Precedent. SCM Timișoara se confruntă cu aceeași situație din 2013 a Stelei CSM București


Spre deosebire de bănățeni, militarii au găsit rapid soluții și au achitat datoriile acumulate în trecut

Steaua CSM EximBank București a fost nevoită să preia datoriile Stelei Turabo București

Printr-un citat celebru, Albert Einstein considera drept o nebunie încercarea de a face același lucru în mod repetat cu scopul de a obține rezultate diferite. Însă "teoria" lui Einstein nu a fost luată însă în considerare de actuala conducere a Sport Club Municipal Timișoara. Oficialii bănățeni, prin intermediul comunicatului de presă emis săptămâna trecută, au susținut că jurisprudența Tribunalului Arbitral Baschetbalistic din Geneva s-a schimbat și drept urmare nu le-a dat câștig de cauză, însă în România exista un precedent într-o situație similară. 

Este vorba de cauza Steaua CSM EximBank București și Steaua Turabo București din anul 2013. Mai exact, în perioada 2009-2011 Steaua a activat în Liga Națională de Baschet masculin sub umbrela lui Tudor Niculescu, deținătorul brand-ului Turabo. Odată cu declinul afacerilor lui Niculescu, clubul militar nu a mai avut susținere financiară și s-a retras din prima ligă acumulând datorii uriașe.

O parte dintre jucători au renunțat să își caute dreptatea în instanță în timp ce o altă parte s-au adresat Tribunalului Arbitral Baschetbalistic din Geneva, având câștig de cauză. Deoarece clubul lui Niculescu, Steaua Turabo București, s-a desființat sportivii nu au mai avut pe cine executa silit.

Un an mai târziu, Virgil Stănescu a început un nou proiect alături de clubul armatei, Steaua București și a promovat în Liga Națională de Baschet masculin la finalul sezonului 2012/2013. Odată cu promovarea au reapărut problemele vechi ale precedentei entități ce a folosit palmaresul și culorile echipei Steaua București. 

Într-o declarație acordată site-ului nostru, Benjamin Cohen, șeful departamentului juridic FIBA din acea perioadă, ne-a declarat că sancțiunile vechiului club Steaua au fost mutate pe clubul care a preluat palmaresul și culorile Stelei București, iar în cazul în care nu se vor achita datoriile, militarii riscă o amendă de până la 150.000 mii de franci elvețieni.

Virgil Stănescu a criticat decizia FIBA și a încercat să găsească o cale legală de a ataca această decizie. Președintele roș-albaștrilor s-a aflat în imposibilitatea de a găsi alte soluții legale, iar pe data de 10 februarie 2014 a încheiat o înțelegere cu creditorii prin care a stins toate datoriile acumulate de vechiul club Steaua Turabo București printre care se numărau comisioane de agenți respectiv salarii neonorate și dobânzi.

FIBA precizează că reclamanții au ajuns la o înțelegere cu Steaua lui Virgil Stănescu, iar interdicțiile au fost ridicate

Spre deosebire de bănățeni, steliștii nu au încălcat un regulament al Federației Române de Baschet pentru a-și sterge urmele și datoriile, însă au fost neoviți să achite datorii din trecut pentru a folosi numele, însemnele, culorile și palmaresul Stelei București.

Situațiile sunt ușor diferite și din prisma faptului că proiectul lui Virgil Stănescu a început de la zero, din Liga I, în timp ce bănățenii au continuat în Liga Națională de Baschet masculin pe locul fostului club, Asociația Baschet Club Timișora. Însă, similar noului proiect a lui Stănescu, SCM Timișoara a preluat palmaresul, culorile și însemnele Asociației Baschet Club Timișoara, iar Sala Sporturilor Constantin Jude a fost împânzită de banere ce prezentau în mod explicit acest aspect, bannere ce ulterior au fost date jos la ordinul lui Ilie Trițoiu.

Bannerele din Sala Sporturilor Constantin Jude ce au fost date jos din ordinul lui Trițoiu

Așadar, nu este pentru prima oară în România când un nou club preia un brand deja consacrat, însă FIBA stabilește în mod expres că această preluare implică și preluarea datoriilor existente. Steaua CSM București a procedat corect din punct de vedere sportiv, ajungând la o înțelegere cu reclamanții și achitând sumele de bani restante, în timp ce bănățenii au decis să conteste printr-un comunicat de presă decizia BAT și să nu contacteze reclamanții, până la această oră, cu scopul de a rezolva problema într-un mod amiabil.

