Tudor Costescu: “Lucrurile o iau pe un drum tare neplăcut. E greu să te uiți în ochii băieților”


Antrenorul Timișoarei a povestit că baschetbaliștii trăiesc „cu lumina stinsă”

tudor costescu bc scm timisoara probleme financiare

BC SCM Timișoara a suferit o înfrângere aparent surprinzătoare în etapa a XX-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, scor 79-73, pe teren propriu în compania celor de la Phoenix Galați. 

Timișorenii veneau după două victorii spectaculoase. Prima pe terenul lui CSM Steaua, scor 95-89, după ce a revenit de la -25 puncte. A doua, pe teren propriu în fața lui CSM CSU Oradea, scor 86-74. Cu toate acestea, după înfrângerea cu Phoenix Galați, antrenorul a povestit la conferința de presă care este starea de fapt a echipei: 

”Am pierdut acasă destul de clar, am fost dominați în mare parte, felicitări adversarilor. Nu sunt multe de comentat baschetbalistic, atât am putut… Felicit băieții că ei încă sunt pe teren și în limita posibilităților încearcă să se prezinte onorabil. E o stare de fapt care devine cronică, nu acută ca acum trei-patru luni. Lucrurile o iau pe un drum tare neplăcut. E greu să stai în sală și să te mai uiți în ochii lor, în condițiile în care-și plătesc singuri chiria, utilitățile, care mai au bani. Unii stau cu lumina stinsă… Tot ce se întâmplă facem din banii noștri sau ai oamenilor din secție. Simt că nu avem nici parte de respect. Mă așteptam să apară căderea asta, bine că a apărut mai târziu. E greu să ieșit din starea asta. Nu știu dacă pot să stăpânesc această situație de acum încolo. Evident, parametrii desfășurării unei activități de performanță sunt perimați demult la noi. Suntem într-o beznă totală în ceea ce privește viitorul apropiat. Noi facem eforturi personale uriașe. Lucrurile acestea pot să dureze, dar jucătorii refuză ajutorul personal, ei știu că cineva trebuie să fie responsabil. Eu cred că motivele înfrângerii nu sunt cele sportive… Noi am luat salariul aferent lunii noiembrie ultima dată. Jucătorii au înțeles, ei se comportă mai mult decât profesionist, îi doare, au ales să meargă pe drumul acesta, eu îi felicit, dar ar trebui să fim mai îngăduitori față de ei, mai ales în ceea ce privește performanța… E foarte greu de lucrat în condițiile astea, nu e scuză, mi-aș fi dorit să câștigăm și să spunem lucrurile astea după o victorie, să nu se înțeleagă că iau din merite Galațiului”, a declarat Tudor Costescu, la conferința de presă după meci, potrivit pressalert.ro.

Nu este prima oară când Costescu a vorbit despre problemele financiare ale echipei sale. Antreorul Timișoarei a mai vorbit despre această problemă și înainte de Final Eight-ul Cupei României. Atunci însă elevii săi s-au mobilizat exemplar, au câștigat după trei reprize de prelungiri pe CSU Sibiu și apoi au pierdut un meci extrem de disputat în compania lui U-BT Cluj, în semifinalele competiției. 

Rămâne de văzut dacă BC SCM Timișoara va avea resursele necesare să ducă acest sezon la final. Echipa este deja calificată în Top 6 și până la sfârșitul primei faze a sezonului regulat mai au de jucat două deplasări: la Craiova și la Cluj. 

*foto: sportpictures.eu/Răzvan Păsărică



Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre SCM Timișoara vs CSM Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 12 March 2018 / 23:05


Galerie foto


0 
probleme financiare si la TM. Avand in vedere ca avem un campionat in care doar 3-4 echipe sunt "linistite" dpdv financiar, zic sa ne bucuram ca vedem totusi ceva jocuri interesante si rivalitati si jucatori care trag de ei. La cum merg lucrurile e posibil in cativa ani sa nu mai avem parte nici de atat :\ 
13 March 2018 08:52
studentU si o declaratie de bun simt
0 
si fair-play la adresa GL. Achim, se aude? 
13 March 2018 08:59
0 
Scuze, dar Achim a avut intotdeauna numai laude pt Galati si Nini. Nini e cel mai bun prieten dintre antrenori si nu scapa nici o ocazie sa-l laude. 
13 March 2018 09:09
studentU nu la nini ma refeream soso
0 
ci la unele declaratii ale lui Achim atunci cand pierde. Sau chiar si inainte de unele meciuri, declaratii tendentioase. In special cu Clujul :))

