Vlad Moldoveanu revine la U-BT Cluj-Napoca


Internaționalul român a câştigat titlul cu echipa clujeană în sezonul 2016/2017

vlad moldoveanu se intoarce u bt cluj 

Cu toate că până acum nu au avut loc așa de multe transferuri, în ultimele două zile, campioanele ultimelor trei sezoane au făcut mutări importante. Astfel, în cursul zilei precedente, CSM CSU Oradea a anunțat venirea lui Giordan Watson la Oradea și prelungirea canadianului Sean Denison. Astăzi, U-BT Cluj-Napoca rămasă fără conducător de joc a răspuns și l-a transferat pe Vlad Moldoveanu, fost campion alături de clubul clujean.

În sezonul 2016/2017, U-BT Cluj-Napoca a reușit un an perfect, câștigând toate trofeele interne puse în joc. Din acea echipă faceau parte atât Vlad Moldoveanu, cât și Kyndall Dykes, Filip Adamovic sau Max Pustozvonov, care au părăsit clubul după acel sezon. Jucătorul naționalei României a decis să plece în Turcia la Demir Insaat, echipă care s-a clasat pe locul al 12-lea în prima ligă turcă. Din păcate, Moldoveanu a suferit mai multe accidentări și a ratat o mare parte a sezonului, perioadă în care a fost nevoit să se recupereze.

Din diverse motive, Vlad Moldoveanu a decis să se întoarcă în România, la U-BT Cluj-Napoca, anunțul fiind făcut de site-ul oficial al clubului clujean. Revenirea la Cluj a fost confirmată și de jucătorul în vârstă de 30 de ani care a postat o fotografie sugestivă pe rețelele de socializare.

 

De asemenea, pe site-ul u-bt.ro a apărut și declarația antrenorului echipei clujene, Mihai Silvășan. 

„Îi urăm «Bun venit!» lui Vlad Moldoveanu, un jucător care a pus umărul serios la trofeele pe care am reușit să le câștigăm acum doi ani. Este un jucător român foarte valoros, care mai are multe de spus în baschet. Îi mulțumim că a ales să revină la Cluj și sper ca împreună să ne îndeplinim toate obiectivle pe care ni le-am propus!

De-a lungul carierei, Moldoveanu a mai jucat pentru Benetton Treviso, Le Havre, Kalev/Cramo, PGE Turow Zgorzelec, Stelmet Zielona Gora și Demir Insaat.

*foto: Răzvan Păsărică/sportpictures.eu 



Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Vizualizează pagina personală a jucătorului Vlad Moldoveanu

David Istrate / 10 July 2018 / 15:22


Galerie foto


1 
Felicitari pentru transfer! Un prim transfer reusit.
Moldoveanu e un jucator foarte bun. Sa speram ca e in forma dupa accidentarea din sezonul trecut.
 
10 July 2018 15:48
threepointer Dupa cum anticipam
0 
De cand s-a anuntat plecarea lui Watson,eram 99% sigur de mutarea asta si sunt foarte multumit.Nu stiu daca mai sunt lucruri de spus despre Vlad.

Vis-a-vis de conditia lui fizica,il urmaresc pe pagina personala de Facebook si am vazut ca si-a facut recuperarea in America.El are "ok-ul" de a se antrena fara restrictii,iar in 1-2 saptamani spunea ca va liber la antrenamente de contact fizic.Deci aici nu se va repeta situatia cu Rasic din sezonul trecut.Toate bune! 
10 July 2018 16:18
vass bela Una calda, alta rece !
1 
Pe site-ul oficial, se anunta revenirea lui Vlad, stire pozitiva, evident . Dar tot pe site-ul oficial citim si declaratia lui Silva ( prezentat ca antrenorul echipei ), stire pt mine clar negativa ! Sa fie chiar asa de habarnisti cei care dau banii, respectiv BT, sa nu vada ca la un lot valoros ( cum sper ca va fi ) ne trebuie si un antrenor pe masura, nu un isteric invatacel ?! 
10 July 2018 16:36
threepointer @vass bela
0 
Buna observatie :) Dupa parerea mea,lui Silva i s-a dat creditul cupei si trofeelor de anul trecut plus o campanie destul de lunga in Fiba Europe Cup(care in opinia mea a fost luna din cauza adeversarilor facili)

