Tudor Costescu: “Lucrurile o iau pe un drum tare neplăcut. E greu să te uiți în ochii băieților”


Antrenorul Timișoarei a povestit că baschetbaliștii trăiesc „cu lumina stinsă”

tudor costescu bc scm timisoara probleme financiare

BC SCM Timișoara a suferit o înfrângere aparent surprinzătoare în etapa a XX-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin, scor 79-73, pe teren propriu în compania celor de la Phoenix Galați. 

Timișorenii veneau după două victorii spectaculoase. Prima pe terenul lui CSM Steaua, scor 95-89, după ce a revenit de la -25 puncte. A doua, pe teren propriu în fața lui CSM CSU Oradea, scor 86-74. Cu toate acestea, după înfrângerea cu Phoenix Galați, antrenorul a povestit la conferința de presă care este starea de fapt a echipei: 

”Am pierdut acasă destul de clar, am fost dominați în mare parte, felicitări adversarilor. Nu sunt multe de comentat baschetbalistic, atât am putut… Felicit băieții că ei încă sunt pe teren și în limita posibilităților încearcă să se prezinte onorabil. E o stare de fapt care devine cronică, nu acută ca acum trei-patru luni. Lucrurile o iau pe un drum tare neplăcut. E greu să stai în sală și să te mai uiți în ochii lor, în condițiile în care-și plătesc singuri chiria, utilitățile, care mai au bani. Unii stau cu lumina stinsă… Tot ce se întâmplă facem din banii noștri sau ai oamenilor din secție. Simt că nu avem nici parte de respect. Mă așteptam să apară căderea asta, bine că a apărut mai târziu. E greu să ieșit din starea asta. Nu știu dacă pot să stăpânesc această situație de acum încolo. Evident, parametrii desfășurării unei activități de performanță sunt perimați demult la noi. Suntem într-o beznă totală în ceea ce privește viitorul apropiat. Noi facem eforturi personale uriașe. Lucrurile acestea pot să dureze, dar jucătorii refuză ajutorul personal, ei știu că cineva trebuie să fie responsabil. Eu cred că motivele înfrângerii nu sunt cele sportive… Noi am luat salariul aferent lunii noiembrie ultima dată. Jucătorii au înțeles, ei se comportă mai mult decât profesionist, îi doare, au ales să meargă pe drumul acesta, eu îi felicit, dar ar trebui să fim mai îngăduitori față de ei, mai ales în ceea ce privește performanța… E foarte greu de lucrat în condițiile astea, nu e scuză, mi-aș fi dorit să câștigăm și să spunem lucrurile astea după o victorie, să nu se înțeleagă că iau din merite Galațiului”, a declarat Tudor Costescu, la conferința de presă după meci, potrivit pressalert.ro.

Nu este prima oară când Costescu a vorbit despre problemele financiare ale echipei sale. Antreorul Timișoarei a mai vorbit despre această problemă și înainte de Final Eight-ul Cupei României. Atunci însă elevii săi s-au mobilizat exemplar, au câștigat după trei reprize de prelungiri pe CSU Sibiu și apoi au pierdut un meci extrem de disputat în compania lui U-BT Cluj, în semifinalele competiției. 

Rămâne de văzut dacă BC SCM Timișoara va avea resursele necesare să ducă acest sezon la final. Echipa este deja calificată în Top 6 și până la sfârșitul primei faze a sezonului regulat mai au de jucat două deplasări: la Craiova și la Cluj. 

*foto: sportpictures.eu/Răzvan Păsărică



Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu
Citește ultimele știri despre BC SCM Timișoara
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC SCM Timișoara vs CS Phoenix Galaţi

Eduard Popa / 12 March 2018 / 23:05


Galerie foto


0 
probleme financiare si la TM. Avand in vedere ca avem un campionat in care doar 3-4 echipe sunt "linistite" dpdv financiar, zic sa ne bucuram ca vedem totusi ceva jocuri interesante si rivalitati si jucatori care trag de ei. La cum merg lucrurile e posibil in cativa ani sa nu mai avem parte nici de atat :\ 
13 March 2018 08:52
studentU si o declaratie de bun simt
0 
si fair-play la adresa GL. Achim, se aude? 
13 March 2018 08:59
0 
Scuze, dar Achim a avut intotdeauna numai laude pt Galati si Nini. Nini e cel mai bun prieten dintre antrenori si nu scapa nici o ocazie sa-l laude. 
13 March 2018 09:09
studentU nu la nini ma refeream soso
0 
ci la unele declaratii ale lui Achim atunci cand pierde. Sau chiar si inainte de unele meciuri, declaratii tendentioase. In special cu Clujul :))