Articole relevante pe această temă:

Steaua este la un pas de o nouă desfiinţare!

Benjamin Cohen: "Discutăm posibilitatea de a ajunge la o înţelegere atât cu clubul Steaua cât şi cu FRB"

Dan Berceanu: "Nu am fost atenţionaţi de FIBA în ceea ce priveşte clubul Steaua"

FIBA: "Steaua ar putea primi o amendă de până la 150.000 franci elveţieni"

Horia Păun: "Nu știu despre ce e vorba în cazul BC Timișoara și SCM Timișoara"

SCM Timișoara pierde și cazul "Derrick Low" la FIBA

SCM Timișoara, criticată de către proprii fani pe pagina oficială de facebook (Foto)

Cum se apără SCM Timișoara după decizia definitivă a BAT

DOCUMENT. Tribunalul de Arbitraj Baschetbalistic a dat verdictul: BC SCM Timișoara e bună de plată

Daniel Sabou, administrator judiciar: "Nu știam de existența actului adițional dintre BC Timișoara și SCM Timișoara"

EXCLUSIV. Prezentăm contractul de colaborare dintre BC Timișoara și SCM Timișoara (document)

SCM Timișoara: "Clubul nostru nu a fost niciodată de acord să preia datoriile unui alt subiect de drept"Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Citește ultimele știri despre CSA Steaua București