Eu cred ca cu el,lucrurile stau asa:Ori are un parcurs in campionat imaculat ca acum 2 ani,ori daca o duce ca anul trecut cu infrangeri pe la Sibiu,Oradea,Timisoara,Pitesti etc v-a fi schimbat inainte de faza a-II-a a campionatului.Eu cred ca a ramas,dar pe modul gresesti,platesti :D 
10 July 2018 16:42
u66 Treepointer
1 
Păi dacă se speră să refacem echipa de anul trecut atunci nu mai avem nevoie de antrenor. Doar sa dam drumul băieților in arena... 
10 July 2018 16:50
popsiis Antrenor
1 
4 trofee in 2 ani, il califica sa ramana, conducerea clubului il sustine pana la capat, vor ca echipa si el sa evolueze impreuna, iar el sa aiba un mandat lung la echipa 
10 July 2018 18:29
u1919cj U si-a luat si antrenor
1 
Prin acest transfer U si-a luat nu numai un jucator bun dar si un antrenor... 
10 July 2018 21:47
2 
Silva in sezonul 2017-2018 a avut un prim sezon in care a castigat cam tot ce se putea castiga ... in conditiile in care stim cu totii ca nu e suficient sa ai un lot valoros. A avut si el partea lui importanta in obtinerea acelor trofee. Putea foarte bine sa dea de pamant cu toate valorile pe care le-a avut in echipa, dar n-a facut-o, din contra le-a pus in valoare si a obtinut trofee. In schimb, in sezonul recent incheiat a fost unul ratat in primul rand datorita pierderii nucleului echipei. Asta a fost principala vulnerabilitate din acest sezon, iar Achim cunoscand importanta acestui lucru a ales sa mearga pe nucleu deja sudat, chiar daca l-a tinut pe Zeno accidentat, l-a adus pe Denison din Canada de la pescuit. Omul a stiut ca pastrarea nucleului este mega importanta si a dat rezultate si in cazul lui. Clujul a luat-o de la zero in sezonul recent incheiat. Asta consider ca a fost o principala cauza de care sunt raspunzatori Cristescu si Silva in primul rand. Dar din punctul meu de vedere ar fi o eroare sa renunti la vreunul din ei. Cristescu cu plusurile si minusurile lui, e clar omul potrivit la locul potrivit, iar cu Silva merita sa te inhami la ceva pe termen lung. Eu unul, consider ca ar fi o eroare se se renunte la el. 
11 July 2018 14:15
1 
Erata: *un prim sezon 2016-2017 :) 
11 July 2018 17:21
-8 
10 July 2018 20:59
Stefan Cj tsc_1980
2 
Bate-ti coasa! Ati castigat campionatul pe merit, ati fost cei mai buni, v-am felicitat! Nimeni nu a influentat pe nimeni! Termina cu prostiile! 
10 July 2018 21:20
u1919cj Urmeaza ???
0 
Rasic, Vlad, Baro, Kuti - DYKES 
10 July 2018 21:07
10 July 2018 22:32
vass bela Sepsi, da !
0 
Sepsi, campioana la fete, a anuntat TOT LOTUL pt noul campionat, si asta in conditiile in care au schimbat peste 90% din jucatoare ! Hai sa recunoastem, asta inseamna un management de nota 10, e clar ca nu intamplator s-au obtinut atatea trofee in ultimii ani . PS . la baieti si Oradea se misca destul de repede, noi inca cugetam, doar este timp ... 
10 July 2018 21:59
0 
Dupa parerea mea e greu sa faci asa o echipa la masculin. Eu nu mi-as dori sa se faca asa echipa la Cluj. 
11 July 2018 00:18
0 
1. campionatul feminin s-a terminat cu 2 saptamani mai devreme;
2. in Romania Sepsi nu prea are concurenta la achizitii din partea celorlalte echipe
3. cand schimbi toata echipa e mai usor pt ca iti poti face temele din timp; cand vrei sa continui cu anumiti jucatori sau sa transferi de la alte echipe din campionat trebuie sa astepti in primul rand terminarea campionatului; dupa aceea incep negocierile cu agentii si abia dupa ce revin din vacanta jucatorii poti incheia contracte (toti jucatorii pleaca acasa in vacanta si nu prea sunt de gasit - in special americanii).