Costescu e super baiat finut ;) Si calmul si atitudinea pe care o are la meciuri, pe banca, ies un pic din tipar.  
13 March 2018 09:33
0 
Isi cauta cam multe scuze in ultimul timp si asta deranjeaza, in schimb apreciez ca niciodata nu comenteaza arbitrajul.
Referitor la Costescu, am spus-o si o repet e cel mai bun antrenor de la noi, in opinia mea. Te contrazic in schimb cu privire la declaratia de mai sus : Trebuia ori sa mai astepte cateva zile ori sa dea aceasta declaratie dupa meciul cu Oradea. Indiferent ca spui ca nu vrei sa iei din meritele Galatiului, ce ai spus anterior te contrazice. E o realitate cu problemele financiare dar, asa cum spune, e una veche, de cateva luni, deci puteai sa o faci dupa victoria cu Steaua sa cu Oradea. Este parerea mea, dar asta nu ma face sa-mi schimb parerea despre el - jos palaria! 
13 March 2018 13:10
TDM Nou regulament
0 
FRB tot fac strategii la sedintele lor insa nu ii aud vorbind despre aceasta problema...Majoritatea echipelor se tarasc efectiv. Trebuie sa faca o regula prin care fiecare club sa isi prezinte bilantul anterior si ceva garantii pentru sezonul urmator. Jucatorii sunt singurii care sufera si sunt captivi intr-un contract sau intr-o situatie de primit bani cu luni intarziere sau deloc. FRB trebuie sa introduca acest control financiar intre sezoane. 
13 March 2018 11:58
TDM Hahaha
0 
Nu stiu cum m-am ales cu sigla sepsi in dreptul meu, dar e tare faza!! :))) 
13 March 2018 12:00

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Justas Tamulis, ultimul stranier înregimentat de BC CSU Sibiu în această vară (VIDEO)
Dragoș Gheorghe și Aurelian Gavriloaia completează lotul „vulturilor” 
Vlad Moldoveanu: „Silva trebuie să-i mulțumească soției că am venit la Cluj”
Ce oferte a mai avut în această vară internaționalul român 
Sean Barnette: „Ne așteptăm la un campionat dificil”
Americanul s-a întors în acest sezon la CSM CSU Oradea 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Cătălin Petrișor, Sergiu Pop și doi jucători americani vor evolua la CSM Focșani
Echipa din Vrancea va juca în Grupa C a Ligii Naționale de Baschet Masculin ediția 2018/2019 
CSM CSU Oradea, prima echipă din LNBM care a început cantonamentul în această vară
Lotul complet al bihorenilor pentru sezonul următor, plus programul de pregătire al trupei lui Achim 
Enes Latifagic, primul jucător străin transferat de Dinamo Știința
Echipa va juca în Grupa valorică A în sezonul 2018/2019  
Tony Easley este noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca
Americanul îl va înlocui la echipa clujeană pe Ousmane Barro, jucător ce a semnat în Bulgaria 
Jonathan Person, un nou sezon alături de BCM U Pitești
Suedezul este singurul străin din lotul 2017-2018 care continuă la echipa alb-violeților 
Programul sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2018/2019
Prima fază din noul sezon se termină în ianuarie. Cine se va înfrunta în prima etapă 
gyke Acum și oficial
0 
Tamulis, Gavriloaia și Gheorghe, lotul e gata.  
click pt. Articol 16 August 2018 12:14
gyke @trancer
0 
În mod normal nu mai aducem acum alt jucător, decât dacă se întâmplă ceva dramatic. Aparent, nu prea mai sunt români liberi valoroși. Problema regulii U23 este că îți face imposibilă utilizarea altui jucător român în prima repriză, bineînțeles dacă nu îi ai pe Watson sau Moldoveanu... De asta l-a lăsat Achim să plece pe Mandache. O să vezi ce greu va fi pentru "veterani" să stea o repriză și după pauză să intre ;randamentul lor va fi foarte modest. Și noi ne vom asuma riscul ăsta de a forța cu jucătorii tineri... tu zici că e imposibil, eu zic că e un pariu riscant... Vedem, povestim...  
click pt. Articol 16 August 2018 08:25
trancer @gyke
0 
Asta o știi sau o bănuiești? Vrei sa zici ca nu mai vine nici un roman care sa intre în rotație? Dacă Sibiul vrea ceva îndrăzneț de la sezonul asta nu-mi dau seama cum ar putea obține cu Dragoste și Tohatan. Practic ați pierde un om dintr-o rotație si-așa scurta. 
click pt. Articol 16 August 2018 07:17
gyke CSU
0 
Noi am cam terminat transferurile, al 6 lea străin și încă un U23, să vedem când va fi anunțul oficial; ținând cont ca jucătorii încep să apară pentru pregătiri, probabil destul de repede.  
click pt. Articol 15 August 2018 23:02
0 
Nu stiu daca este peste Easley si daca se va adapta nevoilor echipei dar cu siguranta va fi un jucator valoros. 
click pt. Articol 15 August 2018 15:23
sergiu_CMOS Al doilea pivot
0 
Sa inteleg ca pivotul care vine azi e clar peste Easley? 
click pt. Articol 15 August 2018 14:10
0 
Titularul postului de 5 vine astazi, il prezinta intr-o ora sau doua.... Pg dupa partidele de pregatire din Serbia daca nu functioneaza echipa! 
click pt. Articol 15 August 2018 13:57
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Cred ca nu o sa mai vina un PG. Din declaratia lui Silva reiese ca mai vine numai un pivot.