Costescu e super baiat finut ;) Si calmul si atitudinea pe care o are la meciuri, pe banca, ies un pic din tipar.  
13 March 2018 09:33
0 
Isi cauta cam multe scuze in ultimul timp si asta deranjeaza, in schimb apreciez ca niciodata nu comenteaza arbitrajul.
Referitor la Costescu, am spus-o si o repet e cel mai bun antrenor de la noi, in opinia mea. Te contrazic in schimb cu privire la declaratia de mai sus : Trebuia ori sa mai astepte cateva zile ori sa dea aceasta declaratie dupa meciul cu Oradea. Indiferent ca spui ca nu vrei sa iei din meritele Galatiului, ce ai spus anterior te contrazice. E o realitate cu problemele financiare dar, asa cum spune, e una veche, de cateva luni, deci puteai sa o faci dupa victoria cu Steaua sa cu Oradea. Este parerea mea, dar asta nu ma face sa-mi schimb parerea despre el - jos palaria! 
13 March 2018 13:10
TDM Nou regulament
0 
FRB tot fac strategii la sedintele lor insa nu ii aud vorbind despre aceasta problema...Majoritatea echipelor se tarasc efectiv. Trebuie sa faca o regula prin care fiecare club sa isi prezinte bilantul anterior si ceva garantii pentru sezonul urmator. Jucatorii sunt singurii care sufera si sunt captivi intr-un contract sau intr-o situatie de primit bani cu luni intarziere sau deloc. FRB trebuie sa introduca acest control financiar intre sezoane. 
13 March 2018 11:58
TDM Hahaha
0 
Nu stiu cum m-am ales cu sigla sepsi in dreptul meu, dar e tare faza!! :))) 
13 March 2018 12:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3
Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse) 
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
0 
Se pare ca nu avem aceeasi gandire, Daca tu ai impresia ca banii sunt problema ok :), bine ca Dinamo, Timisoara, Pitesti chiar Craiova joaca cu rotatie mai lunga. Da asta e, nu ne protejam identitatea nationala. Astept sa vad momentul cand un antrenor de la noi da credit unui roman U23 la ultima faza din joc. 
click pt. Articol 23 October 2018 22:53
JCN :))
0 
Stai ca acum nu mai inteleg. Esti nemultumit ca avem o rotatie scurta sau esti nemultumit ca joaca Pratt 38 de minute?
Ce se intampla in sanul echipei e in mintea ta, ca sa nu mai fie rotatie asa scurta e nevoie de bani, momentan Dan a luat ce a crezut ca e mai bun. 
click pt. Articol 23 October 2018 22:25
JCN Poti juca cu Dragoste
0 
si Gavriloaia/Brosser dar hai sa fim seriosi, se ridica la valoarea stranierilor?
Sunt de acord cu faptul ca Tamulis a jucat putin dar pe mine nu m-a convins nici in pregatiri si nici in meciurile oficiale. Pe de alta parte anul trecut in debutul sezonului + pregatiri Laser era foarte slab,vom vedea ce va fi 
click pt. Articol 23 October 2018 22:19
Eduard Popa @vass bela
0 
Salut si multumim de sugestii.

In sapoul articolului scrie ca partidele vor fi transmise de Digi Sport.

De obicei scriem programul in ziua de joi, pentru ca atunci avem programul intreg al respectivei televiziuni. Acum s-a ales ca aceasta etapa sa fie distribuita de miercuri pana sambata, motiv pentru care atunci cand am scris acest articol, noi nu aveam acces la programul Digi.

Ce pot sa va spun acum, marti, 23 octombrie, este ca partida de miercuri ar trebui sa fie difuzata pe Digi Sport 4. Dar au mai fost surprize in trecut, cand era anuntata pe Digi Sport 4 si s-a mutat pe Digi 2. :))

Si noi, ca si dvs, lucram cu materialul clientului. :) Voi completa acest articol cu postul care va transmite acest meci si pe parcurs ce ni se dezvaluie programul Digi, o vom face din nou. :D

Seara buna!  
click pt. Articol 23 October 2018 21:55
willy @JCN
0 
Daca e sa vorbim de regulament crede-ma ca, cunosc regulamentul , ce zici tu ca Dragoste e om de baza dar joaca doar in sfertul 3 si 4 mi se pare halucinant, de ce sa nu joace si in 1 sau 2 , cabd iese Tohatan intra Dragoste si Pratt sau Hardy schimba ( Gavriloaie) sa fie u23 PE teren. Unde ai Mai vazut jucator( Pratt) 38 de min PE teren si 8 TO? Unde ai mai vazut jucator( Dragoste) intra sfertul 3 si 4 continuu cand e meciul strans? Uita-te la ce se joaca in afara nu poate da randament un jucator cand ITI joaca 35-38 min meci de meci. Uita-te la celelalte echipe au rotatia mai lunga, din punctul meu de vedere ce se intampla in sanul echipei nu e benefic pt voi.( Sper sa ma insel) 
click pt. Articol 23 October 2018 21:45
vass bela Sugestii
0 
Stimati realizatori Totalbaschet,
Era bine daca treceati in programul meciurilor si televizarile, cred ca fost o scapare . Dar cel putin dupa mine, altu-i baiul din acest sezon . Acum la LNB treceti si gupele B si C, asa comentariile la meciurile din A, cele mai urmarite, dispar repede,nu mai putem reveni cu alte comentarii sau raspunsuri la altele . Daca tineti neaparat sa publicati si grupele B si C, ar fi bine sa le facti separat ( cum e la juniori, nationale, cupa, etc ), grupa A sa die distincta si primordiala, caci aici este grosul intereselui, nu ? 
click pt. Articol 23 October 2018 15:25
0 
@DonJuan: "Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova."
@JCN "Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu."
Tocmai ca Tohotan e folosit doar 10 min. max in primele 2 sferturi, poti sa joci cu Dragoste ca om mic (in teren cu Gavriloaie sau Brosser).
Oricum am intoarce situatia Tamulis a jucat mult prea putin in meciul vs Craiova , poate si din cauza accidentarii. In plus, si cat a fost in teren nu a ajuns in situatia de a arunca.
De data asta Pratt a facut "muci" meciul, poate si din cauza oboselii (a stat in teren tot meciul). Sigur isi ia el revansa.  
click pt. Articol 23 October 2018 13:33
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38