Asa ca nu are rost aceasta comparatie. 
11 July 2018 09:05
3punkte Ce s-a rupt odatã...
-4 
Reincãlzitul sarmalelor. Nuuu tine. Sunt multi bani de aruncat pe geam la BT. 
10 July 2018 22:06
3 
Pe Zeno nu cumva l-o reincalzit Achim anul trecut?
si ca sa duc metafora ta mai departe as zice ca i-o si iesit niste sarmale bune.

Cateogric ca exista acest semn de intrebare al formei lui Moldoveanu, dar la ce profesionist e, eu cred ca isi revine rapid. 
11 July 2018 00:22
0 
Corect - e cea mai buna achizitie pt Cluj! 
11 July 2018 08:58
studentU asa ziceau unii pe aici
0 
si despre revenirea lui Jonte Flowers la Steaua. Si baiatul a livrat cam tot sezonul.
Sincer nu sunt mega fan VM, dar ca jucator roman este de certa valoare. Cu el si rasic in teren, si vreo doi trei mai cu fizic de pus umarul in aparare si de alergat, suntem bine zic eu. Vedem ce conducator aduc, sper totusi ca nu Adamovic... 
11 July 2018 10:48
0 
Oradea in preliminarii :
Turul I - Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Turul II - Siauliai (LTU) / Lukoil Levski (BUL)
Turul III - Nanterre 92 (FRA) 
11 July 2018 12:36
gyke mda
0 
greut de ajuns in grupe...
cu finlandezii se joaca, dar apoi de la lituanieni incolo devine dificil de-a dreptul, iar francezii... 
11 July 2018 12:54
0 
Pana la ora actuala Orada arata bine. Din pct. meu de vedere cred ca ne vom bate cu francezii. Oradea are un beck court bun si cu siguranta si un centru combativ. Aseptam sa ma vin cel putin un jucator "decisiv". 
11 July 2018 14:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova s-a retras de pe teren la un amical din Bulgaria
Oltenii au acuzat maniera de arbitraj 
BC CSU Sibiu și-a prezentat echipa și noul echipament de joc
Echipa din Sibiu continuă colaborarea cu sponsorul tehnic din precedentele sezoane 
Aleksandar Vlahovic revine în România, la CSA Steaua București
Formația din Capitală va fi a treia echipă din țara noastră pentru baschetbalistul sârb 
Interlopul brăilean „Dasaev” a primit mandat de arestare pentru 29 de zile
A fost pus sub acuzare pentru tentativă de omor calificat, în cazul celor doi baschetbaliști înjunghiați 
CSM Târgu Mureș câștigă un meci amical în fața lui CSM Mediaș
Partida de verificare s-a desfășurat în cadrul Memorialului Takacs Karoly 
Interviu Muhamad Pasalic: "Oradea este a doua mea casă"
Căpitanul bihorenilor a prefațat duelul cu Karhu Basket, dar și noul sezon al LNBM 
Primele declarații ale lui Titus Nicoară și Dragoș Andrei de la sosirea la CSM Mediaș
Cei doi foști internaționali români vor juca pe Târnava Mare în sezonul 2018/2019 
Program încărcat duminică la Cluj-Napoca în ziua meciului dintre U-BT și Panathinaikos
Seria evenimentelor din deschiderea amicalului de gală va începe în jurul orelor amiezii 
CSM CSU Oradea l-a readus pe Uros Lucic, cu puțin înaintea primului meci oficial
Este al doilea jucător transferat de orădeni după încheierea meciurilor de verificare 
Michael Deloach a semnat cu CS Dinamo Știința București
Americanul a petrecut ultimele două sezoane în Italia 
sorin plus
0 
Doi jucatori valorosi care aduc un plus de determinare si valoare oricarei echipe la care joaca. 
click pt. Articol 18 September 2018 21:38
popsiis Rezultatul nu a contat
0 
A incercat toate schemele posibile ca sa vada cine ce poate si cat poate astfel incat la primul meci sa stie clar pe ce se bazeaza, ma refer la punctele forte ale echipei, trust the process 
click pt. Articol 18 September 2018 21:18
Renan Titus
0 
A avut un sezon consistent la Pitesti sezonul trecut. A avut medie de 25 de minute, fiind si cel mai bun la recuperare din echipă, iar pe final a avut ghinionul de a se accidenta. Mult succes la Mediaș. 
click pt. Articol 18 September 2018 20:51
ajax CSM
0 
S-a convins si Achim că nu face mare brânză cu Gavrilă si Lazár. Igokea ne-au făcut zob sub panou. 
click pt. Articol 18 September 2018 18:06
gyke Lucic
0 
Cu siguranță vă va ajuta. Ce nu înțeleg eu e de ce doar un timp limitat, când pentru mine era clar de mult că sub panou veți avea probleme, iar acum cu Dennison accidentat cu atât mai mult.  
click pt. Articol 18 September 2018 17:34
0 
Nicoară a ales să joace mai mult, chiar dacă asta înseamnă o echipă din altă grupă valorică. Oricum propunerile salariale primite au fost pe la 50% din sumele ultimului an cel mai probabil, cum de altfel au primit mulți alți jucători veterani. Pentru el e foarte bine că va juca minute mai multe decât la orice echipă de top 8. 
click pt. Articol 18 September 2018 17:01
0 
In sfarsit are si Titus echipa. Ma bucur pt el chiar daca nu joaca la nivel de top. Cel putin va juca mai mult si poate va reveni la o forma mai buna. Mult succes!