totalbaschet.ro / 19 March 2018 / 12:30


Galerie foto


TDM FRB
0 
Si FRB tace chitic...e partasa. 
20 March 2018 07:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
Florin Nini: ”Cred că echipa noastră poate învinge pe oricine”
Tehnicianul argeșenilor a prefațat partida contra U-BT Cluj Napoca 
Dinamo Știința reușește prima victorie din actualul sezon, pe terenul lui Athletic Constanța
Justin Baker a fost cel mai bun om al trupei din Capitală 
Mihai Silvășan laudă echipa Piteștiului: „Accidentările nu i-au lăsat să își arate adevărata valoare” (Video)
Antrenorului Clujului se așteaptă la un meci dificil în Trivale 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
Marius Toma: "A avut loc cea mai mare antipropagandă a jocului de baschet. Suntem tratați cu lipsă crasă de respect"
Antrenorul coordonator al SCM U Craiova acuză indirect arbitrajul din partida cu CSM CSU Oradea 
0 
Ce spui tu aici este perfect adevarat, si este o problema ce trebuie rezolvata, luminile rosii nu par sa fi functionat la panoul unde Watson a marcat cosul decisiv dar in acest ca nu erau neaparat necesare, mingea pleaca din mana lui Watson cand mai era o secunda din atac si atinge panoul cand cele 24 de secunde au expirat, cos perfect valabil, ce s-a intamplat inainte de cos este discutabil.
Daca mingea era in mana lui Watson cand timerul era la 0, luminile rosii nu se aprindeau iar cosul era declarat valabil atunci chair era o problema serioasa. 
click pt. Articol 20 January 2019 15:25
76ers hehe
0 
Eh, nu stiu vreo "crescatorie" dar ma gandesc ca lucrurile de baza le stiu si ei, pana si eu le stiu si nu sunt arbitru, problema este ca noul val e mai usor de influentat si nu rezista asa bine la presiune.
Culmea este ca intamplator am urmarit multe meciuri internationale si printre arbitrii era Ciulin sau Stoica si am fost surpins ca au avut prestatii bune spre foarte bune ceea ce ma duce la concluzia ca SE POATE daca se vrea sau daca nu exista influente dintr-o parte sau alta...Probabil in bridaga de la acest meci trebuia sa fie Stoica dar fiind suspendat ma gandesc ca se putea face un efort ca brigada de astazi,de la Pitesti, sa fie si la Craiova, vedem cum decurg lucrurile si acolo ca poate iese mai rau ... 
click pt. Articol 20 January 2019 15:17
ydesh_apu Multumesc
0 
Nu e picior. Daca si-ar fi potrivit intentionat si discret mingea cu piciorul ar fi fost abatere. Dar nu am fost sigur, la cat de neautoritar, incoerent si prost a fost arbitrajul. 
click pt. Articol 20 January 2019 14:41
0 
Ca sa ma lamuresc pe deplin asupra justetii deciziei de a nu de acorda vreo abatere la cosul marcat de Watson, la penultima actiune a jocului, am cautat sa inteleg ce prevad regulilie in acest sens ... si am descoperit cu motorul de cautare Google urmatorul articol regulamentar (vezi Documente pe site-ul FR Baschet) ... "Art.13 : Un jucător nu trebuie să alerge cu mingea în mână (mâini), să şuteze sau să blocheze mingea deliberat cu orice parte a piciorului sau s-o lovească cu pumnul. Totuşi, contactul întâmplător sau atingerea accidentală a mingii cu orice parte a piciorului nu este o abatere". Prin urmare, este greu de inchipuit ca Watson care dribla mingea ar fi dorit sa joace deliberat mingea cu piciorul ... Dar in fapt (din ce se vede pe clipul postat pe Youtube) aparatorul lui (Mijajlovic) este cel care a atins primul mingea cu piciorul (si este foarte greu de apreciat daca acesta a incercat sa blocheze deliberat mingea, conform regulii mai sus mentionate) astfel incat daca ulterior Watson a atins mingea cu piciorul este dintr-un motiv mai degraba accidental si nici decum deliberat ! Dupa parerea mea in aceasta situatie arbitrii au luat o decizie corecta ... Cred ca la fel de corecta era sanctionarea aparatotului pentru abatere de picior ... sigur acest lucru putea schimba datele "problemei" ... Interesant !  
click pt. Articol 20 January 2019 14:01
lauri csu sibiu
0 
Aici e clar problema antrenorului. Trebuie sa si asume lipsa atitudinii jucatorilor. Ca, antrenor daca nu sti sa reactionezi cand trebuie si cum trebuie atunci e problema ta. Nu e prima data cand se intampla. Si acasa, daca jucam intr o sala in care se aude scartatitul baschetilot nu cred ca am castiga asa usor. 
click pt. Articol 20 January 2019 13:05
0 
Iti apreciez opiniile,nici eu n-as baga mana in foc ca ar fi fost ceva premeditat,dar ce au facut a fost revoltator si a inclinat decisiv balanta.In privinta piciorului la Watson,chiar nu e cazul sa o dam pe fineturi,viteza jocului,cadre optime de reluare,bla bla,infractiunea a fost evidenta si trebuia sanctionata,dand sansa meciului sa se rezolve poate intr-un mod onest in overtime! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:41
Buzestii Corect!
0 
Ce mai apostrofari mi-am primit si eu ori de cate ori am afirmat ca pe langa astia,d-alde Grigoras si Ciulin sunt docenti... 
click pt. Articol 20 January 2019 11:31
Buzestii Amice,
0 
Esti de doua ori pe langa subiect!Intai,sa faci apel la moralitatea individului e ca si cand ai spune ca lupii se cresc cu Chapi si legume fierte;in al doilea rand,aici nu e deloc vorba despre cat de imoral e Toma,ci de faptul ca are de data asta dreptate absoluta,maniera de arbitraj a fost indiscutabil revoltatoare si,mai grav,a decis invingatoarea!
Desigur,cat priveste cei 2000 de spectatori care au fost cel mult 1200(asa a invatat sa invarta cifrele de la stapanii lui) sau organizatia cea mica(ramasa tooot mica in cei 10 ani de la promovare,ca sa vezi,singurul "fir rosu" al acestei perioade fiind taman vesnicul si evident dezinteresatul lui management),aici e un alt subiect unde nu te-as putea contrazice! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:26
TitiAcs Păi de unde ?
0 
Ști tu vreo " crescătorie" de arbitrii ? De ani de zile semnalez faptul că suntem la cea mai slabă generație de arbitri. Dacă Faur , celebru ca fiind metrul etalon al prostiei în arbitraj a ajuns cică internațional. Tare cred că alde Grigoraș și Ciulin o să fie regretați cînd se vor retrage. 
click pt. Articol 20 January 2019 09:14
dane alo frb
0 
cum se poate ca instalatia de 24 secunde( prin luminile rosii) s-a nu functioneze 
click pt. Articol 20 January 2019 05:50