Poate la iarna un extra transfer. 
click pt. Articol 15 August 2018 13:21
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Exact aceeasi intrebare o am si eu cu privire la Marinov. In momentul de fata nu mi se pare un PG de execeptie ci mai degraba un SG foarte bun, dar sa speram ca le poate face pe amebele la un nivel inalt. Sper sa nu ne bazam pe ideea ca o sa il reprofilam pe Kuti si il facem peste noapte un PG.
Asa cum am spus mai sus, eu vad acest PG super productiv intr-o strategie foarte buna de contratac, dar oare cat poti sa o duci cu contratacul (la un nivel inalt) avand in vedere ca banca e mai scurta ca anul trecut?
 
click pt. Articol 15 August 2018 12:36
pipzn @Beniamin
0 
As vrea (si chiar sper) sa vad un joc ca cel descris de dvs. Pentru mine ar fi o surpriza totala, avand in vedere antrenorul. Pana atunci eu nu pot decat sa va reamintesc ca
-in ultimele doua sezoane "U" a avut cel mai static joc din primele 8, chiar daca a avut in componenta jucatori rapizi pe care ii vom vedea si in acest sezon. Si printre cele mai "subtiri" jocuri de echipa.
-pana sa vedem jucatorii aceia rapizi si cu joc de contraatac bun, ramane doar amintirea contraatacurilor in superioritate numerica ratate. Si asta dupa un sezon intreg + meciuri din cupele europene.
-Data trecuta Moldoveanu a inceput foarte bine si eficient, dupa accidentare si revenire a ratat mult si a fortat multe aruncari. Doar la libere a ramas la nivel sus si constant bun. Si plasamentul foarte bun care a compensat mult fizicul nu prea impresionant.
-Se pare ca Dykes a dat jocul pe patrundere pe procentaje mai bune la aruncari de 3 si la libere. Foarte bine (a adus mai multe puncte asa, a evitat niste accidentari) insa cred ca e nevoie si de un jucator de patrundere (cam ca Richards).
-Stiu ca in baschetul actual ideea de "pivot clasic" incepe sa fie cam desueta dar inca mai tin minte pick and roll-urile lui Barro (foarte eficiente indiferent ca a jucat la U sau la Mures) si, in final, un astfel de profil de jucator nu face decat sa mareasca si sa diversifice paleta de solutii ofensive solutii de care (daca va aduceti aminte de ultimul sezon) chiar avem mare nevoie.

In fine, vom vedea. Haide "U"! 
click pt. Articol 15 August 2018 12:18