In alta ordine de idei : Uros Lucic a semnat cu Oradea. Se pare ca e un contract open ca sa ii ajute in aceasta perioada. Tinand cont de starea medicala a lui Denison, eu zic ca e buna aducerea lui Lucic care cunoaste modul de lucru al lui Achim, cunoaste si o parte din colegi asa ca se va integra mai usor. 
click pt. Articol 18 September 2018 16:11
0 
De aici: http://www.totalbaschet.ro/Account/EditMyProfile poti schima sigla respectiva! 
click pt. Articol 18 September 2018 08:41
0 
Nu, boss, sunt cât se poate de teleormănean, îmi asum înjurăturile de rigoare. Iar faptul că e sigla lui Sepsi se datorează faptului că la upgrade-ul site-ului a generat-o automat. Derapajele vin de la faptul că sunt satul de PSD și când văd pe unii care îi pupă în dos deja îmi depășește puterea de înțelegere.  
click pt. Articol 17 September 2018 22:47
sorin coana chirita
0 
Fratica,pun pariu ca azi nu ti-ai luat pastilele,kakanarule.Dar te iert,daca te incorzi cu prietenii tai cand sunteti un grup de 15 insi si incepeti sa rupeti flori si apoi sa le dati foc in centru,cum faci de obicei,nu?Iar daca nici asta nu te calmeaza,curata o ceapa si mananc-o ca pe un mar,bruta mica ce esti. 
click pt. Articol 17 September 2018 20:38