vorbind despre aceasta problema...Majoritatea echipelor se tarasc efectiv. Trebuie sa faca o regula prin care fiecare club sa isi prezinte bilantul anterior si ceva garantii pentru sezonul urmator. Jucatorii sunt singurii care sufera si sunt captivi intr-un contract sau intr-o situatie de primit bani cu luni intarziere sau deloc. FRB trebuie sa introduca acest control financiar intre sezoane. 
13 March 2018 11:58
TDM Hahaha
0 
Nu stiu cum m-am ales cu sigla sepsi in dreptul meu, dar e tare faza!! :))) 
13 March 2018 12:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
Florin Nini: ”Cred că echipa noastră poate învinge pe oricine”
Tehnicianul argeșenilor a prefațat partida contra U-BT Cluj Napoca 
Dinamo Știința reușește prima victorie din actualul sezon, pe terenul lui Athletic Constanța
Justin Baker a fost cel mai bun om al trupei din Capitală 
Mihai Silvășan laudă echipa Piteștiului: „Accidentările nu i-au lăsat să își arate adevărata valoare” (Video)
Antrenorului Clujului se așteaptă la un meci dificil în Trivale 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
0 
Ce spui tu aici este perfect adevarat, si este o problema ce trebuie rezolvata, luminile rosii nu par sa fi functionat la panoul unde Watson a marcat cosul decisiv dar in acest ca nu erau neaparat necesare, mingea pleaca din mana lui Watson cand mai era o secunda din atac si atinge panoul cand cele 24 de secunde au expirat, cos perfect valabil, ce s-a intamplat inainte de cos este discutabil.
Daca mingea era in mana lui Watson cand timerul era la 0, luminile rosii nu se aprindeau iar cosul era declarat valabil atunci chair era o problema serioasa. 
click pt. Articol 20 January 2019 15:25
76ers hehe
0 
Eh, nu stiu vreo "crescatorie" dar ma gandesc ca lucrurile de baza le stiu si ei, pana si eu le stiu si nu sunt arbitru, problema este ca noul val e mai usor de influentat si nu rezista asa bine la presiune.
Culmea este ca intamplator am urmarit multe meciuri internationale si printre arbitrii era Ciulin sau Stoica si am fost surpins ca au avut prestatii bune spre foarte bune ceea ce ma duce la concluzia ca SE POATE daca se vrea sau daca nu exista influente dintr-o parte sau alta...Probabil in bridaga de la acest meci trebuia sa fie Stoica dar fiind suspendat ma gandesc ca se putea face un efort ca brigada de astazi,de la Pitesti, sa fie si la Craiova, vedem cum decurg lucrurile si acolo ca poate iese mai rau ... 
click pt. Articol 20 January 2019 15:17
ydesh_apu Multumesc
0 
Nu e picior. Daca si-ar fi potrivit intentionat si discret mingea cu piciorul ar fi fost abatere. Dar nu am fost sigur, la cat de neautoritar, incoerent si prost a fost arbitrajul. 
click pt. Articol 20 January 2019 14:41
0 
Ca sa ma lamuresc pe deplin asupra justetii deciziei de a nu de acorda vreo abatere la cosul marcat de Watson, la penultima actiune a jocului, am cautat sa inteleg ce prevad regulilie in acest sens ... si am descoperit cu motorul de cautare Google urmatorul articol regulamentar (vezi Documente pe site-ul FR Baschet) ... "Art.13 : Un jucător nu trebuie să alerge cu mingea în mână (mâini), să şuteze sau să blocheze mingea deliberat cu orice parte a piciorului sau s-o lovească cu pumnul. Totuşi, contactul întâmplător sau atingerea accidentală a mingii cu orice parte a piciorului nu este o abatere". Prin urmare, este greu de inchipuit ca Watson care dribla mingea ar fi dorit sa joace deliberat mingea cu piciorul ... Dar in fapt (din ce se vede pe clipul postat pe Youtube) aparatorul lui (Mijajlovic) este cel care a atins primul mingea cu piciorul (si este foarte greu de apreciat daca acesta a incercat sa blocheze deliberat mingea, conform regulii mai sus mentionate) astfel incat daca ulterior Watson a atins mingea cu piciorul este dintr-un motiv mai degraba accidental si nici decum deliberat ! Dupa parerea mea in aceasta situatie arbitrii au luat o decizie corecta ... Cred ca la fel de corecta era sanctionarea aparatotului pentru abatere de picior ... sigur acest lucru putea schimba datele "problemei" ... Interesant !  
click pt. Articol 20 January 2019 14:01
lauri csu sibiu
0 
Aici e clar problema antrenorului. Trebuie sa si asume lipsa atitudinii jucatorilor. Ca, antrenor daca nu sti sa reactionezi cand trebuie si cum trebuie atunci e problema ta. Nu e prima data cand se intampla. Si acasa, daca jucam intr o sala in care se aude scartatitul baschetilot nu cred ca am castiga asa usor. 
click pt. Articol 20 January 2019 13:05
0 
Iti apreciez opiniile,nici eu n-as baga mana in foc ca ar fi fost ceva premeditat,dar ce au facut a fost revoltator si a inclinat decisiv balanta.In privinta piciorului la Watson,chiar nu e cazul sa o dam pe fineturi,viteza jocului,cadre optime de reluare,bla bla,infractiunea a fost evidenta si trebuia sanctionata,dand sansa meciului sa se rezolve poate intr-un mod onest in overtime! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:41
Buzestii Corect!
0 
Ce mai apostrofari mi-am primit si eu ori de cate ori am afirmat ca pe langa astia,d-alde Grigoras si Ciulin sunt docenti... 
click pt. Articol 20 January 2019 11:31
Buzestii Amice,
0 
Esti de doua ori pe langa subiect!Intai,sa faci apel la moralitatea individului e ca si cand ai spune ca lupii se cresc cu Chapi si legume fierte;in al doilea rand,aici nu e deloc vorba despre cat de imoral e Toma,ci de faptul ca are de data asta dreptate absoluta,maniera de arbitraj a fost indiscutabil revoltatoare si,mai grav,a decis invingatoarea!
Desigur,cat priveste cei 2000 de spectatori care au fost cel mult 1200(asa a invatat sa invarta cifrele de la stapanii lui) sau organizatia cea mica(ramasa tooot mica in cei 10 ani de la promovare,ca sa vezi,singurul "fir rosu" al acestei perioade fiind taman vesnicul si evident dezinteresatul lui management),aici e un alt subiect unde nu te-as putea contrazice! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:26
TitiAcs Păi de unde ?
0 
Ști tu vreo " crescătorie" de arbitrii ? De ani de zile semnalez faptul că suntem la cea mai slabă generație de arbitri. Dacă Faur , celebru ca fiind metrul etalon al prostiei în arbitraj a ajuns cică internațional. Tare cred că alde Grigoraș și Ciulin o să fie regretați cînd se vor retrage. 
click pt. Articol 20 January 2019 09:14
dane alo frb
0 
cum se poate ca instalatia de 24 secunde( prin luminile rosii) s-a nu functioneze