ULTIMĂ ORĂ. CSM Târgoviste s-a retras din Liga Națională de Baschet feminin


Competiția rămâne cu 10 echipe înscrise în ediția 2017/2018.

CSM Târgoviste a decis, în urmă cu puține minute, să se retragă din Liga Națională de Baschet feminin. Printr-un comunicat de presă, conducerea clubului din Cetatea Chindiei a anunțat că se va înscrie în Liga I. "În viitorul apropiat veți afla și numele vinovaților, care în mod incorect stau ascunși și au o singură dorință, aceea ca percepția să fie că ei sunt nevinovați" a afirmat Ciprian Prisăcaru.

Având în vedere problemele cunoscute și mult discutate, izvorâte din sancțiunile impuse de BAT, FIBA și FR Baschet,  urmare a nesoluționării litigiului pe speța CSM Târgoviște – George Dikeoulakos, dar și a faptului că suntem în imposibilitatea de a forma o echipă competitivă pentru a juca meciurile din Liga Națională de Baschet Feminin, Cupa și Supercupa României, în urma numeroaselor încercări, discuții și analize, a fost luată hotărârea de a NU participa la aceste competiții în sezonul 2017/2018.

Menționăm că am solicitat Federației Române de Baschet înscrierea echipei în Liga I (al doilea eșalon valoric), având stabilit ca obiectiv promovarea, cu speranța rezolvării situației sportive până la acel moment.

Ne exprimăm regretul pentru faptul că, deși avem finanțare și condițiile necesare, am ajuns în această situație de blocaj în privința efectuării transferurilor, stare de fapt izvorâtă din deciziile BAT 0383/2013, 0468/2014, a sancțiunilor impuse și a nesoluționării speței de către instanțele civile până în prezent.

Suntem convinși că în viitorul apropiat veți afla și numele vinovaților, care în mod incorect stau ascunși și au o singură dorință, aceea ca percepția să fie că ei sunt nevinovați și că noi, cei de acum, suntem de vină pentru situația creeată, numai că deciziile BAT, sancțiunile și indiciile sunt idubitabile.

În speranța că veți rămâne alături de echipa noastră, vă mulțumim pentru înțelegerea și sprijinul acordat și vă asigurăm că nu vom lasa baschetul feminin targoviștean să dispară de pe harta competițiilor oficiale.

Președintele CSM Târgoviște – prof. Ciprian Prisăcaru

Cel mai probabil Federația Română de Baschet va fi nevoită să efectueze o nouă tragere la sorți, atăt în Cupa României cât si în campionat, ca urmare a retragerii echipelor CS Politehnica Național Iasi si CSM Târgoviste.



Citește ultimele știri despre CSM Târgoviște

totalbaschet.ro / 11 September 2017 / 18:00


Galerie foto


7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Pierde campionatul o echipa buna,dar nu ne doare lipsa lui Tanase !!Poate jucatoarele bune vin la noi...
A doua oara scapa Targoviste de SEPSI SIC in supercupa!! 
13 September 2017 11:25
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
-1 
Stire de ultima ora: SEPSI SIC a castigat meciul ca Cargu-Uni Győr in Ungaria cu 74-69.Bravo fetelor...SUCCES SI IN CAMPIONATUL INTERN!! 
13 September 2017 11:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
LNBF MVP – Etapa 4, F2: Aleksandra Begenisic
Pivotul bosniac și-a stabilit un nou record de puncte în LNBF la succesul Universității Cluj cu FCC ICIM Arad 
Florina Stănici (Diaconu), aproape de triple-double în victoria cu Agronomia
Matei a fost în double-double pentru Rapid, iar Chițanu a înscris 20 de puncte pentru gazde 
Kristina Higgins și-a trecut în cont al 3-lea double-double în tot atâtea meciuri din Grupa Roșie
Cinci jucătoare de la Sepsi și trei de la CSM Târgoviște au mai fost în double-digits la jocul din etapa a 4-a  
Biljana Pesovic a înscris peste 20 de puncte pentru a 3-a oară în 4 meciuri din Grupa Roșie pentru Olimpia CSU
Bartee, Arsenic și Erak au reușit double-double-uri, pentru echipa constănțeană fiind primul în Grupa Roșie  
Arlesia Morse și Aleksandra Begenisic au marcat 50 de puncte în a doua victorie a Universității Cluj
Morse și Părău au fost în double-double la gazde, iar Hadzovic a înscris 20 de puncte pentru arădence 
Kayla Mobley are 12 double-doubles în 13 meciuri din grupa a doua valorică în LNBF
Iringo Debreczi a bifat al doilea double-double în victoria cu CSU CSM Oradea 
ACS Sepsi SIC obține un nou succes clar, acasă cu CSM Târgoviște
Campioana rămâne singura echipă cu victorii în toate meciurile din Grupa Roșie, oprind seria dâmbovițencelor 
Olimpia CSU Brașov obține primul succes acasă în a doua fază a campionatului
Brașovencele s-au distanțat din primul sfert cu Phoenix Știința Constanța, care a înscris doar 5 puncte 
Rapid București câștigă pe terenul concitadinei Agronomia în etapa a 3-a din Grupa Galbenă
Alb-vișiniile profită de înfrângerea liderului și se mențin în cursa pentru ultimul loc de play-off 
Universitatea Cluj trece de FCC ICIM Arad și reușește a doua victorie stagională
Arădencele au condus trei sferturi, dar au avut mari probleme la recuperare fără Burdgess 
0 
Doar meseriașul Coldea putea pierde 4 meciuri cu Târgu Secuiesc, echipă bătută inclusiv de echipa de junioare a Alexandriei.  
click pt. Articol 14 January 2019 23:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
AM CASTIGAT!SUCCES FETELOR! 
click pt. Articol 13 January 2019 17:47
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Barcelona are 87 
click pt. Articol 13 January 2019 17:46
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI !Sinteti minunate !Va sugerez sa aduceti si pe Kayla M. de la Tg.Secuiesc!  
click pt. Articol 13 January 2019 17:44
0 
Hauleo, nea Marcele! Xum măh?  
click pt. Articol 12 January 2019 18:12
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
Ancuta stiam ca este o jucatoare execeptionala.La SEPSI SIC,nu a dat randamentul maxim,astfel sabotand si echipa! 
click pt. Articol 06 January 2019 18:08
7vezer SEPSI SIC CAMIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR!! Clujul nu mai conteaza in acest campionat ! 
click pt. Articol 06 January 2019 18:04
0 
Toate sporturile de echipa de la CSU sunt la pamant. Ma mir ca aici nu sunt carcotasi, doar la U-BT. Domnule Vass Bella ce parere ai despre situatia de aici? 
click pt. Articol 06 January 2019 11:14
0 
Ovidiu Vasu, PLEACĂ ! 
click pt. Articol 06 January 2019 09:48
0 
U Cluj are 14 titluri!  
click pt. Articol 05 January 2019 20:37